Akıntı kurşunu veya çapalı kurşun *El Yapımı*

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında cakometti tarafından paylaşıldı.

1. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Herkese merhaba,

Genelde, avlanma bölgemin yapısı gereği bu kurşunlardan kullanıyorum ( dipzemin kumluk ve küçük taşlar var ). En çok ta levrek avında ona çok iş düşüyor, malum levrek denizin kabardığı zamanlarda, dalgaların solo yaptığı sahilleri seviyor. Bu tip havalarda bu kurşun en azından benim vazgeçilmezim. Şimdilerde, seyrek te olsa büyük mağazalarda satılıyor.

Varlığından haberdar olduğum, ama malzemecilerin haberdar olmadığı zamanlarda, kendi işimi kendim görürüm, yürü be koçum gazı ile başladım oymaya O zaman bu zamandır kendi kurşun kalıbımı kendim yapıyorum ( ve benzer malzemeleri ). Taş olarak şömine imalatında çok kullanılan bir taş kullanıyorum ( malum malta taşı çok eskilerde kaldı ) oyması son derece kolay ve ısıya banamısın demiyor, düşürüp kırmadığınız sürece senelerce kullanırsınız. Tabiki biraz el becerisi, ufak tefek oyma aletleri, biraz hayal gücü ve zamana ihtiyacınız var..

Bunlar da yeni oymaya başladıklarım

[​IMG][​IMG]

Telleri ise, parçalanıp sokağa atılmış şemsiyelerin tellerinden yapıyorum, paslanmaz ve gereken ölçülerde, nerede böyle bir şemsiye görsem hazine bulmuş gibi olurum...

Biraz çaba ile eminim çok daha iyi işler çıkarırsınız, şimdiden kolay gelsin

Son düzenleme: 11 Kasım 2009
  2. fish founder

fish founder Özgür

Ersan Abi,
    bu el yapımlarını bizimle paylaşmak için geç kalmadın mı :)
    Ayrıca bana hediye ettiğin çapalılar çok iyi çalışıyorlar,
    bu vesile ile sana bir kere daha çok ama çok teşekkür ederim,
    sevgiyle ve balıkla kal,

3. eLaLeMBiaLeM

eLaLeMBiaLeM Ercan

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-FLEX / Okuma PL 865
    En İyi Avı:
    Yakaladığımda yazacağım:)
    Ersan abi bunları elle bu kadar simetrik oymak büyük beceri ve hassasiyet ister sanatını takdir ediyorum nazar değmesin inşallah :) ayrıca şömine taşından yapmak hiç aklıma gelmemişti,alçıdan denedim olmadı çimento kalekim vs'den denedim bir müddet sonra çatladı patladı vs. elim ayağım az yanmadı yani :D çok teşekkür ederim paylaştığın için ,çünkü paylaşımın vesilesiyle şömine yapılan taşlardan yapılabileceğini öğrendim sayende.ilk iş olarak bu taşlardan bulup oymayı deneyeceğim,tekrar teşekkürlerimi sunarım.

4. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Ersan abi,

Ellerine sağlık, güzel işçilik,

Ana kurşundan geçirdiğin tellerdeki ufak gezer kurşunların amacı nedir?

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Elemeği, göznuru. Fonksiyonel ve ekonomik malzemeler. Eğlendirici, dinlendirici bir uğraş aynı zamanda.

Paylaşım için teşekkürler, ellerinize sağlık Ersan abi.

Selamlar..;)

6. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Selam,

Onlar gezer kurşun değil, boncuk... Telin kurşun üzerindeki yuvalarda daha verimli çalışmasına yardımcı oluyor...

7. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Ersan abi,ben buna paylaşım derim ! :) Ellerine sağlık abi,ayrıca ben de bu işe girmek istiyordum ne zamandır ama metalden yapamadığım gibi kendime kalıp için uygun malzeme de bulamıyordum.

8. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

ersan abi gerçekten çok iyi bi paylaşım almuş çok yaralı vede ince işciliğinizden dolyı taktir edrim ama konuyu biraz daha detaylıya bilirmisin mesela kalıbın yapılışı, nasıl şekillendirdiniz, hangi aletleri kullandınız,taştaki o pürüzsüz düz yüzeyi nasıl elde ettiniz. birde 1ci fotoğrafta kuruşundaki tellerin hemen altında gri bi çıkıntı var o nedir ne işe yarar kısaca konuyu detaylarsanız çok sevinirim

paylaşım için tekrar teşekkür edrim cevaplarınız için şimdiden saolun

9. iklim

iklim Yaman

En İyi Avı:
    kofana 3,100gr
    çok profösyenelce bir çalışma tebrik ederim

10. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Selam,

Boş kaldığım zamanlar, kimi zaman günün yorgunluğunu atmak için, beni oyalayan bir uğraş.. Kalıbın yapılışı uzun bir zamana yayıldığından, bu süreci fotoğraflamam pek mümkün olmadı açıkcası. Yine de becerebildiğim kadarı ile anlatmaya çalışayım...

İşlenecek malzeme taş, bu taş oyulması kolay, yapısında kumsu bir görüntü ve damar bulunmayan, ısıya dayanıklı ve kolay bulunabilen olmalı. Benim bulabildiğim en uygun malzeme ise, şömine imalatında kullanılan, krem beyaz renkli, birbirine sürüldüğünde pudra benzeri toz oluşturan, kolay temin edilebilen bir taş. İsmini bilmiyorum, sormak ta hiç aklıma gelmedi doğrusu.

Bu taşı oymak için gerekli aletler ise temel olarak hobi amaçlı satılan, çok profesyonel olmayan oyma takımları, şekillendirilip oyma işlemine yardımcı olacak her türlü, kaşık, bıçak, çelik parçası, vs.. Bunları dremel vasıtası ile oymak istediğiniz forma uygun hale getirip, daha mükemmel şekiller oluşturabilirsiniz...

Gerisi, boncuk, tel ve kurşun... ( tel yumuşak olmamalı, paslanmaz ve çelik olmalı )

İşe aynı boyutlarda iki taşla başlarsınız, ( kalıbınıza uygun ) bu taşların üst üste gelecek yüzeylerinin tamamen öpüşmesi gerekmektedir, hem modelinizin kusursuzluğu, hem de döküm esnasında sıcak kurşunun sızarak tehlike oluşurmaması açısından. Bu işlemi iki etapta halledersiniz, ilk olarak camın üzerine koyduğunuz orta kalınlıkta bir zımpara marifeti ile, taşın yüzeyini bu zımparaya sürerek kaba düzeltmesini yaparsınız, diğer taşın yüzeyine de aynı işlemi uyguladıktan sonra, düzleştirdiğiniz du yüzeyleri birbirlerine sürterek ( küçük daireler çizerek, ve bu biraz zaman alır ) kusursuz iki yüzey elde edersiniz.. İşlemeye hazırlar...

Bu taşlardan birinin karşılıklı iki köşesini boydan boya delmeniz gerekmektedir, bu işlemi düz ağızlı bir tornavida mahareti ile, sağa sola çevirerek, acele etmeden gerçekleştirin. Deldiğiniz noktanın köşelere olan uzaklığını iyi ayarlayın, çok yakın olurlar ise delerken köşeden patlayabilir ve emeklerinize yazık olur, bir ihtimal diğer iki köşeyi kullanabilirsiniz... Delme işlemi bittikten sonra, iki taş yeniden birleştirilerek, deliklerin hizasında diğer taş işaretlenir ( perdahlanmış yüzey ) Buralara da aynı tornavidanın ucu ile küçük oyuklar yapılır. Daha sonra iki taş birleştirilerek sıkıca bağlanır... Yeterli miktarda kurşun eritildikten sonra, kalıbın boydan boya delik olan kısmından, deliği tamamen dolduracak şekilde dökülür.. Soğuduktan sonra iki parça birbirinden ayrıldığında ''GRİ DELİK'' olarak tabir edilen çıkıntıları elde etmiş oluruz, bu çıkıntılar ( boydan boya delinmiş bölüm ) ve kalıbın diğer yüzündeki girinti sayesinde ( tornavida ucu ile oluşturduğumuz girinti ) artık kalıp yüzeyleri kapatıldığında hep aynı pozisyonda kapanacak, ve kayma yapmayacak..

Sıra geldi oymaya .. Yapmak istediğiniz kurşun modelini bir kağıda çizin, taşın üzerine bu çizimi aktarın, kağıdı ters çevirerek yapmış olduğunuz çizimin üzerinden gidin, en iyi aktarma yöntemi budur, çizginiz olabildiğince ince, düzgün ve net olsun, bunu sadece bir taşın yüzeyine uygulayın, diğer taş şimdilik beklemede... Ayrıca, kenarlardan döküm kanalı ile ilgili yeterli boşluğu bırakmaya dikkat edin.. Elinizdeki oyma takımları ile kabaca oymaya başlayın, oyma işleminin başlarında çizdiğiniz şeklin kenarlarına kesinlikle inmeyin, çok kaba bir oyma yapın.. Kaba oymayı bitirdikten sonra döküm kanalını oyun, artık bu kanal vasıtası ile oyduğunuz şekli mükemmel hale getirmek için deneme dökümleri yapabilir ve, tekrar tekrar dökerek, hatalarını düzelterek, yavaş yavaş çizgilere doğru yaklaşmaya ve şekli son haline getirmeye başlayın, kesinlikle acele etmeyin, sık sık kontrol dökümleri yapın...

Daha sonra iki kalıbı üstüste koyarak, aynı hizada diğer parçaya da döküm kanalını işaretleyerek kaba bir döküm kanalı yapın, ve yine bir deneme dökümü yapın. Bu noktada iki parçayı birbirinden ayırırken, oymuş olduğunuz parçayı üstte tutarak, dökümün oyulmamış parça üzerinde kalmasını sağlayın ( oyulmamış parçaya yaptığınız döküm kanalı sayesinde, döküm yerinden kaymayarak bu parça üzerindeki doğru yerinde kalacaktır ) ve dökümü kenarlarından çizerek diğer parçaya da aynısını aktarın.. Oymaya devam. Yine kabaca oyun, sık sık deneme dökümleri yapın, model olgunlaştıkça çizgiye doğru yaklaşın ( oymaya kesinlikle çizgilerden başlamayın, ortadan başlayın, sonra sonra çizgilere doğru gidersiniz ) Deneme, oyma, deneme, oyma deneme, oyma..... :D

Akıntı kurşunu olacak ise, tellerin geçeceği kanalların uygulama şekli fotolarda gayet net...

Umarım açıklayıcı olmuştur......:) Kolay gelsin...

Son düzenleme: 12 Kasım 2009
  11. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Ersan abi gerçekten uğraşınız mükemmel,paylaşımınız anlatımınız doyurucu ve faydalı. Elleriniz dert görmesin. Dremel için hangi uçları kullandığınız öğrenebilir miyim?

12. fish founder

fish founder Özgür

Sevgili Ersan abi,
    Değil yapmaya çalışırken,henüz yapımını anlattığın bölümde bile zorlandım ve yoruldum :D
    Ama yapmayı deneyecek arkadaşlar için detaylı bir anlatım olmuş,
    Bu özel paylaşım için bir kere daha teşekkürler.

13. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Selam Özgür,

Yapması yazmasından daha kolay kesinlikle, açıkçası ben de yazarken yoruldum, ağır iş...:)

Son düzenleme: 12 Kasım 2009
  14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Sanat Eseri

Bunlar basit işler değil, sanatçı titizliğiyle yapılmış zenaat ürünleri.
    Yapmak isteyen için mükemmel detaylar içeriyor. Ki armut kurşunu delerek yapmaya çalışıyor, ya da elinden bu tür işler iyi gelen Musa Karaoğlan kardeşimin delip tel monte ettiği kurşunları kullanıyorduk.

Yeni ufuklar açtınız.
    Çok teşekkürler, ellerinize sağlık.

15. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Şu uç, bu uç diyemem aslında, çelik parçalarına uygun şekli verebilecek ve onları keskin hale getirmeye uygun her türlü ucu kullanıyorum, uçların olduğu çantaya şöyle bir bakıp, bu uygundur gibisinden davrandığımdan, çok çeşitli yapıda uçlar kullanıyorum.. Çok özel bir seçimim yok aslına bakarsan.

16. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Her zaman ''yeni bir ufuk'' her zaman '' daha iyisi ''... Bu çok iyiydi, ben teşekkür ederim..

17. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Ersan Abi çok iyi, mükemmel bir çalışma olmuş. Ellerine sağlık. Bu arada kullandığın taş kum taşı.

18. seymensedat

seymensedat SEDAT ERDEM

Favori Makine:
    RYOBİ 6000 VI
    Sevgili Ersan tek kelime ile harikasın. Bilgi, beceri ve sabır. İşte bana göre Amatör Balıkçı 'nın harika bir örneğisiniz. Belki maddi değeri fazla olmayan ama, emek harcayarak ürettiğin bir malzemeyle avlanmanın keyfi bir başka olduğuna inanan kişilerdenim. Eline, bilgine ve emeğine sağlık.

19. nidya78

nidya78 Aydın

Ersan Abi eline emeğine sağlık. Çok güzel bir eser çıkartmışsın. Sana nacizhane akemi kullanmanı tavsiye ederim. Akemiyle çok daha kolay kalıp yapabilirsin. Ayrıca düşürdüğünde de kırılmaz. Üstelik kurşunu model olarak kullanıp üstüne dökebileceğinden kalıbın yapımı çok daha hızlı olur. Yarım saat gibi bir sürede aynı kalıbı akemiden yapabilirsin.

20. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

ersan abi gerçekten emeğine el becerine be sabrına saygı duyuyorum hani hakkını vererek açılmış bir konu ve anlatım uslubu tebrik ediyorum yalnız senin yazdıkların arasında ufak bi bilgi nekadar kayda değer bilmiyorum o şöminlerde kullanılan taşın adı ateş tuğlası diye geçer buda küçük bi detay ararken sizlere ismiyle hitap edip bulmanızda yardımcı olur