Lambuka Av Malzemeleri....

Konu, 'Takım Çantası' kısmında MGB tarafından paylaşıldı.

1. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Biliyorum daha önce Rauf abi Akdenizli ve Egeli Balıkçılar başlığı altında lambuka avına değinmiş ve bu konuda tecrübesi olan diğer arkadaşlar da gayet güzel fikirlerini belirtmişlerdi. Ancak konu çok askıda kaldı ve bence yeterli paylaşıma uluşılmadı. Böyle yeni bilgiler, teknikler paylaşılırken görsellikte çok önemli. Yani kullanılan takımın fotoğrafları, çizimler vs... ;)

Bende bu nedenden dolayı bu konuyu tekrar açmayı uygun gördüm.
    Şimdi size önerim, kullnılan takımların mümkün olduğunca fotolarının buraya eklenmesi. Örneğin sırtı çekerek avlanmadan bahsediyoruz, ancak burada kullanılan malzeme, sahte yem vs. nin bir görselliği olmadığı için hava da kalıyor. Hangi sahte yem, hangi tüy, hangi iğne, nasıl çapari....???:confused:

Ben elimden geldiği kadar (bildiğim kadarıyla bir kaç foto ekleyeceğim). Ancak sitede hepimizinde bildiği gibi bu konuda çok tecrübeli olan arkadaşlar var... Umarım aynı paylaşımı onlardan da görebiliriz. Bu sayede oluşacak konu başlığı altında bu ava dair hem tüm detayları, ince noktaları, teknikleri; hem de bunlara ait fotoları, çizimleri vs. yi görebileceğimiz bir ortak bütün oluşacak.

Özellikle Reis, noche, floryalı, Acidmaster ve diğer tüm arkadaşlar.... Konu ile ilgili elimizden gelenleri fotolarla birlikte tekrar paylaşalım nedersiniz?

Özellikle de sırtı da kullanılan malzemeler hakkında fikirleri olan arkadaşlar hadi katılımlarınızı bekliyorum....
    Ve Rauf abi, senin önceki tavsiyelerden sonra yaptığın avlara ait hikayeleri de duymak istiyoruz :) Nasıl avlandın, hangi teknik işe yaradı, hangisi yaramadı?

Sevgiler, saygılar....;)

2. Şu 1 Ad N@mık için kaç numara iğne kullanmamız gerekli:D :D :D

3. Ercan'ı ikna edersek Bodrum'dan yanınıza geliriz.

4. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Lambuka için teknik dedik...
    Bakalım bu muhabbetin sonu nereye gidecek? Tekne rengi muhabbetine dönmesinde:D :D :D

Ayrıca Antalya' ya gelecek olan tüm arkadaşlara bir sözüm var, selam vermeden geçmeyin. :mad:

Görüşmek, tanışmak dileğiyle....

5. ddavut

ddavut

Favori Kamış:
    makaralı olta ve el oltası
    En İyi Avı:
    6 kg 200 gr Aynalı Sazan

Gökhan usta bu ayın sonunda veya eylül başı gibi antalyaya palamut avı için gelmek istiyorum. Geç mi kalmış olurum yoksa uygun bir zaman mıdır? Tabi birde bunlar için takım gerekiyor onuda öğrenip burda malzemelerini bulursam yapar gelirim. Ayrıca seninle ve Namık ustayla tanışmayı isterim.

6. ddavut

ddavut

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    6 kg 200 gr Aynalı Sazan

Abi düşünme o kadar yollayayım burdan, götür sen bir güzel. Ama sıcakta sucuk dokunur :D hele kaymak bozar mideni bak demedi deme:D Bir tanışalım sizlerle inşallah bol bol kaymaklı kadayıfta yeriz sucukta kızartırız:)

7. ddavut

ddavut

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    6 kg 200 gr Aynalı Sazan
    Derdimiz Balık değil mi zaten usta :p tabi afyonda oraya gelipte eli boş gelmek olmaz ne isterseniz getiririm ;)

8. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    Uçlu kalemlerin içindeki beyaz uzun kısmın kafasını kesin içinden çelik tel geçirip iki taraftanda çelik teli baglanacak sekılde yuvarlak uç yapın. bir ucuna 3 lü kacna dıger ucuna misinanızı baglayın ve lambuka tutmaya baslayın...

NOT: büyük ve beyaz-turuncu çizgili pipetler ile denemeyi düşünüyorum ...

9. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Doğru vallaha bu balığın yeter ki yerini bul...
    Lakin, geçen benim malzemeci bir çapari yapmış, yalan olmasın 30 civarında lambuka almışlar... Şimdi sirkülere uymuyor bu av diye mesajlar gelecek ama, gelin görün ki herkese bunu anlatamazsınız... Neyse, Allah' tan biz yakalamadık sadece anlatıyoruz. Sabah 5 te çıkmışlar, 07:00 de balığın yerini bulmuşlar, 2 saat içinde yaklaşık en küçüğü 1 kg civarında 30 lambuka almışlar... 50 kg civarında balık....
    Dediğin gibi mutlaka tombikte atlıyormuş ama, tombikleri tekneye çekmeden suda çırptırarak tekrar salıyormuş...

Tabi bize fazla bu kadar balık, biz alırız 2-3 tane lambukayı o yeter bize....

Not: Avlandıkları yer, orkinos çiftliklerinin hemen yanı....

10. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    nasıl bir çapariymiş bu?

11. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    antalyada çarşıdan 3 adet silikon yem aldım çok iyi iş gördü.yemlerrin baş kısmı kırmızı kuyrukları sarı renkli tıpkı didekli gibi.didekli ne diye sormayın bende o balığı bitek antalyada gördüm zargana benzeri kafasında ince uzun bir çıkıntı olan bi balık antalyalılar bilir.lambuka ise didekliye bayılır.

12. floryalı

floryalı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    8 kilo akya,kofana,lüfer,kırlangıç,lambuka,çıplak.
    kaiser

kaiser kardeş
    yaw yokmu şu didekli dediğiniz balığın bi resmi koyuversenizde biz bilmeyenler aydınlansa ?

13. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    İşte, benden birkaç malzeme

Lambuka Avı' nda kullanılan malzemelere birkaç örnek:

1) Sahte Balık
    Not: Sarı ve yeşil tonlar tercih nedeni... Ancak yeterki balık olsun her renge atlıyor. Çokta renk seçici bir balık değil. Burada görülen Yozuri marka, dipten yüzeye doğru ve sağa-sola sürekli hareket halinde olan bir çeşit. Alt tarafı açık yeşil ve sarı, sırtı ise koyu yeşil ve çizgili.

2) Kalem İçi
    0.5 kalemin içindeki, ortası delik plastik çubuk ikiye kesilerek parçanın birinin içinden misina geçirilip, ucuna da üçlü iğne bağlamak sureti ile yine sırtı çekilerek kulanılan bir teknik.

3) Slikon Balık
    Genelde sarı renk tercihli slikon balık.

4) Tüy
    Bu da bende mevcut. Ancak maalesef fotoğrafını özel sebeplerden dolayı buraya koyamıyorum. Bunu bana yapan arkadaşımın ricasından ötürü. Gerçekten çok emek verilerek yapılan bir çapari bu... (Koskoca bir pazar öğleden sonrasını alan bir emek bu) O yüzden fotosunu koyamıyorum, tarifi kendisinde kalsın istiyor.... Ancak bir parça anlatmaya çalışayım. Yoğun olarak kullanılan renk yeşil, hemen hemen her tonları. Koyudan açığa doğru.... İnce uzun... Fosforlu naylon ipler, fosforlu lastik ip vs.... Ama bunları tek tek bağlamak gerekiyor, yüzlerce ip....
    Lambukanın kendi renklerini andırıyor. Nedeni ise, lambuka kendi yavrusunu yiyen bir balıkmış, bu yüzden kendisine benzeyen bu çapariye atlaması kuvvetli bir ihtimal.

Tüm bu kullanılan teknik ve malzemeler bir yana, balık yoksa eğer tüm hepsi koskoca bir HİÇ ten öteye gitmiyor.... Yo eğer sürüyü bulursanız, atlamayacağı şey yok. Ancak yukarıda saydığım malzeler de balık olması halinde yakalama şansınızı yükseltecek unsurlar....

Saygılar, sevgiler....

14. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    didekli

bahsettiğim didekli balığı bu belki farklı yörelerde ismi değişiktir ama antalya konyalatı ve lara civarlarında adı didekli olarak geçiyor.şu aralar tam mevsimi .bana görede oldukça lezzetli bir balık.

15. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Bu didekli denilen balık hangi yöntem ile avlanılıyor acaba? Paylaşırsan sevinirim. Lambuka avında canlısını denemek lazım....

16. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    şu beyaz ağır topların arkasına 1-1.5 metre bir misinaya 12 numara tek iğne bağlayın.kıyıdan yem olarak teke takıp atın ve bekleyin.yanlız şu aralar okul dolaysıyla izmirdeyim didekli kıyıya geldi mi gelmedimi bilemiyorum.konyaaltında sahilden balık tutanlara sorun öğrenirsiniz.

iyi avlar.

17. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Tesekkurler Kaiser, verdiğin bilgiler icin...

18. Entomorph

Entomorph

Favori Kamış:
    Olta,Çapari,Rapala
    En İyi Avı:
    Dülger Balığı 1 kiloya yakın
    26.08.2006 sabah 04:00 sularında sıçan adası açıklarındaydık.

2 kişiydik botta. Denizin dibi kurumuş sanki, her zaman mercan barbun avladığımız yerlerde tık yoktu.

Daha Sonra en az 1,5 saat turladık. Abartısız 10 dakikada bir, değişik bölgelerde lambuka sürüsüne rastladık.
    Suyun üzerinde zıplıyorlardı. Daldım ortalarına, çapariye atlayan olmadı.

Çapari, Gökhan'ın fotoğrafla gösterdiği uçlu kalem içi idi. Kırmızı beyazlı tüy de denedik. Hatta rapala bile denedik olmadı.

Daha sonra dubanın etrafında turlayan bi tekne dikkatimizi çekti. Gittik yanına. Her turda en az bir lambuka çekiyorlardı. Bizde başladık dönmeye ama nafile.

Eli boş döndük. Nerde hata yaptık anlayamadım.:confused:

19. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta

5 gün kaldı , avladın avladın dostum.

20. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Vallaha oyle Namık, neye elimizi attıysak kuruttuk....
    Oysa o kadar da zevk almıştık ki bu avdan.... Bir kaç ay sonra 3-4 kg. 100 cm. liklerini yakalayacaktık.... :(

Ben anlamıyorum, balıkçıya serbest amatöre yasak.... Adam denizi ağlarla çevirsin tonlarca balık yakalasın bir seferde, diğeri gidip dinamit atsın..... Sana bana gelince yasak olsun, bu nasıl adalet inanın anlayamadım???

Amatörsün aman ona dokunma, aman buna elleme, yok onun boy limiti, yok bunun ağırlığı... Diğer tarafta adam gırgırdan bir seferde bin kasa balık çıkarsın...

Vallaha şimdi site yönetiminin ağır eleştiri toplarına mağruz kalcam cok iyi farkındayım ama ne yapayım canım cok sıkıldı.... Beni anlayın....

Sevgiler, saygılar....