Levrek'de kullanılan fosforlu boncuklar

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında fish founder tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. fish founder

fish founder Özgür

herkese slm,
    son zamanlarda forumda yayınlanan av raporlarında levrek avında 'deniz avı' kullanılan takımlardaki farklılıklardan bahsediyor arkadaşlar.örnek vermek gerekirse ' http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=23216&page=2 '
    ufak hatırlatmalar yapmak gerekirse kullanılan takımlarda,
    * kösteklerde direk düğümler yerine kullanılan stoperler,
    * iğnelerde pala diplerine yerleştirilen renkli ve veya fosforlu boncuklar vs..
    bu tip değişik uygulamalar değişik av raporlarında da yer aldı.
    ama detaylar için özele attığım mesajlara arkadaşların sanırım yoğunlukları dolayısı ile cevaplamaları mümkün olmamıştır.
    sizden ricam bu tip değişik takım uygulamaları yapmış arkadaşların mümkün ise bu takımlar hakkında daha detaylı bilgi vermeleri hatta mümkün ise birer resim yayınlamaları.
    eğer sevgili forum üyelerinden detaylı bilgiyi çabuk bir şekilde alabilir isem bu çarşamba resmi tatil vesile ile levrek avına çıkıp bu tip takımları denemek istiyorum.
    yapacağınız paylaşımlarınız için şimdideden çok tşk ederim,
    herkese rastgelsin,

2. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Takımlarda kullanılan stoperler özellikle ince misina ile büyük balık hedefleniyorsa çok önemli hale gelir. Zira attığımız her düğüm beden misinasını zayıflatır. Levrek avında yapacağınız tek şey uzun bir kösteğin ucuna fırdöndü bağlayıp, beden üzerinde altına ve üstüne stoper koyarak fırdöndüyü bedene iliştirin. Bundan daha fazla ayrıntı levrek avı için tavsiye edilmez. Ekstra atacağınız her düğüm her fırdöndü yeminizin albenisinin kaçmasında rol oynar. Ancak avlanacağınız bölge dalgalı sığ ve doğal olarak da bulanıksa levreğin de görmesi zorlaşacağından kalın misina iri fırdöndü fazla etkilemeyecektir. Levrek bulunan bir sığlık bulursanız mutlaka silikon ve sert sahtelerle de deneme yapın. Bütün olay aslında yeminizin levreğe denk gelmesi olduğundan at-çek tekniği ve gezerek yapılan avlar daha verimli olur genelde. Ben öyle noktalarda bir yemli sabit olta bırakıp gezerek at-çek yaparım. Biri tutmazsa öbürü tutar genelde.Deney,n ve sonuçlarını da yazmayı unutmayın

3. safaklarda

safaklarda Şafak

Favori Kamış:
    çeşitli kamış ve makineler
    En İyi Avı:
    37 cm levrek

Çok mantıklı yücel abi;)

Ben ya yemli bırakma yaparım ya da silikon ve rapalayla at-çek yaparım...

Ama dediğin yöntemde şans yüzde 80 lerin üstü gibi görünüyor...

Tabi merada levrek varsa:D

4. fish founder

fish founder Özgür

bahsettiniz sistem bunun gibi birşey mi?
    mustad hazır satıyor lakin iğne boylarının hedeflediği balık boyu biraz büyük sanırım :)
    http://www.mustad.no/catalog/product.php?id=280
    http://www.mustad.no/catalog/product.php?id=279

Son düzenleme: 27 Ekim 2008
  5. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag

Selam Mehmet Bey,
    Size bu konuda özel mesaj atmayı beceremedim açıkçası, farklı bir e-posta adresi verirseniz size daha detaylı anlatabilirim sanırım....
    Rasgelsin :)

6. fish founder

fish founder Özgür

slm,
    mesajınızı mehmethosgezer@gmail.com 'a gönderebilirsiniz,
    ilginiz ve yardımlarınız için çok tşk ler

7. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Gönderdim....
    Umarım işine yarar...
    Rasgelsin....:)

8. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    buradan bizimle de paylaşabilirseniz çok güzel olur :eek:

9. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    Levrek bulunan bir sığlık bulursanız mutlaka silikon ve sert sahtelerle de deneme yapın. Bütün olay aslında yeminizin levreğe denk gelmesi olduğundan at-çek tekniği ve gezerek yapılan avlar daha verimli olur genelde. Ben öyle noktalarda bir yemli sabit olta bırakıp gezerek at-çek yaparım. Biri tutmazsa öbürü tutar genelde.Deney,n ve sonuçlarını da yazmayı unutmayın[/QUOTE]

abi bende ynen öyle yapıyorum ama bişeyi eksik yapıyorum heralde 4 tane bekliyor 1 tane de at çek yapıyor ama ne fayda :D :D gelende kaçıyor heralde :D

10. hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Tabi merada levrek varsa:D[/QUOTE]
    varda oltada yok adamı çıldırtıyor lar be abicim ne yağmurlar yedim ne çamurlar taşıdım topuklarımda ne dayaklar yedim eve gelince ne suratlar çektim boş dönünce :D ama olsun eğitime devaaaam:D ne yapalım kader alınca benden çok evdekiler seviniyor ama alamayınca da küçük balık tutsana diye mırıldanıyorlar :D

11. fish founder

fish founder Özgür

valla açıkcası levrek yakalıyamıyor olabilirim ama her gün gerçekden levrek yakalamaya bir adım daha yaklaşıyorum :)
    ama şöyle bir gerçekde var ki,uygun takım,uygun yem dışında en önemlisi zaten zar zor vakit ayırabildiğimiz av süresi dahilinde denizin durması ve durgun olması,
    durgun denizde levreğin yakalanma olasılığı gerçekten çok azalıyor,
    tabi bahsettiğim kıyı balıkçılığı için geçerli,

12. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Yapacağınız takım buna benzeyecek ama bu takım levrek için fazla kaba duruyor. Köstekler iskele veya tekneden atılacaksa 50cm e kadar uzatılabilir, kıyıdan atılacaksa maksimum 35 cm. İğne boyu canlı kefal kullanılacaksa 2/0 boru kurdu mamun benzeri kabuklular için max 2-1/0 arası(teke kullanılacaksa ilki kuyruğu kesilmiş ve öldürülerek takılır, ikincisi eşkina için iğneye teke takar gibi iğnenin ucunda 1. tekeden kalan boşluğa kuyruk altından canlı olarak takılır.
    Diğer bir olta şekli de; uçta 1-1/0 arası büyüklükte uzun pala iğne,çift teke ile yemlenir durumun müsade ettiği kadar hafif 30 cm gerisine gezer veya kıstırma kurşun bağlanarak kullanılır(iskele veya teknedeyseniz akıntı da yok ise kurşunsuz kullanmak verimi %200 arttırır)
    Her halükarda bu takımlar yakamozun az olduğu yada ay ışığının yakamozu bastırdığı gecelerde iş yapar. Zira takım dip sürtmesidir ve atılıp dipten çekilir, yakamozda misina ne kadar ince olursa olsun hareket halinde çamaşır ipi gibi görünür.

13. hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    BENCE O BONCUKLU TAKIM Bİ HALTA YARAMAZ arkadşlar ne kadar kalablık o kadar dikkat çekici ve avcılığı düşürür o sebepten tek kanca en iyi yöntemdir
    bence iri bir teke ile harika avlar yapılabilir ve sadece levrek değil avlakta ne varsa süpürülür predatör olan ne varsa gelme ihtimali vardır

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.