BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Paylaşalım > Makaleler
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


Marmara karanlık sulara doğru gidiyor

Cevapla
02-01-2009, 13:18   #1
unique
Cüneyt Eşsiz / stanbul
 
Mesajlar: 982
Geleceği hiç düşünmüyoruz. Küçük tekneler olarak yasaksız dönem de algarna avcılığı ile karides çekiyoruz. Balıkçı esnafı birleşik hareket edemiyoruz. Kendi içimiz de kendimiz kısıtlayıcı kararlar almalıyız. Kanunlar ile olmuyorsa kendi yasaklarımızı koyamıyoruz.

Mimar Sinan balık avcıları başkanı Beadin Tokgöz, ve Mimarsinan balıkçıları bitikiz diyorlar. Ağları delen Yunus balıkları bizi de mahfetti. Eylül ayında av mevsimi açılıyor Marmara da büyük tekneler avlanmaya başlayacak. Radarlar yunusları kovacaktır. Büyük tekneler avlanmaya başladığında balık avı yapmanında değeri yok diyorlar. Tonlarca balık çekiyorlar. Nam yapmak için avlanma yapıyorlar. Orkinos zamanı 50 günlük dönemde parayı yapabiliyorlar. Diplere inen ağlar ağır kurşunlar ile denize zarar verme pahasına avlanma yapılıyor. Algarna avcılığı tamamen yasaklanmalıdır. 5 yıl Önce 5 yıllık yasaklama vardı iyi oldu. Tekrar 5 yıl yasaklanmalıdır. Nasıl olsa yasak ta olsa algarna avcılığı yapılıyor. Marmara başka türlü canlanmaz.
Algarna avcılığı 5 yıl yasaklanmalı

Geleceği hiç düşünmüyoruz. Küçük tekneler olarak yasaksız dönem de algarna avcılığı ile karides çekiyoruz. Balıkçı esnafı birleşik hareket edemiyoruz. Kendi içimiz de kendimiz kısıtlayıcı kararlar almalıyız. Kanunlar ile olmuyorsa kendi yasaklarımızı koyamıyoruz.Buyuk kayıklar istediklerini yapıyorlar. Marmara denizin de avlanması kesinlikle yasak olan tekneler avlanma yapıyor.

Büyük Gırgırlarla da avlanma kısıtlanmalı

Marmara Denizi'ndeki balık türlerinin giderek yok olması, geçimini balıkçılıkla temin edenleri zor durumda bırakıyor. "Dünyada yasaklanan sonar cihazları ve tirol için yasal önlem alınmazsa, 10 yıl sonra küçük tekneleri bırakın olta balıkçılığı da kalmaz" . 50 yıl önce kıyıdan kepçeyle balık tutulduğunu, Marmara Denizi'ne açılan her balıkçının, oltasıyla en az 50 kilo balık tutarak geri döndüğünü, bugün ise 3 kilo balığı zor tutuyoruz. "Gırgırla avlanmak 5 yıl süreyle yasaklansın. O zaman Marmara Denizi, 30 yıl öncesine geri dönebilir. Alınacak önlemler binlerce insana iş ve ekmek kapısını yeniden açar" diye konuştu. Marmara'da soyu tükenmiş balıklardan Kolyoz, Zargana ve Çipura'nın 17 Ağustos depreminden sonra tekrar görülmeye başlamıştı, "Depremin Marmara tabanında yarattığı kırığın balıklar için yeni ve güvenilir yataklar oluşturduğunu öğrendik dedi.
Maramara’da Yengeçler de durmayacak.

Denizdeki kirliğin en önemli sebebinin kanalizasyon atıkları ve kıyı dolguları olduğuna dikkat çekmeliyiz. “Buradan Marmara’daki tüm belediyelere sesleniyoruz. Kanalizasyonlar direkt olarak, arıtmadan denize atmayın. Kıyıları doldurarak, denizin kendisini temizlemesine engel olmayın. Deniz kirliliği son raporlarda en üst seviyelere çıkmıştır. Marmara Denizi’nde salgın hastalık tehlikesi sınırına yaklaşılmıştır. Denizimizi yengeçler de dahil olmak üzere tüm balıklar terk etmektedir. Balıkçılar zor şartlar altında yaşam mücadelesi vermektedir. Sesimizin tüm yetkililerce duyulmasını ve önlem alınmasını bekliyoruz” dedi.

Bu konuyla ilgili bilim adamların açıklamalarını önce Türkiye vatandaşı olarak daha sonrada su ürünleri kooperatifleri olarak cevap beklemekteyiz Ne yapılması gerekiyor ise üzerimize düşeni biz yapacağız. Birlik beraberlik için de paylaşımcı çalışmalar yapmalıyız.


Not: Cekmece Haber dergisinden alintirdir.
unique çevrimdışı  
02-01-2009, 19:51   #2
erolarik
erol arik / Ankara
 
Mesajlar: 70
Balıkçıların yıllardır bilinçsizce doymak bilmeyen deniz talanları sonucunda ,( Örnegin Marmara 'nın 42 çeşit balıgından bugün 3-5 ceşide inmesi )Şimdide YUNUS düşmanlığı yapmak mantik işi değil ,Onlar hep vardı,şimdide var olma savaşi veriyorlar,Aynen bu talanı yapanların yaşam savaşı verdikleri gibi,,! Üstadım anlattığınız tüm tedbirlere harfiyen katılıyorum,ÇOK ama ÇOK GEÇKALDIK,,, Babalarımızın meze diye telli dolaplarda sakladıkları ÇİROZLARI nasıl özlüyoruz, Hakıkı uskumru'yu tezgahlarda niye göremiyoruz Tepsi gibi kalkanlar nereye gitti,,,Kabus gibi ya,,, Rasgele sevgili dostlar
erolarik çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-01-2009, 02:14   #3
BAYTAR
Ruhan DÖNMEZ
 
Mesajlar: 75
Henüz hiçbir şey için geç değil!

Ama herşey için geç kalınacağı zamana çok kalmadı!!..
BAYTAR çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-01-2009, 12:33   #4
dalmala
ali / istanbul
 
dalmala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 25
Mimar sinan balıkcılar derneği başkanı cok güzel yamış sonuna kadar da haklı.ama biraz da kendi başkanlığını yaptığı mimar sinan limanına bir baksın.liman içi leş gibi ne ararsan var.poşet lastik,mazot,öü balıklar,zehirli boyalar aklınıza ne gelirse hepsi mevcut limanın içinde.ya balıkcıların hemen kıyılara bıraktıkları ağlar!onlar yasak değilmi yani?
kimse kendini sütten cıkmış ak kaşık zannetmesin denizlerin bu hale gelmesinde herkesin sucu var.tabiki en büyük suçlu yönetimde olanlar.
avı avcı koruyacak eğer korumazsa en büyük zararıda kendisi görecektir!
dalmala çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:29 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net