Çapari Sarmak

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında SazanAvcisi tarafından paylaşıldı.

1. SazanAvcisi

SazanAvcisi Enes Bozkurt

Favori Kamış:
    liffea carbon 4.20 spirit surf Liffea Turna Fress 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Salina 2 1600 Okumuma Trio 30S 12 kilo Cekerli
    En İyi Avı:
    Kısmetse lüfer;istavit 6 kilo ;izmarit 11 tane :D;kırlangiç 1 tane;sazan bıyıklı 1.5 kg;1 tane gümüş
    Merhaba Degerli forum uyeleri

Ben capariyi nasil sarcami bilmiyorum daha dogrusu nete sarcagimi yardim edermisiniz

2. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    Enesciğim, çapari sarmak derken kastettiğin oltanı denize attıktan sonra nasıl sarman gerektiği mi?

3. cemil sarihan

cemil sarihan cemil sarihan

Çapariyi bir köpüğe,plastik bir malzemeye yada ahşap bir malzemeye sarabilirsin.
    Bu malzeme 5-7 cm eninde 12-18 cm uzunluğunda olabilir(ölçüleri birkaç denemeden sonra kendi çapari boyutlarına uygun olarak değiştirebilrsin,tamamen isteğe bağlıdır)
    Sarma şeklide,en(sarım yapacağın malzemenin kısa olan kenarı) kısmına atacağın bir çentiğe çaparinin ucunu geçirip boylamasına bedeni sarmaya başlarsın,kösteklere her gelişinde iğneyi en kısmına tutturursun ve bu şekilde sonuna kadar sararsın...Umarım anlatabilmişimdir.Rasgele..

4. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Bedeni saat yönünde sarıyorsan, köstekleri aksi yöne sarıp, iğneyi saplayacaksın. en son kurşun veya kanca taktığımız kısmı da toplu iğne ile köpüğe sabitlersin. Açarken ilk önce iğneyi çıkar, sonra köstekleri yerinde çıkara çıkara açarsın. kolay gelsin.

5. poyrazoruc

poyrazoruc Uğur YILMAZ

Favori Kamış:
    AMUNDSON KUDOS EXPERT
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra C14 5500 XSA
    En İyi Avı:
    4.8Kg KALKAN
    Çapari toplanması-açılması

Merhaba,
    Kdz.EREĞLİ den hepinize selamlar.

Biz çaparinin toplanması ve açılması için en pratik yöntem olarak elektrik borusu kullanıyoruz.
    Örnek verirsek ;
    13cm köstek boyuna , 18cm. elektrik borusu kesiyoruz.Kestiğimiz bu borunun her iki uç tarafına bıçak ile 1cm kadar yarık açıyoruz.( + şeklinde )Bu yarıklardan herhangi birine çaparinin fırdöndüye giden ucunu bağlayıp boru etrafında saat yönünde sarıyoruz.Sarım köstek dibine geldiğinde borunun diğer ucuna kancayı tutturup devam ediyoruz aynı sıklıkla sarmaya.Tüm kancalar ve sarımlar bittikten sonra kurşun bağladığımız ( kurşun kasası ) diğer ucuna aynı yarıklardan herhangi birinden geçirip toplama işini bitiriyoruz.
    Bu şekilde her şart ve koşulda karışmadan mükemmel şekilde açma-toplama yapıyoruz.
    En ucuz en sorunsuz en hızlı en pratik bu şekilde oluyor.Zira köpük ve benzeri ortamlar üzerine toplanan çapari katlanma noktalarından gem yapıyor.Umarım anlatabilmişimdir.
    Saygılarımla,

6. SazanAvcisi

SazanAvcisi Enes Bozkurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kısmetse lüfer;istavit 6 kilo ;izmarit 11 tane :D;kırlangiç 1 tane;sazan bıyıklı 1.5 kg;1 tane gümüş
    yok kerem abi kendim köstek alip bedene diziyorum capariyi nasil sarilcagini tam olarak bilmiyordum ögrendim

7. SazanAvcisi

SazanAvcisi Enes Bozkurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    tesekurler cemil abi anladim

8. SazanAvcisi

SazanAvcisi Enes Bozkurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    tesekurler :thumb:

9. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Erdinç abinin dediği gibi köstekleri bedeni sardığın yönün aksine sarıp hep aynı tarafa saplamak gerekir. Böylece çapariyi açacağın zaman bunlar sardığın köpüğe yapışmaz ondan ayrılır ve kolayca açılır. En son iğneyi ise çapariyi kilitlemek için bedenle aynı yönde sarıp, hangi iğnenin bu son (yani açarken ilk) iğne olduğunu anlamak için diğer iğneleri saplamadığın tarafa tek başına saplamak gerekir.

10. SazanAvcisi

SazanAvcisi Enes Bozkurt

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Tesekurler Abi bunlar cok degerli bilgiler cok tesekurler:D

11. Dejavu.
    Sanki bunları bir zaman önce aynen böyle yine okumuştum...