Amatör balıkçı belgesi nedir? Amatör balıkçı belgesi nasıl alınır?

Konu, 'Tebliğler' kısmında mufitsa tarafından paylaşıldı.

1. mufitsa

mufitsa tayfun tarumar

Favori Kamış:
    Alba star 1002/240 porsuk
    Favori Makine:
    Alba star/ Amir20 11+1
    En İyi Avı:
    sazan 35
    Amatör balıkçı belgesi nedir?
    Amatör balıkçı belgesi nasıl alınır?

Amatör Balıkçılık Yapılması
    Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları
    MADDE 3- (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, Denizlerde ve iç sularda amatör (sportif) amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 37/2 numaralı sirküler ile getirilen
    yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere
    müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren iki yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe
    müdürlüklerince “Amatör Balıkçı Belgesi” verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında
    bulundurulması zorunlu değildir.
    (2) Gönüllü amatör balıkçılık kuruluşları, üyelerinin belge alma işlemini topluca
    yaptırabilirler.
    (3) Amatör Balıkçı Belgesi, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde amatör balıkçılık
    avcılığına izin verilen her yerde geçerlidir. Belgenin kaybı halinde beyan üzerine yenisi
    verilir.
    (4) Amatör Balıkçı Belgesi aşağıdaki forma uygun olarak düzenlenir.

Amatör Balıkçı Belgesi almak için gerekli belgeler:

1. 1 adet İkametgah ( Bölgeye göre değişmekte, bazen istemiyorlar )
    2. 1 adet Nüfus Cüzdanı Sureti ya da fotokopisi
    3. 2 Adet Resim
    4. 20 YTL ( Bölgeye göre değişmektedir )

Bu konuyu aslında açmıyacaktım ma baktım yukarıda tam bir açıklama yok sabitlerseniz seviniriz.

2. Okan_uA

Okan_uA .

Zorunlu olmadığı için almayı düşünmüyorum.:cool:
    Gerçi bazıları zorunlu olsa da almıyorlar.:mad:

3. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Ben almadım çünkü zorunlu değil işi resmiyete dökmeye lüzum yok, alt tarafı bu bir hobi.. kurallara uyduktan sonra belgenin ne önemi var.

4. mufitsa

mufitsa tayfun tarumar

Favori Kamış:
    Alba star 1002/240 porsuk
    Favori Makine:
    Alba star/ Amir20 11+1
    En İyi Avı:
    sazan 35
    bu belgenin amacı dolaylıda olsa derneklere yardım içindir.

5. lvnt

lvnt levent

bu belgenin resmi bir zorunluluğu yoktur ama almak isteyenler il ilçe tarım müdürlüklerinden alabilirler.
    eğer orman içi sularda avlanacaksanız gerekli olan bir belge var oda zorunlu alınması ve bulundurulması gerekir.orman içi sularda avlanma izin belgesi.bu belge 50 ytl karşılığında bir avlanma dönemi boyunca kullanlır ve ii çevre orman müdürlüklerinden alınır.
    tekrar bir hatırlatma orman bölge müdürlükleri değil il çevre ve orman müdürlüklerinden alınır.
    gerekli belgeler : orman içi sularda avlanma izin belgesini istedediğinize dair bir dilekçe, n.cüzdanı fotokopisi, 1 fotoğraf ve verecekleri hesaba yatırılmış 50 tl nin dekontu.

6. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Sportex SeaStar 2,70 80-100 atarlı
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    Arkadaşlar benim amatör balıkçı belgem var, zorunlu olmasa da almıştım. Hoşuma gidiyor. Bugün tuttum hanıma da aldım. Büyükçekmece İlçe Tarım Müdürlüğü'ne gittim, E5'ten giderken Avcılar ve Beylikdüzü'nü geçtükten sonra Gürpınar kavşağından giriyorsunuz (Kaya Ramada oteli ve TÜYAP var, onları geçmeden önceki kavşak), Gürpınar'a devam ediyorsunuz, 2. döner kavşaktan sonra sağda. Nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah ve bir resim bir de 15 TL lazım, zemin katta su ürünleri bölümünden hemen veriyorlar. Yeni belgeler 4 yıl geçerliymiş. Belgeyle birlikte (açıkçası hiç beklemiyordum) sirkülerin güncel bir özetini de veriyorlar, önlü arkalı bir A4 sayfa. Hazırlayan Vural Bey de o bölümde çalışıyor. Sirkülerle ilgili ilginç bir de yorum yaptı : Her ne kadar bir türüm tüm bölgelerde av zamanı diyelim ki 1 Mayıs'ta başlasa da, avlanacağınız bölgede başka bir tür için yasak sürüyorsa (buna zaman yasağı diyor) suya attığınız oltaya neyin vuracağını bilemeyeceğiniz için av zamanı başlayan balığı da avlayamazsınız dedi. Örnek Sudak, tüm bölgelerde 1 Mayıs'ta sezonu açılıyor. Ama İstanbul ve civarında bir sürü başka türün av sezonu 15 Haziran'da açılıyor, dolayısıyla sudak için de beklemek lazımmış. Ancak Güneydoğu Anadolu'da av yasağı 15 Mayıs'ta başladığı için oralarda sudak 15 Mayıs'a kadar avlanabilirmiş. Siz ne dersiniz?

Rasgele

7. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı

ergiz abi kırmızı ile işaretli olan yer...bu çok güzel ve önemli bir bilgi :):)paylaşım için teşekkürler:)

8. tırcıtayfun

tırcıtayfun tayfun

sevgili balık tutkunu arkadaşlarım yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum ben amatör bir kardeşinizim sık sık olmasada kulelide ara sıra takılırım yalnız 1 yıldır rahatsız olmamdan dolayı gidemiyorum ama sanal ortamda,da olsa siz değerli kardeşlerimin yazılarını sık sık takip ediyorum.benim sizlere bir sorum olacak forumlarda av yasağı başladığını okuyorum ,ben istanbuldayım ama iznik gölüne çok yakın bir yerden ev aldım acaba bir hafta sonu çocuklarımla iznik gölünde bir olta atsam hangi balıkları tutabilirim yani yasağa maruz olmayan balıklar hangileri bu konuda benim gibi hassas olan arkadaşlarımın bilgilerini sabırsızlıkla bekliyorum hepinize rastgele kardeşlerm

9. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Burasını ben pek anlayamadım, Tarım köy işleri bu belgeyi bir amatöre verirken aynı zamanda da kazancını Amatör balıkçılık dernekleri ile mi paylaşıyor yani?

10. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Sportex SeaStar 2,70 80-100 atarlı
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    Koralcım sağol, ama ben tam emin olamadım. Neticede her bir balık grubunun karşısında zaman yasağı yazıyor. Bence buna göre hareket edilmeli. Bir türün zaman yasağı diğerlerinden farklı olabilir. Bu durumda da ya yasaklı bir tür gelirse diye tüm balıklara yasak koymak mantıklı değil. Ben Almanya'daki uygulamayı da incelemeye çalıştım, orada da her eyalette farklılıklar var ama mesela sudağın sezone 1 Mayıs'ta başlıyorsa ve aynı eyalette sazan 1 Haziran'a kadar avlanamıyorsa, sazan yüzünden sudak avına engel olunmuyor. Tabii takımlarının yemlerinin vb ona göre olması lazım, bir de kontrol edenlerin işi bilmesi ve bunları ayırdedebilmesi lazım ki bizdeki temel iki sorun da bu :

1- Kontrol yok
    2- Olan kontrolun işi yeterince bildiğinden emin değilim

İşi bilen de, belki de iyi niyetle maksimum koruma sağlamak için, yasağın süresini olduğunca uzatmaya çalışıyor. Bunu yaparsan da insanları yasaya karşı gelmeye teşvik ediyorsun bence.

Vural Bey'e sitenin adresini, avatarımı ve cep telefonumu verdim, bir yardımım ya da katkım olursa diye.

Rasgele