Amatör Balıkçılık Belgesi

Konu, 'Tebliğler' kısmında Kaan DÜZGÜN tarafından paylaşıldı.

1. Kaan DÜZGÜN

Kaan DÜZGÜN KAAN BERAT

Merhabalar arkadaşlar,

Son günlerde kulağıma sürekli amatör balıkçı belgesi olmayanların oltasına el koyulma durumu olduğu geldi. Böyle bişey varmı ? Böyle bişey yoksa bile ben bu belgeden almak istiyorum nerden ve nasıl alacağım konusunda bilgsi olan varmı? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

2. eLaLeMBiaLeM

eLaLeMBiaLeM Ercan

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-FLEX / Okuma PL 865
    En İyi Avı:
    Yakaladığımda yazacağım:)
  3. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Alınması ya da bulundurulması zorunlu olmayan bir belgedir.

Bu nedenle öyle bir işlem yapmaları yasal değil.

4. Kaan DÜZGÜN

Kaan DÜZGÜN KAAN BERAT

Ya ben anlamadım kimiside geldiler topladılar oltaları falan diyor iki arada kaldım... Ben yine alma taraftarıyım içimde rahat olsun hemde bilinçli yapayım bu işi diyorum. Peki bu il ve ilçe müdürlüklerinden kasıt nedir? Tam olarak nereye gitmem gerekiyor acaba ?

5. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Avrupa birliği uyum çerçevesinde, bu belgenin zorunlu kılınması diye bir söylenti dolaşıyor ortalarda ama henüz tam bir bilgi yok. İnşanlah zorunlu kılınır ve belgeyi almak zorlaştırılır.

6. Kaan DÜZGÜN

Kaan DÜZGÜN KAAN BERAT

Kesinlikle ya... Oltayı eline alan koşup geliyor panayır var sanki. Sabah gidicem ama çok kalabalık diye korkuyorum bıktırdılar valla

7. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Sanki kanun çıkarsa bir faydası mı olur ki? Başvuranlar ciddi bir sınavdan geçirilecekse, sadece kamış kullanmayı iyi bilene belgeyi verip ciddi şekilde denetim yapacak olsalar tamam ama 100 metre gidene ehliyet verildiği gibi, parayı verene de bu belgeyi verirler, sadece vatandaşı söğüşlemenin yeni bir yöntemi olur bu.

8. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    sizin görüşünüze göre kamışı iyi kullanan iyi balıkçımıdır:confused: :confused: :confused:

9. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

100 metre gittim ehliyeti aldım. Yaklaşık 5 senedir ehliyet cebimde. Şu an biri bana deseki al şu arabayı 100 metre daha git, gidemem. Çünkü ehliyeti aldığım günden beri hiç direksiyon başına oturmadım. Yani demek istediğim şu ki; insanın pişmesi için o işle uğraşması gerekir.

10. Kaan DÜZGÜN

Kaan DÜZGÜN KAAN BERAT

Hoş Türkiye şartlarında dediğiniz doğru malesef... Bizimkide hayal işte :)

11. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    yav arkadaşlar siz acaba kendinizi uzmanmı zannediyorsunuz :confused: :confused: sizi bir sınavdan geçirsek acaba 100 sorudan kaçını doğru cevaplarsınız:confused: :confused:
    bukadar yükseklerden uçmayın insanlar gidecek ruhsat parasını verip ruhsatını alacak sonrada gidip kamış savurmayı ve balık tutmayı öğrenecekler bukadar basit;) ;) ;)

12. oltacı_

oltacı_

ABB bende var ve var olmasındanda çok mutluyum ( Amatörlüğün kanıtı gibi geliyor :) )

Arkadaşlarda belirtmiş, Yasal zorunluluğu yok ( bu dönem meclisten geçmedi ama seneye geçmiyeceğin garantisi yok) zorunluluğu yok ama bir akarsu başında balık yakalarken ve Jandarma evrak dediğinde, Yasal olarak zorunlu değili anlatana kadar çıkar ABB yi göster işlem tamam olsun:)

Ayrıca 4 yıllık müsade 15 TLde Amatörce katkımız olsun.

13. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    Hamit abi akarsuların büyük çoğunluğu orman bakanlığına bağlı, yani oman içi sular sınıfına giriyor buradaki uygulama tamami ile farklı orman içi sularda avlanabilmeniz için orman içi avlanma belgenizi orman işletme bölge müdürlüğünden almanız gerekmektedir ve bu belge zorunludur;)
    yani böyle bir bölgede jandarma veya orman işletme personelinden biri bu belgeyi size sorarsa ABB sizi kurtaramaz;) :( :(

Orman içi sularda avcılık

MADDE 16 – (1) Orman içi sularda amatör avcılık için, Çevre ve Orman Bakanlığı mahalli birimlerinden "Orman İçi Sularda Dönem Boyu Avlanma İzin Belgesi" veya "Günlük Avlanma Fişi" alınması zorunludur.

(2) Günlük Avlanma Fişi verme yetkisi, Çevre ve Orman Bakanlığınca belirlenecek esas ve usuller kapsamında, kendi mülki hudutları ile sınırlı olmak üzere, köy tüzel kişiliklerine devredilebilir. Bu tür alanlarda Gökkuşağı alabalığının bulunması durumunda, bu tür için zaman yasağı uygulanmaz.

Son düzenleme: 22 Eylül 2009
  14. oltacı_

oltacı_

Sevgili Aytekin, Ormaniçi sular ve özel avlaklar için farklı düzenlemeler ve uygulamalar vardır ama konuyu açan arkadaş ABB için sorduğundan sebeple yanında olması iyi olur.

Soruyu soran arkadaş Ormaniçi sular ile alakalı sormamış ama yinede bilgi tazeleme açısından aktardığın paragraf muhakkak faydalı olacaktır.

Aslında unutulmaması gerek en önemli konu Orman bakanlığına bağlı Orman muhafaza memurları o kadar kesin bir tutanak tutarki, bunun değişmesi imkansızdır ve Ormaniçi sularda öyle sallana sallana giripte av yapmak biraz zordur:) ve bunuda çok iyi bilerek yazıyorum :)

Aslında bana sorsalar en az 5 yıl orman içi suları yasaklatırımıda arada belirteyim:)

http://www.istanbulcevor.gov.tr/sube_detay.asp?id=14&sube=3

Son düzenleme: 22 Eylül 2009
  15. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Aytekin abi uzman olmadığımız için zaten böyle bir belgeye ihtiyaç duyuluyor. Ama sen haklısın uçtuk galiba biraz, çünkü önceki arkdaşında dediği gibi 100 metre gidene ehliyet veriliyorsa memleketimizde, oltayı 100 metre ileri atanada bu belge, olasılık gözüyle bakılan amatör balıkçı belgesi kurslarından verilir. Kısacası bu kurslarda bir ticarethane olur çıkar.

16. metinimsi

metinimsi metin

Favori Kamış:
    1-)Master KAMIŞ 100-250 gr atarlı, kapalı boyu: 107cm 2-)REMIXON SAFARİ KAMIŞ 80-150G 360CM
    Favori Makine:
    1-)Mars makina 3 +1 bilya 4.2:1 devir. 2-)OKUMA LONBOW LBII-665 MAKİNE
    En İyi Avı:
    4,100gr TOMBİK
    Bahsedilen belge aşağıdaki gibidir bazen jandarma kontrol ediyor olmadığı zaman gerek malzemeyi el koyup ceza kesme işlemi yapabiliyor.

17. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Abi dediğin gibi olursa ruhsatın ne kıymeti olacak? Ruhsat amatör balıkçılığı hiç bilmeyen acemilerin sahillere doluşmasını engelleyecekse bir anlam taşır. Senin dediğin önce ehliyet alsınlar sonra trafikte kaza yapa yapa araba kullanmayı öğrensinler demek gibi bir şey.

18. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    Yani siz diyorsunuzki kurslar açılsın kamış sallamayı öğretsinler milletin parasını söğüşlesinler karşılığında ruhsat versinler olan gene gariban vatandaşa olsun öylemi :confused: :confused:
    yav ar:confused: kadaşlar askeri ücretin 600 lira emekli maşının 500-600 lira olduğu bir ülkede yaşıyoruz ve ben 9 sene sonra emekli olacağım kim gelipte benden kurs parası ruhsat parası isteyecekmiş :mad: :mad: :mad:
    bunca senedir kanunları ve doğal hayatı savundum bundan sonra bohçacılık yaptıttırmasınlar bana:mad: :( :mad: :(

19. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    Metin abi senin kullanmakta olduğun bu belge alınması zorunlu olmayan ve hiç bir kolluk kuvvetinin soramayacağı ve bu belge yüzünden ceza kesemeyeceği bir kağıt parçasıdır ha bu belgeyi almanın bazı faydaları vardır ama bu fayda sana bana değil yurdumuzdaki avcı kitlesininsayısının aşşağı yukarı sayısının bilinmesi açısından faydalıdır istersen aşşağıdaki 2/2 tebliğlerden alıntıya bir göz at;)

İKİNCİ BÖLÜM

Amatör Balıkçılık Yapılması

Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları

MADDE 4 – (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren dört yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

20. metinimsi

metinimsi metin

Favori Kamış:
    1-)Master KAMIŞ 100-250 gr atarlı, kapalı boyu: 107cm 2-)REMIXON SAFARİ KAMIŞ 80-150G 360CM
    Favori Makine:
    1-)Mars makina 3 +1 bilya 4.2:1 devir. 2-)OKUMA LONBOW LBII-665 MAKİNE
    En İyi Avı:
    4,100gr TOMBİK
    haklısın kardeş bende biliyorum zorunluluk olmadığını ama bazen laf anlatamıyorsun bi takım kişilere en iyisi bunu gösterince sorun çıkmıyor başına gelirse anlarsın ne demek istediğimi yasssak kardeşim dedimi kolluk güçleri anlat bakalım derdini...moralinin bozulduğunamı yanarsın zamanın harcandığınamı, yoksa balık tutamamanın ızdırabınamı.