çaparide bedene köstek bağlama?

Konu, 'Misinalar' kısmında şanssızbalıkçı tarafından paylaşıldı.

1. şanssızbalıkçı

şanssızbalıkçı Furkan

arkadaşlar çapari hazırlarken, bedene köstekleri hangi düğümlerle bağlayabiliriz? burada paylaşırsak daha yeni sağlam ve kullanışlı düümleri öğreneceğimiz kanaatindeyim teşekkürler... bir de teknik olarak, bedenin örneğin 0,40 lık misina, kösteğin 0,20 lik misina olması düğümün mukavemetini zayırflatır mı? eğer zayıflatırsa hangi düğüm bu zaafiyeti, eksikliği gideriri veya en aza indirir?

2. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Beden / köstek düğümleri, misinayı en kötü zayıflatan düğümlerdir.

Kösteği düğüm atarak değilde, fırdöndü, üçlü fırdöndü vs. gibi bir şeyle takmayı deneyin.

Ama elbette sağlamlığı pek önemsenmeyen, ucuzluğu aranan istavrit çaparisi veya başka sebeplerden fırdöndü vs. kullanılamıyorsa, o hangi düğümü attığınızdan çok, düğümü nasıl attığınız önemli olacaktır.

Eminim bir sürü düğüm tarifleri gelir. Eminim hepside süper sağlam vs. düğümlerdir. Çapariyle çok uğraşmam, o yüzden şu düğüm demekten imtina ederim. Fakat, genel olarak düğümün sağlam olması için,

Sıkarken asla sert davranmayın. Aniden, hart diye çekmeyin.
    Düğüm için sarılmış misinayı asılarak sıkıştırmayın. Tırnakla vs. itiştirip sıklaştırın. Biraz sıklaştırıp, misinayı çekerek boşluğu ala ala düğümü sıkın.
    Düğümü mutlaka, ıslatın. Tercihan tükrükle. Yoksa (nasıl olmazsa?) biraz su ile. Ama bunu ihmal etmeyin.

Eğer bu en temel tavsiyelere uyarsanız, düğümlerin eskisine göre 3-4 kat daha sağlam olduklarını görürsünüz.

4. şanssızbalıkçı

şanssızbalıkçı Furkan

serdar bey zaten dediklerinizi aynen uyguluyorum, ıslatma yavaş yavaş sıklaştırma gibi vs.. elbette istavrit çaparisinde prblem yok. ama mesela sazan avına gittik, büyük iğne de kullanıyoruz zaman zaman, ben sazan da da genelde 3 iğne kullanırım, klasik dip oltası yani, uçta kurşun, sonra 3 köstek yukarı doğru sıralanmış bedene, en uçta da bir fırdöndü ve makinadan gelen misinanın klipsine takarım. dolayısıyla bu takımda düğümlerimkalitesi önemli, çünkü kiloluk sazanlar vurabiliyor... sizin dediğiniz gibi fıdöndü veya üçlü fırdöndüyle nasıl bağlıycaz? bu takımın kalitesini olumsuz etkiler mi? yanlış anlamadıysam, örneğin 3 iğne kullanıcaksak, 3 tane de fırdöndümüz mü olacak? bi resim çizebilir miyiz? teşekkürler...

5. şanssızbalıkçı

şanssızbalıkçı Furkan

yasin bey bu arada dediğiniz linki zaten incelemiştim ve bulamamıştım düğüö hakkında bir bilgi ve o yüzden bu konuyu açtım, yine de ilginize teşekkür ederim.. herkese rastgele, cevaplarınızı bekliyorum...

6. şanssızbalıkçı

şanssızbalıkçı Furkan

serdat bey bir de özelden msj atmıştım size, zahmet olmazsa bir göz atarsanız sevinirim...

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sazan gibi balıklar için en iyi yol, tek iğne kullanmaktır. Ama illa 3 iğne koyacağım diyorsanız, iğneleri üçlü fırdöndü ile bağlayın.

Yada, şöyle bir düzenek kullanabilirsiniz:

Bunun yerine şu gibi bir şeyde etkili olur:

Kırmızı toplar boncuk, kırmızı boncuk. Üst/altındaki boru gibi şeyler için stoper veya ayrı bir misina, ip vs. ile stoper düğümü kullanabilirsin. Sazan kırmızı rengi göremez, o nedenle dibin fonuna karışır kırmızı, zor farkedilir.

Sazan vurunca elbette o stoperler onu çekemez. Ama ne olur, kayar, en altta toplanır. Oradan öteye gidemez. Böylece balık kaçmaz.

Köstekli takımlarda kopmaktan daha büyük bir sorun, giderekn kösteklerin dönmesi, bedene sarılması ve karışmasıdır. Bu fırdöndu işi bunu engeller, asıl faydasını bu şekilde gösterir.

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Özellikle sazan oltası için fırdöndülü köstekler (helikopter takımı) çok daha fazla uygundur. Yalnız büyük sazan avını hedefliyorsak, mutlaka tek kancalı oltalara yönelmemiz gerekir.

İlle de 3 lü takım yapacaksanız, bedeni ve kösteği üst üste koyun, ikisini birlikte içten 3 kez geçecek şekilde düğümleyin, kancalı ucu bedene üsten 3 kere daha kazık bağıyla sarın, bu düğümden çok memnun kalacaksınız.
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

Son düzenleme: 19 Ekim 2009
  9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    İşte bu harika, hocam ellerinize sağlık.:)

Hemen denedim, mükemmel bir düğüm elde ettim. Beden ve köstek misinaları birbirini yemiyor, yıpratmıyor. Köstek, bedene yanaşık/yapışık durmuyor. Kösteği alabildiğince gerdirdim, düğüm yerinde boşluk oluşmuyor. Haklısınız, bu düğüm maksimum faydayı sağlar kesinlikle.
    .

10. şanssızbalıkçı

şanssızbalıkçı Furkan

serdar bey'e zahmetinden dolayı teşekkür ediyorum... yakup bey'e de diyeceğim benim de genelde kullandığım bağ bu şekildedir. yalnız ben sonradan eklediği kazık bağını bilmiyordum kullanmıyordum o yüzden de, malesef resimden tam anlayamadım, eğer bir iki resim veya video eklerse, veya ayrıntılı anlatırsa kazık bağını atıp daha da kuvvetlendirmek isterim düğümü... teşekkürler...

11. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Aslında bu tam kazık bağı değil, misinayı dışarı çıkmaksızın üç kez bedene sarmaktan ibaret, nasılsa genelde kullanıyormuşsunuz, videoya çekecek kadar önemli de değil.

Son düzenleme: 20 Ekim 2009
  13. şanssızbalıkçı

şanssızbalıkçı Furkan

tamamdır, emeğe geçenlere teşekkürler.. ben bu dediğiniz şekilde olabileceğini tahmin ettim ama kazık bağı deyince tereddüt ettim, bu sadece bedene kösteğin üç kez sarılıp düğümlenmesi... tamamdır.. herkese sevgiler...

14. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Serkan
    Serdar kardeşimin takımı az iğneli yemli dip balığı avlarında etkili ve yararlı bir bağlama şeklidir.Hocamınki ise parakatecilerin attığı bir düğümdür.Ancak her iki düğümde cok iğneli capari yapımında pratikliği olmayan düğümlerdir.
    Cizimini yapamayacağım ancak tarifini verfeyim.
    Çaparilerini dizeceğin bedene;İkisi arasındaki mm farkı 0,05mm idealdir.
    bir kasa düğümü atmalısın.En basit şekli ile 7,8 cm kadar bedenin ucunu katla iki kat haline getir.Sonrasında hani en basit düğüm şekli varya tekli hepimizin cocukken bile atabildiğimiz basit düğüm,bu iki kat misinanın,iki misinayı elle tuttuğun kısmına yakın düğümü atacak şekle getir.Meydana gelen halkanın icinde diğer ucunu gecirip sıkmadan evvel,meydana gelen halkayı bir kere döndür,sol elinle tut ve düğümü tamamla.Bu şekilde kurşun takabileceğin bir kasa düğümü elde edersin.Kasayı sabit bir yere tak.Bu uygun bir sandalye olabilir.Sonrasında zaten iğnelerini bağladığın capari kösteklerini iliştireceğin yere,hem köstek ucu,iki cm kadar ve bedeni sol elinle tut,iğneyi ana bedenin etrafında bir veya birkac kere dolandırıp sık.Bu işlemi birkac kere helede tükürüpleyip yaptınmı,köstek ana bedene bağlanır.Kaymaması icin iki kerede ters taraftan yaparsın,güzelce sıkarsın olay tamamlanır.Sonrasında diğer köstekleri dizersin ancak iki köstek iğnesi birbirlerine kavuşmamalıdır.
    BU şekilde yapmaya alıştığında her yerde caparini dizebilirsin ve cabucak halledersin.Hatta av mahallinde bile kösteklerini dizip çaparini hazır hale getirirsin.Amatör ve profesyonellerin capari dizme şekli budur.
    Sevgiyle kal

15. LapinCash

LapinCash

Bu düğüm gerçekten çok işime yaradı teşekkürler Yakup Hocam .

16. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Resimdeki düğümü sadece 2 sefer geçirerek ve arkasını düğümlemeden çapari takımlarında kullanıyorum, aynı şekilde değiştirmeden de yemli takımlarımda. Her iki şekilde de çapari ve yemli oltalarımdaki köstekler saatlerce kullanıma rağmen minimum seviyede dolaşır. Son yaptığımız tekne organizasyonundaki arkadaşlar şahittir. O gün sadece bir takım kullandım, avın sonunda bile kösteklerim bayrak direğindeki bayrak gibiydi.

17. Ozzmen

Ozzmen Ozmen

Tesekkurler

Cok sagolun hocam..
    Dugum tam ihtiyacim olan sekilde.
    Saygilar

18. zavullu

zavullu Soner

Favori Kamış:
    Alba star
    Favori Makine:
    Okuma Longbow
    En İyi Avı:
    47 cm Zargana,28 cm Kefal
    Hımmm sanırım bir sorunumu daha çözdüm :) 5 kere baktım Kafam yeni basıyor:)

19. karakalp

karakalp

cok guzel bir dugum sekli. ama bilmeyenin anlamasi baya zor. olcu vermeden kabaca soyle tarif edeyim bende dilim dondugunce :

ilk olarak kostek yapacağimiz yerleri belirliyoruz. bu 2 yada daha fazlada olabilir. ben kolay anlasilmasi için tek kostek gosteriyorum. bu sistemi capari ve dip oltasi yapiminda kullanabilirsiniz.

iste kostegimiz hazir. uzunlugunu ihtiyaciniza gore birakip ucuna igne baglayin. cok pratik, cok hizli, saglam ve bu kadar basit :)

Son düzenleme: 14 Ağustos 2010
  20. hakiahakia

hakiahakia Hakki

Favori Makine:
    Spro
    En İyi Avı:
    Levrek 2,7 Kg.
    Yakup bey ben de denedim ve cok saglam oldugunu el yordamiyla test ettim.

tesekkur ederim