Rapala Ucundaki Halkalar Hakkında

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında vodıl tarafından paylaşıldı.

1. vodıl

vodıl Zafer NİZAMOĞLU

Favori Kamış:
    Okuma V sistem 3 mt. 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    LEVREK (2.750 gr.)
    Arkadaşlar merhaba,

Kafama takılan bir şey var:confused: .Bu kullandığımız sahtelerin çoğunun ucunda bildiğiniz gibi halkalar bulunmakta.Halkaların,rapalanın aksiyonunda olumlu ya da olumsuz bir etkisi varmı,halkayı çıkartsak ne olur,öylece kullansak ne olur ? Bu konu hakkında fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.RASTGELE

Mesela aşağıdaki resimde görüldüğü gibi...

2. modena

modena

eğer orjinal halinde varsa sorun yaratmaz...kimi sahtelerde var kimi sahtelerde yok...özellikle su üstü sahtelerde hiç sorun olmaz gibi...

3. aybata74

aybata74 Gökhan POLAT

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster cx 4.20 200
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 xtb
    En İyi Avı:
    Kalkan 3.450, Levrek 5.200, Eşkina 2.800
    Tabiki çıkartarakta kullanabilirsiniz, Rapala düğümü ile sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Fakat avlarınızda çok sahte değiştiriyor iseniz bu sizi epey zorlayacaktır, bu devrede ortaya rapala klipsleri girer. Avlandığınız meradaki balıklar hakkında bilginiz var ise bu balıkların ağırlıklarına uygun çekerli rapala klipsleride kullanabilirsiniz...

4. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    su üstü sahtelerin halkasını çıkarma taraftarı deyilim,gagalılar istisna,

su üstü sahteyi çembersiz atıp çekersen burnu biraz yukarı kalkarak geliyor)diğer türlü suya daha yapışık geliyor

5. aybata74

aybata74 Gökhan POLAT

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster cx 4.20 200
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 xtb
    En İyi Avı:
    Kalkan 3.450, Levrek 5.200, Eşkina 2.800
    Su üstü sahtelerin ağırlıkları (WTD aksiyonu sergileyenler için) genelde arka kısmında yoğunlaşır, bu tip sahteleri durgun bir suya bıraktığınızda kıç kısmının suyun içinde baş tarafının suyun dışında olduğunu görebilirsiniz, buna güzel bir örnek olarak İma Skimmer'leri gösterebilirim yada Zenith z Claw sahtelere bakabiliriz...

6. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    Önceleri ben de halkaları çıkarıp kullanıyordum. Ama o kadar çok sahte değiştiriyorum ki bazen, her defasında rapala bağı yapmak çok zor geliyor. Hele ışığın az geldiği akşam üzeri saatlerinde çok zaman kaybettiriyordu bana. Rüzgara karşı 0.20 misinayı yetersiz ışıkta bağlamak 50 yaşındaki gözlerime zor geldi:rolleyes:
    Geçenlerde bir paket halka aldım ve bütün sahtelerimin halkalarını yeniden taktım. Artık küçük bir halkalı fırdöndü kullanıyorum siyah nikel renginde.
    Zaten o halkayı çıkarmak gerekse üretici firma takmazdı. Bence en güzeli orijinal hali ile kullanmak. Sahte kutusundan halkalı çıktıysa halkalı, yok halkasız çıktıysa halkasız.

7. vodıl

vodıl Zafer NİZAMOĞLU

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    LEVREK (2.750 gr.)
    Arkadaşlar jeton sonradan düştü :D O zaman halkanın amacı rapala düğümünden kurtulmak,yani halka düğümün yerine geçiyor ha :D tamam o zaman halkalar kalsın...
    Aydınlattığınız için çok teşekkür ederim,saygılarla...

8. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Ben de bir seyi anlamiyorum :S

Mesela diyelimki o split halkayi cikartmadik ve leader'imizi oraya bagladik rapala dugumu ile.
    Peki at cek yaptikca o misina halkanin arasina girerse ve kurtulursa ne olacak?

9. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    Emrah, halkaya kancalı fırdöndü takıyoruz. Rapala düğümü kullanmak istersek halkayı çıkarıyoruz, sahteye direk bağlıyoruz.

10. vodıl

vodıl Zafer NİZAMOĞLU

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    LEVREK (2.750 gr.)
    Emrah benim anladığım kadarıyla halkaya artık rapala düğümü atmayıp direk normal kaydırmalı düğüm atıyoruz herhalde.Düğümüde halkanın güzel bir yerine denk getirirsek büyük ihtimalle halkanın arasına girmeyecektir :rolleyes:
    Ustalar bu konudada yardımcı olurlarsa seviniriz :)

11. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    halkayı cıkarırsanız bir nevi rapala düğümü kullanmak gerekiyor, şahsen ben rapala düğümü rapala klipsi kullanıyorum, ancak en orjinal hali rapala düğümü kim ne derse desin, onu düzgün bağladıgınızda dalgasiz rüzgarsiz denizde onun yüzüsüne atlamiyacak balık yok, küçük zarganalar turnalar rapala düğümündeki yüzüşe bayılıyor :) tabi senın cekisin, ve aksion cok önemli.... halkalarda bunlar rapalaya takılan...

http://www.avmarketi.com/asp/product/8403/OKUMA-RAPALA-HALKASI-12NO

12. turna

turna

Buradaki ilave halkanın görevi rapala düğümü yerine doğrudan halkaya bağlantı yapmak ve avda devamlı rapala değiştirirken çok kolaylık sağlıyor, olmayanlarada ben takıyorum, aksiyonda bozukluk olduğunu görmedim, tabi ki uygun halka takmak şartıyla.

13. atakule team

atakule team hüseyin

Favori Kamış:
    Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
    Favori Makine:
    shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
    En İyi Avı:
    hedefim 120 cm
    arkadaşlar bu konuyu epeydir kafa yoruyorum bende çok sık rapala değiştirdiğim için rapalaların önündeki halkayı çıkarttım rapala halkası gibi değişik boylarda hem ipten hemde ince çelik telden bişeyler denedim daha kısa boylarını ve değişik klipslerden denedim avda bunların hangisi iyi sonuç verecek merak ediyorum
    yaklaşık 2 yıldır kendi seçtiğim kliplerle değişik çelik tellerle avlanıyorum çünkü piyasada satılan çelik tellerin klipsini çok kullandım ama daha iyisi ve sağlamı varken kendi çelik telimi kendim yapıp seçtiğim klipsi kullanıyorum necizana buda benim çalışmam :)

14. vodıl

vodıl Zafer NİZAMOĞLU

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    LEVREK (2.750 gr.)
    Hüseyin abi merhaba,
    Güzel ve değişik bir yöntem,inşallah kullanışlıdır...Rastgele...

15. atakule team

atakule team hüseyin

Favori Kamış:
    Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
    Favori Makine:
    shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
    En İyi Avı:
    hedefim 120 cm
    slm

zafer abicim biçoğunu kullandım bazılarınıda değişik değişik ip yada ince çelik telden mümkün olduğu kadar çok hafif malzemeden yapıyorum inşallah daha da güzel olacak :)