BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Kıyıdan Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

kıyıdan gece avı sorusu

23-09-2011, 19:37   #1
greenfish
q / q

greenfish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Herkese selam;
sonbaharın kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde gece avına merak saldım.
ben Antalya/alanya'da yaşıyorum.Daha önce hiç kıyıdan gece olta atmadım.
burada size birkaç soru sormak istiyorum.sizlerin önerilerine ihtiyacım var.

öncelikle elimde olan kancaları size göstermek istiyorum.büyük olan kancayı kuzenimden aldım numarasını bilmiyorum ama yanındaki küçük olan kanca 8 numara.

yem olarak dondurulmuş hamsi fleto kullanmayı düşünüyorum.
Benim aklımda 2 farklı olta düzeneği var.

bu iki düzenek hamsiyle iş yapar mı ve gece ne gibi balıklar alabilirim?

greenfish çevrimdışı  
24-09-2011, 07:33   #2
yavsan
soner / antalya

Favori Kamışı: remixon
Favori Makinası: remixon
En İyi Avı: levrek 4 kg
Bildiğim kadarıyla hamsi çok çabuk düşen ve kendini salan bir yem. Bunun yerine ustalarında bana önerdiği gibi tuzlanmış sardalya kullansan daha iyi olur diye düşünüyorum.(Ben daha deneme fırsatı bulamadım). Gece avlarda kendi deneyimime dayanarak dipten avlanmanın daha verimli olduğu kanaatindeyim.
yavsan çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
24-09-2011, 09:41   #3
greenfish
q / q

yavsan
Bildiğim kadarıyla hamsi çok çabuk düşen ve kendini salan bir yem. Bunun yerine ustalarında bana önerdiği gibi tuzlanmış sardalya kullansan daha iyi olur diye düşünüyorum.(Ben daha deneme fırsatı bulamadım). Gece avlarda kendi deneyimime dayanarak dipten avlanmanın daha verimli olduğu kanaatindeyim.
peki geceleri kıyıya hangi balıklar gelir, dip oltası için çok uygun bi yer değil ama verimli geçicekse her 4-5 atışda bi uç kaybetmeye de razıyım.
greenfish çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
24-09-2011, 12:00   #4
yavsan
soner / antalya

Valla gece yavru balıklar oltanızı çok rahatsız etmeyeceği için sürekli vuruş alamaz ve güzel bir balığın gelmesi için biraz bekleyebilirsiniz. Avlanacağınız bölgede ne çıkar bilmiyorum. Gece avları bana bir şey göstermiştir ki her an her şey olabilir. Eğer taşlı kayalı bir bölgede avlanacaksanız oltanızı attıktan sonra çok fazla kurcalamayın birazcık boşluğunu alın o kadar.Oltanızı çekip yemi değiştirmek istediğinizde ise balığı tasmalar gibi kamışı birden çekin ve makarayı mümkün olan en hızlı şekilde sarın. O zaman oltanız çok fazla takılmaz.Takılırsıda hemen ümitsizliğe kapılmayın. Kamışı sağa sola çevirip kurtarmaya çalışın .Olmadı durduğunuz yeri değiştirip kurtamrmaya çalışın gene olmadı. Bu sefer misinayı elinizle çekerek koparmayacak şekilde misinayı zorlayarak asılın. Ya kanca açılır,ya takıldığı ot felan kopar. Bir şekilde kurtulur.
26-09-2011, 11:13   #5
yavsan
soner / antalya

avınız nasıl geçti anlatmamışsınız...
26-09-2011, 12:54   #6
greenfish
q / q

hava biraz kötüydü o yüzden avı erteledim dün denize gittiğimde dahi oldukça fazla dalga vardı.bu gece avı biraz daha bekliycek.sizin dışınızdaki forumdaki hiçkimse fikir beyan etmemiş.çok zor bi konu olduğunu sanmıyorum ama sanırım artık bu forumda konu açmayacağım.
26-09-2011, 13:06   #7
skoylu
Serdar KÖYLÜ / GEBZE

Favori Kamışı: Olta, başkası olmaz..
En İyi Avı: Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
greenfish
hava biraz kötüydü o yüzden avı erteledim dün denize gittiğimde dahi oldukça fazla dalga vardı.bu gece avı biraz daha bekliycek.sizin dışınızdaki forumdaki hiçkimse fikir beyan etmemiş.çok zor bi konu olduğunu sanmıyorum ama sanırım artık bu forumda konu açmayacağım.
Söylenecek her şey söylenmiş olduğu için olabilir mi?

Kendi adıma söyleyecek daha fazlasını göremiyorum. Gereksiz gürültü yapmak olur başka söylenenler.
skoylu şuan çevrimiçi   Alıntı ile Cevapla
26-09-2011, 14:21   #8
mufi
Muvaffak İŞMEN / İzmir

mufi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
Favori Makinası: Daiwa GS 9
En İyi Avı: her av iyidir yeterki usule uygun olsun
Sevgili Anıl, bu tip ortamlarda bazı üyeler sordukları soruya hemen cevap bekler.. ama bu kesinlikle münkün olmaz yıllardır bu alemde gördüğüm budur.. burda biraz sabır gerekir..beklediğin cevap (en güzeli diyelim) üyenin işi gücü verdır PC ye uzaktır vs.. bir hafta sonra gelir..bu nedenle moralini bozma..bu ortamın gidişatı böyledir..

elindeki ufak iğne kıyıdan av yapmak için uygun -6-7 side olabilir..büyük iğne ise bırakma tarzı av için olsa gerek.. gece avcılıgna gelince bazı türler gece beslenir abazıları gündüz bazıları günün ilk ve son ışıkları ile..bu durumda senin av yapacagın bölgedeki balık türlerinin en azından bilmek lazım ..ve o ortamda başkaları ne ile avlıyorsa sana yardım edebilir..
arkadaşımızın dediği gibi hamsi saglıklı biryem değildir..kıyıdan atışlarda mutlaka dagılır..tuzlu sardalye veya suyu kurutukmuşkarides , kalamar eti ,tavuk beyaz eti gibi yemler daha bir dayanıklı olur. bırakma denilen oltayada sirküler dahilindeki yemlik türlerden bir tanesini kuyruk dibinden ve sırt yüzgeci altından öldürmeden takarsan bu şekilde oralarda levrek - sarıkuyruk -akya vs varsa gelebilir.
diğer yemlide ise ilişkintisi olmayan yerleri tercih et 2-3 lü dip oltası ile mırmır-çupra-karagöz-ispari gibi balıklar dip oltsına gelir . genelde dere agızlarında çok ujzaga atmayada gerek yoktur bırakma sistemi ile gece levrek tutma şansın olabilir..

bu işin başıda sonuda kısmet...
mufi çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
26-09-2011, 20:28   #9
greenfish
q / q

öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkürler.ben biran önce cevap bekleyenlerden değilim zira; 314 görüntülenme 2 cevap
2 ihtimal var ki;
-ya 314 balıkavı.net üyesi hayatında hiç kıyıdan gece avına gitmemiş
-yada 314 kişi zahmet edip cevap yazmamış

herneyse sorun değil...

26-09-2011, 21:10   #10
sado35
sadettin / izmir

sizin orda varmı bilmem ama gece için en iyi yem mamun fakat büyük olmmamak şartı ile
sado35 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları