SPURF MAKİNA :)

Konu, 'Makineler' kısmında Zıpkıncı İbo tarafından paylaşıldı.

1. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Spin olsun, surf olsun, hatta low profile baitcasting de dahil olmak uzere olta makinalarini epeydir inceliyorum, forumda neredeyse okumadigim paylasim kalmadi. Ne tur bir makina ile ne tur bir av yapilabilir, hedef baliga, avlak kosullarina ve kullanilacak kamisa gore nasil bir makina tercih edilmelidir, bunlari ogrenmeye calisiyorum. Sagolsunlar, usta arkadaslarimizin ve agabeylerimizin bilgi ve tecrube destegi ile bu ise merak saldigimdan bu yana kendimi gelistirmeye calistim, bugun ilk gunkune nazaran kendimi oldukca bilgilenmis hissediyorum. Kuskusuz, bu isin sonu yok, bilmedigimizi ogrenmeye, bildigimizi de paylasmaya devam edecegiz.

Son gunlerde bazi mesajlarda tecrubeli arkadaslarin belirttigi uzere, Istanbul bogazinda kiyidan yapilan olta avciliginin kendine has ozellikleri dikkati cekiyor. Belki de dunyanin baska hicbir yerinde olmadigi sekilde, standart kamis-makine kombinasyonlarinin standart disi kullanimi seklinde yerlesmis ve gelismeye devam eden ilginc bir avcilik yontemi bogaz avciligi. Hatta bazi arkadaslarin "baslica makina, kamis ureticilerinin sirf Istanbul bogazinin dogal sartlarina uygun olacak sekilde, sadece Istanbullu kiyi avcilari icin ozel malzeme uretmesi gerektigi" yolunda ifadelerini de hatirliyorum.

Okuduklarimdan anladigim kadariyla ozetlemek gerekirse; bogazdaki ruzgarin siddeti ve yonu, akintinin (ters yonlu alt ve ust akintilar) sartlari, hedef baligin mevcut durumu ve davranislari, cevresel faktorler (tekne trafigi, iliskenler, hemen kiyinin dibinden baslayarak atilan aglar gibi cirkin surprizler, hava sartlarina gore kiyi hattindaki anormal avci kalabaliginin neden oldugu zorluklar) gibi sebeplerden oturu, mumkun mertebe uzun (4 metre ve uzeri) ve agir kursunlari (150 gram ve uzeri) olabildigince uzaga atabilecek ozellikte surf kamislarin tercih edildigi anlasiliyor. Buraya kadar hersey normal aslinda. Yani standart beach casting veya surf avciligindan farkli birsey degil.

Fakat makinaya gelince is degisiyor. Gerek sahte ile at-cek, gerekse yemli avcilikta ve hatta caparide boyle bir takimi mumkun oldugunca uzaga atabilmek icin anladigim kadariyla uzun menzilli, buyuk kafali makinalar tercih ediliyor. Ama standart surf makinalar bu ihtiyaci tam karsilamiyor. Cunku bogazdaki avcilik yemli dahi yapilsa klasik bir beklemeli avdan cok farkli. Bogazin kosullari at-cek avini gerektiriyor. Yanlis anlamiyorsam, yemlide de caparide de sahte ile at-cek yapar gibi avlaniliyor. Bu durumda makinanin bir yandan mumkun mertebe uzaga atacak ve de agir bir balik bindiginde kolayca cekebilecek kadar guclu bir surf makina ozelligine sahip olmasi, diger yandan da olabildigince hafif ve yormayacak bir spin makina olmasi gerekiyor. Yani surf ozelliklerine de sahip olan bir spin makina. Ornegin Daiwa ve Shimano basta olmak uzere bazi markalarin "heavy spin" kategorisinde urettikleri makinalar bu is icin nispeten uygun oluyorsa da tum bu ihtiyaclara yanit veren, tam anlamiyla bir bogaz makinasi olamiyor. Bazi arkadaslarin paylasimlarindan anladigim kadariyla, mesela buyuk kafali tatli su makinalarindan, baitcaster makinalardan, ozellikle de bazi Okuma modellerinden, tuzlu su korumasi olmasa dahi islevsellik bakimindan bogazda spin makinalardan daha iyi verim alinabiliyor.

Uzun lafin kisasi, Istanbul bogazi kiyi avcilarinin ihtiyaclarina tamamen karsilik verecek bir spin-surf karisimi makina, benim uydurdugum tabirle bir SPURF MAKINA :) henuz uretilmemis anlasilan. Kismet, belki bir gun onu da goruruz.

2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Ilk öneri benden gelsin.

Konik surf kafali, tuzlu suya dirençli, 250/0.35 kapasiteli, 12kilo drag, kalomasiz ( ne arkadan ne önden ) alüminyum kafa, hafif ( 400gr max ) bir makina bogaz için idealdir.
    Kaloma kullanilacak balik bogazda yok, o yüzden fuzuli agirliktir.
    Çift yedek makara olmasi da gerekli bence

3. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Mitchell Compact Gold 7000 LC modelini bosuna almadik diyorsun yani ;) :) ...

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    O makine de yetersiz bogaz için abi. 10kg drag gücü. Agirligi 540gr. Aksama kadar at-çek yorar adami

5. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    Roy, güzel fikir. Senin fikirden yola çıkarak;

- Sığ surf kafa, hem geniş hemde boyuna uzun,
    - Kaloma gereksiz ağırlık. Son derece katılıyorum,
    - 0.25 misinadan 250 m kapasiteli,
    - En az iki yedek kafa,
    - Misina klavuzu kilidi,
    - Ele tam oturacak büyüklükte makina sarma kolu
    - 400 - 450 gr ağırlık

6. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Sarma kolunda bas parmagi dayayacak yer olmasi da çok iyi oluyor

7. 29519

29519

Var öyle bir makine buyrun ama fiytıda el yakar.
    :)

8. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    El yakmayacak uluç :) gariban isi olacak fiyati.
    Sen de bogazin ustalarindansin. Vardir aktüel makinalarda eksik ve fazla gördügün yönler yaziver bir iki nokta. Belki bogaza yönelik ürün çikartmak isteyen olur isine yarar. Laf uçar yazi kalir

9. 29519

29519

Valla el yakmayacak istiyorsanız eğer benim her zaman aklımda olan makine RYOBI PROSKYER NOSE POWER dır. Hem devri hemde surf kafa oluşu ile boğazın akıntılı suları ile gayet güzel baş eder. Tek dezavantajı misina sarım kılavuzunda ki rulman biraz çabuk yıpranır, o yüzden her avdan sonra olmasa da en azından haftada bir yağlamakta fayda var.

10. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    konuyu dikkatlice takip ediyorum:)
    Roy aldığın makina TR'de bulunabiliyor mu?

11. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Benim aldigim tipi yok zannedersem kenan. Silver tipi var. Kafa ve kaloma yapisi ayni rulman sayisi ve drag gucu farkli.
    Ebaydan bulunabilir

12. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Bu arada benim makina da bugun geldi. :)

Uucuza buldum, aldim derken vergisi, susu busu ile astari yuzunden pahali gelir mi diye endieleniyordum, neyse ki korktuguma ugramadim. Az bir miktar vergi odemem gerekti, toplamda yine uygun bir fiyata cikmis oldu.

13. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Hayirli olsun ibrahim abi :) kaç tl maloldu? Nere imalati? Benimkinin t kolunun içinde seri numarasi ve made in china yaziyor. Memnun kaldin mi? Dönmesi inmesi kalkmasi ?

14. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
  15. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Sagolasin Roy dostum.

Makina gercekten guzelmis, tabi avlakta deneyince anlasilir nedir, ne degildir. Yoksa eline alip cevirince harika.

Biliyorsun makinanin kendisi ebay acik artirmadan, sifir, fiyat £15, paketleme, postalama filan derken Tayvanlilara toplam £35 odemistim. Bugun de Ingilizlere £17 vergi odedim mecburen. Ithal edilmis oldu cunku. Toplamda bana maliyeti £52 yani yaklasik 60 euro oldu. Makinanin fiyati cok dusuk ama ivir zivir eklenince fiyat artti haliyle. Yine de perakende fiyatinin altinda oldu zannedersem. Acikcasi vergi meselesi endiselendiriyordu, £17 oldugunu gorunce rahatladim.

Ayiptir sormasi sen kaca almistin?

16. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
  17. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Sana da tekrardan hayirli, ugurlu olsun. Agiz tadiyla, keyifli avlara vesile olur insallah.

18. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    bu arada crosscastin bilgileri hatali verilmis e bay da . 2012 daiwa katalogundaki bilgiler boyle degil.

19. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    90euro(220tl) verdim ibrahim abi. av bayiimde yoktu siparis uzerine getirtti. hatta 3 tane getirtmis 1ini satmisti bile.[/QUOTE]
    Türkiyede var mı böyle spariş üstüne getiren firma?

20. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ben yurtdisindayim kenan. Karaköy kisik ve spot mitchell satiyor. Orda compact silver getirtmisler. Bir görüs istersen belki getirtirler