Sazani Balik Diye Avlamak ?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında blueboyfe tarafından paylaşıldı.

1. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    Öncelikle meraklıları olabilir sazana kendilerinden özür dilerim, zevkler tartışılmaz çünkü.

Ancak ne yaparsan, nasıl pişirirsen pişir,

Sazan rabbimin bir nimeti ama avlanıp da yenecek kategorisinde et kalitesi bakımından avlanacak bir balık kesinlikle değildir.

Bu konu yıllardır aklımda sızınde görüşünüzü almak isterim.

2. 56562

56562 xxx xxxxx

Hiç sazan yemedim. Ama " sazan gibi atlamak " ve " tadı sazan gibi yavan " gibi tabirlerin varlığını dikkate alırsak size katılmamak mümkün değil. Yalnız, tatlı su balığı olarak " sudak " için söyleyebileceğim tek bir kelime var oda mükemmel.

3. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Valla haklı olabilirsiniz . Tatlı su ile deniz balığı zaten çok farkettiği gibi, denizin de soğuk-sıcak veya az tuzlu-çok tuzlu olmasına göre de değişiklik göstermesi malumunuzdur.

4. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

Bu tamamen damak tadına bağlı. Boğazın ve Karadenizin balıklarının lezzetini Ege ve Akdeniz balıklarıyla kıyasladığımda, ben de sizin gibi hissediyorum.

5. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    dostum bence sen kiloluk güzel tam kıvamında pişirilmiş bir sazan yememişsin

6. balıkçı rıza

balıkçı rıza rıza yiğit

sazanı balık diye avlamak

Sazani Balik Diye Avlamak ?

================================================================================

Öncelikle meraklıları olabilir sazana kendilerinden özür dilerim, zevkler tartışılmaz çünkü.

Ancak ne yaparsan, nasıl pişirirsen pişir,

Sazan rabbimin bir nimeti ama avlanıp da yenecek kategorisinde et kalitesi bakımından avlanacak bir balık kesinlikle değildir.

Bu konu yıllardır aklımda sızınde görüşünüzü almak isterim.

1 ) Görüşümüzü yazarsak sazanamı gideceksiniz ? .
    2 ) Düşünceniz zaten sabit
    3 ) ÇEŞMEDEN bakınca öyle gözüküküyor olabilir (ankarada çupra sadece balık tezgahlarında var )

7. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    hiç önemli değil lakin bende çiftliklerin yanından yakalanmış firari çipura bozmalarının tadını beğenmiyorum;)
    ama fırında tepsiye yatırılmış 15 dakikada bir çıkartılıp dışı soslanmış içide doldurulmuş sazana bayılırım:) :)

8. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Amatör Balıkçılık: Sadece spor ve dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen balıkçılık etkinliğidir.

Bizler amatör balıkçıyız. Yakaladığımız balıkları bazen suya iade eder bazen kendimiz yeriz. Ancak amaç hiçbirzaman karnımmızı doyurmak değildir. Amaç karın doyurmak olduğu anda profesyonel balıkçılık olur.

Bu nedenle amatör balık avını etinin lezzetine göre değil yakalarken bize verdiği zevke göre değerlendirmek en uygun yaklaşım olacaktır.

Deniz aşığı bir amatör balıkçı olarak bir kaç kez çıktığım sazan avından aldığım zevki bir çok deniz balığından almamışımdır.

9. fixahmet

fixahmet AHMET

Favori Kamış:
    Daiwa msp 270
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima 4000vi
    En İyi Avı:
    sazan 5150 gr
    değerli arkadaşım. ben şahsen, sazanı zaten yemesinden çok, avlamasının merakındayım. amaç balık yemek olsa, sazan avına harcadığımız parayla balığın kralını yerim zaten. ama olay farklı...
    tadı tabii ki deniz balıklarıyla ölçülemez bence de.

başlığınız " sazanı balık diye avlamak" değil de "sazanı balık diye yemek" olsa belki bir nebze katılabilirdim sizlere.

10. nejat vardar

Geçen yaz Trakya'ya annemi ve kardeşlerimi ziyarete gittiğimde yakaladığım aynalılardan birini(yaklaşık 5 kg)temizledikten sonra bırakıp yola çıkmıştım. 1 saat sonra İstanbul' girerken annem, kardeşlerim ve damatlar ötekini de almak için yola çıkmışlardı. Cepten ulaşıp Mahmutbey gişelerde beklettiler.Lezzetsiz bir sazan için...:D

11. blgn59

blgn59 bilgin

balığı yemek amaçlı yakalama düşüncesi hiç hoş değil. bence bu bilincin değişmesi gerekir. önemli olan balığı yakalama zevkidir. balık yiceksen al konserve ton balığı en güzeli o. kılçığınla falan filan uğraşmadan direk yiyiyosun

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Siz balık yakalamıyorsunuz ki, siz et yakalıyorsunuz..

Biz ise balık yakalıyoruz ki, eti tatlı veya değil, umrumuzda olmuyor.. O yüzdende sık sık geri salıyoruz yakaladığımızı..

13. nejat vardar

Balık yakalamanın zevkini değil sazanın lezzetini tartışıyoruz, düşüncelerimizi paylaşıyoruz. ;) Yoksa oltamıza balık takıldığında onun tadını-lezzetini düşünerek keyif yapmıyoruz. O sonraki iş. O anda yaşadığımız mutluluk, sanıyorum hepimizde aynıdır.:)

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Pek değil:

Burada açıkca, balıkların avlanabilirliği ile et kalitesi arasında bir bağıntı ifade ediliyor.

Şöyle denebilirdi:

Sazan rabbimin bir nimeti ama avlanıp da yenecek kategorisinde et kalitesi bakımından yenecek bir balık kesinlikle değildir.

O zaman bu, sazanın et kalitesini tarıtşmak olurdu, ama "avlanacak bir balık değildir.." dendiği zaman, tartışılacak olan, onun eti vs. değil, avlanıp avlanmayacağı olacaktır.

Gerçi, cümlenin kuruluşuna bakarak, söyleyenini bir ifade güçlüğü içinde olduğunu sanıyorum. Kalp kırmadan "yahu sazanın nesini avlamaya mesai harcıyorsunuz ki, değmez" diyor olduğu gibi bir anlam daha ağır basıyor.. Ama ağır olsada, net olduğunu söyleyemem bu anlamın..

Diğer yandan, sazanın et kalitesi için avlanmasının beyhude olduğunu, başka amaçla avlanması gerektiğini ifade ediyor olabilir ama, o zaman cümle eksik: Ne amaçla?

Bu bağlmada "Sazanın eti berbat, ama avcılığı şahane, yaklayıp salalım" denebilirdi, "hep beraber mirim" derdik..

Son düzenleme: 14 Haziran 2009
  15. cemal doğan

cemal doğan cemal doğan

Senelerce sazan avlayıp hiç dokunmamıştım.
    Ya beraber gittiğimiz arkadaşlara verdim,yada komşulara.
    Çünkü ilk avladığımız sazanı hemen oracıkta pişirdik, bir lokma ancak alabildim
    Ağır bir kokusu vardı,bir dahada ağzıma sürmedim, taki sakaryalı bir abimizle sazan avına gidene kadar.
    Geceden gidip tuttuğumuz sazanları temizleyip fileto çıkardı,halka halka kestiği soğanların üstüne yatırıp bıraktı.
    -Yarın yiyeceğiz bunu dedi.
    Ertesi sabah uyanıp öğleye kadar balığa devam ettik.
    Acıktığımızda geceden hazırladığı filetoları, tencerede sebzeler eşliğinde güveç tarzı pişirdi.
    Ben yememekta kararlıydım bir kere tiksinmiştim çünkü.
    O kadar ısrar ettiki kırmamak için tadına baktım.
    Emin olun üzerinden yıllar geçti ,o lezzeti hala ararım.
    Usulüne uygun pişirilirse bütün balıklar lezzetlidir.
    Mesela lüferi ne yaparsanız yapın, çıplak ateşte ızgarada pişirme lezzetini bulamazsınız . en azından benim görüşüm ve lezzet anlayışım böyle.

16. balikci3

balikci3 saim türker

En İyi Avı:
    yayın 24 kg.11 kg.turna
    tatlı su balıkları içerisinde ,sazan çok da beğenilen bir lezzette değildir.Haklısınız.Amaaaa..ya avı..?.tam bir balık avı keyfi verir .Lezzet arıyorsak..turna ve sudak tercih edilmeli.
    Rastgele

17. balıkçı rıza

balıkçı rıza rıza yiğit

sazanı balık diye avlamak

DOSTLAR .

Yanlış olan bakış açısı ve yaklaşımdır.
    Yoksa , sazan uğruna harcadıklarımızla misli lezzetli balık yerdik.

18. kilicbey

kilicbey İsmail Kiliç

En İyi Avı:
    MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
    Sayın büyüklerim sevgili arkadaşlarım hiç kimse kusura bakmasın spor için av yapacaksak ve onları yakaladıktan sonra , efendim ben egomu tatmin ettim artık balığı suya geri salayım demek bir kere o balıklara yapılabilecek en büyük eziyettir bu dediğim standart ölçülere uygun balıklar için geçerlidir.Amaç o heyecanı yaşamak ve sonundada ödülümüze uygun seremoniyi uygulamak ise, ki ben olaya böyle bakıyorum birbirlerini tamamlayan bir döngüdür.Emin kardeşimede bir hatırlatmam olacak , insanlar bekar iken hep annesinin yaptığı yemeklerin damak zevkini yaşar , evlendiğinde aynı leziz ve damak zevkine hitap eden yemekleri eşinden bekler lakin öyle bir şansımız yoktur Birde herkez yemek yapabilir fakat yapılacak yemeğin pirleri vardır, önemli olan herşeyini kıvamında yapandan yersek o lezzetin üzerine lezzet tanımayız.

Son düzenleme: 14 Haziran 2009
  19. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    evet arkadaşlar anladığım kadarıyla genel kanı,
    avlanması güzel çünkü bol neticede, ama tadı tuzu bakımından zayıf kaldığı yönünde.

20. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Sportex SeaStar 2,70 80-100 atarlı
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    İş lezzet ve damak tadına gelince bir yerde herkesin söylediği doğrudur, çünkü herkesin damak tadı farklıdır. Ancaak...

"Sazan gibi atlamak" deyimi, lapinlerin zedelenen imajlarını düzeltmek için çıkardıkları bir asparagastır. Sazan atlamaz, aksine çok akıllı ve yakalaması zor bir balıktır. Atlayan lapindir. Lütfen "lapin gibi atlamak" deyimini kullanalım, sazanlara haksızlık etmeyelim :D

Rasgele