BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Denizdeki Canlılar > Denizdeki Balık Türleri
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Çütre (Domuz) balığı - Balistes capriscus

18-04-2006, 21:53   #1
yalnızefe

yalnızefe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: misina-kurşun-olta
En İyi Avı: Sapan, 3,5 kg
Çütre balığı yada halk arasındaki adıyla domuz balığı Balistidae familyasından olup bilimsel adı Balistes capriscus. 2-3 kg a kadar büyüyebiliyor. Ancak çok keskin dişleri olduğu için çelik telli olta takımı hazırlamak gerekir. Yem olarak sardalya, karides ve kurt ile avlanabilir. Etçildir.

Her ne kadar etinin lezzetli olmadığını söyleselerde inanmayın, kalın derisini yüzdüğünüzde çıkan beyaz et bence oldukça lezzetli, hele de ızgarasına doyum olmaz. Üstelik yerken sizi rahatsız edecek kılçık kesinlikle bulamazsınız, hafiften kemikli bir balıktır.

Biraz daha detay için aşağıdaki linke bakınız.

http://www.catamaranvega.com/yelkenci/docs/sofi.html

Konu yalnızefe tarafından (18-04-2006 Saat 21:58 ) değiştirilmiştir..
yalnızefe çevrimdışı  
18-04-2006, 23:57   #2
simendifer
Sennur / İstanbul

simendifer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sevgili yalnızefe, bilgi ve link için teşekkürler... Anlattığınıza göre, Mersin'de var... Peki başka nerelerden çıkıyor acaba bilginiz varsa yazabilir misiniz.. saygılar,
simendifer çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
20-04-2006, 12:33   #3
mesnevi

mesnevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: tekne-olta-sasi-kepçe
En İyi Avı: Turna 1200 gr
ben antalyada bu balıktan tuttum.kıyıya çıkınca görenler bu domuz balığı dediler.bende o zaman öğrendim eti gerçekten lezzetli derisi kalın yüzülmesi lazım
mesnevi çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
20-04-2006, 14:32   #4
hrustemoglu

hrustemoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta, kamış, zıpkın
En İyi Avı: Domuz balığı 2,5 kg
İskenderun Körfezindede çıkıyor. Farklı bir pişirme yöntemide içi temizlendikten sonra direkt olarak kömürün üzerinde derisi iyice yanana kadar bırakın. Süper oluyor.
hrustemoglu çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-04-2006, 12:24   #5
Fisherman

Fisherman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: OLTA/ZIPKIN
En İyi Avı: TURNA KESİKKÖPRÜ 4KG.
tadı çok lezzetli anatomisi çok farklı, kas yapısı çoğu balıkta iki kesitli iken bununkisi üç kesitli çok yassı olmasına rağmen bayağı etli bir balık alışılmadık görüntüsü yüzünden çoğu kimse rağbet etmiyor bu balığa mangalda müthiş lezzetli oluyor. Yakalandıktan sonra suyun dışında çok uzun süre canlı kalıyor, kolay ölmüyor. İnadından dolayı belki Domuz ismini taşıyor..Anamur Bozyazı'da da çıkıyor.
Saygılar.
Fisherman çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-05-2006, 18:52   #6
mehmetc
memo / Bedok - SG

mehmetc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
Favori Makinası: Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
En İyi Avı: Ironfish
yalnizefe saygilar ilk defa gordugum bir balik hangi bolgelerde cikiyor bu balik acaba bilginiz varmi? ege de avlayabilirmiyiz? olta takimi nedir onuda yazabilirseniz sevinirim tesekurler
mehmetc çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
05-05-2006, 08:42   #7
hobbytime

domuz balığı iğnedeki yemi iğneye dokunmadan alma becerisine sahip cok kurnaz bir balıktır.eti kadar tıbbi açıdan yararlı bir yönü içinde bazı yörelerde aranmaktadır.bu balığın yağı iyileşmeyen yüzeysel yaralara sürüldüğünde 2-3 günde yaranın kapatılmasına sebep oluyor
hobbytime çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
06-05-2006, 16:28   #8
can

selamlar,bu balıktan bende 3 sene kadar önce 2 tane yakaldım ancak ilginçtir ki 2 si de aynı yerde farklı tarihlerde.Domuz balığı olduğunu da karaya çıkınca öğrendim.çene yapısı oldukça güçlü.Hatta abartılı gelebilir balığı incelediğimde arkadaşım ağızına fazla yaklaşma zarar verebilir deyince yakaladığımız hanozlardan birini ağızına tuttuğumda bir ısırışla balığı 2 ye ayırdı.Fakat inanın müthiş bir lezzeti var.
can çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
24-05-2006, 12:36   #9
rauf
Rauf usluer / alanya

rauf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: oltanın her türlüsü
En İyi Avı: akdeniz palamutu 4kl.
ben alanyadan rauf buradada cıkıyor ama özel olarak avlamıyoruz mercan oltalarına takılıyor evet eti lezzetli bizim mercan icin tavuk gösü kulanıyoruz ona bile geliyor ama olta kestiği pek nadir büyük olursa kopartıyor tabi mercan köstekleri 0.35 olursa burada1.00mm kasen bir balık var odo balon balığı dikeni yok etide fena değil.
rauf çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
05-10-2006, 12:35   #10
gultek

gultek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Olta
En İyi Avı: Palamut 800-1000gr
Smile Korkup geri attım

Herkese selam,

Ben bu balıktan bir ay önce Antalya Çaltıcak koyunda tuttum.
Ne olduğunu bilemeyip zehirli olmasından korktum, ellemeden canlı olarak geri saldım denize, sonra sanırım aynısını tekar yakalayıp tekrar saldım. O yüzden pek kurnaz olduğunu söyleyemicem . Ağırlığı 250-300gr'dı yem tavuk göğsüydü. Sonra öğrendim ki pek lezzetliymiş.
gultek çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları