kızılırmakta Sazan

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında avanospasa tarafından paylaşıldı.

1. avanospasa

avanospasa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 1,5 kg,50 kg lık su dolu çuval :)
    Arkadaşlar bu balığı dün tuttum, Avanosun yakınlarındaki sarıdır köyüne motorsikletlerimizle zorlu bir yolculuktan sonra, zorda olsa gölgelik bir yer bulup kurulduk ve oltalarımızı salladık kısmetimize bunlar çıktı sizinle paylaşmak istedim hepinize bol şanslar

2. seçkin

seçkin SEÇKİN

Favori Kamış:
    LINEAFFE
    Favori Makine:
    MITCHELL AVO 6500
    En İyi Avı:
    5 KG SAZAN
    iyi bir av olmuş başarının devamı dileğiyle.
    rastgele:)

3. tasim yıldız

tasim yıldız

Favori Kamış:
    olta, kamış
    En İyi Avı:
    sazan 4.638 gr.,1,5 kg çipura
    yıllar geçti

bu balıkları görmeyeli ve tutmayalı 15 sene oldu gerçekten çok güzel balıklar özellikle kış aylarında lezzetleri daha bir başka oluyor, soğuktan sanırım eti daha sıkı ve lezzetli oluyor. güzel av olmuş tebrikler

4. güzel balıklar rastgele....

5. parsel

parsel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna
    arkadaşım bunlar sazan değil biz buna çakır deriz diğer adıda kılçıklı paylaşımın için teşekkür ederiz

6. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    elinize sağlık balıklar güzel

7. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    :rolleyes: yaşar abicim tebrikler güzel bi av yapmışsınız balıklar tatlısu kefali sanırım sevgiler saygılar rastgelsin;)

8. simendifer

simendifer Sennur

Tebrikler, bereketli avlar dilerim ;) Bence de o balıklar sazan değil çünkü sazanı tanıyorum ama balığın ne olduğunu söyleyemeyeceğim... Tatlı su balıkları ile pek aram yoktur :p

9. avanospasa

avanospasa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    türlerini aslında bende tam bilmiyorum bizim buralarda buna sazan diyoruz, pullu sazanada çapak deniyor, vaktinde buralarda yanlış öğrenilmiş galiba :)öyle gidiyor. baya kılçıklı bir balık eti lezzetli ama kılçığından dolayı ben pek sevmiyorum. uzman arkadaşların teşhisini bekliyorum bence tatlı su kefali

10. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Resimde görülen balıklar KABABURUN (Chondrostoma regium) adıyla bilinen tür olup SİRAZ (Capoeta tinca) denilen türlede karışık bir populasyon göstermektedir.Neredeyse iç anadolu yoğun olmak üzere neredeyse tüm ırmak ve derelerde bulunur.Yöresel dillerde bir çok adı vardır.Sarı balık-aptalca-akbalık-çay balığı-kimi yerlerde ırmak sazanı en yaygın olarak kullanılan ismidir.Nevşehir avanos ve gülşehir kızılırmak havzasında daha önceki yıllarda bol bol avlanma fırsatı buldum.O yörede tatlı su kefaline sazan normal sazanada çapak adı verildiği doğrudur.Yanlız bu balıklar tatlı su kefali değildir.Yaşar kardeşim bu balıkları yakalarken kullandığı olta ve yemleride açıklarsa ayrıca sevinirim.Saygılarımla.........
    Aşağıya tarafımdan tutulmuş bir kefal fotoğrafı koydum.Farkılılıkları görebilmeniz amacıyla.......

Son düzenleme: 8 Ağustos 2006
  11. Matchbox

Matchbox

Kefal değil

Resimdekiler kefal olamaz. Tatlı su kefalini oltayla tutmak neredeyse imkansızdır, oldukça ürkek hayvanlardır. Oltaya yaklaşmazlar bile....:)

12. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Bu balığa biz sarı tal deriz.
    Genelde ekmekle tutulur,ama solucan ve danaburnuna da iyi av verir.
    Tadı güzeldir ama ufaklarını yemek biraz maharet istiyor.
    Biz genelde mantarı kamış ucundan 2-3 karış mesafeye kadar yükseltilmiş(5 mt.lik kamışta aşağı yukarı mantar 4,5 mt.ye kadar çekilir) mantarlı oltay la taban çekerek avlıyoruz.
    Yeşilırmak ta bolca var.
    Ben bu balıkların irilerini Almus barajında yakalamıştım.
    7 tanesi 4 kilo gelmişti :)
    Ayrıca kesinlikle tatlısu kefali değil.
    Tatlısu kefali oltaya da bolca gelir.
    En başlıca yemide siyah çekirgedir. Benden demesi.
    Siyah çekirge götürün boş gelmezsiniz.
    Tabi orda kefal varsa....

Son düzenleme: 8 Ağustos 2006
  13. sabri03

sabri03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg sazan
    selam;

bence bu bizim buralarda tuttuğumuz halk dilinde ÇAPAK dediğimiz çok kılçıklı ve bir o kadar da lezzetli bir balıktır. Üstad güzel av olmuş. darısı bizim başımıza. ne tür yemle yakaladığını yazarsan seviniriz. paylaşım için teşekkür.

14. [​IMG]

Çapak balığı (Abramis brama), sazangiller (Cyprinidae) familyasına ait bir tatlısu balığı türü.

Çapak balığı ortalama 30 ila 50 santim boyunda yakalanır. Ara sıra 75 santim ve 7 kilo ağırlığına kadarlarına da rastlanır. Sırtı hafif yeşil, kahverengi, sarı ya da siyah gibi parlar.

Göğüs yüzgeçlerinin haricinde tüm yüzgeçleri koyu gri renktedir. Göğüs yüzgeçleri açık gri renktedir ve nerdeyse karın yüzgeçlerine yetişecek kadar büyüklerdir. Ve bu göğüs yüzgeçleri ile çapak balıklarını kendilerine çok benzeyen ve çok sık çapak balıkları ile karıştırılan Tahta balığı (Blicca bjoerkna)'dan ayırt etmek mümkündür. Bu iki balık türüde aynı zamanda çiftleşip yumurtlarlar. Bu arada bazen bir balık türünün dölü diğer balık türünün yumurtaına ulaşabilir, ve böylece "melez balıklar" meydana gelebilir. Bu melezlerin kursak dişlerini inceleyerek, karışmış olmalarına rağmen daha çok hangi türe ait oldukları tespit edilebilir. Çapak balıklari 16 yaşına kadar yaşayabilirler.
    ============

sonuç itibariyle avanospaşa nın gönderdiği balıklar çapak değil arkadaşlar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ağustos 2006
  15. avanospasa

avanospasa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    öncelikle kullandım yemi söyleyeyim, bunları vanilyalı ekmek içi ile avanos un bir köyü olan sarıdır dan tututum. boylarını ve kilolarını ölçme fırsatım olmadı bunlar genelde her türlü yeme geliyorlar. yemi kaptığında pek hareketli olmuyorlar ama çekerken çok zevkli oluyor. Hakan beyin fotoğrafta gösterdiği kefal balığınada buralarda "karasu" deniyor. anlaşılan benim daha öğreneceğim cok şey var bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. sitemizide o yönden çok beğeniyorum her tıkta yeni birşeyler öğreniyorum.

16. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    gerçekten güzel balıklar paylaşım için teşekkür

17. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Tatlısuda tüm dünyada oltayla en fazla yakalanan balık türü TATLISU kefalidir dersem abartmış olmam...
    Adı kefal ya, Siz denizden tatlısuya giren deniz kefalleri yada gerçek kefalleri düşünerek bu cevabı vermişsiniz.

Leuciscus cephalus, adı her nekadar TATLISU kefali olsa da bir sazan türüdür bazı yörelerde kasna adıyla anılır ve Hakan arkadaşımız çok doğru resimlemiş ve tanımlamıştır.

Yalnız; Bu topikteki asıl balıklar büyük ihtimalle Siraz, Aptalca, Sarı balık gibi adlarla anılan Capeota cinsindendir.
    Karaburun balığı, koca burun desek yeri vardır. Asıl bilimsel adı Condrostoma nasus (harf eksiğim olabilir) olup, nasus büyükçe burun demektir. Balığın aşağıdaki resmine bakarsanız niye buna nasus dedikleri daha iyi anlaşılabilir. Fakat Condrostoma regium gerçekten Capeota'ya (Siraz'a ) çok benziyor. Resimlerde aradığım ayrıntıları göremedim.

Son düzenleme: 16 Ağustos 2006
  18. oguzhan

oguzhan

Favori Kamış:
    σℓтα
    En İyi Avı:
    1.5 кg αуηαℓı ѕαzαη
    Güzel av olmuş tebrikler!Ama galiba bunlar tatlı su kefali

19. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    tespitler tamamen doğru. Ba balık sazan ve kefal değil...Biz eskişehirde Sarı balık diyoruz bunlara....

20. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Ben her iddaya girerim şu yukarıdaki balık tatlı su kefali... Konunun en başındaki balıklarla bu balık aynı balık değil...