BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Malzemeler & Ekipmanlar > Takım Çantası > Mantarlar
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

lüfer, sarıkanat ve çinekop için mantar yapımı

30-09-2006, 18:26   #1
kral balıkçı
mustafa gedikoğlu / istanbul

kral balıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: surf
En İyi Avı: çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
Smile lüfer, sarıkanat ve çinekop için mantar yapımı

herkese selamlar mantar yapımı hakkında kendi yaptığım mantarların yapılışını kısaca yazıyorum

malzeme
1.5 2 cm genişliğinde şırınga
bildiğimiz şişe mantarı
çakmak ve parlak jelatin
jelatin bisküvü ve cips paketlerinin parlak iç yüzüde uygundur

yapılışı şırıngamızı çeşitli ölçülerde kesiyoruz yani 2 cm den 5 cm ye kadar tutacağımız balığın büyüklüğüne göre ölçü yapıyoruz

ve içine sındırabileceğimiz ebatta mantar kesiyoruz ve mantarımızı kesilen şırınganın içerisine yerleştiriyoruz

kral balıkçı çevrimdışı  
30-09-2006, 18:27   #2
kral balıkçı

Smile devamı

sonra bu malzemenin etrafına 1.5 tur saracak kadar jalatini boşluk kalmayacak şekilde sarıyoruz uzunlamasınada mantarımızın iki ucundada 1 cm fazlalık kalacak kadar mantardan uzun olmalı

ve bu bıraktığımız iki ucu çakmak ile yakmadan sadece eriterek hafifçe eritiyoruz ve sert bi zemine bu bölgeyi bastırıyoruz

ve sonuç cillop gibi pürüssüz mantarlar
denemenizi tavsiye ederim
kral balıkçı çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
30-09-2006, 18:27   #3
kral balıkçı

Smile devamı

herkese rastgelsin.......................
30-09-2006, 18:28   #4
OnurERDOGAN

OnurERDOGAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: surf & spining takim
En İyi Avı: palamut , lufer , kirlangic
siringanin olayi nedir hocam ben onu anlayamadim neden sadece mantar deilde siringanin icine sikistirilmis mantar dahami yukarda duruyor? dahami assagida yoksa ?
OnurERDOGAN çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
30-09-2006, 23:56   #5
kral balıkçı

Smile

herkese selamlar

görüşleriniz için çok çok teşekkür ederim allah razı olsun

şırınga meselesine gelince şırıngayı kullanmamızın amacı pürüssüz bi malzeme elde edebilmek için bu balıklar biraz nazlı oldukları için kullandığımız takım ne kadar zarif olursa o kadar verimli oluyor yani sardığımız jelatin şırınganın üzerine kalıp gibi oturuyor

illaki şırınga olması şart değil ama benim kullandığım malzeme bu. buna benzer şeylerde gayet güzel olur zaten yapınca anlayacaksınız şırınganın özelliğini hiç şüpheniz olmasın

içine koyacağınız mantar ne fazla sıkışsın nede gevşek olsun tam orta kıvamını ayarlarsanız daha güzel olur hadi kolay gele
12-10-2006, 10:26   #6
impala

impala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta,kamış
En İyi Avı: kefal,izmarit,istavrit.....
Question lüfer ve çinekop

benim sorum şu lüferin mantarı neden daha ince ve uzun

çinekop un ki kısa kalın cevaplarsanız sevinirim
impala çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
12-10-2006, 11:50   #7
OnurERDOGAN

OnurERDOGAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: surf & spining takim
En İyi Avı: palamut , lufer , kirlangic
ince uzun kisa kalin boyle birseyi hic bir zaman duymadim..yaş ve deneyim itibari ile burda buyuk abilerimiz var eger boyle bir teknik kullaniyorlarsa deneyimlerini bende duymak isterim dogrusu.
3 numara igne ve alelade bir mantarla ile lufer yakaladim 3/0 igne ve yine hasbelkader secilmis bir mantara cinekop denk geldi bu tip islere insan biraz kendi deneyimlerini birazda hayal guclerini katarak geleneksel takimlarin ustunde ufak tefek degisiklikler yada basli basina degisiklikler yapiyorlar.

10 sene kadar oncesini hatirliyorum bu simdi kullandigimiz stickerlar falanda yoktu takimlarda sonra sonra insanlarin boyle takimlar kullanmaya basladigini gorunce bende kendi capimda stickerlar yapmaya basladim hatta yapismiyordu benim kullandiklarim ambalaj kagidini ince misinayla mantara sariyordum (ugrastiriyordu bayagi)
bazi abilerimi bilirim mantarli takima mantar yerine sunta takarlardi daha assagida kaliyor diye + kareydi taktiklari sunta parcalari.

bence rastgele sozu sadece iyi niyet gostergesi deil kismette varsa o balik ince mantarada gelecektir kalinada..
Rastgele.
OnurERDOGAN çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
12-10-2006, 22:57   #8
kral balıkçı

Smile

umur selamlar
onur ustamın dediklerine katılıyorum
bide şimdiki zaman zarfında çinekop ve lüfer takımını ne kadar güzel ve alımlı yaparsan biraz daha ağır basıyor

lüfer mantarı genelde uzun olmasının avantajı balığı cezbetmesi için yani pek küçük mantar ve yeme bakmıyor ama bazende küçük yeme ve mantara bile vuruyor ama genelde uzun ve 1.5 2 cm genişliğindeki mantar daha avantajlı

çinekop içinde aynı genişlikteki mantarın 1.5 den 3.5 cm ye kadar boydaki mantarlar da iyi işyapıyor çeşitli ebatlar denemekte de fayda var rastgele
24-10-2006, 21:01   #9
furunotr
Haluk / Istanbul

furunotr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Biz de şırınga yöntemini kullanıyoruz, ancak daha farklı ve daha pratik, şöyleki önce uygun çapta (çinekop için 5 gramlık) şırınga temin edip iğnenin bulunduğu kısmın biraz daha gerisinden düzgünce kestikten sonra açığa çıkan şırınga gövdesini zımpara veya bıçak kenarı ile biraz daha keskin bir hale getirmek için tesviye ediyoruz. Daha sonra nalburlardan, yapı marketlerinden temin edebileceğiniz renkli köpüklerden alıp (bunlar beyaz köpüklere göre daha yoğun ve dayanıklı bir yapıya sahiptir) şırınganın keskinleştirmiş olduğumuz kısmı ile hafifçe baskı uygulayarak aynı zamanda sağa ve sola döndürerek mantar biçiminde parça elde ediyoruz, şırınganın itici kısmı ile mantarı şırınganın içinden dışarıya alıyoruz ve kırtasiyelerde satılan parlak kendinden yapışkanlı kağıtlardan alıp bununla çıkan köpüğü kaplıyoruz, işte size mantar. Yalnız kırtasiyede satılan bu kağıtların yapışkanı zayıf biraz zaman geçtiktem sonra çözülmeye başlıyor başka bir yapıştırıcı maddeyle (suya dayanıklı olan) bunu takviye etmek gerekiyor, şu an fotoğraf gönderemiyorum, çekince bir ara gönderirim.
furunotr çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-12-2006, 13:29   #10
ahmetozdemir16

ahmetozdemir16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: Lüfer (Bana göre 1kg, arkadaşıma göre 400gr) :-))
furunotr
kırtasiyelerde satılan parlak kendinden yapışkanlı kağıtlardan alıp bununla çıkan köpüğü kaplıyoruz, işte size mantar. Yalnız kırtasiyede satılan bu kağıtların yapışkanı zayıf biraz zaman geçtiktem sonra çözülmeye başlıyor başka bir yapıştırıcı maddeyle (suya dayanıklı olan) bunu takviye etmek gerekiyor, şu an fotoğraf gönderemiyorum, çekince bir ara gönderirim.

Ben parlak olarak nalburlarda satılan yanmaz bantlardan kullanıyorum. şu soba borularına kaplananlardan. yapıştırıcısı çok kuvvetli ve kendisi de alüminyum olduğu için gayet düz duruyor ve yapışkanı kalkmıyor.
ahmetozdemir16 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları