BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Malzemeler & Ekipmanlar > Sahte Yemler
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Gece için sahte önerisi. . . ?

27-05-2011, 17:33   #1
UzuNHoca
Ismail / Muğla-İzmir-Aydın-Balıkesir

UzuNHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Okuma V-System 2.40
Favori Makinası: Shimano Sahara 3000 FD
En İyi Avı: Levrek 1.5 Kg
Bu konu altında önereceğiniz sahte ve renk kodlarını bekliorum. . İyi verim sağlayan sahteleri yazarsanız sevinirim. .
UzuNHoca çevrimdışı  
27-05-2011, 19:02   #2
mufi
Muvaffak İŞMEN / İzmir

mufi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
Favori Makinası: Daiwa GS 9
En İyi Avı: her av iyidir yeterki usule uygun olsun
levrek için süt beyaz olsun , birden fazla deneyimle sabittir...
mufi çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
27-05-2011, 23:07   #3
balli
m.nuri akkaya / erzurum

balli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
Favori Makinası: Shimano Hyperloop 4000 RB
En İyi Avı: yayın balığı nasipse
emir şengezer
Kaynaklar için teşekkürler. Neredeyse herkes gece avı için koyu renk Bomber marka sahteleri önermiş, edinmek şart oldu . Renkler de şu şekilde;

Bir de simsiyah sahteler var. Bildiğim kadarıyla çok berrak sularda güneşli havalarda kullanmak için... Yoksa değil mi ?

diverozcan
Siyah ağırlıklı ve koyu rengin hakim olduğu sahteler gece avında verimlidirler. Tecrübelerle sabit

Bu renk kombinasyonlarına dikkat çekmek isterim.

http://www.stripersonline.net/cart/s...D=PUT_SID_HERE
Maket balıkların piri, sevgili Özcan ağabeyin konu hakkındaki görüşü.

Muvaffak abim sakın ak dediğine kara dediğimi sanmayasın. "Sizde bir türlü, bizde bir türlü" hesabı.
balli çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
28-05-2011, 03:48   #4
Corydorass
Hakan Benli / Ankara

En İyi Avı: 73 cm Turna, 61 cm deniz levreği
nacizane olarak fosforlu raglou tavsiye ederim .. bu gune kadar tuttugum tum levrekleri bu sahte ile ve gece aldim ..

saygilarimla
Corydorass çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
28-05-2011, 06:51   #5
mufi
Muvaffak İŞMEN / İzmir

balli

Muvaffak abim sakın ak dediğine kara dediğimi sanmayasın. "Sizde bir türlü, bizde bir türlü" hesabı.

Oltacı dergisinde önümüzdeki sayıda yayınlanması muhtemel yazımdan alıntı,
gelecek sayıda , sudaki ışık ve balıklarda görme konusu var ,

Jiğ avcılığına bir yaklaşım amacı ile , derin su jiğ avcılığında parlak malzeme derin suda daha fazla yansıma yapar , mesela tek renk beyaz jiğ o ortamdaki tüm fotonları yansıtacağından daha kolay görünür.. koyu renkli jiğ ışığı emer ve görünmesi zorlaşır..
-Çok açık durgun havalarda çok parlak renkler balığı ürkütebilir. Bu durumda hafif mat renklerdeki yalancı yem kullanmak ta fayda vardır..
-Suyun rengine yakın yada aynı renkte yalancı kullanmak yemi göstermez randıman alınmaz
Yani ışık olmadıgı zaman en karanlık anda en garantili renk beyaz dır.

Şimdi size kendi uygulamamdan da bir örnek vereyim..90 lı yılların başında istanbulda avcılar açıklarında 6-8 metre derinlikte istavrit avlıyorum Yaz ortası , çok sıcak . güneş tam olmasada dik e yakın açıda , yüksek basıınç var deniz çarşaf gibi derler ya! .. santim oynamıyor sanki masanın üzerinde duran bir bardak su gibi durgun . böyle anlarda güneşten gelen ışık fotonları su yüzeyinde dalga ve vs olmadıgından kırılmadan oldugu gibi aşagıya iner..( su yüzeyindeki en ufak çırpıntı bile suya gelen ışıgın etkisini azaltır)

Kullandıgım takım ise çapari ... benim gibi etrafımda başkada tekneler var .. ama hepsinden daha randımanlı ben balık alıyorum... sebebi , çaparimdeki fark oldugunu ve muhtemel mantıgını daha sonra okuyarak araştırark öğrendim..... o yıllarda yapımdan gelen merak ve araştırma ile beyaz-kırmızı-yeşil-sarı-siyah tek renk çapariler yapar tek tek denerdim...

o gün o ortamda kullandıgım çapari siyah iğne ve siyah tüy idi (karabatak tüyü)

ve yine o yıllarda bulutlu havalarda veya derin sularda en iyi randımanı aldıgım çapari rengi .fosforlu sarı ip en yaptıgım çapari idi ..(ayakabı tamircilerinde deste ile satılan spor ayakabı bağı olan ip)

bu malzemeyi bulmadan önce beyaz ipleri veya beyaz tüyü , fosforlu sarı iz kalemi ile boyardım..bir defa idare ederdi sonra boyası çıkardı tabii..

Fosforlu sarı nın yaklaşık 50 m.ye kadar görülebilme özelliği vardır. tabii temiz su şartlarında zaten o tarihte istavritin gezdiği mesafe de 20-30 m arası idi..

Konu mufi tarafından (28-05-2011 Saat 06:55 ) değiştirilmiştir..
28-05-2011, 18:41   #6
33orfoz
Mustafa / MERSİN

Favori Makinası: Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
En İyi Avı: Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
Kırmızı kafalı , fosforlu yeşil , parlak turuncu ve içinde bilye olan sahtelerden gece verim aldım . Rapalanın SCF rengi benim favori rengimdir . Turna ve Palamut benim en iyi bildiğim avlar ve bu yemlerle defalarca yakaladım .
rapala original floating : SFC rengi , GFR rengi , CLN rengi favori balıklarımdır . Bilyeli istersen , yine aynı renklerde Husky Jerk var . 11-13-18 cm sahteleri mekana göre kullandım ve çok yakaladım . Gerçi ben Mersinde tekneyle açılıyorum .
Sizin avlağınız neresi ? Karadan mı avlanıyorsunuz ? En önemlisi budur . Av yapacağınız yere göre 100lerce çeşit varyasyonlar çıkabilir . Bunları bilmeden şu yemi alın diyemez kimse ama buraya uygun ve kendi kullandığım yemleri yazdım .
33orfoz çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
28-05-2011, 18:49   #7
pitbull
Furkan Güner / Ankara

pitbull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
Favori Makinası: Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
En İyi Avı: Turna-52cm
balli

Nuri Abi, ben de bu konuyu arıyordum . Burada yazacaktım ''koyu renkli sahteler öneriliyor'' diye, ama konuyu bulamadığım için yazmadım (desteksiz söylüyormuş gibi olmak istemedim) .
pitbull çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
28-05-2011, 21:54   #8
balli
m.nuri akkaya / erzurum

mufi

Yani ışık olmadıgı zaman en karanlık anda en garantili renk beyaz dır.

Şimdi size kendi uygulamamdan da bir örnek vereyim.

ve yine o yıllarda bulutlu havalarda veya derin sularda en iyi randımanı aldıgım çapari rengi .fosforlu sarı ip en yaptıgım çapari idi ..(ayakabı tamircilerinde deste ile satılan spor ayakabı bağı olan ip)

bu malzemeyi bulmadan önce beyaz ipleri veya beyaz tüyü , fosforlu sarı iz kalemi ile boyardım..bir defa idare ederdi sonra boyası çıkardı tabii..

Fosforlu sarı nın yaklaşık 50 m.ye kadar görülebilme özelliği vardır. tabii temiz su şartlarında zaten o tarihte istavritin gezdiği mesafe de 20-30 m arası idi..
Teşekkürler efem. Gerçekten nev'i şahsına münhasır, yılların araştırma ve tecrübesiyle elde edilen güzel sonuçlar. Gece avı veya belli mesafelere kadar derinsu avı düşünen kardeşlerimize yol gösterici olacaktır muhakkak. Ellerine sağlık abicim.
28-05-2011, 21:56   #9
balli
m.nuri akkaya / erzurum

pitbull
Nuri Abi, ben de bu konuyu arıyordum . Burada yazacaktım ''koyu renkli sahteler öneriliyor'' diye, ama konuyu bulamadığım için yazmadım (desteksiz söylüyormuş gibi olmak istemedim) .
Aha da buldun.

Sonra?
29-05-2011, 07:54   #10
mufi
Muvaffak İŞMEN / İzmir

balli
Teşekkürler efem. Gerçekten nev'i şahsına münhasır, yılların araştırma ve tecrübesiyle elde edilen güzel sonuçlar. Gece avı veya belli mesafelere kadar derinsu avı düşünen kardeşlerimize yol gösterici olacaktır muhakkak. Ellerine sağlık abicim.
Teşekkürler Nuri kardeş . ben, sen ,o ,,bizler varız.. tek başımıza neyizki??

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları