Düğümler bağlar

Konu, 'Misinalar' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Aşağıdaki örnek animasyonlu düğüm örneklerini gönderdiği için emrecan arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.

Delikli İğne Bağı

Palalı İğne Bağı (Deliksiz)

Fırdöndü Bağı (iskandil, mantar, diğer kurşunları ve kaşık bağlamadada kullanılır)

İki Misinayı Birbirine Bağlamak

2. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Düğümlerin devamı

İki Misinayı Birbirine Bağlamak 2

Köstek Kasası Oluşturmak (Paragatlar için kasa oluşturmakta yaygın olarak kullanılıyor)

Uç Kasası Yapımı

Rapala Bağı (yapay balıkları bağlamada kullanılan popüler bağlardan biri)

3. emrecan

emrecan Emrecan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    düğümler devamı

mehmet abi tesekkür ederim tekaradan gönderdiğin için bende devamını göndereyim

dugum1.gif

dugum3.gif

dugum7.gif

dugum10[1].gif

dugum14.gif

4. emrecan

emrecan Emrecan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    devamı

dugum15.gif

dugum16.gif

dugum17.gif

dugum18.gif

5. Sharp`

Sharp`

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal

Bu örnek yanlış değilmi ? Çünkü ters gibi...

İğnenin kancası sağ tarafa bakması gerekiyor sanırım..

Ya da ip tam tersi bağlanacak

Son düzenleme: 25 Temmuz 2006
  6. simendifer

simendifer Sennur

Sanırım haklısın sharp, ama belki de bu şekilde kullanılanı da vardır.. :confused: Bilmediğimiz bir şey olabilir bu belki de, bilen varsa açıklayacaktır sanırım.. Ama kullanılmıyorsa, dediğin gibi yanlış :confused: Belki tekneden falan yapılan avlarda kullanılan bir yöntemdir... Bilemiyorum, İğnenin aşağı bakması gerekiyor olabilir :eek:

7. Suatreis

Suatreis

başlangıç ucunu köstek başı olarak düşününce olur. Şu an benim imkanım yok ama biri deneyebilirse çözeriz mevzuyu.

8. simendifer

simendifer Sennur

Denedim hemen şimdi ama olmuyor arkadaşlar ters kalıyor :rolleyes: Dediğim gibi ancak bu şekilde kullanımı varsa bizim bilmediğimiz, o zaman doğrudur... Ama iğne kesinlikle ters kalıyor ;)

9. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?

iğneyi ters çevirsek:confused:

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    işte bu kadar .
    İğneyi ters koyarsan düğüm doğru olur.
    Ters de olsa bu güzel çizim ve bilgi için teşekkür ederim.

11. simendifer

simendifer Sennur

Düğüm doğru Mahir amca ;) Orası kesin... Ateş arkadaşımızın da dediği gibi iğne yanlış yönde :p Bağlayınca ters kalıyor, o nedenle anlatımda hata var demek istiyoruz ;) Ama çalışma çok güzel inkar edemeyiz :rolleyes:

12. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Amma takıldınız tersine , yüzüne.
    Ya iğne dönecek, ya da misinanın uçları.
    O kadar kusur, kadı kızında da olur.
    Bu şekilde uzatırsak, böyle çalışmalar gönderen arkadaşlarımızın cesaretini kırarız diye korkuyorum.
    Burada önemli olan misinanın iğneye sarılma tarzı, öyle değil mi?
    düğümleriniz sağlam, balıklarınız büyük, dostluklarınız kocamaaaan olsun.
    öpüldünüz.:)

13. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    Çatal :) Arasırada misina, kanca, kurşun birkaç düğüm...
    En İyi Avı:
    Kefal, Çupra, Karakulak, Mırmır...
    arkadaşlar geçenlerde malzeme aldığım yerden yeni gelmiş 3 başlı fırdöndülerden aldım...

Ama ben chasse&peche kanalında benzerini görmüştüm yani işlev aynı ama şekil farklıydı... direk beden üzerine 1-2 hamle yapıyordu ama düşüm falan atmıyordu...

3 başlı fırdöndüler için bir bağlama şekli varmı acaba??? yada kullanan varsa nasıl kullanıyorsunuz siz... bikaç yerde daha misinayı kesmeden ekleme yapmadan yada bağlamadan kullanıldığını duydum ama nasıldır öğrenemedim...

14. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Florocarbon ve Dyneema misinalarının düğüm yöntemleri

Arkadaşlar, Floracarbon ve Dyneema misinalarda hangi düğümü kullanmak gerektiğini, diğer misinalardan farklı özelliğe sahip olan bu misina çeşitlerinin hangi düğümde veya düğümlerde daha verimli olduğunu paylaşırsanız çok sevinirim.

Şimdiden emeği geçenlere teşekkür ederim.

Rasgele

Son düzenleme: 26 Ekim 2006
  15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Tavsiye edilen, trilene knot ve palomar knottur:

Florokarbon ile, eğer, köstek düğümü istiyorsanız, en üst sıradaki çapari düğümünü kullanabilirsiniz. Yada, iki turla bedene düğüm yapın, ondan sonra kösteği düğümün gözünden geçirip bağlayın.

Florocarbonda düğümleri mutlaka sıkılmaya başlayınca ıslatın. Dyneemalarda düğümleri her durumda bir damlacık japonla sabitleyin. Ne düğümü atarsanız atın, dyneema kendi kendine açılır, aksi halde..

Florokarbon için mümkünse bunların dışında düğüm kullanmayın. Eğer, kullanmak durumunda kalırsanız, muhakkak gene ıslatmayı ihmal etmeyin.

16. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Serdarcım verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Değişik olan bu misinaları performanslı kullanmakta önem arzediyor. Performansın başlıca temelide düğümlemeden geçiyor sanırım. Verdiğin bilgiler çok tatminkar. Tekrar emeğine sağlık.

Rasgele

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Dyneema lifli, o yüzden japon çözüm oluyor. Velakin, florokarbon öyle değil. O trilene düğümünün bile açıldığına çok şahit oldum. Bu nedenle yem takarken filan arada düğümlere şöyle bir gözatmak faydalı olur. Eğer ıslatmazsanız, bu misinalar (FC) istavrit bile çekemeyecek kadar zayıflar, aklınızda tutun mutlaka.. Gam yaparsa, elinizle biraz uzatır gibi yapın. Dümdüz olur gene..

Ayrıca, bir püf noktası daha. Florokarbon sudan birazcık ağırdır, kendi kendine batar. Bu nedenle, mesela zargana takımınız yüzeyde kalmaz, yavaş yavaş dibe batıp gider. Köstekleriniz akıntısız yerde bedene yapışır. Uygun bir şekilde biraz köpük, mantar vs kullanın ki, niye zargana (vs) vurmuyor diye düşünüp durmayın. Bu hususa dikkat edin. Çoğu zaman verilen köstek boyları vs. suda batan değil, yüzen misina için önemlidir. Küçük bir mantar olan izmarit takımları filan bu yüzden suda batabilir.

Kösteğin bedene yapışması kritik değildir, çünkü balık bedeni de göremez. Eğer bu misinayla yaptığınız takıma uygun yem varkende balık vurmuyorsa, hiç bir şeyede vurmaz.. Genelde balık olmadığını bu misinalarla kesin olarak söylemek mümkün olur..

18. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Arkadaşlar Serdardan başka Dyneema ve Florokarbon kullanan ve memnun kalan yokmu?
    Çok ilginç, çok memnun kalan ve kullanılmasını şiddetle tavsiye eden, kendiside kullanan Serdar üstadımızdan başka kimse yokmu acaba.

Serdarın bu başlık altında ve diğer konulardaki detaylı anlatımındanda anlaşıldığı üzere kullanılması çok keyifli ve olmazsa olmazlar arasındaki bu malzemeler hakkındaki yorumları merakla bekliyorum.

Rasgele.

Son düzenleme: 26 Ekim 2006
  19. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Ben gündüz gittiğim avlarda (kuzu vb. hariç :) ) beden ve kösteği fc misinadan hazırlarım. Gece avında fc değil ama yine ince ve kaliteli misina bana yeterli geliyor.

Serdar abinin de bahsettiği gibi bariz bir şekilde farkını defalarca gördüm. Çevredekilerin "tık yok" dedikleri halde , benim oltamın boş durmaması ve sayıca fark gibi.

fırdöndü vb. gibi gözlü malzemeye fc misinayı trilene düğümüyle bağlıyorum. Köstek düğümünü de bedene sarma şeklinde tercih ediyorum. Kör düğüm şeklindeki düğümler fc misinayı çok zayıflatıyor.

çok hareketli bir balık takılmışsa iğnenize ve fırdondü desteği yoksa misina işe yaramaz hale geliyor.

dyneema yı da Namığın aldığı çıkrık makinada kullanma fırsatım oluyor.
    normal makinaya sarıp kullanmadım henüz.
    ama izlenimlerim şöyle; esnemiyor yani olta ucundaki en ufak hareketi doğruca kamışa iletiyor. incecik ama çok güçlü.
    elle tutmak tehlikeli olur kanaatindeyim. nylon misinadan bile daha keskin bir hale geliyor.

rastgele...

20. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    abiler şu düğüm çeşitleri daha doğrusu floracarbon misina düğümlerini nereden öğreneceğiz?