yeni bir makinenin zamanı geldi!!!

Konu, 'Makineler' kısmında alpperr tarafından paylaşıldı.

1. alpperr

alpperr alper

Arkadaşlar, yaklaşık bir yıldır bende bu balık sevdasına takıldım...
    Zamanında acemiliğimi atlatmak için aldığım makinayı artık değiştirme zamanının geldiğini düşünüyorum, ve bu konuda tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum...

Genelllikle kıyıdan at-çek avcılığı ve yemli avcılık yapıyorum...
    Genellikle tuttuğum balıklar levrek,kefal,çupra,mırmır, ve arada bir tatlı suya yılan balığına gidiyorum...

acemiliğimi ne kadar atlattım desemde makineye yinede çok fazla parada bağlamak istemiyorum...
    aklımda almayı düşündüğüm ve bizim buralarda bulabildiğim bazı modeller var...

1-Shimano Sienna 4000fb Spin Makina ====- 78 ytl
    bilya sayısı:4, devir oranı 5,1:1 ;misina kapasitesi 0,25/200mt, ağırlık 355gr
    2-Shimano Sedona 4000 FB================114 ytl
    bilya sayısı:3+1, devir oranı 5,1:1, misina kapasitesi 10lb/200mt, ağırlık 340gr

3-Shimano Hyberloop 4000 RB==============60 ytl
    bilya sayısı:1,devir oranı 4,6:1, misina kapasitesi:0,30/180, ağırlık 330gr

4- Daiwa Crossfire Cf 3550 Makina==========89 ytl
    bilya sayısı:3, devir oranı 4,8:1 ; misina kapasitesi : ? (40'lık makina) ,ağırlık 370gr

Aklımdan geçen modeller bunlar...
    bu arada ilerde denizde sarkıtma av yaptığımdada 3-4 balığı çok fazla zorlanmadan çekebilecek bir makine olsun istiyorum aynı zamanda...

siz değerli dostlarımın bilgi ve tecrübelerini ve makinalar hakkındaki olumlu ve olumsuz yorumlarını bkliyorum...

eğer bu makineler işe yaramaz der ve önereceğiniz başka makinalarda olursa önerilerinize açığım...

2. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Alper merhaba, sienna 4000 çok ucuz geldi bana, ikinci el midir? en az 150 lira civarı olması lazım sanırım piyasa fiyatının. bende sienna 1000 fa var, küçücük bir makine olmasına rağmen çok sağlam. 4000 lik olanı daha ağır olmasına rağmen daha ağır balıkları rahatça çeker, misina kapasitesi de yemli avcılık için ve nispeten uzak atışlar için uygun olacaktır. sienna avrupa pazarı için değil amerikan pazarı için üretilmiş ve buralarda pek satılmayan bir modeldir, ilk başta amerikan pazarı için ise kesin tatlısu makinesidir diye düşünmüştüm ama shimano nun amerikan ürünlerini tanıttığı sitesinde tuzlu su avcılığına da uygun olduğu yazıyor için rahat olsun. fiyat mükemmel, birisinin elinde stok olarak kalmış, satılmamış falan olabilir.

sienna ya da sedona arasında seçim yapmanı tavsiye ederim, ürün gamı olarak hyperloop bu ikisinden daha altlarda yer alır...

ama eğer başka bir kaliteli makine daha tavsiye et aklımda olsun dersen;

d.a.m. quick effzett 435 fds rd yi tavsiye ederim;

Devir : 1:5,3
    Misina Kapasitesi : 0,35 mm / 100 m
    Ağırlık : 330 g
    + yedek grafit makara, arkadan kalamalı, fight drag mücadele kalaması

gibi özellikleri olan bir makine. ama fiyatı düşündüğünden tuzlu. 170-190 lira arası olması lazım şu an. kullandığım ve sienna, sedona gibi shimanolardan daha iyi olduğunu düşündüğüm bir makina. yemli avda da rahatlıkla kullanılabilen (kalın takımla 100 metre atacağım dersen tabi ki olmaz ama zaten bu çaptaki kafalarda bu hiç mümkün değil) çekiş gücü çok sağlam bir makina.

benim tavsiyelerim bu kadar, eğer sienna veya sedona iyi durumdaysa bu fiyatlarla kaçırma derim :)

3. ex.

ex.

Favori Kamış:
    OLTA,KIYI BALIKÇISIYIM
    En İyi Avı:
    KOFANA 1250 gr
    makina filan alma bırak balıkçılığ ..zaten balık yok çıldırmak üzereyim.

4. alpperr

alpperr alper

draco;
    verdiğin bilgiler teşekkürler;sienna'da sedona'da sıfır makineler.
    peki bu ikisi arasından hangisini tercih ederdin sen olsan,malum arasında o kadarda fazla fark yok...

ex.;
    şu balıkçılık işini kendi başıma amatör olarak yürütmeye çalışıyorum;
    ben aslında balık tutmak kadar balığa gitmeyi seviyorum...
    yoksa yaptığım masrafları göz önüne alsak balıktan başka bişey yemememiz lazım...

5. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Merhabalar..
    Mesajinizda belirttiginiz urunlerin fiyatlari bana cok komik geldi..
    Bu urunleri nerden ve nasil temin ediyorsunuz oncelikle onu sormak isteyecegim.. Birde urunlerin satan kisiler nasil temin ediyorlar bunu ogrenebilirseniz sevinirim.
    Bu bilgiler tamamen sizin icindir yanlis anlasilma olmasin cunki benim shimano temin edecegim yerlerin basinda yurt disi internet siteleri gelirki burada ciddi rakamlara orjinal urunler bulunur.

Piyasada bir cok yerde bunlara turk alis veris siteleride dahil plastik vakumlu kutularda cin mali shimanolar satiyorlar vede hepsi sahte elinizde kalacak urunler.
    Nerden biliyorsun diyeceksenizde su anda Alanyadayim ben gozlerime inanamadim, rapala,yo-zuri ve shimanolar havalarda ucusuyor ve avmarketi sahipleri ile konustugumda hepsinin Adanadan geldigini soyluyorlar ama hepside gercekten bire bir imitasyonlar.

Dikkatli olun kaliteli urun diye alacaginiz urunler sizi yari yolda birakmasin ;)

6. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sedonayı kullanmadım hiç. ama klasman olarak siennadan üstte olduğunu biliyorum.

7. alpperr

alpperr alper

ürünleri mağazada orjinal kutuları ile gördüm...
    o yüzden sahte olduklarını düşünmüyorum...
    ama tekrar incelemekte fayda var;
    o kadar para sayıp dediğiniz gibi yarı yolda kalmakta var!

8. alpperr

alpperr alper

yarın kısmet olursa gidip ürünleri tekrar inceleyecem...
    peki bu iki modelde (sienna ve sedona) kullanılan dişliler aynımı acaba... ben pek detaylı bilgi bulamadımda...
    üretim teknikleri olarak soruyorum,çünki bazı dişlileri dökme bazıları ise kaplama oluyormuş shimanoda duyduğum kadarıyla!

9. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    :) o yozuri ve rapala modellerini ben de sahte olduğunu bilerek satın alanlardanım, kaplamaları o kadar zayıf yapılmış ki sert zemine bırakmanız kaplamaların pul pul dökülmesi için yeterli. daha suya girer girmez gözleri düşmüştü, yaklaşık 100 atıştan sonra kaplamadan eser kalmamıştı, 200 atışa suda erir gider diye düşünmüştüm . O kadar berbattılar yani.

10. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    valla onu "surffishing" Erdal Abi'ye sor, o derece ayrıntılı bilgi sahibi değilim, ama shimanoysa at sepete diye reklam yapabilirim kafana takma dişli mişli :)

11. Selamlar
    Öncelikle aynı makine ile hem at-çek hemde yemli av kural olmasa verim ve konforumuz için uygun değil..Seçtiğiniz makineler arasında Shimano Sienna 4000fb modeli at-çek için uygun bir model..ancak yemli avlarda ve özellikle büyük avlarda daha büyük ve güçlü bir makine ihtiyacını hissettierecektir..Ancak mırmır,karagöz gibi balıklar için yemli avlarda kullanılabilir ancak benim bahsettiğim daha büyüyebilen büyük boylar yani minekop,sinarit gibi balıklar için geçerli..
    Makinelerin yapıları aynı sayılır soğuk dövme alimunyum dişli..

12. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bu ne ya shimano hyperloop burada 12 euro,daiwa crossfire 15 euro,rezalet dogrusu bu türkiyedeki fiyatlar,sedona ile siennanin ücretleri normal zaten bu fiyatlara satiliyor,bu makinelerin hepsi eski modeller oldugu icin fiyatlarida zamanla düsüyor ama görülüyorki türkiyede fiyatlar mal eskidikce artiyor...

13. Hisardadan Levent

Hisardadan Levent LEVENT

Favori Kamış:
    shimano twin poer 4000 fb kamış:Antares 300 kısa katlanan
    En İyi Avı:
    Antenli Mercan
    Merhaba Serdar kardeşim shımano ilgili olan bütün bilgilere 02324258624 ten ulaşabilirsiniz.

14. alpperr

alpperr alper

Cumartesi günü av dükkanına gittim... sienna!yıda sedona!yıda inceledim ve kendimi bir sedona sahibi yaptım...

makina malezya üretimi,sıfır orjinal kutusunda... Katalogları garanti belgesi yedek makarası herşey var. makina bana 100 ytl'ye maloldu...

pazar günüde küçük bir av gerçekleştirme şansım oldu. makinayla birlikte dam'ın spezipower serisi 10/40 gr atarlı 270cm boyutlu kamışını kullandım. makinada ise asso 0,28 mm misina sarılıydı...
    makinanın kullanımı diğer kullandığım makinaya göre oldukça zevkliydi...

bu makina için sizlerin önerebileceği fazla pahalı olmayan teleskopik bir kamış modeli varmı? Yoksa kullandığım kamış idare edermi dersiniz.?

15. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    güzel bir takım olmuş, dam varken elinde eğer atar gramajı olarak seni tatmin ediyorsa bu krizde masrafa girme bence... gayet güzel bu da.

asso'nun hangi modeli sarılı makinaya? eğer ultra veya double strenght ise değiştirmeni öneririm. makara için ideal olduklarını düşünmüyorum, gam yapıyorlar ve hafızalılar...

16. alpperr

alpperr alper

makina üzerinde sarılı olan misina 0,28 ASSO DISCOVERY...
    Sizin önerebileceğiniz başka misina varsa değiştirebilirimde...
    makinayı genellikle tüy,silikon veya rapala atmak için kullanmayı düşünüyorum, atar gramajı olarak idare eder gibi geliyor (şimdilik)...

17. miccron

miccron Kerem

Favori Kamış:
    3 kancalı dip
    En İyi Avı:
    11.org.da ne tuttuysak o
    Merhaba Alper Bey.

Yeni makinanınız hayırlı uğurlu olsun. O fiyata o makinayı çok uygun almışsınız bence. Acaba bize de makinayı aldığınız yerin adı, adresi veya iletişim bilgilerini yazabilirmisiniz?

Bir kenarda dursun. Gün gelir lazım olur..;)

18. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    discovery hakkında bilgim yok, hiç kullanmadım. ben genelde berkley ürünleri kullanıyorum, biraz pahalı olsalar da oltaya takınca içim rahat ediyor :) berkley trilene maxx 0,25 kullandım memnun kaldım. bir sürü modeli var, araştırabilirsiniz. yemli takımlarımda da berkley sensthin ultra kullanıyorum. bunlar çok yumuşak misinalar değil, eğer yumuşak misina isterseniz owner'ın broad serisini tavsiye edebilirim. aktif olarak da kullanıyorum.

bunları hep makara için kullandıklarım, beden ve köstek için de berkley trilene fc (%100 florokarbon) ve asso ultra strenght (florokarbon kaplama) kullanıyorum ve memnunum... (berkleyi yemlilerde assoyu da rapala at çekte kullanıyorum)

19. alpperr

alpperr alper

Makinayı Tarsus'tan Hilal Av adlı bir malzemeciden aldım...
    Makina ellerinde 1 tane vardı onuda ben aldım,isteyenlere yerini tarif edebilirim ama telefon nosunu bilmiyorum...( öğrenince yazarım buraya)

20. denizakdeniz_34

denizakdeniz_34 deniz

saltiga surf 5000 diyooruuummm