Yok mu izmarit???

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında EMRE FISHING tarafından paylaşıldı.

1. EMRE FISHING

EMRE FISHING Emre Üsel

Favori Kamış:
    MICHELL Privilege
    Favori Makine:
    MITCHELL Armada Pro 6500
    En İyi Avı:
    BERNA'm
    Selamlar olsun, bu izmaritin güzellik yapıp biraz erken kıyıladığı bir mevkii yok mu istanbulda?

Bilen, gören, duyan varsa en yakın karakola.. eee şey yani bana bildirebilir mi :confused:

2. barris25

barris25 BARIŞ

Favori Kamış:
    Lineafea baia grande 4.20 surf kamış
    Favori Makine:
    okuma zeon zn 65 makine
    En İyi Avı:
    yakında
    var tabi

var hatta gümüş da var biz geçen hafta arkadaşımla 43 tane fln tuttuk yer köprünün biraz gerisi üsküdara gelirken (denize çok yakın olan yerler var taşlar çok yakın)orada.

3. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana
    köprüde başladı. seyrek ama iri

4. EMRE FISHING

EMRE FISHING Emre Üsel

Favori Kamış:
    MICHELL Privilege
    Favori Makine:
    MITCHELL Armada Pro 6500
    En İyi Avı:
    BERNA'm
    43 tane dediğiniz izmarit mi?

5. EMRE FISHING

EMRE FISHING Emre Üsel

Favori Kamış:
    MICHELL Privilege
    Favori Makine:
    MITCHELL Armada Pro 6500
    En İyi Avı:
    BERNA'm
    Sağol Ercan abi, teşekkürler.

6. Gökhan Aydınlı

Gökhan Aydınlı Gökhan

Favori Kamış:
    Extreme Cast, Okuma Powerliner
    En İyi Avı:
    İçi mazot dolu, bir bidon
    İç sulara bakmanızı tavsiye ederim köprünün altında Karaköy iskelesini bir yoklamanızı, Üsküdarın iç tarafındaki taşlıkları yoklarsanız zannediyorum pek tatminkar olmasada balık alabilirsiniz..İzmarit için bir sahil şeridini 5 10 metre aralıklarla yoklarsanız avınızın seyri değişebilir, balığın kümelendiği yemlendiği alanlarda iyi av verirken bazen etrafından sonuç almak mümkün olmayabiliyor. Özellikle değişken, ilişkenli avlaklarda.

Son düzenleme: 15 Haziran 2009
  7. simendifer

simendifer Sennur

Haziran ayının şu günlerinde izmarit için Emirgan kıyılarını (Çınaraltı-Tokmak Burnu) yoklamanızı tavsiye edebilirim.

8. acemi01

acemi01 SERKAN

Favori Kamış:
    LİNEAFFE EXTREME 420
    Favori Makine:
    OKUMA SALİNA
    En İyi Avı:
    KEFAL 1KG
    emirgan tarafında izmarit henüz yok bizzat denedim bende 4 gözle bekliyorum

9. KingFish_Lüfer

KingFish_Lüfer

Favori Kamış:
    bir igne yeteri kadar misina olsun yeter gerisini ben hallederim
    En İyi Avı:
    en büyük balıgımı hatırlamıyorum ama varsa deniz kızı yakalamak isterim
    ercan abi sarayburnu tarafından haberin varmı acaba...

10. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana
    özelden yazdım;)

11. Kuleli

Kuleli Bilal

Favori Kamış:
    Lineaeffe ım casting 420 - Omer Excalibur 82
    Favori Makine:
    Effe Titanic TT65
    En İyi Avı:
    Levrek
    İzmarit haziran ayının sonlarına doğru yavaş yavaş çıkmaya başlar temmuz un ortalarına doğruda bol bol çıkar ben geçen sene 13 temmuz muydu neydi kuleli de izmarit e atmıştım o günde sürümü geçiyodu ne anlamadım atar atmaz balık vuruyodu bereketli bir av olmuştu:D

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sarayburnu, eh biraz, Arnavutköy ise, bolca izmarit yapar bu zamanda..

Bir yerlerden büyükçe midye bul.. Ayıkla, gazetenin üzerien serip iyice, tuzla.. Gölgede beklet. 15 dk. kadar bekle, arkalarını çevirip bir daha tuzla, başka bir gazete üzerine ser. Eğer rüzgar alan, havadar bir yer değilse, gazateyi 1 saat sonra değiştir. 1-2 saat sonra gazeteyi rulo yap, içinde midyelerle birlikte sar. Buzdolabına (buzluğa değil) koy. Ertesi gün al git, bilhassa sarı kanat gibi yerinden tak. Takım: 0.20 / 0.20 DICLE FC beden, 10 numara mustada 264 (veya bulamazsan 11 numara 1522) iğne. Köstekler birer karış, köstek araları iki karış, 4 köstek, her iki uca birer fırdöndü, alt uçtaki kurşun takmak için klipsli..

Yap, git, herkes olmayan izmarit nasıl tutulur görsün :)

13. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Merhaba, her iki uca fırdöndü nasıl olacak biraz açarmısınız, kösteğin bedene bağlandığı yeremi? diğeri nereye vede boncuklu takımlar gibimi ?

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Yapsanız iyi olur, ama izmarit için biraz lüksçe olur..

O işin yolu, bu işe özel hazır boncuklardan kullanmak, ama bulması filan biraz sorun. Fırdöndü, boncuk vs. ile yapmaksa, bir hayli eziyetlice. Üstelik, nispeten daha fazla balık dökülmesine yol açabilir, vuruşları anlmayı çok güçleştirebilir. İzmarit için, hele kıyıdan kullanımda bu müştemilat pek gerekli değil. Olsa iyi olur, süper olur ama, olmasada kafi gelir.

Bahsettiğim, takımın bedeninin her iki ucuna birden, fırdöndü bağlamak. Yani kasa gözü yerine fırdöndü. Kurşun tarafı için, klipsli olandan..

Bunun asıl faydası, 0.20 ve sağlamlıkta sınıfta kalan FC beden misinasının mukavemetini korumaktır.

Düğümlerin nasıl atılması gerektiğine çok şey yazıp çizdik zaten. Gerekenler orada var.

Ama eminim, bir püf noktasını farketmeyeceksiniz. Bu takım, Sarayburnu yahut Arnavutköy için verilen bir tariftir. Bu takım iyi olsada, mesele üsküdarda iş yapmaz: Beden kopar gider, o abanmayı vs. kaldırmaz. Mesela, Köprüde aynı verimi göstermez, köstekler sarılır, balık kolay kurtulur iğneden..

Sarayburnu'nda, çok güçlü olmadan, abanmadan, sakin ama mesafeli bir atış yapın.. Çok uzak atacağım diye zorlamayın. Misinanız inceyse, 100gr kurşun yeter. Düşünce suya, bırakın gitsin, gitsin, serbest bırakın.. Dibe dokununca, bir hayli kıyılamış olacaktır. Ama pek sorun değil, izmarit zaten ortada olmaz, kıyıya doğru olur..

Arnavutköy'de ise, hafifçe, şöyle 25-30 m ileri veya önünüze atmanız kafidir.

Ha, midye tarifi verdik.. Umarım "yahu kim uğraşacak midyeyel, yok çıkar, yok kurut..Ne güzel karidesim var, kurdum var.." diyerek gider, güzel boğaz havası alıp geri dönmezsiniz.. Tarif edilen yem, yer, takım vs. bir bütündür, birisi eksik olursa, bir şey diyemem..

Balık garanti mi? Şu kadar söyleyeyim, bir kaç harami kofana basar kıyıyı, balık filan koymaz, yakaladığını yer, yakalayamadığını sürer, sizde gene harika boğaz havasından bir şey alamayabilirsiniz. Ama şundan emin olun, bu takım, balık yok denen yer ve zamanda çok balık yakalamıştır, cidden çok..

Ha, bu arada, bilhassa ufakça izmarit denk gelirse, güzel bir yaprak yaparak açığa yatırın, lüfer takımıyla.. Her ne kadar henüz orada bu vakitte kofana alacak takımı tarif edecek vaktimiz olmadıysa da, makul bir takımla kofana almanız işten bile değildir.

İzmarit avı bir bütündür, diğer avlarda öyledir... Burada bahsetmedim ama, şu hususlarda var.. Pek çok yer ve zamanda, "Makineye illaki ince dyneema misina.." demişimdir. Bu, şu demektir. İnce olunca, suyu daha iyi yarar, ki dyneema zaten iyi yarar, daha az akıntı alır. Daha az akıntı alınca, daha küçük kurşunla dibe ulaşırsınız. Diğer yandan, dyneema esnemez. İzmarit gelip vurunca daha ne olduğunu anlamadan o sert vuruşuyla kendini tasmalamış olur. Ama bu etkiyi, normal bir misina sağlayamaz. Çoğu zaman hissetmezsiniz bile.. Bol bol izmarit beslersiniz.. Elimde tutarım, çok hassastır hislerim, reflekslerim ışık hızında atar tasmayı filan demeyin, misinanız sizin hızınıza erişemez o mesafede..

Ama makineye dyneema sarılması vs. biraz tali husus. İyi bir takım olunca, makul miktarda av yapabilirsiniz.. Fakat, ölçüyü kaçırmayın.. Bir kilo vs. neyse yeter, ki haftaya da tutacak balık olsun, seneye de..

Son düzenleme: 22 Haziran 2009
  15. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürler. :) genellikle ist.u kapsayan bilgiler, bakalım inşallah izmit'tede kıyıdan iyi neticeler alırız. Tekrar teşekkürler. Herdaim RASTGELE :)

16. Kuleli

Kuleli Bilal

Favori Kamış:
    Lineaeffe ım casting 420 - Omer Excalibur 82
    Favori Makine:
    Effe Titanic TT65
    En İyi Avı:
    Levrek
    Ben 2 köstekli kullanıyorum ve bence mantıklı olanıda bu ( kıyıdan avcılık için ) (Balıkçılara dersiniz ben izmarit avına çıkıcam o size gerekli takımı verir ve balık hakkındada bilgi isterseniz size anlatır ) . Yem olarakda midye kullanıyorum ve iyi de bir sonuç alıyorum. Balık dipte olduğundan ve avlanacağınız bölgede akıntılı bir bölgeyse en az 100gr lık kurşun kullanın diyorum. haydi size rastgele ( midyeleri iğnelere güzel bir şekilde takın yoksa izmarit gibi çakal bir balık yemi alır kaçar gider :)

17. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    küçükyalı idealtepe civarında izmarit durumu ne acaba bilen varmı?