BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Tekneden Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


Kiralık tekneyle ava çıkacakların dikkatine!!!

Cevapla
18-04-2009, 13:27   #1
denizci_kaptan
Sami / İstanbul
 
denizci_kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.715
Havaların ısınmasıyla teknelere binerek ava çıkmanın tadını yaşamak isteği hepimizin içinde depreşmeye başladı. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir kaç noktayı hatırlatmak istedim.

Sahil güvenlik artık denetimleriyle işi çok sıkı tutuyor Birkaç sene öncesinde hiç sorulmayan evrak ve belgeler için şimdilerde tekneler bağlanıyor.
Biraz da düzenlemeleri bilmiyen arkadaşlarımız karşısına Sahil güvenlik denetimleri keyfi uygulamayı yapabiliyor. Bu nedenle hukuki durumu iyi bilmek gerekiyor.

Tekneler 3 çeşittir.

1) ÖTB li (ÖZEL TEKNE BELGELİ) özel tekneler:

Bunlar bizim gibi amatör balıkçı ve gezicilerin binebileceği 24 m ye kadar olan teknelerdir. Ancak normalde ticari değil hususi oldukları için bu teknelerin kiralanması mümkün değildir. Bu nedenle böyle bir tekne kiralandığında veya tanıdığın teknesine binildiğinde çevirme olduğunda kesinlikle kiralık denmemelidir. Misafir olarak gösterilmelidir.

Ayrıca zorunluluk olmasa da ABB (Amatör Balıkçı Belgesi) kimliğinizi ve bir yerde çalışıyorsanız ne iş yaptığınızı gösterir kimliğinizi öğrenci belgenizi vs de bulundurmanız faydalıdır. Asla sarı kağıt gösterilmemelidir. Çünkü özel teknede profesyonel balıkçı olamaz.

Ayrıca sirkülerden fazla asla balık yakalanmamalı ve fazla yakalanan balıklar iade edilmelidir. Teknede ağ parakete 6 dan çoklu iğneli takım (palamut çaparileri de dahil) gibi ticari olabilecek edevat bulundurulmamalıdır. Yoksa ticari balıkçı teknesi muamelesi görebilir teknenizi bağlatmaya kadar varabilecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Sahil güvenlik direk acaba kaçak avcılık mı yapıyor düşüncesi ile yaklaşıyor. Çünkü ÖTB belgesi ile kaçak olarak balık avlayıp satan yüzlerce balıkçı var.

Ayrıca bindiğiniz teknede herşeyin tam olması gerekli. Ayrıca ÖTB de yazandan daha fazla kişi asla olmamalı.

Asgari bulunması gereken belgeler

a)ÖTB belgesi.

b)Tekne 9.9 dan daha büyük motorluysa kaptanın ADB si.

c) Sertifikalı Yangın söndürme tüpü

d) Sertifikalı teknede bulunan kişi kadar can simidi2) Yeşil kağıtlı ticari balıkçı tekneleri:

Bu tekneler tamamen ticari amaçla balık tutmak için seyretmekte olup teknede bulunan herkesin sarı kağıt denilen belgesi bulunmak zorundadır. Belgesi bulunmayan kişi başına kaptana ciddi oranda ceza kesilmektedir. Bu nedenle yeşil ruhsatlı ticari balıkçı tekneleri sarı kağıdı yani profesyonel belgesi olmayanı kolay kolay tekneye almaz. Bu teknelerde ABB işe yaramaz.

Bu tür tekneler de de yine yangın söndürme tüpü ve can yeleği şarttır.


3) Ticari gezinti teknesi:

Ülkemizde de son yıllarda gelişen bu tekneler belirli bir gelir karşılığınca gezinti ve eğlence amaçlı teknelerdir. Vergiye tabidir.

Bu teknelerde balık tutulması tutulmaması diye bir hukuki düzenleme yoktur. Bu nedenle yeni gelişen balık avı turu düzenleyen tekneler hukuki boşluktadır. Bu teknelerde vatandaşın av yapması kanaatimce amatör bir işlem olduğundan ABB ile yeterli olması gerekir. Ancak Sahil güvenlik en başta tekne kiralamasını ticari bir işlem olarak gördüğü için aynı mantıkla bu teknelerde de balık avı yapılmasını da ticari bir işlem kabul ederek sarı kağıt isteyebilmektedir.

Bu teknelerde de yine Yangın tüpü ve can yeleği şarttır.


NOT: Hiçbir belgesi olmayan, sahiplik belgesiyle idare etmeye çalışan, kaptanlık belgesi olmayan vs kaçak olan ruhsatsız teknelerle hiçbir şekilde denize açılmayınız. Gününüz rezil olabilir. Tecrübe ile sabittir

Konu denizci_kaptan tarafından (19-04-2009 Saat 01:07 ) değiştirilmiştir..
denizci_kaptan çevrimdışı  
18-04-2009, 13:31   #2
unique
Cüneyt Eşsiz / stanbul
 
Mesajlar: 982
Teşekkürler,

Arkadaşlar bu konu gerçektende çok önemli,zira gününüzün berbat geçmemesi için dikkat edilmesi gereken hususlar bunlar.

Tekne bulmak kolay da olsa SKG personelide sizi kolaylıkla buluyor

Evrak ve tekne donanımıda çok önemli,öncelikle uygun olan tekne ve kaptanları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.
unique çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
18-04-2009, 13:48   #3
denizci_kaptan
Sami / İstanbul
 
denizci_kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.715
Botlarla ilgili bir not eklemek istiyorum.

Şişme botlarda 4 m ye kadar herhangi bir belge zorunluluğu yoktur. Ancak bot ve motorun çalıntı olmadığını ıspat açısından bot ve motorun faturalarının ibrazı gereklidir. Bu faturaların sizin adınıza olması da şart değildir.

Faturalar yoksa muhtardan alacağınız bir sahiplik belgesi de işinizi görebilir.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=21384

Sahiplik belgesi ile ilgili bilgi için linke bakınız.

Ancak hiçbir şekilde sirkülerden fazla balık yakalanmamalı ve can yeleği mutlaka botta bulundurulmalıdır. Ayrıca ticari faaliyet sayılabilecek ağ parakete 6 dan fazla iğneli takımlar bulundurulmamalıdır.

Ayrıca bot bile olsa 9.9 hp den fazla motorlar için ADB (Amatör denizci belgesi) gereklidir. Bu nedenle bot için motor alırken 9.9 un altında tercih edilmesi faydalıdır.
denizci_kaptan çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
20-04-2009, 02:22   #4
majestik28
ali barış / istanbul
 
majestik28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 23
paylaşımınız için teşekkürler
majestik28 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
02-06-2009, 22:13   #5
Hamit
Hamit ATABAY
 
Mesajlar: 1
Arkadaşlar ben bu sarı kağıt meselesini birtürlü anlamadım, tarım müdürlüğü'nden aldım bu belgeyi şimdi kullanılmıyacakmı bilenler lütfen yazssın.
Beyaz almıştım o kıyı için dediler şimdide sarı aldım.
Hamit
Hamit çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
02-06-2009, 22:32   #6
denizci_kaptan
Sami / İstanbul
 
denizci_kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.715
Hamit
Arkadaşlar ben bu sarı kağıt meselesini birtürlü anlamadım, tarım müdürlüğü'nden aldım bu belgeyi şimdi kullanılmıyacakmı bilenler lütfen yazssın.
Beyaz almıştım o kıyı için dediler şimdide sarı aldım.
Hamit
Hamit bey aramıza hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar dilerim.

sarı kağıt beyaz kağıt yerine resmi isimleri kullanırsak daha anlaşılır olacaktır.

Nasıl bir tekneyle avlanıyorsunuz? Balıkçı ruhsatlı mı yat ruhsatlımı (ÖTB limi) Balıkçı ruhsatlı bir teknedeyseniz kanunen amatör değil profesyonel balıkçı oluyorsunuz ve bu sizin mesleğiniz oluyor o nedenle sarı kağıt dediğiniz Ticari balıkçı belgeniz gerekiyor.

Ancak ÖTB li özel bir yatla avlanıyorsanız o zaman hobici oluyorsunuz yanınızda ABB yani sizin beyaz kağıt dediğiniz belgeniz zorunlu olmasada yanınızda bulunması menfaatiniz icabı olacaktır. Bu belge zorunlu olmasa da SGK kontrollerde sizi kaçak balıkçılıkla suçlarsa bu belge sizin için bir delil olacaktır.

Tabiki ÖTB li bir teknede avlanıyorsanız asla yanınıazda tebliğden fazla balık yada tebliğe aykırı av ekipmanları bulundurmamalısınız. Yoksa sizi ABB yani beyaz kağıt da kurtaramaz

Konu denizci_kaptan tarafından (02-06-2009 Saat 22:44 ) değiştirilmiştir..
denizci_kaptan çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
18-06-2009, 10:18   #7
db_garage
murat ileri / ADANA-ERDEMLİ-TASUCU
 
Mesajlar: 32
En İyi Avı: 2,5 kg lüfer
bu konuyu bi türlü çözemedim gitti bende 3.25 biş kayık ve 5 hp motor var bi av yapamadık gitti. kayık mersin tasucu mevkiide kimi limana kayıt yaptırmak gerek diyor, kimi vergi ödenmesi gerek diyor bi çözüm bulamadık bu işe bana yardımcı olursanız sevinirim
db_garage çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
18-06-2009, 10:44   #8
denizci_kaptan
Sami / İstanbul
 
denizci_kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.715
Kanunlar sonderece açık. Boyu 2.5 m nin üstünde olan bütün teknelere ÖTB belgesi çıkartıp liman kayır zorunluluğu var. Aksi taktirde SGK kontrollerde teknenizi bağlayacaktır. 1.Temmuzdan itibaren yıl sonuna kadar son bir af çıkarıldı. Bundan faydalanıp sahiplik belgezi düzenleyerek ÖTB nizi çıkartın. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi en yakın liman başkanlığına giderek öğrenebilirsiniz.
denizci_kaptan çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
18-06-2009, 11:32   #9
cüneyt yılmaz
Cüneyt YILMAZ / İstanbul
 
Mesajlar: 247
Amatör balıkçı belgesi almak veya av esnasında yanınızda bulundurmak sirkülere göre bir zorunluluk değil. Dolayısıyla sahil güvenliğin özel teknede bulunan kişilerden bu belgeyi isteme hakkı yoktur. Sirkülere göre her TC vatandaşı denizlerden amatör ve sportif balıkçılık yapabilir. Ava çıkan arkadaşların özel tekne belgesi, amatör denizci belgesi, can simidi, can yeleği, yangın söndürücü gibi ekipmanların sertifikalarının yanında amatör balıkçılığı düzenleyen sürküleride sahil güvenliğe göstermek için yanında bulundurması iyi olur. Kimse ABB bulundurmak zorunda değildir.
cüneyt yılmaz çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
19-06-2009, 13:18   #10
acemiavcip
Rasit / mulhouse/fransa
 
Mesajlar: 3
Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: küçuk kefal
Selam arkadaslar

ben fransadan geldigim için ADB yi nerde alabilirim kursu ne kadar suruyor eger varsa temmuzun 20sinden Agustosun 20sine kadar kusadasi'nda bulunucam ve tekne almayi dusunuyordum ama bu kadar kurallar sIkI ise zor olcak gibi gözukuyo..... Yardimlariniz için Simdiden tesekkurler...
acemiavcip çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:55 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net