eski motora fatura nasıl bulucaz?

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında N-ari tarafından paylaşıldı.

1. N-ari

N-ari Ari Kolanciyan

merhaba arkadaşlar.
    başlıktanda anlaşılacağı uzere 2. el aldığım 15 beygır yamaha marka motorumun lıman baskanlığına kaydını yaptırmam ıcın faturasına ıhtıyacım var. ne bende nede aldığım kişide faturası mevcut değil. fikri bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim. 2. el motor alım satımı yapanlar vs kdv karşılığı yapabılıyor faka henuz oyle bırını bulamadım.
    şimdiden teşekkür ederim.

2. yalnız balıkçı 45

yalnız balıkçı 45 kamil

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı -14 kg fazla
    Bence o iş zor.Ama olurmu olur?Bu tür motorları almamak en iyisi.Alırsak çalıntı mallara pazar açarız;)

3. seymensedat

seymensedat SEDAT ERDEM

Favori Makine:
    RYOBİ 6000 VI
    Faturasız ne tekne nede motor almak doğru değil, bak şimdiden sıksıntıya düşmüşsünüz. Hurdacılar'la bir konuş derim.

4. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    tamircilerle konuş sana yardımcı olurlar....(birden fazla tamirci ile)

5. IBEX

IBEX Ayboar Taşdemir

Favori Kamış:
    Shimano Alivio 210, Shakespeare Ugly Sapphire 240, Okuma Salina Seaspin 290
    Favori Makine:
    Shimano Exage 2500 FC, Okuma Trio 40, Okuma Avenger 30A
    En İyi Avı:
    3.8 kg levrek
    Eskiden, muhtardan sahiplik belgesi alınarak yapılıyordu bu iş...

6. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Faturası olmayan bir mala sonradan fatura kesmek suçtur. Neden faturası yok. Çalmış mı, gasp mı etmiş. Nereden bulmuş bilmek lazım. Faturasızsa yakalandığında emsal bedel üzerinden KDV ödersin. Ayrıca vergi cezasıda. Eğer satıcıya ulaşabilirsen onda kalan fatura sureti notere onaylatılırsa aslı gibi kullanılabilir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Mayıs 2011
  7. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Bu motorun daha once kullanıldıgı bir tekne yokmu ? bu teknenin liman kaydı yok mu? Eger var ise, dosyasından ilgili fatura bulunabilir ve gereken islemler bunun ısıgı altında tamamlanabilir. Nacizane fikrimdir.

8. simendifer

simendifer Sennur

Arkadaşlar, konu içerisindeki bazı mesajlar silinmiştir. Lütfen konuya yazarken, üslubumuza özen gösterelim. Teşekkürler.

9. OMMG

OMMG OKAN

Aslında gayri resmi yani kanunlara göre suç teşkil eden bir konu hakkında böyle aleni bir başlık açılması da ne kadar sağlıklı tartışılır ama nacizane tavsiyem ( sizi tenzih ederek söylüyorum çünkü bu motoru hangi şartta ve kimden aldığınızı bilmiyorum) ikinci el motor alınırken faturasız ürünlerin alınmaması.Aksi halde bir çok kişiyi mağdur eden hırsızlara çanak tutmuş oluruz,belki birgün bizde bu yüzden mağdur olabiliriz...

10. N-ari

N-ari Ari Kolanciyan

öncelikle herkese teşekkürler. zamanında aldığımız bir motor bu yeni değil. aldığım kişiyle goruştum onun elinde fatura yok. urun calıntı değil ondan eminim . sadece zamanında herşey bukadar duzgun yurumediği için bir şekilde onemsenmemiş. ithalatcı fırmada 5 seneye kadar olan kayıtlar var eskisi yok.
    bu işin legal yolu nedir. misal: ben motor aldım 10 sene once kulanmıyodum depomda duryordu faturası falanda kayıp sımdı kullanmaya basladım lıman mudurlune kayıt yaptırıcam. ? olayı boyle dusunsek? ne yanı faturayı kayebttık diye motoru copemı atıcaz yoksa durdayamı cıkartıcaz?

11. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Seri numarasi yokmu motorun? Illaki biyerde kaydi vardir

12. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    o beygirde motor vergi yükümlülüğü olan bir motordur ve birşekilde sıfırken tescili yapılırken bir sureti devletin ilgili biriminde vardır diye düşünüyorum, gerçi arşivdedir varsada arayıp bulmak istemezler, o yüzden araya hatır koymak lazım, herhangi vergi dairesinden bilgi alınabilir sanıyorum.

13. N-ari

N-ari Ari Kolanciyan

seri numarası var tabiki motorun uzerinde yazıyor.

14. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    ben 3 sene önce temiz kağıdı çıkarttım. neden sana zorluk çıkarrttılar anlamıyorum. ben motoru otoparkçıdan almıştım o da bana fatura kesti servise ötürdüm gerekli işlemleri tanıdık bir kaptan vasıtasıyla yaptırdı. liman müdürlüğünden gelip onayladılar. BUTUN ISLEMLER YASAL. sen doğru olanı yapıyorsun ki o motorun tekrar çalınmasını önleyeceksin. liman müdürlüğüne derdini anlat seni yönlendirecekler. gerekirse balıkçı barınağından birini bul takibini yapsın. temiz kağıdını ve plakayı çıkardıktan sonra bir sorun kalmıyor. çalınsa bile tekrar temiz kağıdını çıkaramaz.

15. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    olmazsa özelden sorabilirsin.

16. Pelinerali

Pelinerali Pelin

Benimde benzeri bir sorunum var. Yaklaşık 10 sene önce bir atv aldık bi firmadan. Kullanmadık yıllarca ve trafiğede çıkarmamıştık. Faturayı kaybettik. İlgili firmayı aradık ama hem el değiştirmiş hemde sadece 5 sene içerisindeki faturaları tutuyorlarmış. Haliyle bizde satış yapamıyoruz. Çözüm nedir bilemiyorum yüksek ihtimalle elimizde kalacak.