Lapor : Biz bunu hep yapıyoruz. 05/06 Aralık 2009 Gece ve 06 Aralık Pazar Buluşması

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında eskina_man tarafından paylaşıldı.

1. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    05 Aralık 2009 Cumartesi 20:00 - 06 Aralık 2009 Pazar 05:00
    Hedef balık : Karagöz / Eşkina
    Yer : Marmarada bir kıyı
    Yem : Canlı teke, Canlı kaya kurdu
    Saat : 20:00 05:00
    Derinlik : 4,50 / 5 metre
    Kullanılan takımlar : 3 köstek dip bırakma, 3 köstek stoper şamandıra, şeytan olta
    Kişi sayısı : 6

Aldığımız yeni bir tüyo üzerine , karagöz ve eşkina yaptığı belirtilen avlak yerinde saat 19:30 20:00 sıralarında buluşma kararı aldık, Ben Saat 18:00 gibi yıllardır teke süzdüğüm meraya giderek tekeleri yakalamaya başladım, Mustafa (m_cumur) kardeşimin de ilerleyen dakikalarda gelerek teke süzme konusunda Co-pilotluğumu üstlenmesi yükümü bir hayli hafifletmişti. Marmara denizinde son yıllarda tüm deniz canlılarının azalması, malum teke avlağımızda da ciddi bir şekilde kendini göstermekteydi, çok az miktarda teke uzun bir uğraş sonucu livarımıza alınmış, ve avlak yerine doğru hareket edilmişti.

Saat 20:00 suları yeni meraya ulaşıldı ve ekibin diğer değerli üyeleri; Nejat abi (nejat_vardar), Kadri abi (kadrikalemci), Ercan (balık_kurdu), Yasin (m-a-v-i), Nuri abimizin (balli)' biz İstanbul tayfasına hediyesi olan Kutsal Emanet semaver :D , ile de buluşularak, muammalı bir arabaları boşaltma, malzemeler ile intikal, takımların çıkarılması ve hazırlanması faslı ile birlikte , oltalar yemlendi ve birer birer suyla buluşmaya başladı . Dip olta atanlar, şamandıralı atanlar, değişik yem kullanalar derken saat 21:00 gibi tüm oltalar denize inmişti.

Net dakikasını hatırlamamakla beraber Yasin (m-a-v-i) kardeşim tahminen 21:20 gibi ilk vuruş ardından, 0,30/0,28 35 santim 3 köstek Sasame Porta Chinu 4 numara iğne, stoper şamandıra, kaya kurdu yem ile donattığı takımıyla ilk baltabaş karagözünü aldı. :eek:

Ekipte hemen bir heyecan ortamı oluştuğunu tahlille, Ercan (balık_kurdu) kardeşim elinde misinalar, iğneler, yemler, harıl harıl bir çalışma, yeni düzenekler, dip mi atsam, şamandıra mı taksam, yok yok en iyisi şeytan olta :p :p derken Yasin 2. Karagözünü de aldı :eek:

Olta sayısının çok olması dolayısıyla arada tutulan balıkların, saat kaçta, ve kim tarafından tutulduğu kesin olarak not alınamadı, bilenler söylesin. Fakat tek tek deniz yayınları , ve iskorpitler gelmekteydi.

Sevgili Hakan abi (snowman)' nin de biz kardeşlerini bu soğukta ayazda, yalnız bırakmam diyerek yanımıza gelmesi, ve Nuri abinin hediyesi olan, kutsal emanet semaveri ele alması, bizlere lojistik destek ve soğuktan üşüyen bedenlerimizi biraz olsun ısıtmak için çay demlemesi süperdi, Sağ olasın Hakan abim, iyi ki varsın. ( Sanki balık avına değil de kadınlar arası altın gününe gidiyormuşçasına) beraberimizde getirdiğimiz, börekler( kadri abi kendi elleriyle yapmış mmmmm gül böreği) , çörekler, lahmacunlar, katmerler, kekler , peynir, ekmek, domates :eek: :eek: ile gece 21:30 çay saatimizi harika sohbetimiz eşliğinde tamamladık,

Bu arada Yasin (m-a-v-i) 3. Karagözünü de aldı, yanılmıyorsam Mustafa (m_cumur) kardeşimin aldığı dünya rekorlarını altüst edecek büyüklükteki iskorpit de bu aralarda gelmişti, metremiz ve tartımız olmadığından Kadri abiyi ( kendisi 150 kilodur :eek: :eek: ) ölçek olarak kullanarak, balığımızı değerlendirdik :p

Az olan tekemizin bitmesiyle, ben, Nejat abi (nejat_vardar) ve Ercan (balık_kurdu) kova ve kepçeyi kaptığımız gibi arabaya atlayarak doğru teke merasına gittik. biraz daha teke süzdükten sonra, tekrar av bölgesine geldiğimizde tutulan balıklar konusunda pek bir değişiklik yok derken, Nejat abi, hadi yem değiştireyim diye dipte bekleyen oltasını çektiğinde, bak şu Allahın işine; beklemekten bayılmış bir karagözün oltasında olduğunu fark ettik, (iğneden çıkartırken bile kıpırdamıyordu )
    Gecenin ilerleyen saatlerinde Hakan abinin veda ederek gitmesiyle semaver ile yarenlik etme ve çay demleme işini Kadri abi üstlendi, bir ara korkarım Kadri abiyi soba zehirlenmesinden hastaneye kaldıracağız gibi bir korkuya kapılsak ta, kazasız belasız hallettik çay işini.

Karagöz sayısı 4 olmuştu, bir o kadar iskorpit ve deniz yayını alınarak (0 eşkina :mad: :( ) sabah 5:00'e kadar süren bol sohbetli, hoş muhabbetli, mütemadiyen yemeli içmeli avımızı sonlandırarak, Kadıköy’ e doğru geleneksel Pazar tekne buluşmamızı yapmak için yola çıktık,

Kadıköy’ e vardığımızda saat 5:30 gibi, bir muhallebicide sabahın ilk çıkan sıcak poğaçalarıyla beraber , çayımızı da içerek ( sanki bütün gece hiçbir şey yememiş gibi) teknenin bizi alacağı iskelede beklemeye başladık.

06 Aralık 2009 Pazar 06:00 / 13:00

Beklerken ekibe dahil olan sevgili büyüğümüz Süheyl abi (Süheyl_Başak), Hakan abi (snowman), Özgür (fish founder) bizlere dahil oldu ve teknemiz yanaşarak bizleri aldı ve av yerimiz olan Salı Pazarı açıklarına doğru yola çıktık.

Oda ne ; :eek: :eek:

Avrupa yakasından tekneye binen arkadaşlar çayı demlemişler, kahvaltı masasını hazırlamışlar, bizleri bekliyorlar :eek: :p

Teknede Avrupa yakasından katılan ; İlker abi, Yücel (yücelusta), Ahmet, İsmail (kiliçbey), İbrahim (menopiko) ve kardeşim Umut (umut_keskin) vardı .

Kahvaltı eşliğinde teknemiz Salı Pazarı açıklarındaki yerini aldı, hava kapalıydı ve soğuktu, kısmen dalgalı bir deniz vardı, takımlar hazırlandı ve çinekop çaparileri denizle buluştu, çinekop yoktu, yada tek tük, ama çinekop çaparileri tek tük istavrit almaya başlayınca, takımları değiştirerek , hepimiz istavrit çaparilerini takıp , istavrit yakalamaya başladı, balık boldu. Saat 11:30’dan sonra istavrit çapari arkası mantarlı yemli çinekop denemeleri başladı ve bazı kısmeti bol arkadaşlar (isim vermeyeceğim) çiftli çift çinekop çekmeye başladılar.
    İsmail (kilicbey) kıç tarafta avlanan ben ve Yasin’e logistic tam destek verdi, ama bir ara Yasin ile aramızdaki rekabet olayında İsmail’in çaktırmadan Yasin’ e daha fazla yardım ettiğini tespit ettim. Kendisiyle ayrıca ilgileneceğim .
    Saat 12:30 'a kadar süren av havanın iyiden iyiye kapaması, yağmurun hızlanması ve dalgaların kabarmasıyla birlikte sonlandırıldı ve Kıyıya doğru yola çıktı,

Av neticesinde teknemizdeki herkes tavasını tıkırdatacak miktarda balığını almıştı, tavalar ne kadar büyükse :eek: :eek:

Benim hasılat 149 adet 4,670 gram istavrit :)

Bu yorucu maraton sonlanmıştı, vücutlarımız yorgun, uykusuz ama bir da eşsiz ve kolay kolay yakalanamayacak lezzette bir muhabbet ve hoş seda :)

Ekipteki tüm arkadaşlara, katılan katılmayan tüm büyüklerimize, arkadaşlara ve kardeşlerime teşekkür ederim ,

Allah nicelerini nasip etsin

Herkese Rastgele :)

Gece ve güne ait fotoğraflar aşağıdadır, umarım beğenirsiniz

Son düzenleme: 7 Aralık 2009
  2. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    Geceye ait resimler

3. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:

4. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:

5. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:

6. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:

7. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:

Deniz yayınlarımız

Dünya rekoru iskorpitimiz

8. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    Pazar gününe ait boğaz avı fotoğrafları

9. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:

10. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:

11. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Son düzenleme: 8 Aralık 2009
  12. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Tüm yoruculuğuna rağmen gerçekten çok uzun zamandır bu kadar keyifli vakit geçirmemiştim, gece avımız pek bereketli geçmesede dostlarla bir arada sohbet her şeye değerdi.

Başta bizleri ağırlayan Murat abi olmak üzere, bizleri yanlız bırakmayarak birkaç saat içinde olsa gece ziyaretimize gelen ve bizlere destek veren Hakan abiye, dostluğunun yanısıra gönderdiği semaver sayesinde demlediğimiz çay ile içimizi ısıtan Nuri abiye ve hem gece, hem de sabah teknede bizlere katılan, katılamayıp gönlü bizimle olan ve günümüze neşe katan herkese teşekkürler.

Toplam hasılat aşağıdaki şekildedir. Yapcağım balık çorbası için iskorpitlerini bağışlayarak katkıda bulunan dostlara ve yakaladığı tek karagözü de bana bırakan Nejat abiye de teşekkür ederek.:) Payıma düşenlerin resimlerini aşağıya ekliyorum.

13. 56562

56562 xxx xxxxx

Murat ellerine sağlık, rapor çok güzel olmuş. Bu arada dün tuttuğun istavrit miktarını öğreninca, yemek için çarşıdan ilave balık almana gerek kalmadığını düşündüm. Yanılıyormuyum kardeşim ?

14. m_cumur

m_cumur Mustafa

Favori Kamış:
    oyster
    En İyi Avı:
    gelincik
    co-pilotluk konusunda iyimiyim bilemem ama ustalık konusunda iyi bir hocasın onu söyleyebilirim. akşam gerçekten abilerimizle hoş muhabbetler geçti. sanıyorum stoperin sürekli kaymasından kaynaklanan balığın vuruşlarını pek anlamadım. tuttuğum orkinos yavrusu deniz yayını ise çok hoşuma gitti (ercan abi yazarken abartmamı önerdi :D ) ama o gelen karagözler gerçekten çok güzeldi. öyle bir ortamda bulunmaktan kendi adıma gerçekten çok zevk aldım.

herkese çok teşekkür ederim.

Hakkınızı helal edin hepimizin üstünde hakkı vardır mutlaka benden yana helal olsun. ayrıca çayı nerde buldunuz :D

Not: Murat abi fotolar gözükmüyooooooooo :(

15. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana
    süper oldu...

cumartesi başlayan maraton, pazar öğlen bitti. çok yorulduk ama değdi doğrusu, her şey çok güzel oldu, sohbet doyumsuzdu.

pek karagöz alamasakta, istavritler yüzümüzü güldürdü, tabiki bonus çinekoplarda. istavrit herzamanki gibi boldu, herkes limitleri doldurdu diyebilirim.

çapari altı yemli takımla ibrahim çinekop alınca, teknedeki yemliye dönme paniği görülmeye değerdi :D
    hakan abi ve umut, yemliyle çifter çifter topadılar çinoları

semaver için, nuri abi'ye
    gece ziyaretimize gelerek çay işini üstlenen hakan abi'ye
    bizi misafir eden, murat abi'ye
    ve katılan bütün arkadaşlara teşekkür ederim :) :)

nicelerinde buluşmak dileğiyle :)

16. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    Sağol Hakan abi, Akşam yeğenime misafir olduk 10 kişi kadardık ve takviye olmaksızın yetti balığımız, Allah'a şükürler olsun :)

17. m_cumur

m_cumur Mustafa

Favori Kamış:
    oyster
    En İyi Avı:
    gelincik
    ilk resimler güzelde aşağıya doğru indikçe uykum geliyo :D

18. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    uykusu gelene bir daha gece avı yok :cool: :cool:

19. kadrikalemci

kadrikalemci Kadri Kalemci

En İyi Avı:
    Kaçırdığım balık
    Kollarımı klavyeye kadar ancak kaldırıp yazabiliyorum. sonra gene yazacağım :)
    Amacım sadece bir gerçeği dile getirmek :D

Bu Yasin(m-a-v-i) ve Murat(Ekşina_Man) ile bir ara içerde oturdum teknede. İsmailin tuttkuları balıklara bakıp bakıp, bu lekeli bu keneli bunu çino ısırmış deyip Muratın livarına atıyolardı.
    :D Benden duymuş olmayın :D :D :D

20. kadrikalemci

kadrikalemci Kadri Kalemci

En İyi Avı:
    Kaçırdığım balık
    Benim hasılat 3 deniz yayını ve 2.40 Kg istavrit