Torik avlarımda ince detay ve püf noktalar.

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında orhan kucukbicmen tarafından paylaşıldı.

1. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çanakkale de yaşamak ve balık avlamak gerçekten çok büyük bir şans, burada
    15. senemi geçiriyorum, teknem ile vaktim olduğu taktirde hergün balığa çıkarım, en çok sevdiğim avlarımın arasında sırtı ile Torik yakalamak gelir, ilk vuruş anı insanın kalbini durduracakmış gibi olur, bu heyecanı 15 sene evvel nasıl yaşadıysam şimdide aynı heyacanı belki de daha zevklisini yaşamaktayım, sırtı ile Torik avlamak gerçekten çokzevkli ve heyecanlı bir Balık avı türü. o zaman Torik avlarımda edindiğim tecrübelerime dayanarak sizlere yapmış olduğum torik avlarından birikmiş olan bilgi, tecrübe ve uygulamalarımı, torik avının hassas ve püf noktalarını bildiğim kadarı ile sizlere anlatmak ve bu bilgilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Denizlerimize Toriğin girdiğini nasıl anlarız.

Toriklerin en çok av verdiği aylar şunlardır Ekim, Kasım , Aralık, mart, nisan, mayıs aylarıdır bu ayların dişindada nadirde olsa torikler oltamıza takılırla bunlara merada kalmış yerli torikler denir,
    Torik avı genelde benim için hedef bir avdır, bunun için meralarımızda toriğin olduğunu bilmemiz gerekir, ilk başta balıkçı kahvesinde balıkçı arkadaşların yapmış olduğu sohbetlerde
    -Dün bizde iki torik vardı,
    -Osman kaptanın ağlarında Torik çıkmış,
    işte bu şekilde balıkçı arkadaşlardan torik olduğunu öğreniriz yani bütün olay denizde balığın toriğin olduğunun haberini almak, bundan sonra torik avına hazırlanmak.

Torik Avına hazırlanmak.

Torik avı için çok kuvvetli takımlar hazırlamak gerekir, ilk başta bu avda kullanacağımız sahteler seçilerek ayrı bir kutuya konur, benim hazırladığım torik avı sahte balık kutumu sizlere göstereceğim, torik avında kullanılan sahteler bu avı yapan avcı için değişebilir bana göre benim en çok inandığım ve en çok torik tuttuğum sahte balık benim favori sahtemdir, bu favori sahte her balıkçı için ayrı olabilir, bu sahtelerin iğneleri yeni ve temiz olmalı, ufakta olsa paslı iğne bir toriği kaçırabilir, arada sırada sahteye takılan bir ot veya yosun saatlerce boşu boşuna gezmenize neden olabilir, torik avında kullanacağınız üçlü iğneler yani çarpma iğneleri çok büyük olmamalı, aynı zamanda çok küçükte olmamalı, çok büyük iğne toriğin ağzına girmeyebilir eğer bu sırada dudağına falan gelirse toriği kaybetmiş oluruz iğneyi almaz, birde kullanacağımız iğnelerin rengi galvaniz renginde yani suda kamufle olan bir renk olursa balığı da ürkütmez, siyah ve başka renkli iğneler hiç kullanmam, birde iğnelerin arkasına takılan tüğler var bunlar benim için hiç inanmadığım yenilikler belki torik için değillerdir ama ben Torik takımımda sahtenin üzerinde fazla teferruat olsun istemem, Kullandığım yozuri marka tobimaru cinsi sahtelerin orijinal iğneleri bu iş için yeterli ve en doğru iğnelerdir, kullandığım sahteler genelde toriğin arzu ettiği büyüklükte en az 10.5 cm en çok 13 cm olmalı diye düşünüyorum, daha ziyada mavi ve yeşil renkleri tercih ettikleri için bende bu renkleri kullanıyorum.
    Kullandığım sahteler genelde meramızda bulunan toriğin yem olarak yediği balıkların , yani sardalya .tirsi. Hamsi, kolyoz yavrularının benzeri sahtelerdir.

Gelelim kullanacağımız misinaya sahteye çift olarak geçirilmiş ve 5 defa düğümlenerek ıslatılmak suretiyle atılmış çok sıkı bir şekilde çekilerek yerine oturtturulmuş bir fırdöndü düğümü ile gözünüz arkada kalmayacaktır, bundan sonra ön misina burada Floracarbon misina diye yazmayı çok isterdim ama ne olursa olsun Çekeri 30 kilo olan 0.50 asso Ultra misinayı kullanmaya çok alıştım ve çok inandım, onun için bu misinayı tercih ediyorum, 10 metre kadar kullandıktan sonra bir fırdöndü ile ana misinayı ekliyorum bu misinanın boyu 300 metre ve çok sağlam büyük bir mantara sarılışmış olarak, ana misinanın ilk beşinci metresine yaylı bir kurşun takıyorum,havanın durumuna ve denizin durumuna göre her beş metreye birer yaylı kurşun ilave edebiliriz.

Torik avında kullanacağımız ağırlıklar.
    Torik avında genel olarak toriklerin bulunduğu meralara geldiğimizde
    ilk olarak martıları ve deniz kuşlarına bakarız, eğer kuşlar kalabalık olarak denizin üzerine alçalıp yükseliyorsa aynı zamanda bağırarak uçuşuyorlarsa bu torik olabileceğinin bir emaresidir, demekki suyun üst tarafında küçük balıkları yani yemleri kovalayan torikler olabilir işte bu anda ağırlık kullanılmaz kullanılsa bile tek kurşun 80 gr civarında olabilr, fakat burada dikkat edilecek nokta bu balık aynağını korkutmamak bunun için oynağın 20 metre kadar yanından geçerek sahtemizi tam oynağın üzerinden geçirmemiz gerekir, demekki oynağın 20 metre yan tarafında gidiyorsak, eğer oynak sağ tarafımızda bulunuyorsa tam oynağın hizasına geldiğimizde tekneyi 90 derece sol tarafa doğru birazda gaz vererek hareket ettirdiğimizde sahtemiz tam oynağın üzeride veya içersinde kalacaktır, buda oynağın dağılmamasını sağlayacak ve toriğe rast gelirse de alacaktır, bu avı yaparken teknenin arkasından bıraktığımız misina istisna olarak 30 metreler kadar olmalı,
    eğer bu şekilde toriği avlayamazsak bu sefer ağırlığı biraz fazlalaştırıp oynağın yan ön ve arka taraflarından 10 metre mesafeden bu sefer derinden geçerek pusuya yatmış olan toriklerden bir tanesini sahtemize vurdurabiliriz, ben en fazla bu şekilde çok torik avladım son avladığım torikte aynen sığların eteğinden geçerek avladım.
    Denizde torik meralarında kullanacağımız ağırlıklar hava ile ve denizin ısısı ile ilgili olarak değişken olabilir, sıcak ve güneşli havalarda torikler daha ziyade orta ve üst sularda olurlar, kışın denizin çok soğuk olduğu zamanlar denizin daha dibinde avlanırlar soğuk havalarda kullanacağımız kurşunları çoğaltabiliriz.

Yaylı kurşun:
    Sırtı ile balık avlarında gerekektiği zaman ağırlık kullanılır bu ağırlıklar çeşitli şekillerde olabiliyor işte ben bunlardan biri olan yaylı kurşun veya yivli kurşun da diyebiliz onları kullanmaktayım.
    Yaylı kurşun kullanması çok basit ve pratiktir kurşunlar misinanın üzerinde sabit bir şekilde bağlanmadığından pratik olarak hemen çıkartılarak takımın suyun yukarsından gitmesi sağlanır, eğer takımı suyun daha derinlerine indirmek istiyorsanız hemen yaylı kurşunlardan takıp takımı istediğiniz derinliğe indirebirsiniz, Yayllı kurşunlar misinanın üzerine sarılarak kullanılır ben sırtı avlarında kullandığım takımımıma ilk yaylı kurşunu 15. metreye sararım sonra gerekirse takriben 4 veya 5 metre arayla diğer kurşunları sararak istediğim derinlikten takımın gitemesini sağlarım, yaylı kurşun misinanın üzerinde bir hamak gibidir takıma hiç bir zaman gam yaptırmaz buda yivleri ve yaylara sarılan misina ile alakalıdır, bunu çok eskiden bulmuşlar bana da rahmetli Ustam Kenan abimden gördüm ve ondan öğrendim,
    artık yaylı kurşuna çok alıştım, sırtı avlarımı yaylı kurşun olmadan yapamam,
    yaylı kurşun kullanırken dikkat edilecek en önemli husus örneğin torik balığını yakaladınız ve mücadele başladı sizde çekmeye başladınız bu arada yaylı kurşunlar geldi onlarıda tekneye aldınız fakat bu arada torik delirdi ve yol istemeye başladı, işte en çok dikkat edilecek nokta burası, burada eğer yaylı kurşunlar elinize veya başka bir yere takılırsa o zaman problem yaratır elinize zarar verir veya misina kopar gider, burada yapılacak işlem tekneye aldığınız yaylı kurşunları fırsat bulup misinanın üzerinden çıkarmanızdır, buna benzer bir kurşun gördüm İtalyan malı kurşuna iki yuva yapmışlar misinayı bu iki yuvaya sıkıştıryorsun bu yuvalar üst tarafta kalıyor bunlara bağlı olan kurşun ise beşik gibi sallanıyor, bu kurşunları çok beğendim ama fiyatları oldukça pahalı idi inşallah burada ülkemizde de imal ederler, bu konuda daha bilmek isdedikleriniz varsa bana her zaman yazabilirsiniz.

Torik avına sırtı çekerken mutlaka karşıdan gelen dalgaya doğru giderek avlanmaya çalışalım, birde güneşi arkamıza veya yan tarafımıza almaya bakalım.

Toriğin sahteye vuruşu.

Birincisi Torik sahteyi arkadan kapar bu vuruş normal sertliktedir ve takım geriye doğru yaylanır, bundan sonra biraz mücadele eder ve teknenin üzerine kendi kendine gelmeye başlar tekneye yaklaştıkça biraz mücadeleye girer ve fazla zorlamaz.

İkinci vuruş, torik sahteye karşı yüzerken vurur işte bu vuruş ile sanki takım bir şeye takılmış hissini verir ilk başta devamlı misina ister, sonra balığı biraz tartarak, ufak afak bırakarak balığı sakinleştirmeye çalışırsın, bu arada balığın bir sağa bir sola kafa attığını tasmadan kurtulmak isteyen bir köpek gibi geriye çektiğini hissedersin bu hallerde eğer yakalan torik çok büyükse hiç acele etmeden onunla bir müddet oynamak zorunda kalırsın ve tekneye yavaş yavaş yaklaştırırsın, sıra toriği tekneye almaya kalmıştır torik tekneye yaklaştıkça delirmeye başlar çok sert hareketler yapıp oltadan kurtulmak ister bu arada mutlaka toriği doğrultarak tekneye doğru düz gelecek şekilde balığa dönme fırsatını vermeden çekerek ilk anda toriğin kafasını suyun üzerine çıkartırsın, artık toriğin kafası suyun üzerindedir,eğer bunu başarabilirsen toriğin kafası suyun üzerinde ise torik inanılmaz bir şekilde şoka girer hiç kımıldamadan şaşkın bir vaziyette bekler bundan sonrası çok kolaydır, bir kepçe veya solungaçlarından bağlantı yerinden sıkıca tutup tekneye alırsın.

Üçüncü vuruşu ise, torik bazen yandan kapar işte o zaman tantana başlar bu gibi hallerde bir saatten fazla bir zaman torikler mücadele etmişliğim vardır, ilk vuruş anı çok set olur sonra bir türlü sakinleşmez devamlı yol ister bir ara durur ve bu sefer ters tarafa doğru fişekler boyle devamlı torikle uğraşırsın torik artık yorulmuştur deyip tekneye doğru yaklaştırırsın fakat bu sefer tekrar teknenin yanından fişekler bir türlü tekneye yanaştıramazsın en zorda toriğin sahteyi yandan almasıdır:)

Torik avında teknenin hızının önemi çoktur, kıyıya yakım meralarda genellikle açık deniz avıda olduğu gibi çok hızlı gitmemize gerek yoktur, 8 km hız yani 4 veya 5 mil sürat yeterlidir tekneyi döndürdüğümüz zaman hızını biraz keseriz sonra biraz gaz vererek sahtenin denizin dibine indirip tekrar yukarıya doğru gelmesini sağlıyarak tekrar yeni bir aksiyon daha katabiliriz,sırtı çekerken misinayı ileri geri devamlı otnatmanıza gerek yok bu sahteleri yapan firmalar bu aksiyonlatın hepsini düşünerek yapmışlar zaten, siz pür dikkat takıma balığın vurmasını bekletiyin, eğer balık bulucunuz balık kümesini derinde göstermeye başladıysa hemen biraz yavaşlıyarak misinanızı duruma göre hesap ederk balığı gördüğünüz derinliğe indirebilir ve bir müddet o derinlikten giderekte toriği alabilirsiniz, iki ucu yaylı kurşunlar bu durumda da pratik olarak işe yaralar derine inmek isterseniz biraz ağılaşarak hemen bir kurşun ilave edebilir bunun tam terside balığı yukarda görebilir ve o zaman kurşunları azaltarak takımın yukardan gelmesini sağlayabilirsiniz, kısacası teknenin hızını ve takımın ağırlıkları kullanılarak torik avında daha çok başarı sağlanabilinir.

Bu konuya yeni bilgiler eklemeye devam edeceğim biraz ara veriyorum.

Raporladığım balık avlarım ve fotoğraflarım kimse tarafından izinsiz kullanılmaz ve kopya alınmaz.
    Her zaman kaynak göstermek suretiyle kullanabilirsiniz, sevgiler saygılar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Ekim 2011
  2. barbunya

barbunya Faruk

Favori Kamış:
    lineaeffe s-flex 10 kilos surf
    Favori Makine:
    okuma epixpro epb
    En İyi Avı:
    Palamut 39cm
    Orhan abi harikasın,
    birgün torik avına çıkarsam çıkmadan ilk önce bu yazıyı tekrar tekrar okuyacağım,

"eğer oynak sağ tarafımızda bulunuyorsa tam oynağın hizasına geldiğimizde tekneyi 90 derece sol tarafa doğru birazda gaz vererek hareket ettirdiğimizde sahtemiz tam oynağın üzeride veya içersinde kalacaktır, buda oynağın dağılmamasını sağlayacak ve toriğe rast gelirse de alacaktır, bu avı yaparken teknenin arkasından bıraktığımız misina istisna olarak 30 metreler kadar olmalı"

her ayrıntıya değinip bu kadar ayrıntılı anlattığınız için minnettarım, saygılar.

3. grida35

grida35 cem ünlü

Favori Kamış:
    d.a.m. steelpower
    Favori Makine:
    Penn 114 H2SP Speial Senator
    En İyi Avı:
    bluefin tuna 280kg
    orhan abi tebrikler harika av olmuş bi sorum olacak her fotoğrafta toriklerin ağzında farklı rapala var her defasında rapalanı değiştiriyormusun yani tek bi rapala kullanmıyormusun???

4. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Orhan abi harikasin,cok degerli bu bilgileri tatbikcisinden almak cok mühim tesekkürler abi..

Birde sorum olacak abi sana..Orhan abi sen hic kamis ile sirti yapmiyormusun,hep mantara sarili misina ilemi avlaniyorsun..Saygilar Orhan abi...

5. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Cem kardeşim bazen torik vurmayınca rapalamı değiştiriyorum, fotoğraflardaki tarikler değişik günlerdeki avlarımda tuttuğum torikler, son zamanlarda yozuri Tobimaru yeşil veya mavi kullanıyorum, daha evvelden yozuri mavili çizgilialtı parlak olan 11 cm sahte kullanırdım, onlarda piyasada bulamıyorum, torik avlarımda toplam havaya göre 4 veya 5 çeşit değişik sahte rapala kullanırım.
    Bu arada sinarite barakudaya akyaya dolaşırken değişik rapalayla torikte aldığım oluyor,:) sana da güzel ve bereketli avlar dilerim hoşçakal.:) :) :)

6. grida35

grida35 cem ünlü

Favori Kamış:
    d.a.m. steelpower
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    bluefin tuna 280kg
    orhan abi harika bilgilerin içn sonsuz teşekkürler saygı ve sevgilerimle

7. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Faruk kardeşim bu güzel övgülerin ile işte bana bu çok değerli ödülü veriyorsun,:) :) :) bu güzel övgülerinize layik olmak ve korumak için her zaman doğru ve dürüst bir şekilde hayatımı sonuna kadar çok çalışacağım, sizlerin bana vermiş olduğunuz değer benim için bu yaşamda çok şeyin üzerindedir çok teşekkürler.:) :) :) senelerden beri yapmış olduğum torik avlarımda bir hayli yol kattetiğme ben de inanıyorum, bundan sonra bütün balık avı bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim,, sizlerin de aynı paylaşımı gelecek yeni balıkçı kardeşlerimzle paylaşmanızı arzu ederim, sevgiler hoşçakal.:) :) :)

8. udas

udas utku

Favori Kamış:
    shimano alivio
    Favori Makine:
    shimano nexave 6000FB
    En İyi Avı:
    pisi 40cm minekop 45cm
    Orhan Abim Saygılar,
    Böyle bir ustaya ancak saygı duyulur başka hiçbirşey söylenemez. Sayende avlanma ile ilgili birçok atraksiyonu öğreniyoruz. İnanırmısın yakınlarda bi yerde olsaydın bu avlanmalarına gelip bizzat tanık olmak isterdim ama malesef kmlerce uzaktayız. Olsun yaptığın anlatımlarda bize yetip artıyor bile. Nice güzel avlar senin olsun.
    Not : [bu arada bizimde ailece doğum yerimiz karagümrüktür, ilginç tesadüf ;)]
    Saygılar,

9. grida35

grida35 cem ünlü

Favori Kamış:
    d.a.m. steelpower
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    bluefin tuna 280kg
    orhan abim güzel yorumun için çok çok teşekkürler büyük teknenin bitmesine az kaldı eğer isterseniz misafir edicem sizi sizin av konusunda ne denli bi usta olduğunuzun farkındayım sizinle av yapmak benim için büyük onur olur ... en büyük hayalim ise sizin gibi ustalarla 1-2 haftalık akdenize doğru av turuna çıkmak :)

10. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Orhan abi, geçtiğimiz aylarda imzanda yer alan konuların her birini uzun uzun, sindire sindire okumuş, çokça keyif almış ve farklı detaylar hakkında bilgi sahibi olmuştum. Tabii bunları hakkını vererek, önemli bilgileri not alarak okumamdan dolayı geceli gündüzlü okumama rağmen günlerimi almıştı.

Şimdi görüyorum ki makale tarzında, bütün o tüyoları biraraya toplayarak çok güzel bir çalışma yapmışsın. Çok derli toplu ve son derece bilgilendirici bir konu olmuş.

Ellerin dert görmesin. Böyle bilgileri paylaştığın için bizler çok şanslıyız.
    Aklına gelen diğer detaylar olursa da gerek gördükçe ekleyeceksindir. Sonuçta rehber niteliğinde bir derleme olacak.

Antalya'ya dönüp teknemle tekrar açılacağım günleri iple çekiyordum. Sizler gibi değerli duayenlerden bu önemli tüyolarınızı öğrendikçe eskiden yaptığım hataları görmekteyim ve hevesim kat be kat artmakta.
    İnşallah o günler geldiğinde bu bilgilerden faydalanarak yapacağım avlarda sizleri keyiflendirmeyi başarır, iyi bir öğrenci olduğumu kanıtlarım. :)

Sağlıcakla kalasın.

11. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Orhan abi eline sağlık.

Sende yakında bir kitap yayınlarsın artık. Torik avlarım ve takımlarım diye :)

Abicim eline koluna sağlık.

12. tyana

tyana serkan

Orhan abi hem tartışma götürmez usta bir balıkçı hemde baba bir adamsın.Ne zaman yazılarını okusam hatıralara dalıp derin bir iç çekiyorum. o kadar imreniyorumki anlatamam.şimdi deniz olmayan bir yerde yaşıyorum hep bir tarafım eksik kalıyor.Ama o tarafa yolum düşerse mutlaka seni ziyaret etmek istiyorum.Avların daim olsun.Allah ağız tadıyla avlanma ve sağlıklı günler versin....:)

13. beyaz martı

beyaz martı Serbulent Bay

Favori Kamış:
    balığın cinsi ve mevsime göre
    Favori Makine:
    balığın cinsi ve mevsime göre
    En İyi Avı:
    Yayın 10 kg
    Orhan abi ellerine sağlık.

Soluksuz okuduğumuz av maceralarından sonra, şimdide bizlerle ansiklobedik bu bilgileri paylaşıyorsun.
    Bunu kolay kolay kimse yapmaz bence.

İyiki varsın, iyiki bizlerlesin.

Sağlıcakla kal değerli Üstad.

14. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler Selim kardeşim bende uzun seneler İsviçre Zürih te çalıştım ve Türkiye'ye kesin dönüş yaptım şimdi Çanakkale Sivrice'de deniz kenarında yaşıyorum bir teknem var havadan fırst bulursak hergün balık avına çıkarız valla balık tuta tuta çok iyi balık tutmasını öğrendim ama birazda bu işe çok vakit ayırarak birazda kafayı yorarak kalfalıktan çıkmiş durumdayım,:) :) :)
    Soruna gelirsek daha evvel kıyıdan yapmış olduğum at çek avlarına kamış kullandım, teknemde de her türlü büyük çıkrık makinalarda var fakat ben tekne ile balık avlarımda elle avlanmaya çok alıştım, birde çok balık avları yaptığım için bileğimi sakatlamışım, bilekte bir kemik sürtünmekten dolayı erimiş, kamış ile av yapmam mümkün değil, elle yapmı olduğum avlara çok alıştım, bana göre benim için en önemli olan illaki balık avlamak değil yani o zaman ağ ile parekete ile avlanır çok balıklar tutarım ama ben olta ile bu balıkların oltaya vuruşlarını hissetmeliyim, toriğin küüüüt diye sahte balığa vurması, mercan avında mercanını yeme vuruşunu parmağımda hissetmem benim için çok ayrı bir zevk haline gelmiştir,:) ama kamış ile yapılan avlar daha pratik ve daha kolay bence kamışla avlananlar aynen devam etsin, sana da güzel avlar dilerim sorularını her zaman beklerim, selamlar, sevgiler hoşçakal.:) :) :)

15. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler Cem kardeşim inşallah benim de amatör balıkçılığa bir faydam dokunur, sevgiler hoşçakal.:) :) :)

16. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

Çok teşekkür Utku kardeşim, bizde Karagümrük'ün çok eski yerlisiyiz, Rahmetli babam semtin esnafıydı, rahmetli babam ana caddede Dıspanserin karşısında Tütüncü tekel bayi Kahraman Amca diye anılırdı, evimizde Melekhoca caddesi perendebaz sokağında otururduk ben gençliğimde Karagümrük'te top oynardım, kardeşim Rıdvan da Vefada Galata da top oynadı, şimdi Çanakkale Sivrice de yaşıyorum, emekliyim boş vakitlerimde denizde balık tutarım, seninle daha çok sohbetler yaparız, sana eski gençlik fotoğraflarımdan gönderiyorum. Sevgiler selamlar hoşçakal.:) :) :)

17. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler sevgili Cem kardeşim bu güzel teklifine hayır diyemem, bizler için balık avı kendi meralarımızda yaptığımız avlardır, senin teknende olmayı çok isterim sizler tutar bizler yeriz, şaka bir yana gün ola harman ola neden olmasın birgün hep beraber senin teknenin açılışında oluruz.:) :) :)
    selamlar sevgiler hoşçakal.:) :) :)

18. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

Sevgili Aykut kardeşim bana göstermiş olduğun ilgiden ve bu güzel övgülerden dolayı sana çok teşekkür ederim, dediğin gibi elimde ne varsa onu sizlerle paylaşmak için buradayım ben bu konuda çok şanslıyım, iyiki sizler gibi sevgili kardeşlerim var.:) :) :) yapmış olduğum sadece kendi avlarımdan yaşadıklarımı sizlerle paylaştığım için, ne yaşadıysam onu anlatıyorum, ben balığı tutarak öğrenen bir balıkçıyım sadece bunu anlatıyorum onun için bana çok kolay geliyor.Senden de güzel av raporları beklemekteyiz, takıldığın bir yer olursa her zaman bana danışabilirsin, sevgiler hoşçakal.:) :) :)

19. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

Çok teşekkürler Mihat kardeşim, güzel fikrin için çok sağol,:) ilerde inşallah güzel bir düzenlemeyle neden olmasın, torik avı konusunda epey bir bilgi ve tecrübeye sahip oldum işte ince detay ve püf noktalarını zamanla fırsat buldukça yazacağım o zaman burada bir kitap oluşmuş olur,:) sevgiler hoşçakal.:) :) :)

20. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Güzel övgülerin için çok teşekkürler Sekan kardeşim, Ben de Ankara'da uzun zaman oturdum, sonra soluğu Çanakkale Sivrice'de aldım, bir daha burdan başka bir yere kımıldamam, seni her zaman bekleriz, sevgiler hoşçakal.:) :) :)