BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Bölgesel İl Başlıkları > Organizasyon Duyuruları
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Kampanya Cagrisi

18-10-2010, 13:20   #1
ZIPKINCI IBO
Zıpkıncı İbo / Ankara, Trabzon, Didim, Exeter, Torquay

ZIPKINCI IBO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Hepsi evladım gibi
Favori Makinası: İnsan hiç evladı arasında ayırım yapar mı?!
Hepimiz basta lufer olmak uzere tum balik turlerindeki azalmadan sikayetciyiz.. yillar yili ureme cagina gelmemis yavru lufer; cinekop, defne yapragi, vs. gibi adlandirmalarla sanki baska bir balik turuymus gibi algilanarak sorumsuzca avlandi... sonunda denizlerimizin krali lufer tukenme noktasina geldi... sirkulerde belirtilen cm olcusu ne olursa olsun, esas olan avcinin bilinci ve vicdanidir...

Trolle, girgirla tonlarca yavru balik avlayip satan profesyonellere "dur" denilebilmesi icin biz amatorlere dusen gorev su olmalidir... cinekop, ispendek, kraca, vs. gibi yavru balik adlandirmalarindan vazgecmek ve Istanbul basta olmak uzere tum ulke genelinde "cocuklarimiz balik yiyebilsin diye yavru balik tuketimine son" kampanyasi baslatmak... bu hareketin destek gorup buyumesi olcusunde buyuk marketlerde yavru balik satisi azalma ve bitme noktasina gelecektir... bu da uzun vadede piyasayi kaybetme endisesi duyacak olan profesyonellerin avina yansiyacaktir... bu sonucu alamasak bile boyle kampanyalar ile kamuoyunda, en azindan perakende tuketicide bir bilinclenmeye neden olabiliriz...

Haydi dostlar, bir kampanya baslatalim... daha once benzer girisimler oldu, fakat bir noktada tikandi... bu cabalari yilmadan surdurmek zorundayiz... haydi bir kampanya baslatalim...
ZIPKINCI IBO çevrimdışı  
18-10-2010, 14:10   #2
SpinnerPro
Doğan / Istanbul

Thumbs up

bir iki yayıncı kuruluşta calışan dostlarım var onlar sayesinde surekli medyaya suanki en guncel sorunlardan biri olan cinekop-lüferle ilgili iki gunde bir haberler pompalanıyor. bayağı bir insanın dikkatini cektigini ve sokaktaki vatandasın agzında bu lüferin altındaki balıkların en az bir yıl sureyle ticari avının durdurulması konusunda düşünceler var. boyle birsey gerceklesebilir mi? bilemiyorum ama neticede bilincleniyor herkes bu da guzel birsey. zararın neresinden donulse kardır.
SpinnerPro çevrimdışı  
18-10-2010, 14:43   #3
nidya78
Aydın

nidya78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SpinnerPro
bir iki yayıncı kuruluşta calışan dostlarım var onlar sayesinde surekli medyaya suanki en guncel sorunlardan biri olan cinekop-lüferle ilgili iki gunde bir haberler pompalanıyor. bayağı bir insanın dikkatini cektigini ve sokaktaki vatandasın agzında bu lüferin altındaki balıkların en az bir yıl sureyle ticari avının durdurulması konusunda düşünceler var. boyle birsey gerceklesebilir mi? bilemiyorum ama neticede bilincleniyor herkes bu da guzel birsey. zararın neresinden donulse kardır.
Lüferin altındaki üstündeki değil lüferin hiç bir boyunun satın alınmaması gerekli. Lüferin alt boylarının avlanması sayıyı azaltır. Ama lüferin ve üstünün avlanması yavrudan dolayı sayıyı daha çok azaltır. Bana kalırsa lüfer ailesinden tüm balıkların ticari olarak en az 2 yıl avlanması yasaklanmalı ki balık çoğalabilsin. Yasak kalkıncada belli boyun altındakilerin avına kesin bir yasak getirilmeli diyoruz ama biz bunları derken balık halinde yapraklar ince çinekop kraçalar ince istavrit diye isimlendiriliyor. Devlet eliyle hemde. Biz yırtınırken devlet destekliyor. Boğazdaki avlanma sınırlarını genişletiyor. Çok baski yapsak belki sirkülere vs ekletebiliriz ama göstermelikten öteye gitmez bana göre. Dostlar alışverişte görsün biz kanunu çıkardık der geçerler.
nidya78 çevrimdışı  
18-10-2010, 14:43   #4
enginson
engin / istanbul

Favori Kamışı: daiwa crossfire(spin) okuma salina
Favori Makinası: shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
güzel bir düşünce. Ben zaten balıkcıdan hiç balık almam ama abi bu uzun vadede olacak bir iş, buna zamanımız yok bence bu şekilde değilde çeşitli ilgili yerlere dilekçeler göndererek belirli limit ve yasakalrın konulmasını sağlamamız, boğazda ve kıyılarımızda gırgır avcılığının yasaklanmasını sağlamamız daha hızlı ve daha güzel bir çalışma olur diye düşünüyorum.
bu balık türleri yasaklansa bile gırgırlar bunalrı avlamaya devam edecek.. ben sanmam yakaladıkları balıkalrı suya iade etsinler aynen bir şekilde satmaya devam edeceklerdir. gırgırlarve midyeciler deniz dibini kazımaya devam etmekte, balık meralarını yok etmektedirler. gırgırların sonar sistemleri suya belli bir elektrik akımı vererek balıkların yön değiştirmesine ve sersemlemesine neden olmaktadır. boğazdan akmayan balık marmaraya giremiyor ve marmarada plaktonların çoğalmasıyla kaykay oluşumu olmaktadır.. ben elimden geldiğince bir çok ilgili yere mailler attım bana alakasız cevaplar geldi cevaplarına yine bir maille cevap verdim henüz geri dönüş olmadı. çeşitli medya kuruluşlarına da mailler attım başta yabat tv olmak üzere.
sizlerinde bu şekilde daha iyi neticeye ulaşacağınıza inanıyorum. inşallah bu durumu düzeltebiliriz.
saygılarımla..
enginson çevrimdışı  
18-10-2010, 14:44   #5
enginson
engin / istanbul

Favori Kamışı: daiwa crossfire(spin) okuma salina
Favori Makinası: shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
bu arada dün gördüğüm bir gırgırda hala evet yazısı vardı
enginson çevrimdışı  
18-10-2010, 15:27   #6
kmozkan
Mustafa / İstanbul

kmozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

En İyi Avı: Sarıkanat
Silah icat oldu mertlik bozuldu demisler.
Balık bulucular sayesinde millet corekleniyor balıgın gecis yerine ekrandan da goruyor, tamam. ondan sonra balık gecer mi bu tarafa.

Beykoz askeriyenin acıgında biz avlanırken adamlar denizin dibini tarayıp cuval cuval midye cıkarıyor, gerisini denize atıyor. Balık kalır mı orda. Denetimi iyi yapmadıkları burdan belli. Adam dibi tarıyor SG bot baska yere gidiyor...
kmozkan çevrimdışı  
18-10-2010, 16:02   #7
KULL64
Emrah / TURKIYE

Favori Kamışı: Guan2000gr
Favori Makinası: Ticagt4000
En İyi Avı: ...
Zipkinci Ibo Abicim (ismini bilmedigim icin boyle hitap ediyorum,kusura kalma)
Siteye ilk uye oldugum andan itibaren senin duyarliligini anladim.Hakikaten cok iyi dusuncelerin var.
Bende sana coooook uzaklardan destek veriyorum Abicim tum kalbim ile.
Nasilmi ? Iste cevap ; ben cok balik tuketirim.Burada balik saticilarina gittigimde cok sinir bozucu manzara ile karsilasiyorum.Kucuk kucuk barracudalar,GT ler,kopek baliklari,vs,,, satiyorlar.Resmen yavrular daha.Pek dil bilmememe ragmen cogu kez : "Sizin bunlari satmaniz normal birsey mi?Yazik degil mi?Bunlar daha yavru.Hickimse sizi denetlemiyor mu ?"diye soruyorum.Fakat onlarin cevabi gercekten dusundurucu : "Hicbir sorun yok" diye....
Isterse bedava versinler ben vallahi almam o baliklari.
Ben eminim Turkiyede durum daha daha vahim.Birkac kez kendim sahit oldum.
Yani demek istedigim su:
HAYDI BALIKAVI.NET AILESI.HEPBERABER OLALIM VE BALIK SATICILARINDAN LIMIT ALTI OLAN BALIKLARI ALMAYALIM(sebebinide soyleyelim ki biraz baslarini kasisinlar).
Birlikten kuvvet dogar.Ben bile tek basima burada birkac balikciya kafa tutarcasina boyle cikislar yaptim (kavga,tartisma anlaminda kafa tutma degil yanlis anlamayin )
Biz bir adim atarsak belki arkamizdan bir ordu bilincli insan daha birer adim atarlar.
Cok zor birsey olmasa gerek.
Umarim hepiniz benim duygularimi can-i gonulden anlarsiniz.
Hepinize rastgele...
KULL64 çevrimdışı  
18-10-2010, 18:45   #8
modena

ağabey merhaba...şu balık isimleri konusunda ki tavrın çok haklı...aynı balık farklı adlarla anıldığı için haksız yere katlediliyor...levrek levrek lüfer lüferdir...hepsi bu...seksen tane ad takmanın ne alemi var...bundan sonra bende bu isim konusunda kararlı davranacağım...yoksa algılama çok farklı oluyor...
modena çevrimdışı  
18-10-2010, 21:04   #9
alikemal
Ali Kemal GÖKTÜRK / Ankara

alikemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Haklı ve erinde bir davranış aynen kanpanya ya bende destek veriyorum bir balığın bir tane adı olur boyu küçük ise yavrudur ve başka balık yakalnmış gibi başka isimlerle anılmamalı çünkü o balık büyüdüğünde yine lüfer levrek çupra yada istavrit oluyor. Bundan sonra av raporlarında yaptığım yorumlarda ve yazılarda ikincil ve üçüncül isimleri kullanmıyacam ve eleştrilerimi bunu üzerinden yapıcam lüferse lüfer, levrekse levrek, çupraysa çupra Önemli olan ergenlik boyu
alikemal çevrimdışı  
19-10-2010, 10:34   #10
hydesigner
Hakan / istanbul

hydesigner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Tolee kawahagi 2.1
Favori Makinası: Ryobi Kobe 3500
Yetkili mercilere mailler atmak konusunda forumumuz olarak daha ilgili davranabiliriz. Konu ile ilgili yeterli bilgisi olan abilerimiz arkadaşlarımızdan biri hazır bir mail taslağı hazırlar ve de bize kimlere gönderilmesi gerektiği ile ilgili bir mail listesi verilirse, çoğu üyemiz 5 dakikasını ayırıp bir şikayet maili atmaktan kaçınmaz diye umuyorum.
hydesigner çevrimdışı  

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları