Vertical Jiggingte son Nokta

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli Dostlarım.
    Kimi zaman forumlara yansıyan anlatımlarımda,Vertical Jigging(Dikey seğirtme)tekniğinin Türkiyemin has İstanbul Boğazı avcılarının,neredeyse yarım asra yaklaşan yöntemi olduğundan bahsederim.
    İstanbul günlerimin başlarında(1967)özellikle Torik Zamanı,torik seğirtmeleriyle,kıyı avcılarının ise,tek koca iğneli ,prizmatik yapıda,yatay seğirtme ile çok başarılı avlar yaptığına şahit olmuştum.
    Mutad Torik ve Kofana akımının,sonraları iyice azalmasıyla bu teknik bırakılmıştı.
    Net hatırlarım 1983 senesi,sonbahar aylarında son olarak dikey seğirtme denemiş ve 6 iri palamut almıştım.
    Sevgili Bahri kardeşimizin,anlatımlarını,sair forumlardan birisinde ilk okuduğumda,hemen ilgilenmiş ve akabinde,Büyükkadalı eski avcılardan Rafi Arslanyan ve Jose ile evvelki sene Büyükada Heybeli ada arasında arasında kromajlı Pirçolle avlanmış,o bulanık sularda,canlı teke kullanarak harika neticeler elde etmiştik.
    Pirçol bile bence bugünlerin Lucanos jiglerini andırır şekil ve av yöntemine benzerdir.
    Bahri kardeşimin anlatımlarıyla güçlenen bazı avcıların aldıkları neticeler kanımı elbette kaynatmaya yetmiş,hatta artmıştı bile.
    Neticede Arslan Partnerim Muharrem Kürümoğlunun desteğiyle,tekniğin tüm teçhizatına sahip oldum.
    İlk denemeleri ise, neredeyse burada 3 aydır birlikte avlandığımız Ferhat kardeşimle yaptıktı.Sonuçta o ve bazı arkadaşları,arada ben başlangıç için hayli başarılı avlar gerçekleştirdik.
    Forumlara hep yazdım.Gözüpek Partnerim MUharrem 23 Nisanda gelecek ve esas hünerimizi,bir hafta olarak süreceğini planladığımız Jigging tekniği maraton avımızda ortaya koymaya çalışacaktık.
    Bazı kerterizlerimi,şimdilerde yatalak olan,yöremizin ilk Rapala sırtı tekniğiyle trofe sinagritlerini yakalayan Assoslu İbrahim amcamdan öğrenmiş ve sır gibi saklamaktaydım.
    Evvelki sene tanıştığım,bu kadar kısa bir sürede en önemli atçek,sırtı ve tatlısu suni yemlerle avlanma ustası haline gelmesinde emeğim olan Muharrem Kardeşime buralardan bahsetmiş,onun iyice bilenmesine sebep olmuş,nerdeyse jigging konusunda,yabancıların bile imreneceği ekipmana sahip olmasını tetiklemiştim.
    Balık avcılığı konusunda,hep yansıyan felaket senaryoları beni hayli üzsede,herzaman azimli,istikrarlı,işini bilen ustaların,adeta yaratırcasına çok önemli avlar yapabileceğini vurguladım,neticelerini gördüm.
    Ne mutludurki böylesine müstesna ustalara forumumuz sahiptir ve bendenizde aralarına istikrarlı katılmak azmindeyim.
    Üye sayısı az gibi görünsede V Bulletin formatında olmasada,çok eski bir PC katılımcısı olarak derimki.emin olunuz böyle değerler sair hiçbir platformda yoktur.Başkanımızın bu başarısını bir kerede daha vurgulamak isterim.
    Neticede kerterizime vardık.İlkönceleri Müsellim Kayalıkları yakın çevresini,atçek Lucanos jiglerimiz ve Kast master kaşıklarımızla yokladık.Zaten günlerdir Yunan amatör balıkcıları özellikle akşamüstleri oralarda toplanmakta ve bende kendilerini dürbünle izlemekteydim.Hedefimiz olan iri Melanuryaları kandıramadık.Bazı jiglerimizide kaybettik.
    Sonradan sadece anlatımla kafamda kalan Kerterizime yollandık.Balık bulucumla çok barışığımdır,ona inanırım ve güvenirim.Belki çok kıymetli bir alet değildir ama ben onun dilinden hayli iyi anlarım.
    Öylede oldu,verdiği sinyaller beni tatmin etmedi.Sonuçta 82 metrelerde bana dibe yapışmış büyük balık sinyalini verdi ve partnerimle aynı anda Speed Jiglerimizi koyverdik.
    Dibe inmemle ilk hamlelerim sonucunda balığı yapıştırdım.Belki saniyeler sonrasında Muharremde yapıştırdı ve ikimiz birden,örneğini yabancı videolarda ancak görebileceğimiz şekilde,kamışlarımız iki büklüm,biz iki büklüm mücadeleye giriştik.
    Belki bunlar Muharremin daha ilk anlarda yapıştırdığı,kalamasını cayır,cayır öttüren,dakikalar sonucunda su üstüne kadar çıkardığı,ama sonrasında kendisini dövündüren,sövdüren hatasının bedeli olarak kaybettiği devasa sinagrit kadar olmasada,bunlarda hayli güçlü ve iriydiler,kalama almaktaydılar.
    Peşpeşe hatasız çıkardık yukarı ve kepçe dahi kullanmadan jiglerden tutarak alıverdik içeri.
    Sarılıştık,öpüştük,balıkları koca dişlerine aldırmadan sevdik okşadık livarıma koyverdik.
    Ah biri daha olsaydı yanımızdada video çekiverseydi diyede hayıflandık.
    Kerteriz üstünde daireseler hareketlerde dönerken,özellikle takımlarımızın apikoda kalmasını temin ederken,hemen,hemen her FF'de gördüğümüz iri balığı içeri alabildik.
    Gözlerimiz inanmakta zorlanmaktaydı.Hele son balık Trança olunca kaçırılan o dev sinagritin üzüntüsü ilknce hafifledi sonrasında kayboldu.
    Trançayla mücadelede kesildim,kalbim ağzımdaydı,nerdeyse bir kalp krizi beni götürecekti.Videoya geçtim,harika bir uğraşıyla Trança bizim oldu.
    Takımlarımız Shimano Stella,Okuma Raw,Lineaffe ve Shimano kamışlar muhteif Awa-Shima,Shimano Butterfly,Ferrari jiglerdi.Misina olarak Dyneeama ve Avani misina ipi,leader olarakta FC 0,42 PE Line misinalardı.
    İlişikte bazı kareleri sunuyorum
    Sevgi ve saygımla kalınız

Trança

Trança ve sinagrit

Not;Resimlerdeki balıklar limit dahilindedir.Av arslan Partnerim Muharrem Kürümoğlu katılımıyla yapılmıştır.Limit harici balıklar kayda alınmamış vurgun yemeyenler salınmıştır.Video çekimleride yapılmıştır.Elime geçtiğinde sunacağım

2. Hooijdonk

Hooijdonk Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano Lunamis S86M 2.59cm 7-35gr
    Favori Makine:
    Shimano Vanford 2500
    En İyi Avı:
    Tatlısu Kefali
    Vedat Usta harika bir av olmuş tebrik ederim :) O nasıl bir heyecan öyle okurken hissettim :) Harika

3. enis59

enis59 enis

Favori Kamış:
    shimano catana 2.70 mh, shimano catana ax te surf 400 mormora
    Favori Makine:
    okuma avanger av 30, okuma avanger av 45, shimano alivio 4000 fb
    vedat abi tek kelime ile muhteşemsin balıklar harika

4. GOZTEPELI

GOZTEPELI SINAN

Vedat Usta
    Su Vertical Jigging Uzman Konusu Oldu Cikti.
    Isminden Oturu Olsa Gerek.oldukca Yorucu Ve Keyifsiz Bir Durum.
    Tabii Sevenleri Vardir.saygi Duyarim.
    Tek Kizdigim Nokta Insanlar Kendi Tutmadiklari Baliklari Ben Tuttum Diye Resimliyorlar.bu Boyle Gitmez.....
    Kiyi Balikcisi Bile Tutamayinca Deniz Kenarina Uzanip Plaj Guzeli Oldu Gecen Yil.bizde Fikrimizi Beyan Ettik.
    Sivrice Ye Selam.................

5. istavrit

istavrit Boğaç

Dur bakalım Pamuk Dedem ,ne son noktası ...Daha ne avlarını göreceğiz Allahın izniyle ...İstanbul 'da çoşturdun bizi yine ....Tebrikler

6. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Vedat ağabey, sularımızda son zamanların gözde av tekniği olan jigging disiplinine, yılların size verdiği tecrübeleri de ekleyerek en iyi neticeleri almışsınız. Sizi ve partneriniz Muharrem Bey'i kutlarım. Muhteşem trofeler.

Videolarda izliyorum. Büyük balıkla mücadele genç ve atletik yapılı insanları bile kan ter içinde bırakıp perişan edebilen bir eylem. Gerçi siz onlara taş çıkartırsınız ama lütfen yine de kendinize dikkat ediniz.

Saygılar.

7. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Vedat Amca gözlerimizin pası silindi. Tek kelimeyle muhteşem balıklar. Bizim de yurt dışındaki görüntülerden geri kalmayacağımızın ispatıdır bu rapor. Devamını heyecanla bekliyoruz.

8. Burak Karadeniz

Burak Karadeniz burak

Favori Kamış:
    Prologıc-Savager
    Favori Makine:
    Shimano Symetre 4000 FI
    En İyi Avı:
    Sinarit 7 kg
    Sevgili Vedat Ağabey'cim balıklar telefonda anlattığın kadar muhteşem.Tam senin ustalığına ve amatör balık avcılığı konusundaki bilgeliğine yakışan balıklar.Gerçekleştirdiğiniz bu güzel av için seni ve Muharrem kardeşimi tüm kalbimle kutluyorum.
    Sevgi ve saygılarımla.

9. ozan

ozan Ozan

tebrikler vedat abi. harika balıklar. rüyalara girecek kadar güzeller

10. kilicbey

kilicbey İsmail Kiliç

En İyi Avı:
    MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
    Vedat baba seni ve partnerin Muharrem beyi avınız için tebrik edrim, yine roman gibi bir anlatım olmuş. İbrahim amcamızada Allahtan acil şifalar dilerim, bu arada sır gibi sakladığın kerterizi artık birisine seninde öğretmen gerekli diye düşünüyorum fakat bu kişininde enaz senin karekterinde ve ustalığında olması şart.

11. tanbays

tanbays Tanbay S.

En İyi Avı:
    henüz yapmadığı...
    Ellerinize sağlık Sevgili büyüğüm, haberlerini an be an alıyorduk zaten Üsküdarda.Daha nice trofelere inşaallah.

12. erdem271

erdem271 Erdem

Vedat abi tebrikler , resmen boyunca balık tutmuşsun... ben 3 kuruşu denkleştirip bir kayık alana kadar denizde balık bırakmıycaksınız valla...

13. İlker

İlker İlker Ergülen

Favori Kamış:
    Shimano Bassterra,Power Aero,Trabucco Poetica
    Favori Makine:
    Shimano Symetre,Ultegra XTB
    En İyi Avı:
    MÖ'de tutulmuş yayın 5,2 kg,Sazan 6,5 kg,kofana 2,5 kg,torik 4,3 kg
    Vedat abi merhaba,
    Bunlar senin, bizim anladığımız balıkçılıkta yeni bir sayfa açtığının resimleri, cesaretle bu tekniği uygulaman, ısrarın, tecrüben senin bu işte daha çok şeyler öğreteceğin anlamına geliyor bence.........

Rasgele

14. DrEjO

DrEjO Tamer

Tebrikler, çok fazla birşey dememe gerek bırakmayan fotoğrafları ilişikte görünce, sözün bittiği yer olduğunu anladım.

Yüzünüzdeki gülümseme hiç eksik olmasın.

Selamlar ve saygılar.

15. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Üstadım tebrikler, yeni yöntem, yeni trofelere yelken açıyorsunuz, partneriniz Muharrem beyede kucak dolusu sevgiler, saygılarımla.

16. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    balıklara imrenmeyen yalan söyler terbirkler .. paylaşım ve bilggiler için teşekkürler vedat amca.:)

17. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

Vedat abi harikasın varya, muhteşem sinaritler.ooofff insanın canını nasıl çektiriyosun nasıl iştahlandırıyorsun bir bilsen

18. yolcu42

yolcu42 Yakup IŞIK

En İyi Avı:
    11,5 kg aynalı sazan
    Vedat amca anlatım tarzınızda avınız gibi çok güzel. Tebrik ederim.

Balık bulucudan bahsetmişsiniz bu nasıl bi şey ne kadar uzaklıkta ve büyüklükte balıkları tesbit ediyor merak ettim.

19. Alparslan34

Alparslan34 Alparslan

Favori Kamış:
    Extreme cast 180 ama şimdi 250 grm atar Michell Spin Hayper cast 420 200 sorento 420200
    Favori Makine:
    Okuma salina Okuma blue hawk Okuma longbow2 Okuma magic
    En İyi Avı:
    Sinarit 4.500 gr..
    Güzel av olmuş Vedat abi :) rastgele..

20. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı: