BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, Hayata olta at! SPOT BALIK, Hayata olta at!

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Kıyıdan Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Levrekler yumurtlama döneminde !

03-01-2011, 21:43   #1
35fish
ibrahim / izmir

35fish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Shimano aerocast 2.70 15-40 gr,shakespeare 2,10 10-25 gr-shakespeare2,70 ugly stick,1,98 cm
Favori Makinası: tica spin 3500,shimano exage 2500
En İyi Avı: levrek 4,9 kg
Sevgili doğa dostu arkadaşlarım.

Son zamanlarda yaptığım avlarda, levreklerin artık yumurta dönemine girmeye başladığını kulaktan dolma da olsa biliyordum.

Son yaptığım avda yakaladığım yaklaşık 2 kg lık levreğe de dikkat ettim.Karnı pek şiş görünmüyordu.Ama balığın karnını açtığımda, içinden ikişer parmak kalınlığında ,iki adet yumurta çıktı.

Durum beni üzdüğü için ,bu dönemde levrek avlayacak arkadaşlar da bilgi sahibi olsunlar istedim.Bence yumurtlama döneminde levreğin üreyebilmesi için bir şans vermeliyiz.

Bu yumurtlama dönemi ,ortalama ne zamana kadar sürmektedir? Bu konuda ciddi anlamda bilgisi olan arkadaşların da yorumlarını rica ediyorum.

Not:İlginç olan bir şey de( her yakaladığım levreğin,midesine de mutlaka bakarım) son levreğimin midesinden 6 adet yengeç çıkmasıydı.Halbuki, bilindiği üzere, levrek avında yengeç kullanılmaz.Bu ilginç anektodu da paylaşmak istedim.

İzmir'den selamlar.
35fish çevrimdışı  
03-01-2011, 22:03   #2
melanqoliq
FATİH KOÇ / Fethiye/Muğla-Konya

Favori Kamışı: Okuma Salina SeaSpin, Lineaeffe master jig
Favori Makinası: Shimano Hyperlop, Ryobi Ecusima 3000vi, Okuma Salina SA 2 16000
En İyi Avı: Sülemem nazar değer :D
Merhaba Kardesim..
Son zamanlarda sıkça duydugumuz bi konu bu, düşündürüyor insanı ve sonuçlarıda insan olanı üzüyor haliyle..
geçen gün arkadaslarla yaptıgımzı avda tutulan levreklerde yumurta çıkmadı ama dediğin gibi bol miktarda yengeç çıktı senin balıktaki gibi..
buda ayrı bi muamma.
mantıklı bi açıklaması vardır elbet..
melanqoliq çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-01-2011, 22:24   #3
yucelsavan
yücel savan / bursa

yucelsavan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: remixon hurricane 270
Favori Makinası: okuma boxter bxf 60
En İyi Avı: levrek 1.9 kg
Dişiler doğal şartlar altında ancak 3. yılda yumurta bırakabilir. Büyüme hızı bir yaş grubu bireylerinde en fazla durumdadır. Cinsi olgunluk dönemlerinde ağırlık artışının dişilerde erkeklerden daha fazla olduğu saptanmıştır. Üçüncü yaştan sonra alınan besinler gonad gelişiminde kullanılır. Akdeniz'de erkekler 2-3 yaş 25-30 cm boyda, dişiler 3-5 yaş, 30-40 cm boyda, Atlantik’te ise erkekler 4-7 yaş ve 32-37 cm boyda, dişiler ise 5-8 yaş ve 38-42 cm boyda cinsel olgunluğa ulaşırlar (Alpbaz, 1990). Levrek balıkları Akdeniz' de Ocak-Mart ayları arasında yumurta bırakırlar.

kaynak : http://www.tarim.gov.tr/uretim/Su_Urunleri,Levrek.html

bizim sularda ocak - mart ayları arasında yumurta bırakıyorlarmış. bence alıkoyarken bir daha düşünelim..

değindiğiniz bu konu için ise özellikle çok çok teşekkür ederim..
yucelsavan çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-01-2011, 22:49   #4
modena

ibrahim merhaba...

nasılsın iyi misin...

umarım bana olan ufak kızgınlığın geçmiştir...

yumurta dönemi ile ilgili değil ama yengeç ile ilgili şunu söylemek istiyorum...

levrek avında yengeç kullanılmakta...bacakları ve kolları alınarak çift iğneye takılır...yumuşak kabuk döneminde de yengeç levrek tarafından sıkça tüketilir...
yada ufak yengeçler...

yengeç ile levrek avı...

yumurta dönemi ile ilgilide çok fazla yorum yapmak istemiyorum...neden olduğunu muhtemelen anlarsın...

Konu modena tarafından (03-01-2011 Saat 23:35 ) değiştirilmiştir..
modena çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-01-2011, 22:54   #5
modena

yucelsavan
Dişiler doğal şartlar altında ancak 3. yılda yumurta bırakabilir. Büyüme hızı bir yaş grubu bireylerinde en fazla durumdadır. Cinsi olgunluk dönemlerinde ağırlık artışının dişilerde erkeklerden daha fazla olduğu saptanmıştır. Üçüncü yaştan sonra alınan besinler gonad gelişiminde kullanılır. Akdeniz'de erkekler 2-3 yaş 25-30 cm boyda, dişiler 3-5 yaş, 30-40 cm boyda, Atlantik’te ise erkekler 4-7 yaş ve 32-37 cm boyda, dişiler ise 5-8 yaş ve 38-42 cm boyda cinsel olgunluğa ulaşırlar (Alpbaz, 1990). Levrek balıkları Akdeniz' de Ocak-Mart ayları arasında yumurta bırakırlar.

bizim sularda ocak - mart ayları arasında yumurta bırakıyorlarmış. bence alıkoyarken bir daha düşünelim..

bilgilendirme için teşekkürler...boy yaş durumu iyi bir bilgi oldu...
03-01-2011, 23:06   #6
adem1
adem aksoy / Calgary,AB,Canada

adem1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

En İyi Avı: halibut.20kg(tahmini:D)
Bu durum vicdani limit,vicdani yasak kapsamina giriyor,bazi arkadaslarin defne yapragi,cinekop yakalamaya karsi olmalari gibi..
adem1 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-01-2011, 23:14   #7
Eran
Erhan Arı / İzmir/İstanbul

Eran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Shimano nexave 5-20 gr 210-240 cm
En İyi Avı: 47 cm levrek
Merhaba İbrahim abi nasılsın?
Benide kara kara düşündürüyor açıkçası, ara tatilde izmire gelicem e haliyle at-çek'e gidicem bol bol. Daha denk gelmedi ama eğer yakalrsam mutlaka bırakıcam demek oluyor bu, ancak bir sorum var, bu yakalanma-geri bırakılma süreci hayvanı belirli bi strese sokucak haliyle, bu yumurtlamasında herhangi bir olumsuz duruma sebep olurmu?? Bilen ustalar cevaplarsa çok memnun olurum.
Eran çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-01-2011, 23:17   #8
35fish
ibrahim / izmir

Favori Kamışı: Shimano aerocast 2.70 15-40 gr,shakespeare 2,10 10-25 gr-shakespeare2,70 ugly stick,1,98 cm
yucelsavan

Değerli yorumunuz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
35fish çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-01-2011, 23:22   #9
35fish
ibrahim / izmir

modena
ibrahim merhaba...

nasılsın iyi misin...

umarım bana olan ufak kızgınlığın geçmiştir...

yumurta dönemi ile ilgili değil ama yengeç ile ilgili şunu söylemek istiyorum...

levrek avında yengeç kullanılmakta...bacakları ve kolları alınarak çift iğneye takılır...yumuşak kabuk döneminde de yengeç levrek tarafından sıkça tüketilir...
yada ufak yengeçler...

yumurta dönemi ile ilgilide çok fazla yorum yapmak istemiyorum...neden olduğunu muhtemelen anlarsın...
Selamlar Turgay,estağfurullah sana bir kızgınlığım yok.

Yengeçle avlanmayı,gerçekten hiç duymamıştım.Yeni birşey öğrenmiş olduk.

Yumurta dönemiyle ilgili neden yorum yapmadığını,muhtemelen anlamadım.Özel birşeyse telefondan ararsın.

Yorumun için teşekkürler.
35fish çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-01-2011, 23:27   #10
modena

Eran
Merhaba İbrahim abi nasılsın?
Benide kara kara düşündürüyor açıkçası, ara tatilde izmire gelicem e haliyle at-çek'e gidicem bol bol. Daha denk gelmedi ama eğer yakalrsam mutlaka bırakıcam demek oluyor bu, ancak bir sorum var, bu yakalanma-geri bırakılma süreci hayvanı belirli bi strese sokucak haliyle, bu yumurtlamasında herhangi bir olumsuz duruma sebep olurmu?? Bilen ustalar cevaplarsa çok memnun olurum.

eran merhaba...

bildiğim kadarı ile anlatmaya çalışayım...balık yakalandığında kurtulmak için maximum oranda güç sarf ediyor...yani rutin kas hareketlerinden daha fazla enerji kullanmak durumunda kalıyor...aynı bizde ki gibi...nasıl bizlerde gereğinden fazla kaslarımıza yüklenirsek ertesi gün kaslarda spazm ve ağrı gerçekleşiyor...nedeni laktik asit...aynı durum bu canlılarda da söz konusu...

yakalanan balık bir süre sonra yorgun düşmekte...metabolizması bozulmakta...bunun nedeni de kalama vererek balığı haddinden fazla yormak...bu durumlarda yakalanıp geri salınan balıklarda ölüm de gerçekleşmekte...yani laktik asitten kaynaklanan kasılmalar bırakılan canlının hayatını olumsuz etkilemekte...

neyse uzun lafın kısası fazlaca kalama vererek balığı yormak şu günlerde çok mantıklı değil...kaldı ki levrek çok fazla boğuşan bir balık değil...

bu bilgiyi okuduğum bir makaleden öğrenmiştim...bulabilirsem burada yayınlarım...bu makaleyi okuduktan sonra artık kalamayı hiç açmıyorum desem yeridir...bir sorunda yaşamıyorum...ama bunu sadece levrek avında yapıyorum...su üstünün hızlı cengaverlerin de kalama lazım oluyor...

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları