BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Malzemeler & Ekipmanlar > Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


ŞEYTAN OLTASI (Yapımı ve Kullanımı)

Cevapla
06-08-2009, 15:27   #1
karayel
Yakup ERDEM / Sinop
 
karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 2.102
Favori Kamışı: şeytan otası
En İyi Avı: kaya balığı (1.5 gram) :)
Şeytan oltası favori oltamdır. Hakkında cilt cilt ansiklopedi yazabilirim. Kullanmasını çok zevkli bulur ve çok severim. Burada Şeytan Oltası konusundaki tecrübelerimi elimden geldiğince aktarmak istiyorum.

Yapılışı:

Sadece 0.15 -0.20 mm kalınlığında bir misina ve ucunda bağlanmış, avlayacağınız balığın büyüklüğüne göre 8-12 no arası en keskininden siyah sinek kanca…

İşte şeytan oltası budur.O kadar basittir ki, balık avlama yeteneğini de görünce bu olsa olsa şeytan işidir diye düşünülerek adına Şeytan Oltası denmiştir.

Kullanılacak misina ince olduğu kadar kolay gam yapmayan yumuşak, mümkünse silikon tiplerden olabilir. Krokodil ve Bayer marka 0.20 mm lik poşet misinalarla da rahatlıkla 1 kg luk balığı çekebileceğinizi unutmayın. Albada satılan SILSTAR marka misina benim bu güne kadar gördüğüm en kaliteli ve en ucuz (fiyat / performans oranı en yüksek) misinadır. Yine BULK LINE görünmez ve yumuşak ama biraz pahalı misinalarıyla benim favorilerim arasındadır. ASSO lar biraz sert kaçıyor, Siglon da isteğimiz çeşide her zaman ulaşamıyoruz, Diğer markalardan da istediğim performansı çok fazla alamıyor poşet misinayı tercih ediyorum.

Kancalara gelince;
Şeytan oltasında kullanılacak kanca balığın boyuna göre küçük olmalıdır. Amaç balığın kancayı iyice yutmasını sağlamaktır. Fakat mutlaka sağlam ve keskin bir kanca kullanmak zorunludur.
Daha çok sadece Mustad ve Japon Malı (asla Singapur yada başka ülke malı kullanılmamalı) teli kalın siyah sinek kanca kullanırım. Numara aralığı yılarya ve kıraçada 10-12, izmarit, istavrit ve kefalde 8-10, ısparozda 7-9, çupra, çinekop, sazan ve eşkinada 6-8 dur. Levreğe, lüfere ve turnaya 4-6 no, Kalkana, Kuzuya 1-3 numara uygundur.

resimde yanlışlıkla beyaz kanca yazılmış
Sinek kanca dışında çapraz beyaz galvanizli veya krom kanca, sazana çapraz kısa saplı bronz kanca, alabalığa altın kaplama sinek kanca, pek çok balığa Owner markanın bazı krom tipleri de kullanılabilir.
Önemli olan kancanın sağlam, küçük ve keskin olmasıdır.

Bu oltaya at çek balık olan yerler hariç ikinci kanca bağlanmamalıdır. İkinci kanca balığın az ve nazlı olduğu yerlerde verimi düşürür. Yemi çalmaya gelen ince balıkların artmasına neden olur.

Kurşun yada ağırlık kullanımı;

Bu oltanın esasında ağırlık yoktur. Fakat az miktarda rüzgar ve akıntıyı yenmek için 1-2 grama kadar kağıt yada boncuk kıstırma kurşun kullanılabilir.

Kullanım Alanları:

Öncelikle şunu belirtmekte yarar vardır. Bu olta aşırı rüzgarlı ve akıntılı yerlerde kolay kullanılabilen bir olta değildir. Daha ziyade durgun-sakin sularda ve rüzgarsız havalarda verimli olur. Yine en fazla 15-20 metre derinliğe kadar kullanılabilecek bir olta olup daha derin sularda (dipteki balıkların avcılığına yönelik olarak) kullanılamaz.
Fakat; rüzgarı arkanıza alarak ağırlık bulunmayan bu oltayı çok uzaklara atabileceğiniz zamanlarda alışılagelmiş takımlardan daha verimlidir. Örneğin zargana avında ve kayalık kıyılarda kayalardan uzağa atış gerektiren lüfer, kofana, lahos avında çok verimlidir. (balık türüne göre kanca ve yem seçilmeli, fakat en iri balıkta bile 0.25 mm misina kalınlığının üzerine çıkılmamalıdır)

Diğer yandan Ege ve Akdenizde bol miktarda küçük balığın (lapina, çırçır, vs gibi) oltadaki yeme musallat olduğu liman içleri gibi yerlerde de başarısız kalacaktır.

Başta istavrit, izmarit, ısparoz, barbunya, karagöz, melanurya, sarpa, kupez, kefal-yılarya, çinekop-lüfer ve zargana olmak üzere levrek, çupra gibi büyük balıklardan sazan, alabalık gibi tatlısu balıklarına kadar pek çok türün avlanmasına uygundur.Kullanımı:
Bu oltanın avantajı; atıldıktan sonra süzüle süzüle dibe inmesi ve en yüzeydekilerden başlayarak suyun her kesiminde yaşayan balıkları taraması, bu nedenle çok çeşitli türlerden balıkları avlamaya fırsat tanımasıdır. Balık bu otayı kolay hissetmez. Kurşun olmaması nedeniyle boşta gibi duran yemi korkmadan alır ve uzaklaşır.

Günümüzde satın alınabilen pek çok 0.18 mm misinalarla rahatlıkla kiloluk balıkları çekebilirsiniz, acele etmeye hiç gerek yoktur.

Balık yemi ağzına aldığında kancayı iyice yutmasına fırsat tanıyacak kadar peşinden kaloma bırakmalısınız.
Sonra kontrollü bir zımba (tasma) atarak kancanın balığın çenesine geçmesini sağlayınız.
Balık yemi midesine kadar indirmiş olacağından yem kusma derdi yoktur.
Sert tasma atıp misinayı kırdırmayın.
Çekerken balık kafa atarsa da peşinden kontrollü şekilde misina salın gitsin, yorulsun... sonra çekersiniz.
Kontrollü diyorum, çünkü bomboş salınan kalomanın balığın yorulmasında etkisi yoktur.
Elinizde tuttuğunuz misinanın sınırlarnı en iyi siz biliyorsunuz. Ne zaman kırılacağını en iyi siz hissedebilirsiniz.
İşte bunu dikkate alarak ancak belli bir zorlamanın üzerinde misinanın parmaklarınızın arasından çıkmasına müsade ediniz.

Bu oltada sigara külü düşürme, kayaya sürtme, üstüne basma, düğüm, fazla gam ve kırıklığa tolerans yoktur.
Her seferinde kullanılan kısmı kırıp atın (AMAN ESKİ MİSNALARI DENİZE ATARKEN ÖNCE ELİNİZE SARARAK TOPLAYIN, SONRA BIÇAKLA HALKALARIN TAMAMINI KESEREK EN UZUNUNUN 20 CM KALMASINI SAĞLAYIN). Kancayı temiz uca bağlayıp ava devam edin.
Misina koparsa sakın düğümle birleştirmeyin.
Kırışırsa gergince iki ucundan tutup pantalonunuza sürterek ütüleyin, düzelmezse kırın atın.
Giden sadece 5-10 metre misina olacaktır. Kaçacak balığın manevi ve maddi değeri çok daha yüksektir.

Çeşitleri:

Bu basit şeytan işi oltanın aslında çok farklı tipleri vardır;

İlk tip; Akıntılı, rüzgarlı ve derin yerlerde kullanılan küçük miktarda kurşun içeren oltalardır.
Yine Şeytan Oltası na özgü şekle sahip biçimde misina ve en uca bağlanmış tek bir kancadan oluşur. Eklenen kurşun yaprak (kağıt) tipte ise izmarit, istavrit, kupez, sarpa, melanur, ısparoz ve karagöz avında 1 cm x 1 cm, çinekopta 2 cm X 1 cm boyutlarında olabilir. İnceliği dosya kağıdının en fazla iki katı olmalıdır.
Kıstırma kurşun kullanıyorsak, en büyüğü kırmızı mercimek büyüklüğünde ihtiyaca göre, 1 ile 5 adet arasında kurşun takılabilir. Kurşunlardan en küçük 1 yada ikisi kancadan 15 cm yukarı, diğerleri ondan 5 cm yukarıdan başlayarak 2 şer cm aralıkla yerleştirilirse oltanın performansına zararı olmaz.

İkinci tip; Halkasız göl kamışı ile kullanılan Şeytan Oltası dır.
Normal olarak göl kamışları şamandıralı olta ile kullanılır. Alabalıkta zeytin çekirdeği, sazanda kalem, turnada ceviz + kalem tipinde şamandıra, uygun ise stoper hatta fırdöndü ve ağırlık ile kullanılır.

Fakat şeytan oltasının göl kamışıyla kullanımında şamandıra ve kurşun bulunmaz. Eğer kaliteli markaların amortisörlü uca sahip kamışlarından değil de ucuz kamışlardan kullanıyorsanız uçtaki basit tel halkaya güvenmeyiziniz. Halka yerine misinayı önce kamışın uçtaki parçasının 1 karış içerisine bağlayıp sonra uç halkacığından düğümlemeden geçiriniz.
Bu tip şeytan olyası özellikle sakin denizde sabahları rıhtım önlerinde yığılan istavrit, izmarit ve kefal avcılığı ile gece ışıklı iskelelerde ışığa toplanan istavrit ve kupez gibi balıkların avında çok iş görür. Hatta kayaların üzerinde yem dağıtan değersiz balıkların bol olduğu yerlerde 6 metrelik bir göl kamışıyla kıyıdaki kayalardan 10-12 metre açıktan rahatça balık yakalayabilirsiniz.

Bu şekilde ucunda tek bir kanca bulunan misinadan oluşan şeytan oltasını yapı ve kullanım şekli olarak çok çeşitli biçimlerde kullanabilir ve kendiniz de yeni çeşitler üretebilirsiniz.

Kullanılan Yemler:

Bu konuda sınır yoktur. Sazan ve kefalde ekmek, izmarit, ısparoz, karagözde teke, midye, sülünez, alabalıkta sinek ve çekirge, başka balıklar her ne yem yiyorsa (solucan, tavuk eti, sardalya, hamsi, istavrit (bütün yada dilim olarak)) Şeytan Oltasına takılabilir.

Şeytan oltasında yem konusunda yemin takılışı daha önemlidir.

Avlama tekniği yutturma anında tasma atmaya dayanıyorsa yem kancanın ucuna koklatılır (ufacık takılır). Ama ileri atıp süzüle süzüle diplemesini istiyorsak 8 no sinek kancaya gerekiyorsa parmak boyunda hamsi bütün olarak takılır (örneğin, zargana ve lüferde).

Biz yaygın olarak ıspara ve izmarit avında kullandığımız bu oltaya 9 no sinek kanca takıp el ayası büyüklüğündeki kara midyenin içinin tamamını parçalamadan çıkartıp öylece takarız. Zargana avında ise zarganadan kestiğimiz sigara kalınlığında ve 5 cm kadar uzunlukta yem takarız. Bu durumda oltayı 20-25 m kadar ileri atma imkanı doğar.

Sürükleyip götüren ve peşinden kaloma bıraktığımız balıklarda kanca ucunu gömmeye gerek yoktur. Fakat izmarit, yılarya ve istavritte koklatma yem takıyorsak sadece kancanın ucunu kapatacak yem kullanmak, hassas balıklarda büyük yem kullansak ta kanca ucunu yeme gömmek gerekir.

Kamış dururken şeytan oltasının cazibesine kapıldığım bir günün fotografı.Sinop İskelesinde Şeytan Oltasıyla Bereketli Bir Günün Hasılatı
karayel çevrimdışı  
06-08-2009, 15:40   #2
ALİCO
AliCo / İstanbul
 
ALİCO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 5.531
Favori Kamışı: D.A.M El oltası
Favori Makinası: 0,33 beden FC
En İyi Avı: Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
Süper üstadım gerçekten ellerine sağlık. konu bizi çok ama çok uzaklara götürdü.
ALİCO çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-08-2009, 16:15   #3
56561
Yücel / İstanbul
 
Mesajlar: 3.053
Favori Kamışı: Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
Favori Makinası: Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
En İyi Avı: 10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
Keşke şeytan oltasına sardırdığım zamanlarda dijital fotoğraf makinem olsaydı
İstavritin bol olduğu zamanlarda çaparicilerin altından şeytan oltası sallardım, çapariciler onar onar kıraça-istavrit çektikleri halde ben kovamı onlardan önce doldururdum, yakaladığım balıklar(ispari-izmarit) 1 karıştan küçük olmazdı. Şeytan oltası gerçekten mükemmeldir.
Hocam çok eğitici bir yazı olmuş, teşekkürlerimizi sunarız..
56561 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-08-2009, 16:38   #4
stratejist
A.ÖZDEMİR / Ankara
 
stratejist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 188
Favori Kamışı: Shimano Nexave CX 2.40 MH, Tolee Kawahagi 2.10 MH, Mitchell Elite 602L 2/8 (1.83 UL)
Favori Makinası: Shimano Symmetre 500FD, Solstace 1000FI, Solstace 2500FI, Solstace 4000FI
En İyi Avı: Olta ile 2700g.lık bir levrek
Kullanmaktan en çok zevk aldığım olta bu oltadır. Çocukken Tekirdağ'da bu olta ile çok isparoz ve istavrit yakalamışımdır (hey gidi günler..)
Balığa gittiğim zamanlarda mevki ve zaman uygunsa ben de sizin gibi çoğu zaman kamışı bırakır (özellikle Altınoluk-Küçükkuyu tarafından mendireklerde) ve bu oltayla avlanırım. Özellikle iri isparozlar ve karagözler tutulduğunda alınan keyfi açıklamak hiç kolay değildir. Bu oltayla yakalanan 350-400grlık balıktan aldığım zevki kamışla yakalanan kiloluk kefallerden ve levreklerden alamamışımdır...
stratejist çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-08-2009, 17:08   #5
point.shot
rıfat kayar / Kayseri
 
point.shot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 2.019
Favori Kamışı: Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
Favori Makinası: Shimano Stradic 3000FI
En İyi Avı: Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
Ya bende merak edip duruyordum Yakup abinin profil bölümünde yazan favori olta kısmındaki şeytan otası neymiş nasıl bişeymiş, canım bildiğimiz şeytan oltasıymış iştteeee

Abim, ellerin dert görmesin sırf bu yazının hatrına inşallah bir şeytan oltası hazırlayıp şansımı bir deneyeceğim. Bakalım şeytana pabucunu ters giydirebilecekmiyim
point.shot çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-08-2009, 17:40   #6
mallaca
Halil Barış Şengül / Bursa
 
mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 4.144
Favori Kamışı: Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
En İyi Avı: Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
Kanımcabir balıkçıyı Şeytan oltasız düşünemiyorum.Balığın vuruşlarını,tırtıklamasını elimde hissetmek kadar zevkli bir şey yok.Açıkçası bir şeytan oltası üzerine bu kadar uzun bir metin yazılabileceği aklıma gelmezdi.Çok faydalı bir yazı olmuş.Teşekkür ederim.
mallaca çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-08-2009, 20:14   #7
themad2
Serdar / İstanbul
 
Mesajlar: 910
Müthiş bir paylaşım..
Benimde kullanmayı en çok sevdiğim tiptir,balığın vuruşunu hissetmek ayrı bir tad verir.
themad2 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-08-2009, 20:31   #8
eozsoyeri
Erdem Özsoyeri / İstanbul
 
eozsoyeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 2.687
Yakup abi döktürmüşsün gerçekten ,çok güzel paylaşım olmuş,teşekkürler.
eozsoyeri çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-08-2009, 20:33   #9
drasty41
Recep / Kocaeli
 
drasty41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 1.369
Favori Kamışı: lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
Favori Makinası: shimano exage ryobi ekusima4000
arkadaşım klavyene sağlık paylaşım için çok teşekkürler..
drasty41 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-08-2009, 21:09   #10
esabi
SENIOR MEMBER / istanbul
 
Mesajlar: 6.039
Favori Kamışı: reklama gerek yok
Favori Makinası: favori kamışım bölümünde yazıyor
En İyi Avı: pulu imzamda
Hocam bir olta ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi emeğinize sağlık
esabi çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:37 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net