BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, Hayata olta at! SPOT BALIK, Hayata olta at!

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Kıyıdan Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Lüfer ,Çinekop Takımlarına Yem Takılması ve Uygulaması...

12-11-2006, 19:02   #1
Admiral

Arkadaşlar,

Lüfer , çinekop takımlarına yem takılması konusunda’ki bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim..

İnanıyorum’ki her yiğidin ayrı bir yoğurt yeme tarzı vardır, eksik yada fazla ,hatalarımı mazur görmenizi dilerim..

Takılacak yemler kıyıdan ve denizden(sandal vs.) olarak iki bölüme ayrılıyor..

İlk olarak açık denizde lüfere atılacaksa oltamızın nasıl olması gerektiğine değineyim..

Bilindiği üzere açık denizde lüfer çinekop oltaları ve bunların kullanımı açısından her yerde duyup gördüğümüz zokalı,mavrukalı vs.birçok tanım ve yorum vardır,bence klasikleşmiş ve kanımca fazla rağbet görmeyen(açık deniz lüfer için) av tekniklerinin hepsini es geçerek yada ordan burdan kes yapıştır yapmadan yani damardan konuya gireceğim..

Oltamızı hazırlayalım;

*UZUN OLTA*

150 metre,üstüde olur 070’lik misinamızı mantarımıza sarıyoruz, ilk olarak üçlü fırdöndümüzü(2.8 yada 3.2 mm) oltamıza bağlıyoruz.

Birbirine bakan uçlardan örneğin üst uca oltamızı(mantara sardığımız misinanın ucu) sağlamca bağlıyoruz,sonra sırasıyla alt uca (boğaz için ) 400 yada 500 gr,eğer akıntı çoksa 900’e kadarda arttırabiliriz kurşunumuzu ancak mutlaka yuvarlak olmalı .!!

Kenarlı yada uzun olan kurşunlar, akıntının’da fazla olması sebebiyle zaten orta boy bir izmaritinkinden az olarak hissettiğimiz vuruşları anlayamamıza sebep olur,iki dakikada bir çekmek zorunda kalınırki mümkün değil..Bu yüzdende olayı daha iyi hissedebilmemiz açısından kurşunumuzun bizi akıntıyla yaptığı salınımlarla kandırmadan,absorbe olmuş bir şekilde misinamızı daha iyi anlamamız ve dinlememiz adına bu tip bir kurşun seçiyoruz.

Kulaç falan diye yazmayacağım herkesin daha iyi anlaması açısından,fırdöndümüzün alt tarafınada 1,5 metre gibi yine aynı kalınlıktaki misinamızı bağlayarak kurşunumuza raptediyoruz.
Kalan orta ucada 0.26-30 arası misina ile 6 metre bir beden düşünün bunun ilk 1,5 metresine ikili bir fırdöndü takıyoruz , kalan 4.5 metre misinamızın ucunada iki iğneli olan ‘gezerli’ takımımızı ekliyoruz, nasılmı? çok kolay..

1 numara iğnemizi normal olarak bağlıyıp sabitliyoruz misinaya,hemen sonrada 3 yada 4 numara iğnemizi misinamızın üstünde tutarak misinaya bağlamadan kırmızı ibrişimle iğnenin soluna10 tur kördüğüm, 10 turda sağına bağlıyoruz ki bu iğnemizin misinayla bir bağı olmadığından,sadece kırmızı ibrişim ile tutturduğumuz için, misina üzerinde gezmesi gerekmektedir balığın boyuna göre ayarlayabilmemiz açısından..

Sonrada daha önce tutmuş olduğumuz canlı istavriti 1 numara iğnemizi balığın kuyruk kısmının 2 yada 3 cm üstünden tabii balığında boyuna göre batırıp diğer tarafından çıkacak şekilde bırakıyoruz,daha küçük olan gezerli iğnemizide balığın ağzından sokup burun kısmından çıkarıp denize bırakıyoruz, tabii canlı olarak..

Uzun oltamız muhteşem avcı…

Kurşunumuz dibi bulduğunda bildiğimiz normal boşluğunu alarak bekliyoruz,bu oltayı asla elimizden bırakıpta sigara falan yakmıyoruz, kaşımızla gözümüzle oynamıyoruz
Lüfer bu…
Saygıyı hakkediyor

Kıyıdan yapılacak avlarda;

Öncelikle tutuğumuz(bunlar pazardan ) istavritlerden yaprak çıkarıyoruz;

Kuyruk dibinden keskin bıçağımızla başa doğru kesmeye başlıyoruz,aynı işlem diğer tarafada..kafayı kesip atıyoruz..

Resimde pekde görülemeyen çinekop takımımız 3 iğneli 5 numara iğneden yapılmıştır,balık kesmesin diyede elektrikçilerde satılan alüminyum kablo malzemesini iğneler arasındaki irtibat misinalarına geçiriyoruz,bu takımımızda hazır..Çinekop diyorum ama lüfer’de alınabilir bu takımla..Ortalama bir şey işte..

İğneleri, önce mantara yakın olan iğnenin yaprağımızın kuyruk kısmından geçirerek batırıp çıkarıyoruz ve çıkan ucu tekrar batırarak bırakıyoruz keza bu işlemi çok fazla sayıda yaparsak yaprağımız fırdöndü gibi doğal olmayan hareketlerde bulunabileceğinden balığın vurma ihtimalinide oldukça düşürür..

İkinci iğnede balığın orta bölümüne,üçüncüyüde aynı şekilde sabitleyip iğneler otursun diyede işlem sonunda misinamızı hafifçe çekiyoruz’ki iğneler biraz daha batarak direnç sağlasın diye..

Bu arada mümkün olduğu kadar iğne uçlarınıda balığın dış yani deri tarafında bırakıyoruz..

Şakşak diye adlandırılan kesim şeklide, kesime yine kuyruk kısmından başa doğru kesip bırakıyoruz kafa tarafında,iki taraflı olarak..Sonrada kılçığı bıçakla kesiyoruz..

İğneye takma şekli ise anüs bölgesinden 1. iğne,ikinci ise ağzından takarak burundan çıkarmak suretiyle aynı zamanda balığın burnu mantarla temas edecek şekilde bırakıyoruz..

Yazmışken en az lüfer kadar sevdiğim izmarite de değinmek isterim..

Avcılığı ve avlanırken avlayanı vuruşları ve kurnazlığıyla mest eden bir balıktır

Ben palamutta avladım çoğu kez ama hissettiğim sadece on kiloluk sabit bir halatı çekmek gibi, yakalandığında kayıtsız şartsız gelir sakince alırsınız ve hareketsiz durur ve çok kısa sürede kendinden geçer..

Ama bu izmarit kaçmak için elinden ne gelirse yapmaya çalışır,o yüzdende bu balığı tutmak gerçekten çok zevkli..

Ben genelde sülünes kullanırım;

Midye ve karidesi kaşla göz arasında alır iğneden,özellikle iğnede biraz büyükse besleyip durursunuz bu balıkları..
En yaman iğnesi 9 numara olandır izmarit için..

Bazıları çoklu köstekli takım tercih etsede aslında iki kösteklisi en makul olanıdır..
Birde 1 metre bedene lüfer takımı gibi hırsızlı yani 2 iğneli olanları vardır..Zaten bu balık yeme çift atlar..İki iğneyede ayrı ayrı yem takmakta fayda vardır..Yeni başlayan arkadaşlar içinde bu balık tasma zamanı vs balıkla tanışmak adına ilk adım olarakta kabul edilir..Ben şahsen hala vazgeçemedim..

Soldaki ben

Sürçü lisan ettiysem affedin..

Daha iyi tekniklerde muhakkak vardır ekleme yapılacak..
Bu sadece benim uygulamam ve tekniğim..
Herkese rastgele….

Konu Admiral tarafından (12-11-2006 Saat 20:38 ) değiştirilmiştir.. Sebep: .

12-11-2006, 19:25   #2
erdemyılmaz
ERDEM YILMAZ / İSTANBUL

erdemyılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
En İyi Avı: EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
abi eline,emegine saglık cok güzel bir çalışma özellikle son resim harika
erdemyılmaz çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
12-11-2006, 19:36   #3
afet

güzel bir anlatım ve paylaşım olmuş Hüseyin ellerine sağlık
afet çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
12-11-2006, 19:59   #4
turna

turna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Anlatımın için çok teşekkürler.
turna çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
12-11-2006, 20:44   #5
OnurERDOGAN

OnurERDOGAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: surf & spining takim
En İyi Avı: palamut , lufer , kirlangic
hakkaten eline saglik ugrasmis yapmissin.
OnurERDOGAN çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
12-11-2006, 21:18   #6
REALGS

REALGS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: 4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
En İyi Avı: Çocuklarım......
Acìk deniz (tekne) icin en makbul olanì 3 igneli, canlì zarganayì tüm olarak taktìgìmìz uzun oltadìr.luferin hayìr diyemedigi tek yemdir.zarganamìz bitince ,canlì istavrit taktìk ama tìk yoktu. o esnada diger tekneler zargana ile almaya devam ediyordu.zargana ile 14 tane aldìk ama istavritle hic
REALGS çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
12-11-2006, 22:11   #7
Admiral

Değerli arkadaşlarımın yorumları için çok teşekkür ederim...
12-11-2006, 23:26   #8
özkan

özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: olta
En İyi Avı: kırlangıç 1,5 kg
abi eline sağlık, güzel açıklayıcı çalışma olmuş.
özkan çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
13-11-2006, 08:29   #9
ist balıkcısı

ist balıkcısı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: şeyan olta -surf kamış
En İyi Avı: daha öğrenecek çok şey var
ellerine konollarına sağlık abi güzel çalışma olmuş. bu işe yeni başlayacak arkadaşlar için çok faydalı. teşekkür ederim
ist balıkcısı çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
13-11-2006, 09:33   #10
Admiral

Arkadaşlar yem takılması konularında değişik ve farklı tekniklerinizi ki mutlaka vardır,bu foruma ekleyebilirseniz çok sevineceğim....
Teşekkür ederim..

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları