15.08.06 Lambuka Avi....

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında MGB tarafından paylaşıldı.

1. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Ekip aynı MGB&Namık,
    Av: Vasat

Kısaca anlatayım, 06:00 gibi teknedeydik, başladık sırtı çekmeye. Geçen avdan ağzımız yandı ya (tombik vakası :))
    O yüzden bu defa yoğurdu üfleyelim dedik ve üfleye üfleye, pardon söylene söylene başladık ava. Biz palamut tutmayacaz, zaten onlar palamut değilmiş, tombik felan istemiyozzz.... bu sefer sadece lambuka istiyoz, diye söyeniyoruz kendi çapımızda. ( Bu arada tekneci de aynı tekneci) (Haa, onların palamut olmadığını da kabul etmiyor!)

Neyse, tekneci anlamsız anlamsız suratımıza bakıyor ne diyor bu deliler diye... Başladık ava... Ben lambuka için özel yaptırdığım takımı kullanıyorum, hopp atlıyor bizim tombik, bende aynen suya atıyorum. Tekneci kızıyor niye suya atıyorsun tekrar diye... Ne yapcakmışım, tekneciye verecekmişim; oldu!!!

06:00 dan 10'a kadar gezdik tık yok lambukadan.... Girmediğimiz duba dibi kalmadı, sırtı çekecez diye toplamadığımız pislik kalmadı koca denizde.... YOK, YOK YOK.... Anlaşıldı bugün alamayacağız biz bu balığı... Neyse artık limanın ağzına doğru yönlendik, ve son olarak limanın kayalıklarını deneyelim dedik, hani olurda sahte balığa sinagrit vs. atlar diye ama nafile.... Ve dönmeye karar verdik ki, benim gözüme bir de karşı kayalıklar (betonlar) ilişti ve tekneciye son defa oraya doğru sürmesini söyledim. Son bir umut başladık betonların dibinden sırtı çekmeye...

Bir taraftan Namık bir taraftan ben her ikimizde sahte balık çekiyorduk... Tam umudu kestik yok bugün balık diyecekken o da ne, aynı anda her ikimizinde balığına lambukalar atladı....:eek: Meğersem sürü limanın içindeymiş, onca saat boşuna uzaklarda aramışız...:( Tabi aynı anda iki lambuka farklı takımlara atlayınca ortalık bir anda karıştı... Önce Namık çekti, tam teknenin güvertesine alacak balığı hooppp, kayıp gitti suya... Neyse hemen benimkini çektik... Ancak, ilk balığı kaçırdığımız için sürü bir anda dağıldı. :( Teknenin arkasında sürü halinde yakalanan iki lambukayı takip eden en az 10 adet daha lambuka vardı. Ancak kurtulan ilk lambukadan dolayı hepsi dağıldı ve günü şu garibim tek lambuka ile tamamladık...

Not: En alttaki üç tombik, tadını çok merak eden adaşıma götürülmek üzere denize tekrar salınmayarak tarafımdan alıkonulmuştur. Affınıza sığınırım! (Sadece 3 adet, 300 değil :)

Son düzenleme: 15 Ağustos 2006
  2. ddavut

ddavut

Favori Kamış:
    makaralı olta ve el oltası
    En İyi Avı:
    6 kg 200 gr Aynalı Sazan
    Bugünkü kısmetinizde bu varmış bir dahaki sefere daha bol lambukayla dönmenizi temenni ediyorum.

3. Yaw süpersin kardeş
    Nerden buluyon bunları.:D :D :D
    Bu arada her ikinizide tebrik ederim.

4. simendifer

simendifer Sennur

O üç tane tombik değil, palamut arkadaşlar :D Keşke diğerlerini de alsaymışsınız :D:D

5. ddavut

ddavut

Favori Kamış:
    makaralı olta ve el oltası
    En İyi Avı:
    6 kg 200 gr Aynalı Sazan

Namık usta, nasıl kaçırdım ben o lambukayı diye bu gece uykuda tutmaz seni. :D Sabahı sabah eder yine kalkar lambuka avına gidersin gibi geliyor bana. Hazır GPRS de taktın bitanesine:D :D :D

6. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ben anlamıştım zaten senin o balığa bir şeyler yaptığını...
    Şimdi kesin birileri bu sirkülere uymuyor diye çıkar sana söyleyeyim :)

Namık, merak etme biz yakında onu da takarız...

7. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sennur hanım, fotoyu cok yakından cektim, o yuzden size oyle gelmiştir... :)
    Hadi bakalım alın size tartışılacak bir konu daha... Bunlar tombik mi, palamut mu?

Soru: Fotosu uzaktan çekilince tombik, yakın plandan çekilince palamut olan balık hangisidir?
    a) Tombik b) Palamut c) Orkinos Yavrusu d) Lambuka e) Hamsi

8. simendifer

simendifer Sennur

Akşam eve gidince fotoları küçülteyim bakalım ne çıkacak :D:D Sürpriz bir de kalkan çıkıyorlarmış, bak o zaman seyreyle gümbürtüyü :D Nasıl sirküler fırtınası eser forum sayfalarında :D

9. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ne kalkan mı!!! Aman Allahım ben kalkan mı tuttum? En iyi avımı hemen değiştireyim.... Hem kalkan tutuyorum hem de denize salıyorum, acaba var mıdır başka benim gibi bir balıkçı daha.
    Şaka bir yana, ben ne bu palamuta ne de tombike alışamadım, nerede benim lambukalarım... :)
    Namık duydun zilin sesini, artık kalkanlar Antalya' da... Bir daha ki ava bir iki tane fazla GPRS getir. Bir kısmını lambukalara, bir kısmını palamutlara, kalanlarıda kalkanlara takarız....
    Bu arada ben GPRS taktığın balığı uydudan takip etmeye devam ediyorum, şu an Kıbrıs' a doğru gidiyor. Ne yapalım, haftaya Kıbrıs mı yapsak? Mısır' dan çıkarız....

10. simendifer

simendifer Sennur

Gökhan daha ne istiyorsun, ne güzel bir lambuka almışsın işte ;) Diğerlerini de sonra alırsın, buna da şükür.... :p Namık sana yardım eder gps'le gönderdiklerini bulursunuz bir dahakine ;)

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Sana kaçırdı diyen oldu mu arkadaş? Ne delleniyon?
    Sadece, lambuka kayıp denize gitti, yani balık kendisi kaçtı demiş.
    Bunda senin ne kabahatin var ki?:rolleyes: :)

12. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    gökhan kardeşim ellerine sağlık

13. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    lambuka

NGB arkadaşıma haddim olmayarak bu palamut tombik konusunda bağzı şeyler söylemek istiyorum.teknecinin ne söylediğini bilmem ama palamut deyince tabiki bizim meşhur marmara ve karadnizde tutulan balığımız aklımıza gelir.ancak bu cins cok ceşitli üyelerden oluştuğuda bir gercek akdenizde şu sıralar yavaş yavaş avıda başlayan ve sizinde tuttuğunuz cins bir akdeniz palamutu ve bağzı yörelerde kan palamutuda denir etinin lezzeti etinin rengi bile karadeniz palamutu ile hic alakası yoktur.tombikse tip itibariyle akdeniz palamutundan bayağı ayrılık gösterir üstelik eti lezzet bakımından akdeniz palamutundan daha kötü etinin rengi bayağı esmerdir.her iki ırkı mesajıma ekliyorum mukayese ederseniz karadeniz palamutundan ne kadar değişik ama kendi aralarında bile ne kadar benzemediğini görüceksiniz selam eder bol şans dilerim.[​IMG][/URL

14. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Lambuka

Rauf abiciğim,
    Bu sırada sende lambuka ile ilgili bir gelişme varmı???Bak bende sırtı ile yakalamamıştım ben de bu sırada onu öğrendim..

15. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    kredi borclarımızdan kurtulalım lambukaların suyunu çıkartacağız :>

16. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Umarım cıkartırsınız lambukaların suyunu, ancak acele etmeniz lazım biraz.... Çünkü göçe başladılar güneye doğru.... Ancak bir iki ay sonra tekrar görünürlerde olacaklar, bu sefer daha büyükleri... 3-4 kg 100 cm civarında olanlar.... Dilerim bunlardan biri de size nasib olur...

17. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Rauf abiciğim,
    Bu sırada sende lambuka ile ilgili bir gelişme varmı???Bak bende sırtı ile yakalamamıştım ben de bu sırada onu öğrendim..
    35½ Mehmet UYSAL mehmet kardeşim ilk gördüğümde lambukalar30 cm filandı şimdi onlarıda göremiyoruz .hoş onun icinde özel olarak sırtı falanda cekmiyoruz birde burada kuzu başladı(sarı kuyruk yavrusu)onunla uğraşıyoruz ama bu lambuka ile ilgili bir şey olursa hemen yetiştiricem haberin olsun .rastgele.

18. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Olur hepsi olur..

Aman abiciğim,
    Balık olsunda kuzu çek,lambuka çek.Çekemdinmi kötü o zaman eyvah işte.Rastgele sizede bütün arkadaşlarada..

19. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    maşallah gökhan ustam ellerinize sağlık inşallah bidahaki sefere kısmetiniz daha iyi olur rastgelsin;) :) :)

20. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Elinizi çabuk tutsanız iyi olur Lambuka yakalamak için zira 1 eylülden itibaren geçerli olan sirkülerde yasaklanmış avlanması.:D