BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'

Go Back   BALIK AVI > Tatlı SU Balık Avı > Tatlısudaki Canlılar
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Bilmediğim bir tür balık

22-05-2012, 16:59   #21
mufi
Muvaffak İŞMEN / İzmir

mufi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
Favori Makinası: Daiwa GS 9
En İyi Avı: her av iyidir yeterki usule uygun olsun
Renk sorunu olan bir kayabalıgı olmasın ? albino canlı türleri vardır bilirsiniz..

balıklarda renk sorunu yaşar,,,derideki renk pigmentlerindeki sorun dan dolayı türdaşlarının rengini alamaz

mufi çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-05-2012, 09:01   #22
stillborn19
Sezai / Anadolu

stillborn19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Makinası: Kamış:Linaffe,Captain,Remixon makina:Virax Charizma
En İyi Avı: Sudak 3 kg
mufi
Renk sorunu olan bir kayabalıgı olmasın ? albino canlı türleri vardır bilirsiniz..

balıklarda renk sorunu yaşar,,,derideki renk pigmentlerindeki sorun dan dolayı türdaşlarının rengini alamaz

http://www.fishingfury.com/wp-conten...bino-trout.jpg

http://scienceblogs.com/deepseanews/1497523.jpg

http://scienceblogs.com/deepseanews/albino_monkfish.jpg

http://scienceblogs.com/deepseanews/f020509tml6.jpg

http://www.fishingfury.com/wp-conten...lbino-pike.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-9epjyWUvnk...albino_cat.jpg
doğru söylemişsiniz ama 1 adet değilki sürüyle var aynı balıktan o kafalarda soru işareti bırakıyor
stillborn19 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-05-2012, 09:06   #23
stillborn19
Sezai / Anadolu

yüzgeçleri pulları hepsi yerinde etide tombul oltaya takıldı sürekli yemleri didikliyormuş taşma vurunca koca kanca ağzında kalıyor acayip bir balık
23-05-2012, 09:34   #24
Aret
Aret / İstanbul

Aret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

En İyi Avı: Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
stillborn19
yüzgeçleri pulları hepsi yerinde etide tombul oltaya takıldı sürekli yemleri didikliyormuş taşma vurunca koca kanca ağzında kalıyor acayip bir balık
İlginçmiş, balığın Kayabalığı olduğu kesin, rengi normalde kahverengidir. Belki bu golün dibi beyazsa oraya uymak için başkalaşım geçirmiş olabilir.
Aret şuan çevrimiçi   Alıntı ile Cevapla
23-05-2012, 13:56   #25
stillborn19
Sezai / Anadolu

yıllardır sürekli avlanırım ilkez gördüm bu türü 1 yılda nasıl bu kadar çoğalır bilmeyenler sudak diyor alakası bile yok
23-05-2012, 14:38   #26
simendifer
Sennur / İstanbul

simendifer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben de balığın derisinin yüzülmediği konusunda Aret'e katılıyorum. 2. fotoğrafta da yüzgeçleri net olarak görülebiliyor, kesilmemişler. Ben de albino bir balık olduğunu düşünmüştüm ama eğer sürüyle varsa, o zaman albino değildir.

Tatlısuda yaşayan bir çok kaya balığı türü var ama literatürde isimleri geçmesine rağmen, hepsinin fotoğrafına ulaşmak mümkün değil. Birinci olarak düşündüğüm, bu fotoğrafını göremediğimiz türlerden biri olabileceği. İkinci olarak düşündüğüm de, bu balığın yavru olabileceği. Belki kaya balığı türlerinden bazıları gelişimini henüz tamamlamadığında bu renkte oluyordur.
simendifer çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
23-05-2012, 14:55   #27
aslan_kral
Kubilay / Kayseri

Okulda sıklıkla gördüğüm fotoğraflara çok benzeyen bir fotoğraf bu. İlk başta yazmak istemedim bazı arkadaşlar bilirkişi yine konuşuyor diye değerlendirme yapmasınlar diye. Öncelikle balık kaya balığı... Bu resimdeki balıkta melanin oluşamadığı için deride yapısal bir bozukluk var. Albino hastalığı soydan gelen bir hastalık olduğu için kardeş yavruların aynı hastalığa yakalanması ve yine onlardan meydana gelecek yavruların da albino olması doğada gayet sıkça rastlanan bir durumdur. Eğer ortamda sıklıkla albino hastalığına yakalanmış balıklar mevcut ise mutlaka doğal sebeplerin dışında bir etken balıkların bu hastalığa yakalanmasına sebep olmuş olabilir. Albino hastalığına yakalanmış bir balığı yemek insana zarar vermez fakat ortamda normalden fazla albino hastalığına yakalanmış balık sürüleri gözümüze çarpıyorsa şahsen ben o balıklardan yemem...
aslan_kral çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
24-05-2012, 01:53   #28
Lepistes07
Orkun Şanlı / AnTaLyA

Lepistes07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
cevaplanması gerekenler..

1) aynı yerde uzun yıllar boyu bu balık hiç görülmüş mü?

2) eğer daha önce görüldüyse % kaçı resimdeki gibi beyazımsı?

ayrıca su derinleştikçe dibe giden ışık miktarı azalır ve gölün dibi koyu renkli olduğundan ( çamur, mil ) balığın renginin açılması suretiyle adaptasyon geçirmesi çok uzak ihtimal..

albinoya gelince genetik yani kalıtsal bi hastalık olduğundan albinolu bireylerin çiftleşmesi yeni albinolu bireylerin doğması demektir..

albinolu diğer balık türlerine bakınca vücutlarının tamamı aynı renk yani bembeyaz ama bu türün gövdesi beyaz, kafası ise kahverengi..
Lepistes07 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
24-05-2012, 09:15   #29
Yavuz AYDOĞDU
. / Düzce'den İstanbul'a

Yavuz AYDOĞDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aslan_kral
Okulda sıklıkla gördüğüm fotoğraflara çok benzeyen bir fotoğraf bu. İlk başta yazmak istemedim bazı arkadaşlar bilirkişi yine konuşuyor diye değerlendirme yapmasınlar diye. Öncelikle balık kaya balığı... Bu resimdeki balıkta melanin oluşamadığı için deride yapısal bir bozukluk var. Albino hastalığı soydan gelen bir hastalık olduğu için kardeş yavruların aynı hastalığa yakalanması ve yine onlardan meydana gelecek yavruların da albino olması doğada gayet sıkça rastlanan bir durumdur. Eğer ortamda sıklıkla albino hastalığına yakalanmış balıklar mevcut ise mutlaka doğal sebeplerin dışında bir etken balıkların bu hastalığa yakalanmasına sebep olmuş olabilir. Albino hastalığına yakalanmış bir balığı yemek insana zarar vermez fakat ortamda normalden fazla albino hastalığına yakalanmış balık sürüleri gözümüze çarpıyorsa şahsen ben o balıklardan yemem...
Beklenen doyurucu açıklama budur. Teşekkürler.
Bilirkişilerin konuşması beklenir, rahatsız olanın kendi sorunudur.
Yavuz AYDOĞDU çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
24-05-2012, 09:48   #30
aslan_kral
Kubilay / Kayseri

AZUVAY
Beklenen doyurucu açıklama budur. Teşekkürler.
Bilirkişilerin konuşması beklenir, rahatsız olanın kendi sorunudur.
Teşekkürler Yavuz abi, çok fazla dikkat çekmek istemiyorum, dikkat çekince hedef oluyorum ama öğrendiklerimi paylaşmadan da duramıyorum...Geçen senelerde bir arkadaşımız bana mektepli olmayla herşeyi bildiğini zannediyorsun ama unuttuğun bir şey var tecrübe mektepli olmayla kazanılmaz alaylı olmayla kazanılır demişti. O mesajdan sonra bu tür konulara yorum yazmak istemedim. Hatta uzun süre siteye hiç mesaj yazmadım ama burada sizler gibi çok değerli büyüklerim var, ne kadar mektepli olsam da sizin gibi değerli büyüklerimin yazdıkları her söz benim için çok önemlidir...
aslan_kral çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları