2-3 Eylül Marmara Lüfer Avı....

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında smena tarafından paylaşıldı.

1. merhaba arkadaşlar....

dün yani 2 eylülde başlayıp, bu gün 3 eylülde biten lüfer avımız...

dün saat geç olmasına rağmen, arabaya atladık ve 50 km. uzaktaki marmara denizinde, her zamanki av bölgemize geldik. malzemelerin taşınması ve teknenin hazırlanmasının ardından, saat 18:00 gibi çapariye başladık. biraz açıkta başladık istavrit aramaya. yok. biraz daha açıldık. yok. biraz daha. gene yok. geçen hafta yaklaşık 70 metre derinlikte avladığımız istavrit, bu gün yoktu. allah allah. kıyıda lüfer suyuna yakın tekneler vardı biz çıkarken. bizim 70 metrede bir sürü balık aldığımız zamanlarda bile kıyıdan pek fazla uzaklaşmayan ve eli boş dönen balıkçılardı bunlar. hatta yanlarından geçerken yine aynı şeyi konuşmuştuk. "ağalar kol çekiyor gene. neden açığa çıkıp balık aramaz ki bu insanlar acaba?" diyorduk. ama bu sefer kazın ayağı öyle değilmiş. döndük kıyaya doğru bizde. saat bu arada 19:00 civarı olmuştu. 1 saat gibi bir zaman kalmıştı lüfere çapa atmaya. bir de ne görelim bu gün istavrit kıyıda. 1 saat içinde yaklaşık 150 parça istavrit aldık. ahanda burdalar...

ondan sonracığıma, lüfer yerimize hareket ettik. çapayı attık. lüx lambaları yakıldı. yemleri kestim. zokaları yemleyip denize attık. bu arada sofrayı hazırlamıştık. akşam yemeğimizi de, balık çantalarından oluşturduğumuz mütevazi soframızda yedik çarçabuk. hoppaaaa. elde var bir. ilk lüferi ben yakaladım.. bir daha, bir daha derken, ekipteki herkez tutmaya başladı. zaten 3 kişi çıkmıştık. kah seyrek, kah sık aralıklarla, sabah saat 02:00'a kadar avlandık. toplam 24 lüferimiz olmuştu. ahanda onlar da burada:

eee. balıkların fotoğrafı olur da benim olmaz mı...

ahanda ben ve sevgili balıklarımız..

eve dönüş, balıkların temizlenip dolaba girmesi v.s. derken sabah saat 06:20 yi hatırlıyorum en son. salonda kanepede yorgun ama mutlu bir şekilde uyuyup kalmışım..

bye bye...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Eylül 2006
  2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    arif abi maşallah iyi av olmuş devamının gelmesi dilegiyle

3. Muratın Takası

Muratın Takası

Favori Kamış:
    oltam
    En İyi Avı:
    Gelse :)
    tebrikler abi baya bi güzel av çıkarmısın

4. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    abi çok güzel av olmuş, tebrikler.

5. teşekkür ederim arkadaşlar...

tilki tavuk yediği kümesi 40 kere ziyaret edermiş hesabı, 16:30 itibariyle yeniden yola çıkıyoruz, aynı yere...

umarım rastgelir gene de, yarın paylaşırız buradan...

sağlıcakla kalın, abbas gene yolcu....

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arif

Saçını:eek: başını yolarım haaa!
    Sen bize saç baş yoldururken iyi mi?;)
    Maşallah, lüferler harika.
    Allah bereketini artırsın,inşallah bugün daha çok tutarsınız.

7. sailor499

sailor499

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı:
    14.2 kg lık Kılıç (hiç gelmeyecek sandım)
    Arif Abi, GPS i denedin mi?? İnşallah iyi sonuç veriyodur...Bu arada balıklarda harika...Bu mesaja yanıt yazarsan buyuk ihtımalle göremiycem :) Saat su anda 17:30 civarı...benim 21:30 da otobusum kalkıo...Ama son bi kere giriyim dedim foruma gitmeden...Sanırım iki hafta sonra tekrar burda olurum...Allah izin verirse...Gemi Libya'ya gidio...Gemide ki arkadaşlara sordum balık durumlarını...oralar lüfer kaynıyomuş...gecen de limanın içinde tutmuşlar...Bende inşallah tutacam böyle kol gibi luferler...Bekleyin geliyooruuuummmmmmm...:D :D :D

8. tasim yıldız

tasim yıldız

Favori Kamış:
    olta, kamış
    En İyi Avı:
    sazan 4.638 gr.,1,5 kg çipura
    yorgunluk

balıklar harika emeğinize deymiş, güzel bir balıktan sonra eve glip mutlu bir şekilde yatağa yatmak harika, hatta rüyalarda av devam eder :D:D:D

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ömer
    yolun açık olsun ve Allah rast getirsin

10. arif abi tebrikler güzel av olmuş bizi ne zaman götürüyorsun...:)

11. Bizde Arif hocamız nerde diyorduk sesi soluğu çıkmıyor diye
    Giderken ses vermedin ama dönüşün muhteşem hocam tekrar tebrikler
    ellerine sağlık,

12. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    arif abi ellerine kollarına sağlık çok güzel balıklar yakalamışsınız maşallah allah devamını yakalamak nasip etsin rastgele abicim;) :)

13. geldim... dökülüyorum. macera çok. yarın anlatacam..
    görüşürüz...

14. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    abi balıklar felaket derecede güzel elerine sağlık

15. Look2Me

Look2Me Enes EKİZ

En İyi Avı:
    95 cm Turna
    Ooo abi bombayı patlatmışsınız ellerinize sağlık

16. oguzhan

oguzhan

Favori Kamış:
    σℓтα
    En İyi Avı:
    1.5 кg αуηαℓı ѕαzαη
    Arif abi güzel bir av olmuş Tebrikler:D

17. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    tebrikler arif abi, işte zevkin doruğu bu bence. resimlere bakınca bende ordaymışımda avlanıyormuşum kadar zevk aldım. Allah devamını getirsin.
    Yok yok en sonunda aldıracaklar bana bir tekne. bu böyle olmaz. kıyıdan olmuyor bu iş tekne şart.:)

18. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    kefal : 1,100 gr. Eşkine: 1 kg.
    arif abi: tebrikler hep rastgelsin

inanın çok imrendim. bunun sebebi lüfer balığına ayrı bir hayranım onu tutabilmek oltaya vuruşunu hisstmek çok zevkli olmalı..

selamlar.

19. GÜNKO35

GÜNKO35

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    mırmır 400 gr
    tebrikler vallahi cok güzeller bunlar başarıalrınızın devamını dilerim

20. hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar. allah hepimize her zaman böyle avlar nasip etsin..

gelelim 3-4 eylül av hikayemize...

dün 3 eylülde yine geç bir saatte 16:30 gibi yola koyulduk. 50 km. lik yol bittiğinde heyecanla kayıkhanemizin kapısına vardık. anahtarı deliğini soktum==== sokamadım. allah allah. arkadaşa dedim sendeki anahtarı ver bakalım. çantaya yanlış anahtar mı attım nedir. arkadaşın anahtarını denedik o da girmiyor. haydaaa. koca demir kapı. 3 sürgülü kale kilit. nasıl açılacak bu gavur şimdi. 50 km de yol yapmışız. erzağımızı almışız. suyumuzu almışız, benzinimizi almışız. bir dünya hayaller kurmuşuz 50 km. boyunca. omuzlarım düşüverdi bir anda. napalım napalım derken, yeniçiftliğe gideim oradan bir çilingir bulalım dedik. gittik. çilingir abi "15 dakkalık bir işim var. kapıda kalan bir aile varmış, çağırdılar, onları kurtarmaya gideceğim" dedi. ondan sonra sizin oraya gelirim dedi. matkapla çalışacağım ne kadar sürer bilemem dedi. 45 YTL'nizi alırım dedi. o dedikçe benim suratımın rengi beyazdan mora doğru değişiyor tabi. tamam abey dedik. gel yeter ki. saat tam 19:05 te teşrif ettiler çilingir hazretleri. 15 dakkalık bir uğraştan sonra kapı açıldı. kilit değiştirildi. tam gaz malzemeleri teknenin yanına taşıdık. motoru bağladık. yine tam gaz denize açıldık. saat 19:30. gün kavuşmuş. bir çok tekne lüxleri yakmış, çapaları atmış, avlanmaya başlamış. biz daha yemlik istavrit tutacağız. vay anam vay. neyse halen istavrit avlanmakta olan bir kaç tekne vardı. hizalarına çıktık. attık çaparileri. tık yok. biraz daha açıldık. attık çaparileri 1 istavrit aldım. ara babam, tara babam yok. derken arkadaş ta iri bir istavrit aldı. hava kararmak üzere. biraz daha oyalanırsak kerterezi bulduramayacağız. dedik ki gidelim. mevcutlarla lüfer tutarken, çapariyi de ufak parçalarla yemler, kamışı teknenin ücra bir köşesinden orta suya bırakırız, istavrit yaparsa ne ala. attık çapayı. yaktık lüxleri. anacım o ne. lüfer çıldırmış. yarım saat 45 dakka gibi bir aralıkta 9 lüfer tekneye, benim bir zoka kesilmek suretiyle lüferin dudağında denize, 2 tane küpeşteye çarptırmak suretiyle firar. derken yemler bitti. ne yapalım ne yapalım derken "lüferin birini kesip yem yapacağım" dedim. olmaz dediler. yemez. önceki yıllarda biz çok denedik. kesinlikle yemiyor. dedim ki "yiyecek. eli mahkum." aç hayvan, deli gibi saldırıyor. aynı yemle 2 defa lüfer yakalıyoruz. başka türlü 2 istavritle 9 lüfer nasıl mümkün olacak. kıydım lüferlerden birine. vurdum bıçağı. fazla derine inmeden fileto çıkardım bir tarafını. doğradım ve taktık zokalara. 5-10 dakka sonra arkadaş "lüfer etiyle lüfer" yakaladı. o sırada kamış 1 istavrit yakaladı. hemen mezbahaya. kesildi ve zokada buldu kendini. 5 dakka sonra 1 istavrit daha. derken 3-4 istavritimiz olmuştu amma, artık aşağıda lüfer yoktu. ufak tıkırtılardan anlaşıldığı kadarıyla lüfer meydanı istavrite bırakmıştı. ha gelirler, de gelirler derken saati 01:30 yaptık tabi. denizden çıkmamız ve eve gelişimiz sabahın 03'ünü bulmuştu.
    bir önceki gün daha fazla yorulmamıza rağmen 24 lüfer bütün yorgunluğumuzu almıştı ama, dün 45 YTL'lik kilit faciasıyla başlayan ve istavritsiz devam lüfer avı, bu sefer yorgunluğumuzu almaya yetmedi.

adi kilit... pis kilit. bozulacak zamanı bulmuştu.. aksilikler olmasa 2 gün üstüste iyi avlar yapacaktık ama, kısmet değilmiş. velakin "kısmetten ziyade olmazmış" tesellisiyle vedalaşıp evlerin ve yatakların yolunu tuttuk. o moralle makinem yanımda olmasına rağmen fotoğraf bile çekmedim, çekemedim.

inşallah önümüzdeki hafta (veya kaçabilirsem hafta içi) daha bereketli av hikayelerimi sizlerle paylaşacağım.

bye bye.... (hala çok uykum var)