BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Malzemeler & Ekipmanlar > Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


Olta yapımı ve çeşitleri

Cevapla
13-04-2006, 08:37   #1
balikci
Murat / Kuzey Ege
 
balikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 3.158
Post Olta yapımı ve çeşitleri

Oltaların yapımı karşıdan bakıldığında zor gözüksede aslında tam tersi yani çok kolaydır, ancak bilene kolaydır tabi. Sizlere özellikle her amatör balıkçının anlayabileceği dilde adım adım bir oltanın nasıl yapıldığını vede birkaç örnekle anlatımlı olarak göstermeye çalışacağım.

En başta oltamızı yapmaya başlamadan önce gerekli malzemelerimize bir göz atalım, aşağıda sıralamış olduğum malzemeler olta yapımında gereklidir ve bize minimum gereksinimdir;

Makas
Misina
Kurşun
Fırdöndü
İğneler
Kasnak
Boş Plastik Şişe
Beden Yapımı İçin Ayrı Misina (makaralıları tavsiye ederim)

Malzemelerimiz hazırsa olta yapımına başlayabiliriz, öncelikle kasnağımızı alıyoruz ve poşet misinamızı kasnağa bir plastik şişe yardımıyla doluyoruz, bunu neden plastik şişe ile yapıyoruz? çünkü size çile halinde verilen misinayı doğrudan hiç bir aparat kullanmadan yapıcak olursanız misina daha 5-10 metreye gelmeden karışacaktır, istisnalar olabilir ama kural hiç değişmez. Poşet misinayı kasnağa dolarken nasıl kullanacağımızı aşağıdaki resimden bakabilirsiniz;resimdede görüldüğü gibi poşet misinamızın ilk 50 metresini plastik su şişemizin üzerine koyuyoruz ve kasnağımıza dolamaya başlıyoruz, bu şekilde yaptığımızda poşet misinamız hiç bir şekilde karışmadan kasnağımıza dolayabiliriz ilk 50 metre bitince diğer 50 metreyide aynı yöntemle dolamaya devam edip işlemi tamamlayın. Bittikten sonra plastik şişemizle işimiz bitiyor, eğer kamışlı bir oltaya sahipseniz aynı teknikle misinayı dolayabilirsiniz yada doğrudan makara misina alıp şişe kullanmadan misinanızı dolayabilirsiniz.

En önemli kısımlar bundan sonra başlıyor, şimdi bazı düğümleri öğrenmemiz gerekiyor çünkü olta balıkçılığında kullanılan düğümler günlük hayatımızdaki düğümlere benzemez, sağlam ve doğru yapılmalıdır.

Misinamızı doladıktan sonra hemen ucuna bir tekli fırdöndü bağlıyoruz, bunu yapmamızın nedeni hem genel kasnaktaki misinanın hemde bedeni yapacağımız misinanın karışmasını engellemektir. Eğer yedek bedenlerle çalışacaksanız ve oltanız takılır koptuğunda hemen değiştirmek istiyorsanız klipslileride tercih edebilirsiniz, Fırdöndüyü bağlamak için aşağıdaki örnek resimden faydalanabilirsiniz;Yukarıdaki resim sayesinde fırdöndü düğümünü öğrenebilirsiniz, oltamıza fırdöndü taktıktan sonra aşağıdaki görünümü alacaktır;Bundan sonrası yapacağımız oltaya göre bedeni hazırlayabiliriz, beden için daha önceden aldığımız makara misinamızdan 1 metre kadar kesiyoruz ve fırdöndünün boş olan ikinci deliğine yukardaki düğüm örneğinden faydalanarak aynı şekilde bağlıyoruz. Buraya bakarak hangi oltayı yapmak istiyorsanız örneklerine bakarak faydalanabilirsiniz, dip oltası yapılacaksa ve iskandil kurşun kullanılacaksa yukardaki fırdöndü düğümü ile yapabilirsiniz.. aynı düğüm ile zargana topu ve diğer delikli mantarlarıda bağlayabilirsiniz, iğne düğümü ise bunlardan farklıdır, iğnenin bağlanmasında en yaygın olarak kullanılan düğüm aşağıdaki resimde görülmektedir;iğne palasının hemen altına toplam minimum 6 sarım yapabilirsiniz ancak bazı durumlarda en fazla 10 sarıma kadar çıkılabilir (iri iğneler).

Kurşun bağlamayı, yine yukarıdaki örnek fırdöndü düğümü olarak gösterdiğimiz düğümlerle yapabilirsiniz.

Artık avını yapacağınız balığa göre bedeni hazırlayabilir ve köstekleri hazırlayabilirsiniz.

Örnek dip oltasının yapımı, şu linkte anlatılmaktadır: http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=162

Tüm arkadaşlara faydalı olması dileğiyle.. rast gele

Konu balikci tarafından (04-07-2011 Saat 17:42 ) değiştirilmiştir..
balikci çevrimdışı  
18-06-2006, 14:15   #2
çapari
 
çapari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 10
Favori Kamışı: olta,çapari
En İyi Avı: 10 kilo istavrit(daha yeniyken ikinci defa balığa çıktığımda :) )
öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekürler abi. bişey sorucam bu paket misinalarla makara misinalar arasında ki fark ne? paketler daha ucuz ama nie hep makaraları öneriyorlar? sadece açmak bakımından zor olduğu içinmi paketler tutulmuyor? teşekürler.saygılar...
çapari çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
18-06-2006, 15:32   #3
tatar
 
tatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 2
paketler genelde dandik malzemeden yapılıyo kısa ömürlü oldugundan önerilmiyo makaralarında taklitleri var ama tanıdıgın bi av bayinden alırsan sorun olmaz makaradaki misina lar hem daha saglıklı olur hemde kullanımı rahattır rastgele
tatar çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
18-06-2006, 16:21   #4
çapari
 
çapari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 10
Favori Kamışı: olta,çapari
En İyi Avı: 10 kilo istavrit(daha yeniyken ikinci defa balığa çıktığımda :) )
teşekürler abi.makinaya sararkende mi makara ları tercih edeyim? ayırca abi bu siyah ve yeşil misinalar iyi mi makinalara sarmak için? ne farkları var abi
çapari çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-06-2006, 04:03   #5
Suatreis
 
Mesajlar: 396
mert
şu siyah-yeşil meselesini biraz açarmısın marka,cins,mm,test çekeri,hammaddesi gibi. o zaman daha faydalı olabileceğimizi düşündüm.
şu makara misinasına gelince, dikkat edersen birçok baba marka poşet işine girmiyor bunun nihayetinde bir sonuca varılabilir zannedersem. satıcılara sorulduğunda aynı şey yanlızca ambalaj maliyeti ve depolama şartları derler birde marka prestiji olayı var. makara alıcaksan tavsiyem çoğunda üretim tarihi belli değildir hem makarada hemde güneş geçirmeyen karton kutuda olanını tercih et bir no lu düşmanı güneş ışığıdır. bulabilirsen dyneema 026 (beyaz) ip misinayıda bir incele test çekeri 21 kg dır.
Suatreis çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
07-08-2006, 22:16   #6
Ghost-rider
 
Mesajlar: 58
Favori Kamışı: olta ile tekneden ise misina
En İyi Avı: 52 tane iri mercan (tekneden)
Red face kalamar oltası

arkadaşlar kalamar oltası nasıl oluyor?biraz yardım edin ne olur
Ghost-rider çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
07-08-2006, 22:38   #7
karayel
Yakup ERDEM / Sinop
 
karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 2.102
Favori Kamışı: şeytan otası
En İyi Avı: kaya balığı (1.5 gram) :)
Kamış-Makine takımı, kalitesine göre 0.40-0.60 misina ve aşağıdaki resmi görünen aparatlardan ucuna bir tane takıp, atıp çekiyorsunuz. Kalamar derindeyse ve eğer hızlı batmasına ihtiyaç duyuyorsanız en uca 50 gramlık kurşun üzerine ilk aparatlardan ekleyebilirsiniz.

Konu karayel tarafından (07-08-2006 Saat 23:03 ) değiştirilmiştir..
karayel çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
08-08-2006, 00:07   #8
Birahas
 
Mesajlar: n/a
Bir ilavede ben yapmak isterim.
Kıyıdan yapılacak gece avında da fosforlu zargana topunuda kullanabilirsiniz.
Bu yöntem ile;
Kullanılan aparatın (izmir'de halk arasında maymun olarak adlandırlıyor) balığın dikkatini çekmesinin yanında, gözlede takip edilmesine imkan sağlamakta ve kurşun kullanılmadığı için atış mesafesinin yakın olması sebebiyle orta derinlikteki suda verimi arttırmaktadır.
  Alıntı ile Cevapla
08-08-2006, 01:01   #9
Acidmaster
 
Acidmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 57
Favori Kamışı: şeytan oltası...
En İyi Avı: 92 cm turna
hersene mevsiminde antalya sahillerinde bolca avlarım.eğer kalamarları gorebılıyorsan(genelde suru halındedır)bu kalamar rapalasına once kucuk olanlarının saldırdıgını goreceksın ve kollarını uzatıp yapışmadan gerı cekerler .bir tane balıgı parcala o ezilmiş kısmını kalamar rapalasına guzelce sur(genelde bu rapalaların dısı balık pulunu andıracak sekılde bir bez ile kaplanmıstır)bu sekılde yaparsan daha verımlı avlar yaparsın...
Acidmaster çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
08-08-2006, 12:43   #10
Ghost-rider
 
Mesajlar: 58
Favori Kamışı: olta ile tekneden ise misina
En İyi Avı: 52 tane iri mercan (tekneden)
benim kalamar oltam şöyle:

olta misinası 0.50 100 metrelik. 0.50 lik misinanın bittiği yerde 0.45lik sarı 3 kulaçlık bir misina var. 0.45 sarı misinanın bittiği yerde de bir fırdndü var.ondan sonra 0.40 lık mavi (normalde beyaz güneş ışığında mavi oluyo) 2 kulaçlık misinadan sonra 5 gramlık bir gezer kurşun var ve sonra 1 kulaçlık aynısı misina geliyor ve en sonunda karayel arkadaşımın gösterdiği resimlerden en soldaki resmin beyaz aparatından var. gezer kurşunu takmanın mantıklı olacağını düşündüm. sizce?
Ghost-rider çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:40 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net