Göllerdeki Gizli Tehlike İsrail Sazanı..

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Merhabalar dostlar, tatlı su balıkları ve avcılığını çok severim fakat en sevmediğim tür halk arasında israil sazanı denilen türdür aslına bakacak olursanız böyle bir tür yoktur nası yani diyeceksiniz biliyorum şöyleki israil sazanı diye bildiğiniz balığın sazan türüyle ilgisi yoktur bu balık tamamen mutasyon bir türdür ve asıl familyası akvaryum balığı olan çiklet balığıdır, DSİ nin balıklandırma çalışmaları kapsamında olan bir iş bu, israil çipurası na benzirliği ile aldığı adıyla aslında ilgisi yok yani. Balıkları değişik türleriyle çiftleştirip salıyorlar o gariplerimde bulundukları ortama uyum sağlamak için mutasyon geçiriyor herşeyle beslenir ve hızlı ürer yamyamdır çengelli iğne ile bile yakalanır, lezzeti yoktur, çok kılçıklıdır ekonomik değeri yoktur ve avlaması eğlenceli değildir en kötüsü ise salındığı yerdeki diğer türlerin yaşama alanını kısıtlar.
    israil sazanı adıyla bahsettiğiniz balık chiklet geni taşıyorsa bırakıldığı yerde hızla üreyip ordaki diğer canlıları tüketene kadarda savaşacaklardır. bu üretim tekniği gayet bilinçsiz..Saygılarımla

Son düzenleme: 15 Nisan 2006
  2. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    sevgili yakamoz açıklamalarınız için çok teşekkür ederim..........

3. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    hamdi abi israil sazanı denilen balıkdan omerlide var ve her yıl normal sazan azalıyor cunku ogrendigim kadarıyla israil sazanı diger balık yumurtalarına bayılıyor ve balıkların azalmasına sabep oluyor...

4. turna.06

turna.06

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    60 cm turna kapulukaya barajı
    bilgiler için çok teşekkürler ya benim gittiğim göletlerde vilen devamlı oltama gelirdi ama sazan die bilirdim yani

5. avcı_55

avcı_55 Alaattin ışık

Favori Kamış:
    Olta.
    Bilgi

Ömerlide altı-yedi yıl öncesine kadar süper sazanlar yakalardık.Ama artık maalesef israil sazanı atıltıktan sonra diğer balıklar hızla tükendi.En son sazanımı Üç sene önce yakalamıştım.Buna bi çözüm bulunmazsa başka balık türü kalmayacak.!

6. cello

cello

Favori Kamış:
    olta ile
    En İyi Avı:
    7 kilo aynali sazan
    bu konuyo açtigin seni tebrikederim

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abi allahın gucune gitmesin bu balıgın tadı cok kotu onun için ben artık buyuk cekmece golune gitmeye basladım

8. bigbaro

bigbaro

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    pullu5 .500(görülen balık) 0.28 lik misina
    katılıyorum iğrenç ve avcılığıda zevk vermiyor

9. barred

barred

bende aynen görüşlerinize katılıyorum 1 senedir ömerli barajına gitmiyoruz

Peki bu balığı durudurmanın bir yolu yokmu böyle giderse 3 sene sonra ömerlide sazan kalmıyacak

10. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın barred maalesef bu balığın girdiği yerde durdurmak imkansız yazımda dediğim gibi diğer türleri yok edene kadar saldırır.
    Ancak bunun tek çözümü bana göre göllerde balık üreme işini üstlenen yetkililerin planlı bir üretim tekniği uygulamalarına bağlı.Saygılarımla

11. tasim yıldız

tasim yıldız

Favori Kamış:
    olta, kamış
    En İyi Avı:
    sazan 4.638 gr.,1,5 kg çipura
    ömerli barajı

arkadaşlar ben izmirliyim bir kez istanbula gitiğimde fırsat bulup ömerli barajına gitmiştim. ordaki yaşlılar 5-10 sene öncesi tutukları sazanları anlatılar ve bu israil sazanı denen balığı saldıktan sonra diğer balık neslinin hızla azaldığını anlattılar. sanırım sazanlar yumurta dökerken boyu küçük olduğu için altına giriveriyormuş ve yumurtalar daha suya yayılmadan yiyormuş.
    pirana gibi balık vallah

12. necayip

necayip

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1m boy ve 3kg Yılan balığı
    merak etme dostum orada da yeterince var

13. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Böyle bir türün olmadığını söylemek yanlış olur. Böyle bir tür vardır.Sazan türü ile alakasının olmadığı doğrudur. Ülkemizde "ciklet" adı verilen balık familyasına (Cichlidae) üye bir balık türüdür. Cichlidae üyeleri, bölgelerini savunurlar ve yumurtalarıyla yavrularını çok iyi korurlar. Birçok cichlid türü, yavru veya yumurtalarını diğer balıklara kolay kolay kaptırmaz. Oldukça saldırgan balıklardır.

Cichlidler ailesi (Cichlidae), levreksiler (Perciformes) takımından bir ailedir. Bunlara "alaca levrekler" de denilmektedir. Afrika (Malawi Gölü, Tanganyika Gçlü, nehir sistemleri) ve Amerika kıtalarına dağılmıştır. Doğal olarak buralarda bulunurlar. Yüzlerde türü bulunmaktadır. Bazıları sofra balığı olarak değerlendirilir. Bazıları da gözde akvaryum balıklarıdır. Akvaryum hobisinde oldukça popüler olan discus, astronot balığı, melek balığı, sarı prenses, zebra cichlid gibi türler; bu ailedendir.

Konuyu çok fazla uzattığımın farkındayım. İsrail sazanı denen tür (aslında neden "sazan" deniyor, anlayabilmiş değilim) Cichlidae ailesinin "Tilapia" cinsini oluşturan türlerden biridir. Genel olarak Nil Nehri ve havzasında yaygındırlar. Tilapia balıklarının bazı türleri akvaryumlarda bakılmaktadır. Bazıları da sofra balığı olarak değerlendirilmektedir. Bazıları da ülkemizdeki sulak alanlara bırakılmıştır ve büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Rsimler için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz:

http://images.google.com.tr/images?svnum=10&hl=tr&lr=&q="tilapia"

Saygılarımla...

14. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Abi Biliyorum Ordada Var Ama Orda Baska Baliklarda Var Ömerlide Artik Nerdeyse Sadece Israil Sazani Var

15. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın tolkien yazımı iyi okumadınız herhalde ben israil sazanı diye bir tür yoktur dedim bu balık'ın türü ve asıl ismi ciklet familyasındandır Saygılarımla

Son düzenleme: 26 Nisan 2006
  16. cara

cara

Favori Kamış:
    turna ve sazan için kullanılan hemen hemen bütün takımlar.
    En İyi Avı:
    ferdi olarak turna 54cm.
    Ankara dan selamlar

Arkadaşlar bu işlerin başındaki kişiler balıkla balıkçılıkla ilgileri yok size bir konu anlatayım 2 hafta önce cumartesi biz bir ekipile kum ocaklarına gittik o gün 18 turna aldık pazar günüde diğer ekibimiz aynı yere gitti öğle saatlerinde kırıkkale tarım il müdürlüğü görevlileri ve jandarma ekibi gelmiş ve arkadaşlara yasak olduğunu söyleyerek avı bırakmalarını istemişler arkadaşlarda 1 nisan itibari ile sezonun açıldığını ve sirkülerdeki bilgileri her ne kadar anlatsalarda takımlarının ancak turna için kullanıldığını izah etmelerine rağmen ,görevlilerin sazanın üreme dönemi konusundaki ısrarcılığı üzerine avı bırakıp dönmüşler yani görevlilerin turna hakkında hiç bilgileri yok arkadaşlarda tartışmaya girmek istememişler. Ben salı günü tarım ilmüdürlüğünü aradım amatör balıkçılık ile ilgili bir görevliyle konuşmak istedim beni birine bağladılar bende kırıkkale tarım il müdürlüğünün özel bir kararla bölgelerinde bir yasak uygulaması yapmış olabilirmi diye sordum bana net bir cevap veremeyince bende dedimki madem yasak var köprü köyde ağ ile yakalanmış turna ve sazanları satıyorlar yine ankarada ivedik sanayii girişinde ve dışkapı mevki hastanesi arkasında yayın sazan kadife ve sudak satıldığını söyledim bana verdiği cevap çok ilginç dediki o balıklar avlanmanın serbes olduğu illerden geliyor. Ben yorumu size bırakıyorum.. saygılar.

17. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abi anladıgım kadarıyla bizim memurlar(bu balık avı ile ilgilenen)hiç bir bilgisi yok sen boyle soyleyince kaçamak cevap vermiş başka cevap veremez cunku konuyla ilgili bilgileri yok aynı şey oldu melih reis hatırlar bana eşkine avı yasak dedi ama bu balık carfurda cok rahat satılıyor soruyorsun bunlar ithal deniyor senin sazanlar gibi serbest olan yerden geliyormus isteyen işine geldigi gibi cevap veriyor

18. KALPKAÇCI

KALPKAÇCI

Israil Sazani

Arkadaşlar Bu Kadar Kötü Bir Balik Olurmu Ya. Balik Tutamiyoruz Bu Israilin Yüzünden. Kancada Yem Birakmiyo. Bu Baliği Biz Almiyoruz Aslinda Ama Bi Gün Irilerinden Bitane Diğer Sazanlarla Yeriz Diye Aldik . Akşamdan Buz Dolabina Koyduk . Sabah Temizlemek Için Çikardiğimizda O Israil Kovada Yüzmeye Başladi. Canida Çikmiyo Ya. Öyle Bide Ürüryoki Yumurta Dol Oluyo Içleri. Where ........

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Mayıs 2006
  19. anil20

anil20

Favori Kamış:
    gırgır dip takımı ve şamandıra
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 5 kg.
    evet bizim denizlide de şehir merkezine yakın bir yer var.orda daha önceleri kadife ve aynalı sazan çıkmaktaydı.geçen sene israil sazanı atıldı.şu anda kadife ve aynalı sazan dan eser kalmamış bulunmakta.benimde hiç sevmediğim bir balık:mad: :mad:

20. çılgınispari

çılgınispari

Sevgili Arkadaşlar
    Bu israil Sazanı Büyükçekmece gölünde bahçeyişte çatalça otoban altında çokça mevcut olup yakalayıpta tekrardan suya atmadığımız bir türdür yemek isterseniz keyfiniz bilir:) kılçıklarına katlanabilirseniz gider biz daha ziyade mahallenin kedilerine ve köpeklerine veririz unutmadan sakın burada bilmeden bu yazımı okuyupta çok vahşi demesin bu göllerimizin can düşmanı haberiniz ola