BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, Hayata olta at! SPOT BALIK, Hayata olta at!

Go Back   BALIK AVI > Raporlar & Fotoğraflar > Denizlerimizden Güncel Av Raporları
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Mordoğan'da Balık Keyfi

04-06-2012, 17:53   #1
turkuax
Okan / Ankara

turkuax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Cormoran Bullfighter 2.10 5-25 gr. Okuma V system 2.70 10-40 gr.
Favori Makinası: Shimano Exage 4000 FC
En İyi Avı: 4,5 Kg. Sinarit 72 cm 3.2 Kg. Turna
Merhabalar,

Ne zaman bizim Turna ekibine (Mustafa, Emre, Ömer) yazları Enez'de yaptığım yemli dip avlarından bahsetsem hepsinde bu avı yapmak için bir heves uyanırdı. Enez'de imkanlarımızın kısıtlı olmasından dolayı ekiple birlikte Mordoğan'a gitmek istiyorduk. Hedef balıklar aynı idi. Mercan, Karagöz, Gopez, İzmarit olursa Melina.

Geçen sene çok isteyip de bir türlü gidemediğimiz Mordoğan'a bu hafta sonu gitmek nasip oldu. Neredeyse 1 ay önceden sevgili Cem Liman'ı arayıp rezervasyonumuzu yaptırmıştık. Tek muamma hava durumu idi ancak havaların da çok güzel gitmesiyle ve Cem Abi'den gelen onayla birlikte Cuma günü iş yerlerimizden izin alarak saat 15.00 gibi İzmir yoluna koyulduk. Tabi yola koyulmadan önce yemleri alacağımız İzmir Narlıdere'den yeterli miktarda yemi ayırtmış ve Cem Abi ile buluşacağımız saati belirlemiştik. Bu arasını hızlı geçeceğim zira çok uzuuuun bir yolculuktan sonra saat 23:00 gibi Narlıdere'deki av bayisinin önündeydik. Hemen gündüzden ayırttırdığımız sülünes ve mamunları alarak Mordoğan'a doğru yola koyulduk. Saat 00:20 gibi Mordoğan'da Cem abi ile buluştuk. Sağolsun bize kalacağımız otel'e kadar eşlik etti ve sabah saat 05:20' de iskelede buluşmak üzere vedalaştik. Ekip olarak ilk şoku otelde yaşadik. Odalarin balkonlarina çıkmamızla birlikte hepimizin ağzının açık kalması bir oldu Gecenin sessizliğinde denize sıfır oteldeki manzara muhteşemdi. Deniz inanılmaz durgun ve huzur doluydu. Bir anda hepimizin yorgunlugu geçmiş ve sonraki gün yapacağimız avın hayalleri muhabbetimizi süslemişti. Butik otelin sahipleri Ayfer abla ile Ali abi'ye de selamlarımı ve teşekkürlerimi iletiyorum. Heyecandan olsa gerek bir süre uykuya dalamadan yatakta öyle yapacağımız avı düşündüm. Saat 2'ye geliyordu ki sızmışım.
Saat 4:45'e kurduğum saatimin çalmasına fırsat vermeden 04:15'te gözlerim kendiliğinden açıldı Hemen ekibin diğer üyelerini de uyandırıp hazırlanmaya başladık. Saat 5:15 gibi Cem Abi ile iskelede buluştuk ve 5:30 gibi artık denizdeydik. Bütün ekibin beklediği an gelmişti. Güneş yeni yeni doğmaya başlamıştı ve adeta bize günün güzel geçeceginin müjdesini veriyordu. Bu huzur hepimizin beklediği ve ihtiyaci olan şeydi. Ankara'dan yanımızda getirdiğimiz bütün yorgunluğu kıyıda bırakmış ve kaptan'ın ilk merasına varmıştık. Oltaları yemleyip aşağıya indirmemizle birlikte güzelim Karagözler'in bizi karşılaması bir oldu. İlk gelenler limit altı idi. Mümkün oldugunca zarar vermeden suya iade etmeye çalıştık. Daha sonra o güzelim rengi ve gözleri ile mercanlar bizlere misafir olmaya başladı. Gelen mercanlar limit üstü ve yukari alırken kafa vuruşlari ile zevkli anlar yaşatan türdendi. Bir süre sonra vuruşlar kesilince kaptanımız yer değiştirme kararı aldı. Gittiğimiz yerde de ara ara güzel Karagözler ve Mercanlar aldık. Arada birden oltam ağırlaşti. İlk başta ne olduğunu anlayamadım ancak kafa vuruşu olmadan geliyordu. Yavaş ve karalı bir şekilde yukarı alırken suyun içinden görünmeye başladı. Hep yakalanma videolarını izlediğim kalamardı bu. Görür görmez ilk kalamarımı yakalamanın verdiği sevinçle bağırdım. KALAMAR GELİYOR Tekneye alıp kalamar zokasından çıkarttıktan sonra bol miktarda fotograf çekimi ve ava devam. Böyle böyle öğlen vakti geldi. Ekipten kimsenin kıyıya çıkmaya niyeti yok. Cem abi biraz dinlenmek için kamaraya geçti ve bizi izmaritlerin bol olduğu bir yere getirdi. O dinlenirken ekip sıra sıra izmaritleri alıyordu. Arada tek tük gopez de gelmeye başlamıştı. Kaptan dinlenirken Ömer’in oltası birden ağırlaştı ve makine ile yukarı çekememeye başladı. Ben aynı durumu daha önce Enez’de yaşadığım için bir ahtapot’un oltaya takıldığını anladım ve takımı elimle yukarı almaya başladım. Tabi herkes arkadan beni izliyor. Ahtapot’un su yüzeyinde görünmesiyle bir sessizlik oldu ama ben anlam veremedim. Sonra ahtapotu tekneye almamla birlikte ekipteki arkadaşların teknenin diğer ucuna koşuşması bir oldu. Neyseki ahşap tekne de dengesi hemen bozulmuyor. Kamarada dinlenen kaptana seslendik ahtapot geldi ne yapalım diye. Göz ucuyla şöyle bir baktı ve küçük o bırakın dedi. Neyseki ahtapot bize gerek kalmadan kendi yolunu bularak denize inmeyi başardı.

Daha sonra Emre'nin yardımıyla gopez’lerin kesin yerini saptadık. Teknik çok basit takım aşagı inerken sekize kadar say sonra makineyi kapat. Orta suda gopezi bulunca ortalık bir anda şenlendi. Gopezler ardı arkası kesilmeden gelmeye başladı. Dibe inince iri boylarda İsparoz orta suda gopez şeklinde baya bir devam ettik. Sonra ekip yine mi gopez demeye başlayınca yer değiştirme kararı aldık İlk gittiğimiz Mercan merasına gidip biraz daha şansımızı deneyecektik. Bu arada Mustafa limit üstü Karagözleri alı koymaya başlamıştı. Ben nadir vuruşlar alıyordum. Bir anda oltam yine ağirlastı ve o an anladım ikincisi geliyordu. Yavaş yavaş yine tekneye kadar çektim ve karşımdaydı. Hayatımda yakaladiğım ikinci kalamar da ellerimdeydi. Bir süre sonra bir ahtapot daha misafirimiz oldu. Bu seferkinin boyutları iyi olduğu için alıkoyduk. Ben bol bol ellerimde gezdirdim. Saat 17:30 gibi dönüş yoluna geçtik. Ekip bir hayli yorulmuş ancak bol balıklı bir günün vermiş olduğu keyifle kıyıya çıktı.
Cem Abi’nin oğlu Yusuf’u da aldıktan sonra hep beraber kaldığımız otele geçtik ve kendi tuttuğumuz balıklar ile harika bir ziyafet çektik. Balıkların geri kalanını ise Turna avında kısmeti bir türlü gülmeyen ve ailesinden gelen baskılara daha fazla dayanamayacak olan Ömer arkadaşımıza verdik. Neyse ki yanımızda araba buzdolabı getirmiştik ve balıkları bozmadan Ankara'ya getirmeyi başardık. Gerçekten ekip olarak harika vakit geçirdik. Bize bu eşsiz günü yaşatan kaptanımız Cem Liman’a sonsuz teşekkürler. En kısa zamanda yine görüşmek dileğiyle. Son fotoğraf tüm günün özeti şeklinde aslında.

Gerisini fotoğraflar anlatsın

turkuax çevrimdışı  
04-06-2012, 18:01   #2
arkadyan
LEVENT ÇELİK / izmir

En İyi Avı: çupra..2.4 kğ
Okan kardeşim tebrikler..Çok güzel bir av gayet keyifli bir gün olmuş.Raporunu zevkle okudum.Daha güzel avlar dilerim.Resimlerden en çok balıkları yediğiniz masadaki toplu resminiz dikkatimi çekti.Güzelim balıkları mundar etmişiniz..Kolamı var o bardaklarda şaka yapıyorum güzel kardeşim afiyet olsun
arkadyan çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-06-2012, 18:10   #3
orhan kucukbicmen
Orhan Kucukbicmen / Sivrice/Çanakkale

orhan kucukbicmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
Favori Makinası: penn
En İyi Avı: 32 kilo Akdeniz kılıcı.
Levent kardeşim seni ve ekibi kutlarım, her şey çok güzel olmuş.
Afiyetler olsun sevgiler hoşça kalın.
orhan kucukbicmen şuan çevrimiçi   Alıntı ile Cevapla
04-06-2012, 18:34   #4
volex21
Volkan / İzmir

volex21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
Favori Makinası: Daiwa Emcast Plus 5000, Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
En İyi Avı: Levrek (57 cm - 1.955 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 36 cm
Okan tebrik ederim. Öyle güzel yazmışsın ki organizasyonunuza bende ktılmış gibi oldum. Gerçekten fotograflar, manzara harika. Özenmedim desem yalan olur.
Orta suya ulaşmak için 8'e kadar saymak ilginç bir yöntem. Benim için de tüyo oldu, böyle bir yöntem uygulamak.
Kalamarlar ve mercanlar çok güzel boydalar.
Ahtapot ta bir kilo civarı sanırım. Kaptana helal olsun. Küçük o salın demiş. (Diyalog güzeldi : Ahtapot yakaladık, napalım? )
Ben salmazdım sanırım. Yeri gelmişken bilen varsa yazsın.
Ahtapotta nasıl bir limit var? Ne zamanlar avlanabilir? Geçen sene bazen denk geliyordu, yanlış birşey yapmayayım.

Tüm ekibi canı gönülden kutlarım, müthiş bir macera olmuş. Balık ta çıkması extra güzellik. Böyle ayrıntılı ve güzel raporlarının devamını dilerim.
volex21 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-06-2012, 19:04   #5
befalcon
Sinan / Manisa

befalcon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Okuma Alumina 2.40 5-25,,,Okuma Salina Surf 4,20
Favori Makinası: Okuma Flame 20,,, Daiwa Emcast Plus 5000
En İyi Avı: Dağ Alası 26 cm.,, Levrek 41 cm.
Herşeyden önce balık için o kadar zahmetli yolları çektiğiniz için ayaklarınıza sağlık.

Gerçek doğa tutkunları ve avcılar sizlersiniz. Limit altı ahtapotlar büyüsünde gelsin size

Afiyet olsun
befalcon çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-06-2012, 19:33   #6
turkuax
Okan / Ankara

arkadyan
Okan kardeşim tebrikler..Çok güzel bir av gayet keyifli bir gün olmuş.Raporunu zevkle okudum.Daha güzel avlar dilerim.Resimlerden en çok balıkları yediğiniz masadaki toplu resminiz dikkatimi çekti.Güzelim balıkları mundar etmişiniz..Kolamı var o bardaklarda şaka yapıyorum güzel kardeşim afiyet olsun
Levent Bey çok teşekkür ederim Harika bir gündü gerçekten de. Kaptan balıkları mundar etmedi o günü kurtardı
turkuax çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
04-06-2012, 19:34   #7
turkuax
Okan / Ankara

orhan kucukbicmen
Levent kardeşim seni ve ekibi kutlarım, her şey çok güzel olmuş.
Afiyetler olsun sevgiler hoşça kalın.
Ustam çok teşekkür ederim. Umarım birgün Sivrice'ye gelip sizinle birlikte olta atmak da nasip olur.

Saygılarımla
04-06-2012, 19:38   #8
turkuax
Okan / Ankara

volex21
Okan tebrik ederim. Öyle güzel yazmışsın ki organizasyonunuza bende ktılmış gibi oldum. Gerçekten fotograflar, manzara harika. Özenmedim desem yalan olur.
Orta suya ulaşmak için 8'e kadar saymak ilginç bir yöntem. Benim için de tüyo oldu, böyle bir yöntem uygulamak.
Ahtapot ta bir kilo civarı sanırım. Kaptana helal olsun. Küçük o salın demiş. (Diyalog güzeldi : Ahtapot yakaladık, napalım? )
Ahtapotta nasıl bir limit var? Ne zamanlar avlanabilir? Geçen sene bazen denk geliyordu, yanlış birşey yapmayayım.

Tüm ekibi canı gönülden kutlarım, müthiş bir macera olmuş. Balık ta çıkması extra güzellik. Böyle ayrıntılı ve güzel raporlarının devamını dilerim.
Teşekkür ederim Volkan Sizinle aynı gün biz de balıktaydık neyse ki deniz yüzümüzü güldürdü. Ahtapot 1 kg. vardı. Diğer saldığımız bundan biraz daha küçüktü. Kısmet olursa belki birgün birlikte yaparız böyle organizasyonlar
04-06-2012, 19:40   #9
turkuax
Okan / Ankara

befalcon
Herşeyden önce balık için o kadar zahmetli yolları çektiğiniz için ayaklarınıza sağlık.

Gerçek doğa tutkunları ve avcılar sizlersiniz. Limit altı ahtapotlar büyüsünde gelsin size

Afiyet olsun
Teşekkür ederim Sinan Bey. Biaz yorulduk ama fazlasıyla değdi diyebilirim. Hayata dair güzel bir çizik daha attık deftere Ahtapotlar konusunda ekip arkadaşlarım sizinle aynı duyguları taşımıyorlardır sanırım
04-06-2012, 20:34   #10
farukaan
faruk / İzmir...

farukaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Remixon wınner 360mm 80-120 gr
Favori Makinası: Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
En İyi Avı: Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
volex21

Ama onların gittiği yer 47-50 metre arası geziyor sürekli,sen bunu 20-25 metrede yaparsan dibi boylarsın,kurşun ağırlığını hesaba katmıyorum bile
farukaan çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları