BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Güncel > Sohbet
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


Hz.yunus Peygamberin Baliğin Karnindan Karaya çiktiği şehir.

Cevapla
10-11-2009, 17:00   #1
kodadigenc
MUSTAFA / iskenderun körfezi
 
kodadigenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 155
Favori Kamışı: LİNEAEFFE ALLROUND CARBON
Favori Makinası: OKUMA TRAVERTINE TR65
En İyi Avı: SaBıR ve ŞüKüR
Post Hz.yunus Peygamberin Baliğin Karnindan Karaya çiktiği şehir.

Çok gariptir ama hz.yunus peygamberin balığın karnından karaya hangi şehirden çıktığını kime sorsanız ya konuya vakıf değildir yada bilmiyordur.Nitekim bende öyleydim.Ve birgün TRT kanalında gezelim görelim gibi bir tanıtım belgeseliydi ismini hatırlamıyorum Hatayın İskenderun İlçesindeki resimdeki yerden balığın karnından kurtularak karaya çıktığını gösterdiler.Bende bu bilgiyi paylaşmak istedim.Mutlaka bilenlerde vardır!

([url=http://paintedover.com/uploads/show.php?loc=0841&f=dsc02696.jpg][img][url=http://paintedover.com/uploads/show.php?loc=0841&f=dsc02709.jpg][img] )


Hz. YUNUS VE BALIK

Yunus aleyhisselâm, Allahü Teâlâ tarafından Asur medeniyeti merkezlerinden Ninova ahalisini doğru yola davet için memur edilmişti. Ninovalılar büyük bir şer ve fesad içerisinde olduklarından Allah'ın elçisinin sözlerine kulaklarını tıkadılar. Hz. Yunus bunun üzerine çok gadaplandı, kızdı ve Allahü Teâlâ'dan izin gelmesini beklemeden orayı terkedip kaçtı, Yafa'ya geldi, sahiplerinin Tersis'e gitmek istedikleri bir dolu gemi buldu, ücretini verdi ve gemiye bindi. Yolculuk devam ederken büyük bir fırtına koptu, dalgalar çoğaldı; gemi batacak hale geldi. Gemiciler telâşa kapıldılar, gemiyi hafifletmek için ağır eşyaları denize atmaya başladılar. O sırada Yunus aleyhisselâm da geminin altına inmiş uykuya dalmıştı. Kaptan durumdan haberdar edip «Rabbına dua et, ola ki bizi bu halden kurtarır da helak etmez» dedi. Gemidekiler, 'bize bu felâket kimin sebebiyle geldi? Bunu bilmek için aramızda kur'a atalım', dediler, Atılan kur'a Hz. Yunus'a düşmüştü, bunun üzerine; «Anlat bize, sen ne yaptın, nereden gelip nereye gidiyorsun, hangi köyden hangi soydansın?» dediler. O vakit onlara «Ha ben karayı ve denizi yaratan göklerin ilâhı Rabbın kuluyum» dedi ve başından geçen hâdiseyi anlattı. Onun üzerine gemidekiler çok korktular ve «Niye öyle yaptın?» diye kendisini ayıpladılar. Sonra ona, «Bu denizin durulması için sana ne yapalım?» dediler. Yunus aleyhisselâm da «Beni denize atın fırtına durur, çünkü bu büyük fırtına benim için oldu» diye cevap verdi. Adamlar buna rağmen gemiyi karaya çekmek istediler, muvaffak olamadılar. Nihayet Hz. Yunus'u tuttular, gemide bulunanların kurtulması için kendi rızasıyla denize attılar, derhal deniz duruldu. Ve büyük bir balık, Allahü Teâlâ'nın emriyle Hz. Yunus'u yuttu.

Yunus aleyhisselâm balığın karnında hatasını anladığı, Rabbından izin almadan kavmine kızıp kaçtığı için kendini çok ayıplıyor, kınıyor, pişman oluyor; «Allahım, senden başka ilâh yoktur, teşbih ancak sanadır, muhakkak ki ben haddini aşanlardan oldum.» diye nida ediyordu. Fakat sadece burada değil, öteden beri Rabbına teşbih ile zikredicilerden olduğu için balığın karnında üç gün üç gece kaldı ki, bu Allahü Teâlâ'nın bir peygamberini hapsedişinin bir ifadesiydi. Allahü Teâlâ'yı öteden beri teşbih ettiği için mahlûkatın tekrar diriliş gününe kadar burada kalması mümkün iken, kalmadı ve böyle kısa bir müddetten sonra yine Allahü Teâlâ'nın emriyle balık tarafından açık, boş bir sahaya bırakıldı.

Yunus aleyhisselâm balığın karnından karaya çıktığı zaman hasta bir halde idi ve Allahü Teâlâ kendisine bir siper olarak, üzerinde bal kabağı cinsinden bur bitki bitirdi, orada istirahat etti. Daha sonra kaçtığı kavmine hakkı bildirmesi için tekrar memur edildi ki, onların nüfusu yüz bini geçiyordu. Hz. Yunus kavmini Allah'ın azabını haber vererek îmana davet etti. Onlar da bunun üzerine yeis halinde îman ettiler ve bir zamana kadar ömür sürdüler.

Hz. Yunus kıssasında dikkate şayan bir husus vardır ki, o da yeis halinde îmanın makbul geçmesi, yalnız Yunus aleyhisselâmın kavmine mahsus olmasıdır.

Konu kodadigenc tarafından (10-11-2009 Saat 17:13 ) değiştirilmiştir..
kodadigenc çevrimdışı  
10-11-2009, 18:21   #2
kemalyaman34
Kemal / İstanbul
 
Mesajlar: 583
Favori Kamışı: Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
En İyi Avı: Turna : 72 cm.
paylaşım için çok teşekkürler.
kemalyaman34 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
10-11-2009, 19:27   #3
LapinCash
 
Mesajlar: 3.336
Güzelmiş teşekkürler.Bir yeni bilgi daha öğrendik.
LapinCash çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
11-11-2009, 13:03   #4
kodadigenc
MUSTAFA / iskenderun körfezi
 
kodadigenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 155
Favori Kamışı: LİNEAEFFE ALLROUND CARBON
Favori Makinası: OKUMA TRAVERTINE TR65
En İyi Avı: SaBıR ve ŞüKüR
bilgi paylaştıkça güzeldir..
kodadigenc çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:26 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net