BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Kıyıdan Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

kamışla uzağa atma teknikleri ve surf casting

25-05-2006, 09:59   #1
SİNAN
Aziz / Bursa

SİNAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Surf casting olta
En İyi Avı: 900Gr - Mırmır
Dostlar merhaba

Kıyıdan içeriye olta atarken takımınızın belli bir hedefe gitmesi için gayret edermisiniz
Yoksa ;
Rastgele deyip rastgele atarmısınız
Lütfen ilgi gösterin
Sonunda yaşanmış bir tecrübemi paylaşacağım sizlerle
Herkeze rastgele
SİNAN çevrimdışı  
07-06-2006, 16:49   #2
SİNAN
Aziz / Bursa

Kıyıdaki hedef konusunda fikirlerini paylaşan tüm dostlara merhaba :

Ben balık tutmak için surf casting tekniğini kullanıyorum, kıyıdan ;

Surf casting ; Dalga ötesine atış veya dalga ötesinde balık avı olarak geçiyor litaratürde.

Bu durumda surf casting tekniğinin uygulayabilmesi için dalga olması şart, en azından benim anlatacağım bölümüyle ilgili olanında.
Not : Bu demek değildir ki aşağıda adı geçecek mesafe haricinde ve koşullarında balık tutulmaz !.............

Dalgalı bir deniz kıyısına varıldığında av ön hazırlığı şöyle olur ;
• Mekan tespiti
• Malzemelerin yerleştirilmesi
• Avlanılacak menzil tespiti
• Takım ve yemlerin ayarlanması

Yukarıdaki ön hazırlıklardan sonra denizin durumu incelenir.
Su sıcaklığı, dalga, suyun rengi, ayın pozisyonu vs…….
Gerekli tespitler irdelenerek saatiyle beraber not edilir.

Konumuz Surf casting olduğu için ben sadece dalga ile ilgili olan çevre koşullarına değinmeye çalışacağım. ( Dolaylı olarak atış mesafesi )
Başımızı kaldırıp bir müddet aynı doğrultuya baktığınızda uzaklarda oluşup bize doğru gelmekte olan bir dalganın varlığını fark edeceğiz.
Tam bize yaklaşırken aynı dalganın yaklaşık 100m civarında ( Sahilin yapısına göre mesafe farklılık arz eder ) sönümlendiğini göreceğiz.
‘Açıklarda oluşan dalga kıyıya ulaşana kadar oluştuğu derinlikten daha az bir derinlikle karşılaşırsa sönümlenir’.
Denizi devamlı izlediğimizde bu olayı gözlerinizle gözlemleyebiliriz, çoğunuz biliyordur zaten.
Oltalarımızı kıyıda bırakıp dalganın sönümlendiği noktaya kadar yüzerken, başlarda su seviyesinin bir boy’u geçerken dalganın sönümlendiği noktaya vardığımızda su seviyesinin bel hizasında olduğunu göreceğiz.
Eğilip kumu karıştırdığımızda dipte yemlenen midyeleri elimizle fark edeceğiz, su temiz ise kurt vs….’nin aynı zeminde yemlendiğini görebiliriz.
Dalga sönümlendiği zemini karıştırarak içerideki yemleri yüzeye çıkarır, balıklar da bunları bildiği için o nokta civarına yemlenmeye gelir.
Olaya yemler açısından baktığımızda, yemlerde dalganın getirdiği mikro yemleri yemek için o bölgede bulunurlar.

Sonuç olarak balık tutabilmek içim oltamızı o bölgede çıkan yemle yemleyerek dalganın sönümlendiği bizden tarafa atmalıyız.
Bu durumda söz konusu noktanın sahile mesafesi önem kazanıyor. Bu nokta genelde 100m’nin uzağındaki bir nokta oluyor.
Gün geçtikçe sahiller dolmakta ve adı geçen nokta da daha ilerilere taşınmakta.
Bu durumda 100m’nin üzerinde atış yapabileceğimiz teknik ve malzemeler önem kazanmaktadır.

Tam da bu noktada Surf casting imdadımıza yetişiyor.
100-230m civarında atışlar yapma olanağı sağlayan bir teknik. 100-150m civarı av için elverişli.
Elimizde istediğimiz uzaklığa atabilecek ekipman var diye en uzak noktada balık tutacağız diye bir şey yok tabi. Ancak uygun mesafeye atabilme şansımız var demektir sadece.
Sonuç :
• Balığın nerede olduğunu biliyoruz
• Yöresel yem mevcut
• Gerekli mesafeye atabilecek ekipman var
• Gerekli olan mesafeyi tespit edecek birikim mevcut

Sonuç :
Surf casting ; En uzak mesafede en iyi balığı tutma yöntemi değil, hem uygun ama aynı zamanda 120m ve üzeri mesafelerdeki balıkları yakalayabilme şansı tanıyan bir yöntemdir.

Bu durumda sanırım geriye bir tek balık tutmak kalıyor
Biz de bu iş için varız

Detaylı bilgi için Sohbetçi baba’ya başvurabilirsiniz

Saygılar
SİNAN çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
08-06-2006, 10:07   #3
ist balıkcısı

ist balıkcısı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: şeyan olta -surf kamış
En İyi Avı: daha öğrenecek çok şey var
sinan merhaba açıklamalar için teşekkürler yanlız bu surf casting metodunda kullanılacak malzeme (kamış - makina-misina vb.) ile ilgili donanımlar hakkında bilgi verirsen seviniriz. en azından kamış ve makine markaları ve ya senin kullanmış olduğun malzemeri bizlere açıklarsan daha aydınlatıcı olacağına inanıyorum saygılar.
ist balıkcısı çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
08-06-2006, 16:02   #4
SİNAN
Aziz / Bursa

Merhaba

Sorularında haklısın dostum, ancak yazı çok uzun olmasın istedim.

Şimdilik ben sadece kendi kullandığım takımı yazayım çünkü yarışma ve balık avı için kullanılan malzemeler farklılık arz ediyor.

Kullandığım takım ;
Kamış : %100 Carbon-4.40m-70/140gr atar-Teleskobik-Ultra Marine marka
2000/2001 - Dalında rekortmen
Makina : Tica GF serisi - Konik kafa
Misina : Ana ip ( Daiwa 0.25mm No memory ) - Shock leader ( Dam 0.40mm )
Kurşun : Aerodinamik - Stonfo - 100gr
Takım : Genelde, Surf casting mırmır takımı - Çift köstekli
09-06-2006, 08:27   #5
ist balıkcısı

ben biraz fazla oluyorum ama. bunların yaklaşık maliyetleri nekadar. bu konu aslında istanbulda avlananlar için çok önemli. neden diye soracak arkadaşlar şimdi. sebebi bizler boğazda avlaanıyoruz. burada kanal suyu olarak tabir edilen taze akdeniz suyu açıktan ve dipten karadenize akıyor. özellikle ekim ayından sonra yani su soğumaya başlayınca balık açığa kaçıyor ve kanal suyu ile göç ediyor. bizler balık açıkta iken zorlanıyoruz . eğer bu yöntemi öğrenir ve uygulamaya başlarsak sanırım daha verili avlar yapabiliriz. ilgi ve alakan için teşekkürler.
09-06-2006, 10:15   #6
obivan

obivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: zoka
En İyi Avı: 5,5 çipura
hocam cok gusel elıne sağlıkda dalgalı havada yanı dolaysıyla ruzgarlı havada kıyıdan 75 kulaçın uzerıne misina atabılecek bileği ***** yemimle soyluyorum operım....
obivan çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
09-06-2006, 23:18   #7
SİNAN
Aziz / Bursa

ist balıkcısı
ben biraz fazla oluyorum ama. bunların yaklaşık maliyetleri nekadar. bu konu aslında istanbulda avlananlar için çok önemli. neden diye soracak arkadaşlar şimdi. sebebi bizler boğazda avlaanıyoruz. burada kanal suyu olarak tabir edilen taze akdeniz suyu açıktan ve dipten karadenize akıyor. özellikle ekim ayından sonra yani su soğumaya başlayınca balık açığa kaçıyor ve kanal suyu ile göç ediyor. bizler balık açıkta iken zorlanıyoruz . eğer bu yöntemi öğrenir ve uygulamaya başlarsak sanırım daha verili avlar yapabiliriz. ilgi ve alakan için teşekkürler.
Dostum merhaba
Bildiklerimizi paylaşıyoruz yanlızca
İşin güzelliği de burada sanırım
Bu işin sonu ve max fiyatı yoktur aslında ancak benim takımım ideal koşullarda kurulabilecek en uygun fiyatlısı diyebilirim.Çünkü çok araştırdım ve sonunda kendime ödül olarak aldım.
Fiyatları ;
Kamış : 165E
Makina : 110E
Misina : 25E

Açıkta av hakkında fikirlerine katılıyorum
Senin işini yapabilecek ve sana senin atış sınırlarını aşıracak bir takımı
200YTL'ye kurabiliriz.
Mırmırları nerede yakalıyorsunuz ?

Saygılar dostum
09-06-2006, 23:25   #8
SİNAN
Aziz / Bursa

obivan
hocam cok gusel elıne sağlıkda dalgalı havada yanı dolaysıyla ruzgarlı havada kıyıdan 75 kulaçın uzerıne misina atabılecek bileği ***** yemimle soyluyorum operım....
Dostum merhaba
İnsan ulaşamadığının peşinde gidermiş hep sanırım
Sen uzak atmak istiyorsun ben de kiloluk bir çipura için neler vermezdim

Atarız dostum
Olur
'Olmazın oluru olmaz' derler memlekette
Gel olur de atarız istediğin mesafeye
Bu daldaki atış rekoru 280m, tabi yarışmada
70 Kulaç hiç problem değil ancak gereklerini yerine getirmemiz gerek !.........
10-06-2006, 10:07   #9
simendifer
Sennur / İstanbul

simendifer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sinan teşekkürler... Bu işin surf castinge dayanacağını düşünmemiştim başta inan... Merakla da beklemiştim, Sinan ne yapıyor acaba ? diye Sayende surf casting olayının ne olduğunu da öğrenmiş olduk. En azından ben merak ediyordum sürekli bahsedilen bu tekniği... Ama uygulama konusuna gelince ne kadar başarılı olurum bilemem Henüz kendi kamış oltamı bile fazla uzağa atamıyorum (malum biraz güç istiyor)... Normal yöntemlere göre daha maliyetli olduğu kesin ama eğer söz konusu balık ise bence denenmeye değer
simendifer çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
12-06-2006, 13:10   #10
ist balıkcısı

sinan kusura bakma işlerin yoğunluğundan dolayı sürekli takip edemiyorum ve cevaplarım biraz geç kalıyor.

cevabında 200 ytl ye kurarız demişsin. peki 200 ytl yi nereden bulacağız
tabiki bu işin şakası. benim enbüyük hobim bu o yüzen 200 hatta 300 ytl ye kadar fiyat önemli değil tabi ki yengen duymamak kaydı ile
peki şimdi gelelim benim kuracağımız takımın markalarına bunlarıda bana yazarsan inan çok memnun olurum yani bana uygun olan makina ve kamışlar hangileri eğer biliyorsan ist bunları temin edebileceğim adresler veya tel numaralarını da yazarsan tutuğum en büyük balığı sana göndereceğim söz.

şimdiden teşekkürler.

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları