BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Tatlı SU Balık Avı > Tatlı SU Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


Suni yemlerle akarsu alabalık avcılığı

Cevapla
15-02-2009, 07:29   #1
Vedat Abayoğlu
Vedat Abayoglu / Canakkale
 
Vedat Abayoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.520
Favori Kamışı: Shimano Game ARC
Favori Makinası: Okuma V system
En İyi Avı: Sarıkuyruk
Değerli üyeler
Hernekadar günümüzde nispeten yakın bölgelerde, zevkli ve randımanlı alabalık avcılığı yapılabilecek pek tatlısu kalmamışsada,gerek taktik ve gerekse dereyi layıkıyla inceleyebilme,detaylara dikkatle beraber,meşakkatide göze alabilme gibi cabaların sonucunda,tatminkar avlarda yapabilmek mümkündür.
Her nekadar tabii alabalığımız kırmızı beneğin yerini tutmasada,bazı akarsularda,bence önemli bir sportif değer olan Gökkuşağı alabalıkları bulunmaktadır.
Alabalık avcılığının en güzel ve tatmin edici yanlarından birisi,muhtelif spor dallarını birden icermesidir.
Rallicileri andıran bir sürüşle ve bozuk yollarda mevkiiye gelirsiniz.Sonrasında arabanızı emin bir yere bırakıp,trekking'e başlamanız gerekecektir.
Alabalık parkurlarının coğu gün icersinde gidip,gelinecek yerler değildir.Bu sefer icin işine kampcılık girer.Parkurların kimisi dar ve derin vadilerden gecmektedir.İşte bu seferde başka bir spor dalı olan kanyonculuk devreye girebilir.Olayı biraz daha acarsak,hafif dağcılıkda yapabiliriz.Zaten alabalık avının tümü başlıbaşına bir spordur.
Sırf bu mevkilere,kuş sesi dinlemek,gözlemek,fotoğraf cekmek icin bile gidilebilinir.
Alabalık avının kendisine gelince;İlk dikkat edilecek husus avcının,kılık ve kıyafetidir.Albenili renkler yerine ortama uygun,kişiyi yormayacak,hareketlerini kısıtlamayacak kıyafetler tercih edilmelidir.
Bazı parkurlar hakikaten zor nerdeyse gecit vermez niteliktedir.BU bakımdan makara ve kamışınız,kendinizi bile zor gecirdiğiniz bu yerlerde size zorluk cıkarmayacak tipte olmalıdır.Tercihim orman ici sularda 1,20 azami 1,50 cm kamış ve 1000'lik makaradır.
Suni yemlere gelince en başta Döner kaşık(spinner)diyebileceğimiz,en eski ve tanınmış olduğu icin Marka adı olsada,bütün bu tiplere genel bir isim olarak kullanacağımız Mepps'leri ele alalım.
Bütün alabalık gecmişimde cok randıman aldığım meppslerin muhtelif çeşitleri vardır.Ancak klasik çeşitlerden Mepps Comet ve Mepps Aglia en yaygın kullanılanııdır.Burada dikkat edilecek husus,renklerinin yanısıra tiplerininde uygun olmasıdır.Nispeten dar olan Comet tipini daha derince sularda,Aglia'yı sığ yerlerde kullanmalıyız.Renkleri Sarı üzerine kırmızı benekli,beyaz üzeri kırmızı benekli,beyaz üzerine mazi benekli,beneksiz sarı,beneksiz metalik olsada bence hemen her bölgede iş gören Black Fury (Comet)idealdir.Elbette avcılar bunlardan birini veya birkacını favori sayabilirler.Burada esas olan sunumdur,doğru yerde doğru şekilde avlanmaktır.
Alabalık kanaatimce su icinden dışarısını en iyi görebilen bir balıktır.Keza avlarının arasında su üstünde alcak ucan bazı kanatlılarda vardırki,alabalık bunları sudan dışarı fırlayarak dahi yakalayabilir.
Bu bakımdan dereye ihtiyatla yaklaşmalı,kendimizi bu avcı balığa hissttirmemeye azami gayret göstermeliyiz.
Bir alabalık deresi,kimi tersi iddialar olsada kesin olarak aşağıdan yukarıya avlanılmalıdır.Zira bu balık avını,kendini suyun geliş istikametine doğru adeta sabitleyerek bekler.Yukarıdan aşağıya akacak bir yem onun icin tabidir,tersi onu tedirgin edecek ve hatta ürkütecektir.Tedirgin olan alabalığın burnunun dibine en sevdiği yemi atsanız ilgi duymaz ve sonundada ürker aniden yok olur.
Vaad eden bir yere yaklaşırken lütfen en uygun,en rahat atış poziyonunu secmeyiniz.Bu durum yapabileceğiniz en büyük hata olacaktır.Zira balık sizi farkeder,hisseder ve yeminize itibar etmez.Bu bakımdan nokta atışlarının yanısıra,dalların altından,kimi zaman üstünden,ters,yan,bazen kafa üstünden atış yapabilmeniz gerekecektir.Beceriniz oranında-başarınız gelecektir.
Bu kabiliyete ermenize, kullandığınız takımın uygunluğunun yanısıra hayli pratik yapmanız etkin olacaktır.
Ses faktörüde önemlidir.Partnerinizle yüksek sesli konuşmayınız,Dere yukarıda olsa su icinde gezerken ayaklarınızı fazla şapırtmayınız.
Balığın saatlerini iyi uygulayınız.Sabahın kör saatinde daha kuşlar cıvıldamaya dahi başlamadan dereye ermelisiniz.Keza akşamüstü saatlerindede aktif olunuz.
Genelde bir alabalık alınabilen bir gölcükten,dikkatlice ve titizlikle davranırsanız birden fazla balık alabilirsiniz.Şöyleki;Genişce,başında kücük bir şelalesi olan bir gölcüğe erdiniz.Elbette şelale başında en verimli yeri tutmuş hemde daha iri bir alabalık olabilir.Ancak siz iyisimi ilk önce gölcüğün,size yakın etek kısımlarını tarayın.Buralarda av kollayan bazıları vardır,alabiirsiniz.Sonradan atışlarınızı genişletip orta ve yan kısımları tarayınız.Balık aldıysanız mümkün olduğunca ortalığı velveleye vermeden sessizce,arada akarsuyun akışınıda kullanarak,balığı dışarı alıveriniz.Nihayetinde belkide sizi orada bekleyen iri biriye hesaplaşma vaktiniz gelmiştir.Şelale başına meppsinizi indiriniz,Doğal akışla cekiniz ve balığınızı alınız.
Balık vermeyen yerde inatcı atışlarda bulunmak pek işe yaramayabilir,Devam ediniz bir sonraki vaad eden yeri deneyiniz.
Şu nokta cok mühimdir.Üşengec davranmayınız.Bilinizki atış yapmanın en zor olduğu bölümler,,en az avlanılmış yerelerdir.Orasını mekan tutmuş iri bir ala herzaman olabilir.Batsanızda,cıksanızda,icabında takım kaybedebilsenizde böylesine yerlere eriniz ve layıkıyla deneyiniz.Ödülünüzün büyük olması kuvvetle muhtemeldir.
Dikkat edilecek diğer husus ise,bir akarsuyun balık yapabileceği yerlerin nereden,başlayıp nerede son bulduğunun tespitidir.
Methini duyduğunuz bir derede avlanmaya başlarken,bilinizki en cok balık en zor erişilen yerdedir.Üşenipte alt kısımlarda avlanmaya başlarsınız daha ziyade tatlısu kefali yakalarsınız,sevineceğiniz yerde üzülürsünüzde.
Keza bir alabalık deresinin en üst kısımlarında yer alsada,bazı noktalardan itibaren balık keser.Boşuna oralarda dolanmayınız.
Örneğin yüksek bir şelaleye erdiniz.Şayet o şelaleden sonra balığın barınabileceği ancak kuvvetli bir sel karşısında tutunabileceği derince bir gölet yoksa,muhtemelen bu üst bölgelerde balık kalmamış,aşagılara sürüklenmiştir.
Ancak böylesine yerler sürprizlerede acıktır.İsrarla devam etmem sonucu,yukarıda biryerlerde ellenmemiş bol balıklı göletlerde bulabilmiş zevkle avlanmışımdır.
Gerci kırmızı benek alabalıklarda günlük limit 3 tanedir.Ama lütfen sportif zevkinizi daha önde tutunuz,icabında tamamen yakala,bırağa dönünüz ve tümünü salınız.
Konuya eklenecek elbette bazı noktalar daha vardır.40 senelik bir alabalık avcısı olarak aklıma ilk gelenler bunlardır.
Soru ve ilgi nispetinde konu genişleyecek ve bazı hususlar daha ortaya konabilecektir.
Sevgi ve saygımla
Vedat Abayoğlu çevrimdışı  
15-02-2009, 11:33   #2
sazan58
S.Şeref / düzce
 
sazan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 500
değerli bilgiler için teşekkür ederiz Vedat ağabey
sazan58 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
15-02-2009, 12:45   #3
duzensizifade
Hüseyin / Silivri / İstanbul
 
Mesajlar: 327
amaçsızca kovayı doldurduğumuz avlardan çok daha zevkli olduğu kesin. ustaların tecrübelerini dinlemek, tüyolarını almak ise paha biçilemez. elinize sağlık vedat amca.

kafama takılan ise yemli avlanmakmı yoksa sahte ile avlanmakmı daha verimli olur. biraz daha açmam gerekirse şamandıralı takımla atçek ile uğraşmadan sonuç alınabilirmi, illa hareketmi gerekmektedir? yemli avında hayır diyemeyeceği yemler varmıdır?
duzensizifade çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
15-02-2009, 13:10   #4
ibetay
İBrahim EThem AYaz / istanbul
 
ibetay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 196
Favori Kamışı: alba leader3234 kamış beta 60 makina
En İyi Avı: 500gr kefal 4 kilo istavrit
eline sağlık vedat amca.her ne kadar bu konularda daha öncede çok şey yazmışolsanda bu yazıyı zevkle okudum.sana hayranım.en büyük hayalim alabalık.bir kaç deneme yaptım daha önce ama tek başıma olduğum için cesaret edemedim.dere içinde saatlerce gitmeye.neticede bu yerler sadece balıklara ait değil.domuzu,ayısı,kurdu boldur buraların.inşaallah bizede nasip olur güzel avlar yapmak.size bir anektod aktarmak isterim.birgün adapazarına bağlı bir bölgede misafir oldum.yerleşimi az olan bir yerdi.ama tek dereye inmeye cesaret edemedim.derenin üstündeki bir köprüde oturmuş dereyi seyrediyorum.hemen altta devrik bir ağaç ve derince bir gölet vardı.derin derken tabiki derenin geneline göre derin.baktım ve dedim ki burada ala olmalı.ama oraya olta sarkıtmanın imkanı yok.oturdum ve heykel gibi orayı 15-20 dakika seyrettim.ağaç dallarının hemen orta yerinde yarım metrelik bir açıklık vardı.ve tam orta yerinden kalınca bir ağaç parçası suyun akış istikametinin tersine doğru duruyor.önce balık zannettim.fakat oturduğumdan beri kıpırdamıyor.güldüm.hayal kuruyorsun ve gerçek zannediyorsun.ama o dal parçası sudan aşağı doğru gelen siyah bir şeye inanılmaz bir hızla atlayınca ayıldım.aynı hızla eski pozisyonunu alması dahada güzel tabi.evet artık balığı tescillemiştim.ta ki bizim köylü gelip taş atana kadar.çünkü inanmadı oda dal zannetti söylememe rağmen.irice bir alaydı.şimdi gelelim asıl konuya bizim köylüye,aynen şöyle dedi.ben arkadaşlara bir telefon edeyim gelirken bir torba kireç getirsinler.o balığı ordan alırız.sana alabalık yedirelim. şok oldum.istemez sakın yapmayın dedim.balık kurtuldu zannettim.istanbula döndüm ve haber geldi almışlar kireçle,katliam yaparak ,doğayı öldürerek,ne diyeceğimi bilemedim.böyle bir cahillik olmaz. o kadar anlattım.yalvardım ve ergeç bildiklerini okudular.alabalığı oltayla yakalayanlar dil bu gibi caniler bitirmeye çalışıyor.dinamit,balıkotu,kireç,tırıvırı,vs.vs.am a mübarek hayvan hala bir yerlerde var.ve bir rahat bıraksalar derelerden taşacaklar.ama ne mümkün siz amcalarımız abilerimiz bizi yetiştiriyorsunuz.ama bu köylü kardeşlerimize nasıl dur diyecez.o kocaman bir soru işareti.rastgele vedat amca
ibetay çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
15-02-2009, 13:22   #5
hocca
 
hocca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 182
Favori Kamışı: banax2500 spro kamış
En İyi Avı: 1,5kg levrek
Sn.Abayoğlu
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Alabalıkla ilk Bolu Gölcükte tanıştım.Bir iki defa da Abant'ta avlandım.En güzel ala balıklarımı Kıbrıscık yolu üzerinde Yaylaçayı mevkinde ve Köroğludagının eteginde avladım.Fazla büyük olmayan ve üzerinde kırmızı benekleri olan,halk arasında mercanda denen ve de miğde rahatsızlıklarında ,kırık çıkık tedavisinde de kullanılan türleri.Yaşadığı su çelik gibi sert,duru,temiz,balıkta öyle.Balık okadar hareketli ve sert ki.Ele avuca sıgmayan ve kayan bir balık.Köroğlu efsanesindeki o üç köpük sanki balığın üstünde.Balık elinizde haraket ettikçe köpük oluşuyor.
Avlanmasında sizin belirttiğiniz kurallara uyulmaz ise yakalamak mümkündegil.En önemliside sessizlik ve görüntü vermemek.Yem tercihi en son uygulanması gereken unsur.Ama Abant için aynı şeyleri söyleyemem.Bu avı yapanlara Abant avı sazan avı gibi gelir.
Sag ve esen kalın.
hocca çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
15-02-2009, 18:40   #6
ŞANSLI 1
zeki ÇUHADAR / Ankara
 
ŞANSLI 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 22
Favori Kamışı: Basit Göl Kamışı
En İyi Avı: 2 kilo sazan
***: Verdiginiz bilgiler çok güzel teşekkür ederim.Rastgele Trout Baba.

Amatör Ruh Çoğaldıkça Anlam Kazanır.
ŞANSLI 1 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
15-02-2009, 20:11   #7
Vedat Abayoğlu
Vedat Abayoglu / Canakkale
 
Vedat Abayoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.520
Favori Kamışı: Shimano Game ARC
Favori Makinası: Okuma V system
En İyi Avı: Sarıkuyruk
sazan58
değerli bilgiler için teşekkür ederiz Vedat ağabey
İlgine teşekkürler sevgili Şeref
Vedat Abayoğlu çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
15-02-2009, 20:27   #8
Vedat Abayoğlu
Vedat Abayoglu / Canakkale
 
Vedat Abayoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.520
Favori Kamışı: Shimano Game ARC
Favori Makinası: Okuma V system
En İyi Avı: Sarıkuyruk
duzensizifade
amaçsızca kovayı doldurduğumuz avlardan çok daha zevkli olduğu kesin. ustaların tecrübelerini dinlemek, tüyolarını almak ise paha biçilemez. elinize sağlık vedat amca.

kafama takılan ise yemli avlanmakmı yoksa sahte ile avlanmakmı daha verimli olur. biraz daha açmam gerekirse şamandıralı takımla atçek ile uğraşmadan sonuç alınabilirmi, illa hareketmi gerekmektedir? yemli avında hayır diyemeyeceği yemler varmıdır?
Sevgili Hüseyin
İlgi ve güzel sorularına teşekkürler.Keşke herkes bazı şeyler sorsada konu daha genişleyip,daha faydalı hale gelse.
Gelelim cevaplara;
Hemen her avcı balığın avında olduğu gibi,alabalık avındada yemli avlanmak verimli olabilir.Ancak sirkülere göre yasaktır.Ayrıca zevk ve spor eksikliği vardır.
Bilgi edinmen amacıyla anlatırsam,atcekle uğraşmak demek yerine,denemeni tavsiye ederim.Hakikaten daha zevk alırsın.Alabalık avında şamandra pek kullanılmaz.Hic şamandrasız iğnenin 30 cm kadar üzerine,yerine göre birden fazla sacma kurşun sıkıştırılır.Akıntı yönüne atılır ve akıntı marifetiyle tabii bir şekilde alabalığın menziline getirilir.Sacma kursun kullanımındaki esas sebep bunların akıntının sürüklediği minik taş parcacıkları görünümünü vermektirki bu durumda alabalık huylanmaz.Yemli avcılıkta hareket esastır.Hernekadar özellikle Gökkuşağı alabalık avında avcılar bu sportif balığa sazan muamelesi yapıp,ekmek,peynir,hamur gibi yemler takıp avlanıyorlarsada layıkıyla takılan,iki ucu dışarda ve hayatiyetini kaybetmemiş solucanla,akıntılı yerlerde taşların altından toplannacak taş böcekleri(Stone fly)larvaları alabalığın cok sevdiği yemlerdir.Bu laarvalar Dana burnuna yada cırcır böceğine benzer görünümündedirler.Bunları toplayıp naylon torbaya koymamak lazımdır.Zira deler,dışarı cıkarlar.
Ayrıca her türlü cekirge önemli yemlerdir.Cekirgenin ise yeşil,kanatsız hareketi kısıtlı,özellikle erken mevsimde dere kenarlarındaki yüksek otların üzerinde dolaşan tombul tipleri vardırki cok önemli bir alabalık yemidir.Balığı huylandırmadan sunulduğu anda alabalık varsa derhal kapar.
Sevgiyle kal
Vedat Abayoğlu çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
15-02-2009, 20:37   #9
Vedat Abayoğlu
Vedat Abayoglu / Canakkale
 
Vedat Abayoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.520
Favori Kamışı: Shimano Game ARC
Favori Makinası: Okuma V system
En İyi Avı: Sarıkuyruk
ibetay
eline sağlık vedat amca.her ne kadar bu konularda daha öncede çok şey yazmışolsanda bu yazıyı zevkle okudum.sana hayranım.en büyük hayalim alabalık.bir kaç deneme yaptım daha önce ama tek başıma olduğum için cesaret edemedim.dere içinde saatlerce gitmeye.neticede bu yerler sadece balıklara ait değil.domuzu,ayısı,kurdu boldur buraların.inşaallah bizede nasip olur güzel avlar yapmak.size bir anektod aktarmak isterim.birgün adapazarına bağlı bir bölgede misafir oldum.yerleşimi az olan bir yerdi.ama tek dereye inmeye cesaret edemedim.derenin üstündeki bir köprüde oturmuş dereyi seyrediyorum.hemen altta devrik bir ağaç ve derince bir gölet vardı.derin derken tabiki derenin geneline göre derin.baktım ve dedim ki burada ala olmalı.ama oraya olta sarkıtmanın imkanı yok.oturdum ve heykel gibi orayı 15-20 dakika seyrettim.ağaç dallarının hemen orta yerinde yarım metrelik bir açıklık vardı.ve tam orta yerinden kalınca bir ağaç parçası suyun akış istikametinin tersine doğru duruyor.önce balık zannettim.fakat oturduğumdan beri kıpırdamıyor.güldüm.hayal kuruyorsun ve gerçek zannediyorsun.ama o dal parçası sudan aşağı doğru gelen siyah bir şeye inanılmaz bir hızla atlayınca ayıldım.aynı hızla eski pozisyonunu alması dahada güzel tabi.evet artık balığı tescillemiştim.ta ki bizim köylü gelip taş atana kadar.çünkü inanmadı oda dal zannetti söylememe rağmen.irice bir alaydı.şimdi gelelim asıl konuya bizim köylüye,aynen şöyle dedi.ben arkadaşlara bir telefon edeyim gelirken bir torba kireç getirsinler.o balığı ordan alırız.sana alabalık yedirelim. şok oldum.istemez sakın yapmayın dedim.balık kurtuldu zannettim.istanbula döndüm ve haber geldi almışlar kireçle,katliam yaparak ,doğayı öldürerek,ne diyeceğimi bilemedim.böyle bir cahillik olmaz. o kadar anlattım.yalvardım ve ergeç bildiklerini okudular.alabalığı oltayla yakalayanlar dil bu gibi caniler bitirmeye çalışıyor.dinamit,balıkotu,kireç,tırıvırı,vs.vs.am a mübarek hayvan hala bir yerlerde var.ve bir rahat bıraksalar derelerden taşacaklar.ama ne mümkün siz amcalarımız abilerimiz bizi yetiştiriyorsunuz.ama bu köylü kardeşlerimize nasıl dur diyecez.o kocaman bir soru işareti.rastgele vedat amca
Sevgili İbnrahim.
İlgine teşekkür ediyorum.Maalesef yurdumun insanı bu tutumdadır.Başka güzel hasletlerinin yanında sırıtan bu yönümüzün bence,kötümser bir ifadeyle söylüyorum,eğitimlede alakası yoktur.Biz böyle bir milletiz.Profesyonelimizde,amatörümüzün coğuda bu şekilde davranmaktan kendilerini alıkoyamamaktadırlar.Ben hicbir zaman düzeleceğine inanmıyorum.Ne zaman denizlerdede,ic sulardada balıkların,av hayvanlarının hepsi biter belki o zaman biraz akıllanırız.
Alabalık derelerini önemli bir kısmı artık balık tutma uğraşısına değmeyecek kadar popülasyon acısından azalmıştır.Ancak tabiatında kendini yenileme kabiliyeti vardır.Kalan birkac balık güzelce beslenebilir ve üreyebilir ve tekrar o dere avlamaya değecek hale gelebilir.Sonrasında bu kısır döngü sürer gider.
Bu hale gelmiş derelerde bile uğraşarak,titizce avlanarak birkac güzel ala almak olasıdır.Ancak herzaman tavsiye ediyorumki,yukarıda dediğimhususlarda akla gelerek alabalık tutulsada spor zevkiyle yetinmeli ve hepsi incitmeden geri salınmalıdır.
Alabalık avında solo av yapmanın önemli sakıncası vardır.Bunlar bahsettiğin hayvanlar asla değildir.Ancak zor şartlarda devam ederken avcı düşebilir,ayağını kırabilir.Bu bakımdan partnersiz av sakıncalıdır.
Sevgiyle kal
Vedat Abayoğlu çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
15-02-2009, 20:52   #10
Vedat Abayoğlu
Vedat Abayoglu / Canakkale
 
Vedat Abayoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.520
Favori Kamışı: Shimano Game ARC
Favori Makinası: Okuma V system
En İyi Avı: Sarıkuyruk
hocca
Sn.Abayoğlu
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Alabalıkla ilk Bolu Gölcükte tanıştım.Bir iki defa da Abant'ta avlandım.En güzel ala balıklarımı Kıbrıscık yolu üzerinde Yaylaçayı mevkinde ve Köroğludagının eteginde avladım.Fazla büyük olmayan ve üzerinde kırmızı benekleri olan,halk arasında mercanda denen ve de miğde rahatsızlıklarında ,kırık çıkık tedavisinde de kullanılan türleri.Yaşadığı su çelik gibi sert,duru,temiz,balıkta öyle.Balık okadar hareketli ve sert ki.Ele avuca sıgmayan ve kayan bir balık.Köroğlu efsanesindeki o üç köpük sanki balığın üstünde.Balık elinizde haraket ettikçe köpük oluşuyor.
Avlanmasında sizin belirttiğiniz kurallara uyulmaz ise yakalamak mümkündegil.En önemliside sessizlik ve görüntü vermemek.Yem tercihi en son uygulanması gereken unsur.Ama Abant için aynı şeyleri söyleyemem.Bu avı yapanlara Abant avı sazan avı gibi gelir.
Sag ve esen kalın.
Sevgili Görmez
Adını halende bilemiyorum.Maalesef asil,sportif değeri yüksek,halk asrasında muhtelif dertlere care olarak görülen bu müstesna balık,dünyanın her yerinde özel tedbirlerle kollanır vede korunurken,yurdumuzda her türlü talana acık bir vaziyettedir.Korumayla görevli ormancıların,bazı mülki erkanın,vazifeli askeriyenin dahi bu yasa dışı,sportmenlik dışı avlara katılmaktan üzülerek,utanc duyarak bahsetmek durumundayım.Helede bizim gibi eski avcılar aradaki gayet menfi farkı anıları ile karşılaştırıp ortaya koyduklarında kaybettiklerimize,geri gelmeyecek hale gelenlere üzüntününde ötesinde keder duymaları tabii olmaktadır.Allahtanki yurdumuz geniştir.Halende bakir yerleri bulunmaktadır.Tutkulu avcıların,sportmenlerin göze alabildikleri cabaları karşısında önemli avlar yapabilmeleri mümkündür.Durum denizlerdede aynıdır.İşte ben bu bakımdan gecmiş zamanların klasik taktiklerinin üzerinde durmaktansa,geliştirdiğim yeni taktikleri sizlere sunmaya calışıyorum.Ancak bu taktiklerle katliama yönelik avlananlarada asla hakkımı helal etmem.
Abantın nerdeyse 35 yıllık avcısıyım.Bu konuyu ortaya koyan anlatım ve resimlerim vardır.Türkiyenin belkide ilk yakala bırakcısıym.Bı konuda önemli anlatımlarım olacaktır.
Maalesef kendini avcı sananlar bu endemik türe sazan muamelesi yapmakta,yasalar güya yasaklasada görevli memurların gözleri önünde bu cabalarını sürdürmektedirler.Göz yuman,bile,bile bu şekilde avlanan avcıların ahirette verecekleri hesapları olacaktır.Bunları Allaha havale etmekten başka elimden birşey gelmemektedir.
Sevgiyle kal
Vedat Abayoğlu çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:29 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net