Jigging hakkında soru(n)larım

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Eren Yılmaz ÇABUK tarafından paylaşıldı.

1. Eren Yılmaz ÇABUK

Eren Yılmaz ÇABUK Eren Yılmaz ÇABUK

Favori Kamış:
    Rooney WB Kamış
    Favori Makine:
    Shimano Spheros 14000
    En İyi Avı:
    Akya
    Öncelikle herkese merhaba.Fethiye'de 2 gündür vertical jigging tekniğiyle avlanmaya çalışıyorum.Ancak henüz bi sonuca bağlayamadım.Akşam üstleri saat 6 gibi çıkıp gün batınca geri dönüyorum.Hiç bir vuruş olmadı.Yaşadığım bir kaç problem var.

1.Hangi derinliklerde gezmem gerekiyor.
    2.Plikerı dibe indirip hızlı ve dengesiz hareketlerle yukarı çekiyorum.Doğru bir uygulama mı?
    3.En uygun hangi zamanda avlanamam gerekir?
    4.Plikerın iğnelerinin bağlandığı ipler birbirine ve plikera dolanıyor.Bu sorunu nasıl çözebilirim?
    5.Fethiye de şövalye adası çevresi ve deliktaşdan sonra gelen boncuklu koyuna kadar her yeri gezdim sayılır ancak bi türlü balığa denk gelemedim.Paylaşmanızı pek beklemiyorum ama genel olarak hangi bölgeyi önerirsiniz Fethiye'de.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

2. Eren Yılmaz ÇABUK

Favori Kamış:
    Rooney WB Kamış
    Favori Makine:
    Shimano Spheros 14000
    En İyi Avı:
    Akya
    Yardımcı olabilecek kimse yok mu?

3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Eren
    Mesajını okudum,elbette sana yardımcı olabilecek bazı bilgileri veremekten sevinç duyararım.
    Ancak Fethiye sularını bilmiyorum,oralarda avlanmadım.
    Sevgiler

4. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Eren
    Herşeyden evvel avlandığın teknende dip yapısını gözlemen için bir balık bulucun olmalı.
    Bununla hem dip yapısını inceler ve hemde balık yazdığında orada durarak şansını denersin.
    Balık tespit edildiğinde balık suyunda kalabilmek amacıyla,dairesel manevralar yapmalı,jiginin dikey olarak kalmasını sağlamaya çalışmalısın.
    Dairesel manevraların çapını gittikce arttırmalı veya azaltmalısın.
    Veyahut akıntı üstüne çıkmalı,teknenin akıntı ile akması esnasında balık veya kayalık tespit ettiğin bölgeler üzerinden geçmesini sağlarken,çalışmalısın.
    Pikerlerle,jigler yapı olarak birbirlerine benzeselerde kullanım şekillerinde önemli farklar vardır.
    Pilkerler daha tok yapıda,iğneleri altta bulunan ve balık ararken rölantide hareket halinde kullanılan kandırıcılardır.
    Jigte ise özellikle Vertical(dikey)jiggingte jigin olabildiğince dik olarak kalabilmeli,bu durumu teminen ise dediğim gibi manevralarada bulunmalısın.
    Jigler yapılarına göre dibe inerken bazı değişik aksiyonlar ortaya koyacaklardır.
    Bu aksiyonlarını gözleyebileceğin derinlikte deneyerek iyice bellemeli ve dip ila orta sularda bu şekilde çalışmalısın.
    Genel olarak jigi saldığında dibe değmeden öncede arada hareketlendirerek aksiyona gecmesini ve böylece su derinliklerinde balık arayaraktan dibe inmelisin.
    Dibe erdiğinde aynı çapari yapar gibi,ancak daha sertce aşağı yukarı çalışıp,boşluğunu alıp yukarı doğru beş,altı kulaç çalıştıktan sonra tekrar salıp diplemeli ve aksiyonlarına aynı şekilde devam etmelisin.
    Bulacağın kayalık zeminlerde muhtemelen ağ artıkları,parekete artıkları bulunacaktır.Bu bakımdan dibe iner inmez jigini az havalandırıp takılmaları önlemeye çalışmalı ve aksiyonlarına devam etmelisin.
    Balıklar mevsimine göre değişik derinlikte bulunurlar ve av verirler.
    Ancak sıcak yaz aylarında bulundukları yerler hayli derinlerdir.
    Bu derinlikler kimi zaman 100 metre ve üstüne dahi ulaşabilirler.
    Yaz ayları sair avlanma şekillerindede hissedildiği üzere verimsiz aylardır.
    Bu durum seni yıldırmasının.Özellikle Ağustos sonlarına doğru verim alma kolaylaşacaktır.
    Jiglerin renklerini derinliklere göre ayarlamak esastır.Bu duruma dikkat etmelisin.
    Tipleri ise keza balık cinslerine göre değişiklik gösterir.Bunları bellemelisin.
    Konunun ilerelemesini teminen sadece bukadarı ile yetiniyorum.
    Müteakiben ince detaylarada geçerim.
    Sevgiler

5. Eren Yılmaz ÇABUK

Favori Kamış:
    Rooney WB Kamış
    Favori Makine:
    Shimano Spheros 14000
    En İyi Avı:
    Akya
    Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.