BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Tekneden Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

JAPON YAPIŞTIRICISININ misina üzerindeki etkisi nedir ?

03-10-2011, 18:58   #1
reha81
reha kızıl

örgü yada normal misinalarda ek yada kanca düğümlerinde kullanmak istiyorum. sizce çürütür mü yada misinayı yıpratır mı ?
reha81 çevrimdışı  
03-10-2011, 19:14   #2
western222
Süleyman / Mersin

western222 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: RON THOMSON TYRAN 2.70 cm
Favori Makinası: DAM QUICK EFFZETT 735 RD
deneyip sonucu görebilirsin sanırım
western222 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-10-2011, 19:19   #3
skoylu
Serdar KÖYLÜ / GEBZE

Favori Kamışı: Olta, başkası olmaz..
En İyi Avı: Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
FC misinaysa pek bir şey yapmaz. Genellikle düğümün sağlamlığını artırır. Ama tutma gücü pek fazla değildir.

Fused örgü misinaysa, aynı şekilde, faydası olmaz. Zira onların üstü teflon kaplıdır ki, teflona hiç bir şey yapışmaz.

Normal örgü misinalara japon doğrudan yapışmaz ama, lifleri arasına girerek orada sertleşir. Misina bir tür kompozit malzemeye dönüşür. Fakat yapışma çok iyi olmadığından dayanıklılığı pek iyi değildir.

Japon yapıştırıcı, siyanoakrilat denen bir temelden üretilir. Klasik japon yapıştırıcısı, metil-2-siyanoakrilat denen bir şeydir. Bu şey, suyu (havadaki nem) yakarak polimerleşir. Bu da ısı açığa çıkarır ki, hiç bir misina ısıyı sevmez.

Ayrıca, zaten birer polimer olan misinaların bu yeni polimerle arası pek iyi değildir.

Ama daha farklı siyanoakrilat temelleri naylon gibi polimerlere daha iyi tutunabilir. Bu tür yapıştırcılar mevcuttur ve misinaları yapıştırmak için kullanılır.
skoylu şuan çevrimiçi   Alıntı ile Cevapla
03-10-2011, 19:21   #4
farukaan
faruk / İzmir...

farukaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Remixon wınner 360mm 80-120 gr
Favori Makinası: Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
En İyi Avı: Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
Şimdi bu japon yapıştırıcılarının geneli üzerine döküldükleri madde yumuşaksa ona bir sertlik kazandırıyor,maddenin kimyasını bozuyor hatta tatbik edildiği madde çok yumuşaksa direk yakıyor..Ben denemedim ama misina size sağlam gibi gözükse bile aslında zayıf mukavemetli bir yapıya bürünecek,ilk zorlamada liflerine ayrılıp kopucaktır.
farukaan çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-10-2011, 19:22   #5
mimarbalık
Alper Mallı / İSTANBUL

mimarbalık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: REMIXON SMART TELESURF KAMIŞ 200GR 420CM
Favori Makinası: Silstar VERTEX 7000
skoylu
FC misinaysa pek bir şey yapmaz. Genellikle düğümün sağlamlığını artırır. Ama tutma gücü pek fazla değildir.

Fused örgü misinaysa, aynı şekilde, faydası olmaz. Zira onların üstü teflon kaplıdır ki, teflona hiç bir şey yapışmaz.

Normal örgü misinalara japon doğrudan yapışmaz ama, lifleri arasına girerek orada sertleşir. Misina bir tür kompozit malzemeye dönüşür. Fakat yapışma çok iyi olmadığından dayanıklılığı pek iyi değildir.

Japon yapıştırıcı, siyanoakrilat denen bir temelden üretilir. Klasik japon yapıştırıcısı, metil-2-siyanoakrilat denen bir şeydir. Bu şey, suyu (havadaki nem) yakarak polimerleşir. Bu da ısı açığa çıkarır ki, hiç bir misina ısıyı sevmez.

Ayrıca, zaten birer polimer olan misinaların bu yeni polimerle arası pek iyi değildir.

Ama daha farklı siyanoakrilat temelleri naylon gibi polimerlere daha iyi tutunabilir. Bu tür yapıştırcılar mevcuttur ve misinaları yapıştırmak için kullanılır.
serdar abi çok açıklayıcı bir bilgi sundun bizlere..teşekkürlerimi sunmayı borç bilirim
mimarbalık çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-10-2011, 19:33   #6
roy
roy / dünya

roy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
Favori Makinası: Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
Valla zaten öyle ek falan yapmak pekde makul birsey degildir. 200m iyi misinan vardirda sana 300m lazimdir makinaya 100mt baska sarar üstüne 200 kaliteyiye bi ek yapip sararsin ( tersi yani önce 200 sonra 100 zaten çalismaz ) . Dügüm atarken japon sürmeye niyetlendigin yere tükür dügümü islak at sapasaglam olur
roy şuan çevrimiçi   Alıntı ile Cevapla
03-10-2011, 19:49   #7
skoylu
Serdar KÖYLÜ / GEBZE

Favori Kamışı: Olta, başkası olmaz..
En İyi Avı: Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
Misinayı düğüm atmadan yapıştırmak için bir şeyler var elbette.

Her iki misinayı bir boruya geçirip, yapıştırıcı döküyorsunuz. Asıl espriyi boru veriyor. Bu özel japon o boruya çok sağlam tutunabiliyor ve misinayı sarmalayıp yerinde tutan bir tür döküm durumu oluşuyor.

Elbette 40 TL gibi olan fiyatı ile bunun faydası vs. iyi bir tartışma konusudur, o ayrı.
skoylu şuan çevrimiçi   Alıntı ile Cevapla
03-10-2011, 20:15   #8
reha81
reha kızıl

teşekkür ederim arkadaşlar.
reha81 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-10-2011, 20:52   #9
kaliayev
Halil / Bursa

kaliayev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tam da merak edip denemeyi düşündüğüm bir mevzuydu ki denk geldi, iyi de oldu.. Teşekkürler Serdar Hocam.
Çok şeyler öğrendim sizden, bunlar için de ayrıca teşekkürü borç bilirim saygılar..
kaliayev çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
03-10-2011, 20:58   #10
mufi
Muvaffak İŞMEN / İzmir

mufi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
Favori Makinası: Daiwa GS 9
En İyi Avı: her av iyidir yeterki usule uygun olsun

anlatmaya çalışacaktım allahtan görüntü verdiniz saolun... uzak atış takımında 2 iğneyi uzun köstekli vaziyette bu sistemde bende japon damlattım gayette iyi tutyor bocukların dışındaki dügümleri az daha kalın misnadan yapıp üzerine damlattım ve gayet te güzel tuttu..

D şıklı rsimde snelling bends.. de sarı ile işaretliyerler düğümdür.. ortayada bir adet ufak fırdöndü bagladım.. bu şekilde misinanın ana beden dolanması asgariye iniyor
mufi çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları