BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Malzemeler & Ekipmanlar > Tekne Donanımı ve Bakımı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Navigator II 500 Bot'a Nasıl Motor Almalı?

03-06-2010, 22:16   #1
hertel
Tuncay / Samsun

En İyi Avı: 2 kilo istavrit
Arrow Navigator II 500 Bot'a Nasıl Motor Almalı?

Merhaba arkadaşlar.
Ben aranıza yeni katıldım ve kalıcı olmak için geldim. Henüz yeni Navigator II 500 bot aldım. Bana göre mükemmel bir bot. Çok araştırdım ve piyasa fiyatı 470 ila 600 TL arası değişiyordu. Ancak 381.14TL ye İzmir'den temin ettim. Şu an TOHATSU 3,5 HP 2 ZAMANLI KISA ŞAFT MANUEL motoru incelemekteyim. Bu motor 1600 TL'den indirimli 1435 TL'ye geliyor ve bana göre ephey uygun fiyatlı. Fakat sizlerin bilgisine ve tecrübelerine ihtiyacım var. Nasıl bir motor almam gerektiğine henüz karar veremedim. Bana yardım ederseniz sevinirim.

Saygılar.
hertel çevrimdışı  
03-06-2010, 23:03   #2
ogrtmn11
emrah / tekirdağ

ogrtmn11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aradığınız motora bakarsak, korkarım bu botu denizde kullanma niyetindesiniz.
Bence bu maceradan vargeçip bir elektrikli motor alın ve göl dışında biryerde kullanmayın
ogrtmn11 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-06-2010, 23:08   #3
Bahadır Sarıca
Bahadır Sarıca / İzmir

Bahadır Sarıca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

En İyi Avı: Levrek, bir sonraki
Bence şu konuyu iyice bir inleceyin derim.
http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=32542
Sonra tekrar buradan konunuza devam edelim
Bahadır Sarıca çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-06-2010, 00:18   #4
hertel
Tuncay / Samsun

Merhaba Bahadır Bey.

Konu açıklamanız çok faydalı. Emeğinize teşekkürler. Orada motor kullanılmaması gerektiğini belirtmişsiniz. Daha aldığım botu deneme şansım olmadı fakat sakin havalarda denizde motorla gezmek ve bunu en uygun meblağlarla gerçekleştirmek istedim. İnternette bu botu yelkenliyle kullanan birinin videosunu izledim ve ondan sonra almaya karar verdim. Navigator ile koca yelkenle dahi gayet dengeli ve sorunsuz yol alıyordu. Bu botla ilgili bana daha detaylı bilgi vermeniz mümkün müdür?

Saygılar.
hertel çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-06-2010, 01:09   #5
onur1872

tohatsu 3.5 hp 2 zamanlı yerine o bota parsun 2 hp 4 zamanlı bakmanızı tavsiye ederim. o botlar arkalarında ayna olmadığı için ve ek bir aparat yardımıyla motor takıldığı için 3.5 hp gibi bir gücü kaldıramayacaktır. o botlar 10 15kg ağırlığında ve 3.5 hp bir motorla çok hızlı gidebilme potansiyelleri var. arkası aynalı olmayan ve aparatla motor takılan bu botlar 3.5 hp ile pek verim elde etmezler. en azından aparat kırılır vs diye düşünüyorum. ille de motor alacağım derseniz 2 hp 4 zamanlı parsun bakmanızı öneririm. 1000 lira civarına alabilirsiniz sanırım. parça sıkıntısı da yok. parçaları yamaha ile aynı ve kullananlar oldukça memnunlar. ben geçen sene 3.5 hp bir motor aldım aldıktan 2 hafta sonra sattım 3.5 hp 2 zamanlı alacağınıza 2 yada 2.5 hp 4 zamanlı alın derim. ayrıca 2-2.5 hp 4 zamanlı bir motorla 1.5 litrelik depoyu doldurduğunuzda sabahtan akşama kadar gezersiniz.

ayrıca şuna da bir bakın isterseniz. sunwaves diye bir marka türkiyeye yeni giriş yaptı. ben irtibat kurdum motorların iki çeşidi varmış parçaları modeline göre mercury ve yamaha ile aynıymış. 2 hp motor 545 dolar diyorlar. merkezleri izmirde. yedek parça stokları varmış ve yurdun her sahil bölgesinde önerebileceğimiz tamirciler var diyorlar. belki pazarlıkla 500 dolara 2 hp alma imkanı olur. sonuçta emin olun bir sezon kullandıktan sonra motor ve botu değiştirmek isteyeceğinizden şüphem yok. en azından bu sitedeki ben dahil çoğu arkadaş ve abimiz ilk sene sonunda takımlarını satarak başka takımlar aldılar. 5 6 takım değiştiren abilerimiz var.

Konu onur1872 tarafından (04-06-2010 Saat 01:18 ) değiştirilmiştir..
onur1872 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-06-2010, 11:27   #6
egemenparlar
isim hanem boş kalsın / türkiye

egemenparlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sayın onur bey, sayın forum arkadaşlarım

ben uzun zamandır araştırıyordum ve sonunda dün gece rüyamda transformers'ı da görünce dedim buraya kadar ve bugün bu işi çözmek için geldim dükkana. açtım makinemi tam parsun du tohatsuydu derken sizin bu yazınız dikkatimi çekti. aradım konuştum pazarlık yapmaya çalıştım ama ben çok kötü bir pazarlıklıçı olarak başaramadım sadece sadece kargoda anlaştık ve aldım. yarın umut ediyorum ki gelecek. iyisi kötüsü canıma tak etti 2.el piyasasına bakıyorsunuz konuşmama bile gerek yok . sıfır bi tohatsuyla arasında 300 lira oynuyor az gibi görünebilir. haklısınızda. aynı paralara 2 sene kullanacağım elektrikli bir motor almaktansa bunu alır 1 sezon kullanır evime vantilatör yaparım dedim. kısacası işte ben aldım ve rahatladım. kullandıkça artık bilgilendireceğim fotumdaşlarımı. kalın sağlıcakla

not: kdv dahil diyorlar kuru 1.57 den çarpıyorlar
egemenparlar çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-06-2010, 12:33   #7
onur1872

egemenparlar
sayın onur bey, sayın forum arkadaşlarım

ben uzun zamandır araştırıyordum ve sonunda dün gece rüyamda transformers'ı da görünce dedim buraya kadar ve bugün bu işi çözmek için geldim dükkana. açtım makinemi tam parsun du tohatsuydu derken sizin bu yazınız dikkatimi çekti. aradım konuştum pazarlık yapmaya çalıştım ama ben çok kötü bir pazarlıklıçı olarak başaramadım sadece sadece kargoda anlaştık ve aldım. yarın umut ediyorum ki gelecek. iyisi kötüsü canıma tak etti 2.el piyasasına bakıyorsunuz konuşmama bile gerek yok . sıfır bi tohatsuyla arasında 300 lira oynuyor az gibi görünebilir. haklısınızda. aynı paralara 2 sene kullanacağım elektrikli bir motor almaktansa bunu alır 1 sezon kullanır evime vantilatör yaparım dedim. kısacası işte ben aldım ve rahatladım. kullandıkça artık bilgilendireceğim fotumdaşlarımı. kalın sağlıcakla

not: kdv dahil diyorlar kuru 1.57 den çarpıyorlar
transformers bildiğimiz transformers mi espri birkenara sunwawes aldıysanız 500 dolara 2 hp alırdınız. veriyorsan ver kardeşim diyebildikten sonra onlar da verirler merak etmeyin pazarlık sünnettir derler. pazarlıksız birşey alınmaz. tabi sizi anlıyorum bende pek pazarlık yapmayı ve yapılmasını sevmem bir malın bir değeri vardır ve onun altında satılmayacağı kanaatindeyim. yalnız dediğiniz gibi bizler de aynı şeyleri söylüyoruz. ikinci el piyasası durumu abartmış. ikinci el 25 yaşında 2.5 4 hp arası motorlara 1000 1200 lira isteyen birçok kişi ilan sitelerinde mevcut. fakat iyi bir araştırmayla 4 hp bir makina 300 400 liraya alınabilir. hele ki kış aylarında. ben bunu diyorum. fakat bu sunwaves dediğimiz yer-ki bilmediğim için pek yorum yapmayacağım-545 dolara sıfır motor veriyor. dediğiniz gibi iki sezon kullansak üçüncü sezon vantilatör niyetine de saklasak yinede iyi bir paraya satıyorlar. 800 liraya falan geliyor ki pek fazla birşey değil. ikinci el 1000 liraya 5-10 yaş arası 4 hp motor alacağımıza 2 hp sıfır motor alırız rahat rahat bineriz. zaten ikinci el 4 hp bir motorun en fazla üretebileceği güç bence 3.5 hp..o da şansınız varsa..birçok etkenin gücü etkilediğini bilirsiniz.

bujilerden tutun bobinlere pervanenin durumundan(eğik vs) tutun karbüratöre kadar birçok etken motor gücünü etkiler..bunlardan biri bile doğru çalışmazsa o 4 hp lik motor 3 hp güç üretecektir. en güzeli ikinci el çin de olsa 2 hp motor alıp binmek..zaten bence 15 hp ye kadar bütün motorlar aynıdır çünkü performans- hız açısından tatmin edici değildir. en fazla benzin sarfiyatı değişir

2 hp 10 hp arası motor alırsanız emin olun tecrübe edindiğinizde daha büyük bir motor isteyeceksiniz. sonuç olarak 500 600 dolara sıfır motor almak herzaman mantıklı..ona birde ikinci el 400 liraya temiz bir 2.30 zodiac ayarladınızmı oldu bitti..1200 liraya harika bir sezon geçirirsiniz. unutmayın 2 hp sizi fazla tatmin etmeyecektir ama şunu unutmayın 10 hp de olsa tatmin etmeyecekti. 2 hp motor 10 kg bot da 10 kg olsa ikisi 20 kg..tek kişi denize indirir kaldırır. bu da en güzeli demek tohatsunun parsunun sunwaves in avukatı değilim. inşallah onlardan daha ucuza satanlar da olur.

egemen bey siz hangisinden aldınız? tohatsu 3.5 hp mi sunwaves 2hp mi? www.tekneyatshop.com birde buna bak peşin fiyata tohatsu 3.5 hp yi 1000 liraya almayı deneyin derim.. alırken de 1.400 liralık 3.60 botları 1000 liraya alan abilerimizden bahset. bakalım 1400 liralık botu 1000 liraya verdikleri gibi 1400 liralık tohatsuyu da 1000 liraya vereceklermi. açıkcası ben de merak ediyorum.

Konu onur1872 tarafından (04-06-2010 Saat 12:39 ) değiştirilmiştir..
04-06-2010, 13:47   #8
egemenparlar
isim hanem boş kalsın / türkiye

egemenparlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

evet bildiğiniz transformers. beni tatmin edecektir eminim. şöyle anlatmak istiyorum. uzun süredir motorlu araçlara biniyorum. arabamla şehirler arası yolda gideken 90 ı geçmem çünkü geçerseniz sağa sola bakmadan bodoslama gidiyorsunuz demektir. bakmayacaksanız da neden uçağa binmiyorsunuz. scooterım var gilera. kaskımın önünü açmadan kesinlikle gitmem çünkü at gözlüğü gibi geliyor. haliylede aynı scooterla140 yapan arkadaşlarım benle uzun yola pek çıkmıyor. yani bu hayatı yavaş yavaş zevkli yaşıyorum. botu suya indirdiğimde pervane dönüyorsa ve hafif hafif gidiyorsa akıntıda yüzen naylon poşeti almak için hızlanırım.
yazdıklarınıza aynen katılıyorum ikinci el konusunda. sunwave aldım. telefondaki hanfendiyle kısa ve net bi konuşma yaptık bir miktar indirdiler daha fazlasınıda yapamadım çünkü okadar bunaldım ki artık. beniz deniz motorlarından anlamam ama 2 veya 4 zamanlı içinde motor bulunduran makinelerden anlarım. yakın zamanda deniz motorunun performansını size anlatamayabilim ama içindeki mekanik aksamı motoru konusunda bilgilendirme yapacağımdan hiç kuşkunuz olmasın bi aralar sizde arıyordunuz. hala almadıysanız pazartesi günü yazarım size
egemenparlar çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-06-2010, 21:15   #9
onur1872

valla sıfır motor alarak en iyisini yaptınız. motoru 500 dolara aldıysanız istediğiniz anda 2010 model olarak 400 dolara satarsınız. sonuçta 2010 model bir motorunuz var

ben bugün brig marka zodiac ve 4 hp evinrude aldım. şimdiden sonra artık hayırlısı. motoru servisten bakımlı aldım bot da daha önceki 3 metre fransız zodiacımdan bile kaliteli duruyor. brig botlar iyidir. yanında 30 metre ip ve çapası da var. beni bu sezon idare etsin yeter kanaatindeyim şimdilik daha fazlasını beklemiyorum.
04-06-2010, 23:48   #10
hertel
Tuncay / Samsun

Merhaba Onur Bey ve Egemen Bey.

Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkürler. Parsun motorla ilgili araştırma yapıyorum fakat 545$ a göremedim. Nereden baktığınızı ve nereyle görüştüğünüzü ayrıntısıyla verebilirseniz memnun olurum. Navigator'u büyük hevesle aldım ve açıkcası sayenizde uygun motoru tespit edebilirsem bu sezondan büyük keyif alacağım.

Egemen Bey aldığınız Parsun Motor'la ilgili kullandıktan sonra bilgi verebilir misiniz? Hatta video çekip benimle paylaşırsanız sevinirim. Aldığım motoru uzun zaman kullanmayı ve sorun yaşamamayı istiyorum. 10-15 gün daha sabredeceğim. Sabredip botuma doğru motoru bulmak için araştırmalarıma devam edeceğim.

Ayrıca botuma nasıl bir motor asma aparatı tavsiye edebilirsiniz? Bota ağırlığı daha dengeli dağıtacak, botu bükmeyecek bir aparat olabilir mi acaba?

Bu arada ben de motorcuyum. Kawasaki ER-5 naketim var.

Saygılar.
hertel çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları