Skarya Nehri-İnhisar

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında skymount tarafından paylaşıldı.

1. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Sezon açıldığından beri bir türlü balık tutma zevkimi tam alamadım...
    Gramlık sazanlar ve israillerle uğraşmakla geçti tüm göller ve barajlar...
    Bu hafa sonu (2-3 Eylül) için biradere Sakarya nehrine gitmeyi teklif ettim...
    Gönülsüz de olsa kabul etti...
    Neyse efendim hazırlıklar yapıldı,yola çıkıldı ve avlağa varıldı...
    Yemlik balıklar tutuldu ve oltalara takılıp beklenmeye başladı...
    Bu arada akşam yemeği yendi ve semaverde hazırlanan çay içildi...
    Suyun az olmasına rağmen gecenin ilerleyen saatlerine kadar herhangi bir hareket yoktu...
    Oysa daha olumsuz durumlarda o saate kadar epey kefal utmuş olmamız gerekiyordu...
    Eh biz de uyuduk tabii ki sabahı beklemek için...
    Sabah olduğunda iki adet orta boy kefalimiz olmuştu...Yayın ve sazanlardan herhangi bir tepki yoktu...Yemlere iibar ememişlerdi...
    Kardeşim (Nertikus1) kendisine teklif ettiğim daha üst kısımda bulunan avlağa gitme teklifime sıcak bakmadı,ben de yalnız gitmek istemedim...
    Daha önce bulanık suda kaşık ile çok kefal umuştum bulunduğumuz avlakta ama bu gün berrak olmasına rağmen sadece bir vuruş almıştım...
    Sıkıntı basmak üzereyken baktım birader ortadan kaybolmuş ve nehrin üst kısımlarına yönelmiş...
    onu da kaşık atmaya ikna etmeye çalıştım ama hoşlanmadığını söyledi ve şamandralı oltası ile kefallerin oynaştığı yere oltasını attı...
    Ben de suyun çağlar yaptığı sığ yere geçtim ve dizlerine kadar suya girerek kaşık atmaya devam ettim...
    Yalnız bir şeyi yanlış yapıyordum ama neyi:D:D
    Sonradan uyandım ve kaşığı akıntı karşı,kenarda gölge yapan söğütün arkasına doğru attım...akıntı ile söğüdün altına gelen kaşığa kefal yakalanmıştı..
    Güzelce kıyıya çıkardım ama umutsuz geldiğimden yanımıza malzeme almadan gelmiştik...
    Olta ucunda balığı gören kardeşim de ikna olup malzemeleri alıp geldi ve yanımda kaşık atmaya başladı....
    Ben o arada ikinci kefali yakalamıştım...
    Nertikus1 ilk önce orta boy bir kefal yakaladı...
    Arkasından sert bir vuruş alıp oldukça heyecanlı şekilde oltayı çekerken ben videoya(tel) kaydettim...
    İri bir balıktı...
    Sarı renkli,kababuruna benzeyen bıyıklı ve güzel bir balıktı...
    Tabii adama yeni öğretiyoz kaşık kullanmayı ve böyle büyük balık tutuyor...
    Hasetlenmedim desem yalan olur...
    Yakaladığımız balıkları ipe geçirdik ve kıyıda oluşan gölde muhafaza ettik...
    Bu arada nertikus1 belina kadar suya girmiş ve kefalleri yakalamaya devam edyordu...
    Takımı uygun olmamasına rağmen oldukçöa başarılıydı...
    Kaçırılan bir çok balık oldu tabii...
    Ve 9-10 cmlik balıklar da takıldı,bunlar suya iade edildi...
    Sazan ve yayın yakalayamamıza rağmen balık tutmanın zevkini tam anlamıyla alabildik...
    Gün sonunda rahatlamanın ve mutluluğun izleri ve nertikus1 in gevrek zevk sırıtmaları kaldı bizde...

Yakalanmış bir kefal,sudan çıkarılırken...

Nertikus1 ve ipe dizilen balıklar:D

nertikus1 yakaladığı balığı şefkale seyrederken:D

balıklar tepside...

Kababuruna benzeyen balık...Nertikus1 tuttu...

Balığın yakın çekim vesikalık resmi...

Videolar:
    Her biri 300 kb...Real playerde seyredebilrisiniz Gp format...

http://www.hemenpaylas.com/download/1494671/Sakarya.rar.html

Son düzenleme: 4 Eylül 2006
  2. sillurace

sillurace Ruşen

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 2.10
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV30
    En İyi Avı:
    Yayın (8 kg)
    tebrikler güzel av olmuş..vesikalığı çekilen balık siraz:D kaşığa falan gelmez hatta yemli oltaya bile... şamadralı oltayla yosun takarak avlayanları gördüm. ben boş üçlü iğnelerle yakalamıştım bi kaç defa :)herhalde öyle bi şey oldu sizinki de:D kefaller güzelmiş. kaç numara, ne marka kaşık kullandınız

3. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Acemi şansı işte:D
    Nertikus1 ilkez kaşık kullanıyor...İkinci denemesinde yakaladı...
    Siyah üzerine sarı benekli silverstar 1 ve 2 numaralı döner kaşıklarını kullandım...
    Kağıdı sıyrıldığından markasını bilemediğim yine siyah üzerine sarı benekli başka bir döner kaşık ama bunun 0 ı silverstarın 1 ine,1 numarası 2 sine denk geliyor...
    Kağıdı sıyrılmış olduğu halde yakalamıştım...
    2,20 cardinal kamış ve 018 asso misina kullandım.makina 0,25-90 markasız...
    Bir de yöresel olarak kumyaran denen ve leopar desenli bir balık da yakalanmıştı...Bıyıklı,dargın a benziyor;)
    Yalnız iri kefaller için biraz daha büyük kaşık gerekiyor sanırım çünkü çoğu kurtuldu oltadan...

4. sazan_ustası

sazan_ustası Ulaş

Favori Kamış:
    sazan/yayın takımları
    En İyi Avı:
    sazan,yayın
    Tebrikler Nuri.İnhisar da kum ocağı var epey geniş bir göletlik oluşturduğu yer.gecen sene oraya gitmiştik su cok şişti boş dönmüştük.tekrar tebrikler.

5. serkantuzcu

serkantuzcu

Favori Kamış:
    Sabır
    En İyi Avı:
    Güzel balıklar...
    Hafta sonu bende orada sakaryanın içerisinde geziniyordum :) Karaoğlan mevkiinde. kaşıklar diğer takım çantamda kaldığı için deneyemedim. Ancak incir ile kefal aldım. Ayrıca kaya balığı ( vali balığı deniyor o taraflarda ) tutup onu oltaya takarak çapari gibi yapıp oltayı ortalara doğru atılırsa dargında geliyor bi tane tuttum 1 kg civarı. çok iri kefaller var onlar için bi çare bakmak lazım.
    Ancak size denk geldimi bilmem ama suyun azlığından istifade ağ gezdiriyorlar. Gördüğüm kadarı ile herhangi bişi alamamışlar ama yinede sinir bozucu.

6. aynalı81

aynalı81

Favori Kamış:
    Rastgele......
    En İyi Avı:
    Sazan 4x4. yayın 3kg 20gr..
    Ya bu sakarya nehri bizim nehirin uzantısı degilmi biz buradan samsuna eskişehire gideriz balıga...Siz oradan sakaryaya olta atmıssınız... Oltayı attıgın zaman en karşıya atarsın..hatta karsıya geçsen tam tersi ni yaparsın:D :D Saygılar güzel av olmuş...

7. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Biz gittiğimizde sular çekilmişti...
    Kum ocağının üst tarafında suyun daralıp aktığı kumluk bir yer var,karşı kıyıdakiağaç gölgelerine,suyun hafif duraksadığı yere attık kaşıkları...
    Alabalık avındaki teknikleri de uyguladım...
    Gerçekten çok iri kefaller var...ama kaşığın küçük olması sanırım dezavantajımız oldu...emin değilim...Bir de çok sayıda larva vardı su kenarında...
    İnhisar bölümünde yayın ve sazan da var ama oltaya gelmedi...
    kefal için yakaladığım küçük kızılkanatları bütün ya da fleto olarak kullanıyorum...Vali balıklarını da kesip fletolarını kullanıyorum....
    Suyun çok olduğu zamanlarda yemli olta ile bu yöntem şaşmıyor...

Sevgili serkan,
    Ağ atan ya da tırıvırı kullanan gördüğünde hemen jandarmayı ara...
    Gördüğüm kadarı ile yasadışı avcılığa hiç izin vermiyor ve gerekli işlemi acımadan yapıyorlar...

Bize rastlamadı ama oralardaki köylüler ağ atamadıkları ve tırıvırı kullanamadıkları için jandarmaya baya öfkeli ve bizi de öyle avlanacak zannedip uyarıyorlar...
    En azından İnhisar jandarması için bu geçerli...

Sevgili yasin,
    Sakarya nehri Eskişehir'den çıkıyor:D
    Fazla uzağa gitmiyoruz yani:D
    Ama oltalarımızı karşı kıyıya attık o doğrudur...:D:D
    Bir de sizin ordaki balık daha fazla sanki,açık söyliyim sizin balıklarda gözüm var,kısmetse bir ara düzce-karasu tarafına gitmeyi düşünüyorum:D