Downrigger,Fishfinder/GPS Combo,CannonLink

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında alikemal tarafından paylaşıldı.

1. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

Birkaç gündür derin su avcışığı ve big game diye adlandıran büyük balık avcılığı hakkında araştırma yaptım bunun en verimli nasıl yapılır diye bi arşatırma yaptım ayrıca bu merakım bu konu hakkında nekadar ilgisiz olduğumuz ve bende dahil olmak üzere eksik bilgilerimiz olduğunu anladım bunalrın cevaplarını hepsini birarada bulamdım ama bu konu diğer konularla birleşince bütünleyici bi yapısı olucak hemde herşey teorideyken olan cevaplarının yanında pratikte deneyimleri olan ustalardan eksikleri ve artıları hakkında değerli bilgilerini almış oluruz

bu araştırmaya sırtıyla başladım daha sonra bu tip sırtı avcılığının sığ su orta su açık denizde derin sularda yakalayacağımız kılıç,orkinos,morlin,köğekbalığı,torik,akya,sarıkuyruk,lambuka,sinarit gibi aklıma gelen çeşitlerdeki balıların tekneden sırtı avı ile yaprken bunların hepsinin farklı dip yapısı ,farklı derinlikler farklı meralar tercih ederler kısacası samanlıkta iğne aramak gibi bişrşey tabi merayı tanımıyor ve sırtıdenilen tekniğin(dip sürtmesi veya sıyırtma)tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorsanız bu iş daha da zor olur

ilk başta sırtı tekniği ve ekipman hakkında ön bilgiyi bu linkten edine bilirsiniz

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=1621&highlight=downrigger

yolumuza bu linkten sonra devam edelim

vereceğim diğer linklerdede bahsedildiği gibi sırtı avında en can alıcı nokta

teknenin hızı
    sahtenin dalış derinliği (genel tercih yüzen(floting) 0,5-1,5m dalış)
    sıyırtı takımı (uzun olta)yada sürtme takımında ekelmiş olduğunuz ağırlıkların kaç metreye indirdiği

merayı bildiğimizi farz ederek teknemizi alıp açıldığımızda sürtme tekniği
    uygulanışı

mera bilgisi dip yapısı kumluk yada eriştelik sürekli aynı derinlikte ova gibi dipde fazala ilişken olmamamsı sebebiyle kurşun dibe sürttürülerek uygulanır adınldanda anlaşıldığı üzere böyle kullanılır yemi indireceğimiz derinlik kullanılan kurşun teknenin hızı ve sahtenin dalış derinliği etkiler

oltanın şekli aşağıdaki linkteki gibi basit bir teknik olduğu için sistemin uygulama alanı olatayada uygulanır

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=29959

tabi yukarıdaki link lüfer için uygulanmıştır bunu büyük balıklara uygularsak ve tekneden yaparsak kurşunun ağırlığı kilolara ,bedenin misina çapı 100-150 kösteğin 0,30-0,40 değerlrde köstek uzunlukları 10-15mt kadar uzar bu bahsetiklerim monoflement misinalar için misina çapları dynema , floracarbon,dacron teflon için farklılık gösterir

sıyırtma tekniğinin uygulanışı ve oltanın yapımı kullanışı hakkında genel bilgi aşağıdaki linkte

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=24634

sıyırtam(uzun olta tekniği) bu tekniğin sürtme tekniğinin geliştirilmişi diye kabul edebiliriz çünkü bu teeknikte kurşun dibe sürtmüyor ve bu yüzden dipteki ilişkenlere takılma olsalığı birazdaha azaltmış oluyor ayrıca yemi doğru derinliğe indirmek için hız ve ağırlık etkenleriyle oltanız sudayken oynaya bilirsiniz bunuda yaylı kurşun denilen sıyırtma kurşunları ile sağlanır bunun dez avantjlarıda var bunlardan birtanesi denzin içinde seri şekilde dzilmiş kurşunların ağırlığından dolayı misina çaplarının büyümesi çıkrık oltaya yakalan
    balığı çekrekn tasmalamayı zorlaştırması ,ayrıca çıkrık makina ve olta takımına balığı çekerken extradan ağırlık ek olarak ana beden deki misinayı zedelemesi ve gam yapması

tabi bu teknikleri araştırıken sitede ve farklı sitelerde çok gezdim ve bilgi edindim oralardada aynı şekilde bahsi geçen bir downrigger dır gidiyo

acaba bu downrigger nedir avantajı varmı maliyeti nedir ekipmanı nedir diye birsürü soru pürçüklendi aklımda

öncelikle bunlara cevap bulmak lazımdı burada verceğim linkler size downrigger nedir ve sıyırtam(uzun olta) sürtme tekniklerine göre avantajları nelerdir? işte bu soruların cevapları aşağıdaki linklerde saklı

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=25829&highlight=downrigger

aşağıdaki liktede downrigger ın kullanılmasını gösterenbir video var bu videoda adam iki kamışı bir downriggerda kullanmış bunu yaparken downriggerın kurşununu tutan telin üstünde istediği yerde sabitleye bildiği bi mandal var bu mandal sayesinde balık oltaya vurduğunda oltayı downrigger dan ayırarak avcıya daha iyi tasmalama avantajı balıkla mücadele ederken uzun oltada olduğu gibi kurşunlarıda çekme yada onların ağırlığıyla uğraşma gibi kamışı bırakıp elinizn kesilme riskini göze alarak misinadan tutup çekme gibi dertleri ortandan kaldırıyor

iştebu dowrigger ın can alıcı parçası olan mandallı sistemin çalışması aşağıdaki likte

http://video.google.com/videoplay?docid=-8791104721113494893&ei=gC8-S_GzNtTF-AaV1LzbCw&q=downrigger#

burada anlaşıldığı gibi mandallı sistemin aynı zamnada vurma sertliğini algılayan bi dişli sistemi var.

downrigger öyle aman aman birşey değildir. piyasada elle çalışan makraları olan downriggerkar 500ytl civarında daha üs fiyatlarada var yani maliyetli birşey eğer downrigger kendimiz yapalım dersek benim gibi düşüneneler olmuş uğraşmışlar yapmışlar

aslında güzel düşünmüş bunu yapan ustamız ama atladığı bi konu var balık vurduğunda misinayı downriggerdan ayıran kalem kapağı misnaın üstünde sabit olduğu için oltayı makinaya sararken kamışın ucuna kapak geldiğin sistemin bizi kapak ettiğini anlarız ve klasik sistem uzun oltada olduğu gibi elle asılmaya başlarız bu sefer daha tehlikeli çünkü arada balığın kafa sallamasını zorlaştıracak
    ağırlık yok kafa darbelir direk misinaın diğer ucunda olan avcıya etki edecek artık parmağınızın kesilmesi işten bile değil

tabi bu isstemi oluşturduktan sonra yine lüfer levrek yakalıyacam derseniz sorun yok pekala elle çekersiniz ama bu yapılan sisteme güvenip bi orkinos akya peşinden gidip misnayı da0,30 dynema seçtiyseniz parmaklar gitti

mandallı sitemin çözümü okadar zor değil aslında sistemi incelerken bile aklıma farklı çözümler geldi mesela bu kapak yerine basmalı tükenmez kalemi modifiye etmek yada en basiti bir demir bir levhanın üstüne kullandığımız misinanın gece bileceği kadarbi kanal yapıp üstünedekanalı kpatacak kadar bi mıknatıs koymak balık vurduğunda kanalın içinde duran misina mıknatıs ile metalin arasından sıyrılarak boşe çıkar ve sizde tasmalarsınız nasıl teknik;) misinayı sardğınızda kapak mapak gelmez:D

500ytl lik makaralı elle kontrol edilen downrigger cüzzi maliyettle yapıla bilir ama bunun asıl profeyonel modellerine ne demeli

resimdeki downriger Cannon MAG 20DT/TS Downrigger modeli buyrun buda linki

http://avmarketi.com/asp/product/7604/Cannon-MAG-20DT-TS-Downrigger

insan fiyatını görünce ürküyo :eek: ama özelliklerine bakınca gerçekten değer diye biliriz

eğer bu tip downriger elinizde varsa ve ona uyumulu bir fishfinder birde downrigger ı kontrol eden cannonLink ile sonardan belirlediğiniz derinlikte gezen balıkların menziline downrigger ıindirip balıkların burnunun ucundan sahteyi geçirip balığı cezbede bilirsiniz yada dip yapısının eğimine döre derin suda oltanızı taktırmadan ilerleyebilirsiniz açık sularda hiç bilmediğiniz dip yapısında sonara bakarak balık nereye ben oraya mantığıyla dolaşa biirsiniz ama fazla kendinizi kaptırmayın evin yolunu şaşırırsınız iyi bir fishfinder ile 450m derinliği 150m alanı tarıyarak ilerlerken radara takılan bibalığından peşinden gidip aradaki farkı kapatıp balığa yetişip oltaya takılasıya kadar açılmak dönüş saatinizide etkiler:D

ilk başta olmazsa olamaz güzel bi tekne şart

dahasonra bu sistemi kurmalı

usutaların yazılarını deneyimlerini sizlerle paylaştım gerçekten benim için çok yararlı oldu sizleri nasıl faydalar sağladı bilemem :) :confused: ama bu yazı derin denizlerde büyük balık koşturacak hevesli amatörlere ön aynak olmuş olabilir

benim burada sormak istediğim bikaç soru var bunları madde madde sıralıyım bu sayede anlaşılır olur hemde cevaplarda maddelere göre olunca karışıklık çıkmaz

1.) downriggerların makaralarında kapasitelri sebebiyl 120 cm lik çelik tel sarılmaktadır bu yüzden 120 mt ye kadar inebiliyoruz çeliktelden ince dynema ile bu kpasiteyi 400mt kadar yükseltebilirmiyiz

2.) 400mt rede 9kglık ağırlık yeterli olurmu yoksa arttırmalımıyız

3.) downriggerların üzerin bulunana misina tutucuların sayısını istek üzerine arttıra bilirmiyiz yoksa kutuda ne çıkarsa bahtımıza kullanıcazmı (ekstıradan tedarik edemezmiyiz)

4.)downrigger ,fishfinder ve cannonlink arasındaki bağlantı nasıl yapılıyo downriggerile cannonlink arasındaki bağlantıyı kablo il yapılıyo kablosunu buldum fakat fishfinder ile cannon link arasındaki bağlantıyı nasıl yapıyoruz

linklerde emeği geçen ustaların hepsinin ellerine sağlık belki bu yazıyı okuyanlar bu çocuk bukadar çok link vermiş konuyu dallandırmış diyebilir ama linklerin içinden ustaların yazılarını kendi yazımın içinde harmanlarken ustaların haklarına ve emeklerine saygısızlık olacağına böyle yayınlayarak kaynakta belirtmiş oldum

biraz uzun yazı ama sırtı ve derin denizde büyük balık avı için toplayıcı görevigördü ilginiz için şimdiden teşekkürler

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Ocak 2010
  2. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    ilk mesaj benden olsun. mesajınınızın tamamını okudum ve bu paylaşımı yapmak için ciddi bir araştırma ve emek harcadığınızı farkettim. teşekkürlerimi sunarım

3. alikemal

koraybey gerçekten sizde çok sabırlıymışsınız konu gerçekten uzun anlatılmış hemde birsürü konuyu detaylıyan link var downriggerların çeşitleri kalitesi,fishfinderlerin seçimi çeşitleri ve teknik servisi konusunda detaylara girmedik bile bunlara girsek yazı bitmez artık bundan sonrası merak edenlere yada araştırmam devam ediyo teknolojiyi takip ediyorum teknoljiyle beraber buradan tartışmaya sunarız

okuduğunuz ve beğendiğiniz için teşekkür ederim

4. acquis_communautaire

acquis_communautaire

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Ne kilosu yahu, gram :)
    Oncelikle sizi bu "hepsi birarada" tadindaki topiginiz icin tebrik ederim. Konunun meraklilari icin guzel bir referans olacak.

Sorularinizdan 1-2-3 icin fikrimi ifade etmek isterim.

1- Yabanci forumlarda tel yerine dynema tarzi mukavemetli ip kullanan ve olumlu sonuc alan balikcilarin yorumlarini okudum. Sonucta ne kadar ince o kadar iyi, zira kesitle orantili surtunme alani azaldikca sisteme uygulanan direnc kuvveti de azalacak ve ayni hizda ayni agirlikla daha derine inme imkani olacaktir.

2- Kullanilacak agirlikla ne kadar dibe inilebileceği teknenizin hizina baglidir. Esasen downriggerin yuzeye yakin yasayan orkinos, kilic gibi suratli baliklarin avinda degil, sinarit, lahos, vs. dip baliklarinin avinda kullanilmasini daha mantikli buluyorum. Bu gibi baliklarin avi icin sirtida tekne hizinin dusuk tutuldugunu dikkate alirsak, 9 kiloluk bir agirligin sizi istediginiz her derinlige indirebilecegini sanirim. Oysa ornegin bir mavi tur yatinin seyir hizinda dahi 4-5 kiloluk agirliklar ucurtma misali yuzeyin en fazla birkac metre altina inebileceklerdir. Tecrubeyle sabit :) Gecen yaz kendi imal ettirdigimiz kanatli cannonball tarzi agirliklari gezi teknemizden sallandirdigimizda gagali magnum rapaladan bile daha az derine indiklerini gormek hepimizi cok sasirtti. Zira magnum hiz arttikca derine inecek tarzda dizayn edilmisken, tam tersi donwrigger sistemi icin gecerlidir. Oysa dip baliklarinin ideal sirti hizi gibi dusuk hizlarda bu sorun olmayacaktir. Sozun ozu: hiz onemli...

3- Misina tutuculardan (release clip) birkac taneyi ayni downrigger mekanizmasina ekleyebilirsiniz. Bence agirligin oldugu en alt noktaya bir tane, sonra su yuzeyi ile agirlik arasina bir tane ve son olarak da yuzeye yakin bir tane misina tutucu koymaniz ayni anda degisik derinlikleri taramaniz acisindan avantaj yaratacaktir. Ancak sayiyi daha da artirmak belki takimlarin karismasi sorunu dogurabilir, bilemiyorum.

5. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    ali kemal bey bu güne kadar hiç derin su avı yapmadım. ama bu yapmayacağım anlamına gelmez değilmi. tekrar teşekkür ederim.

6. alikemal

bu konu hakında sizlere ufak fikirler edidirdiysem ne mutlu bana

7. shimano34

shimano34 Engin

Favori Kamış:
    Shimano Super Aero Technium 425/200
    Favori Makine:
    Shimano Stella 8000HG,Twinpower 4000HG
    Güzel bir çalışma olmuş.Bu konuda benim dahilim olmadığından katkıda bulunamıyorum fakat konunun ilerleyen süreçte çok faydalı bilgileri içerecektir.