BALIK AVI Cengiz Balıkçılık
SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Go Back   BALIK AVI > Malzemeler & Ekipmanlar > Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol


Canlı yem takımı...

Cevapla
19-09-2012, 19:09   #1
skoylu
Serdar KÖYLÜ / GEBZE
 
Mesajlar: 8.173
Favori Kamışı: Olta, başkası olmaz..
En İyi Avı: Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
Canlı yemleri kullanırken canlı tutmak bir hayli sorun olabilmektedir. Zira, canlı yemler, dalga vs. nedeniyle hırpalanırlar. Ağızları açılır, su baskısıyla ölürler, açılmaz, solunum yapamaz ölürler.

Ayrıca klasik canlı yem düzeneklerinde, yem bir hayli hırpalanır ve yeterince iyi hareket edemez. Bu da yemin etkinliğini düşürür.

Diğer yandan canlı yemi az hırpalayıp kullanabilirsek, balık gelmezse, sağ salim geri salma imkanımız da olacaktır.

Bu meseleri gözönüne alarak, bir takım yapmak iyi olacaktır. Öncelikle, yemin nasıl takılacağı önemlidir. Kendini yiyecek kadar büyük bir iğne, her durumda canlı yem için çok büyük bir iğne olacak, onu hırpalayacaktır. Çözüm iğneyi yemem sokmamaktan geçer. Sidikliğinin arkası vs. gibi yerlerden iğneye geçirilen yem ölmese bile, ciddi yara alacaktır. Her şeyden önce, hareket yeteneği azalacağı için yam olarak etkisi düşük olacaktır.

Fakat iğneyi yeme saplamayacaksa, heleki canlı olan yemin nasıl orada duracağı sorunu ortaya çıkar. Şunu yapabiliriz, yemi en az tahribat alacağı yerden takabiliriz. BU noktada gözlerinin arkası veya burnu olabilir en rahat şekilde. Zira, buralar kemikten ibarettir ve hayati organlar yoktur.

En iyi neticeyi veren yer, burun olmaktadır:Resimdeki, bu amaçla hazır satılan bir takımdır.

Bu takım makul neticeler verebilmektedir, fakat temini güç olduğu gibi, lüfer gibi dişli bir şey filan denk gelirse sıkıntı vermektedir. Ayrıca buruna takılan yeri/tarafı kaçırma gibi sorunlara yol açmaktadır.

Bundan daha iyisini kendimiz yapabilir miyiz? En azından daha kolay bulunan malzemelerle! Bu niyetle yaklaşık 4-5 yıl önce şöyle bir şey hazırlamıştım, gereken yerlerde kullanıp gayet memnun kaldığım çok oldu.Sırayla: Fırdöndü, yem çengeli, dyneema + iki ince silikon boru, çelik tel, iğne + lastik/silikon halka.

En başta küçük bir fırdöndü konuyor. Bunun misina olacak gözüne bir kurt teli ekleniyor. Bu tel sazan işine ağırlık veren malzemecilerden DAM-MAD markasıyla, yem çengeli adıyla bulunabilir:Bunu sazancılar, daha doğrusu tatlı su avcıları, küçük kurtları takmak için kullanıyor.

Fırdöndünün arkasına yeterince uzun bir dyneema misina ekliyoruz. Abartıp çok uzun yapmaya gerek yok elbette. Dyneema üzerine isterseniz iki ince lastik, silikon boru vs. geçirebilirsiniz, ama çok elzem değil.

Dyneema'yı ise, yeteri kadar uzunlukta bir çelik telli iğneye bağlıyoruz doğrudan. Bizim burada harami çinekop(kışın) ve kofanalar (yazın) canlı yemlerin bir numaralı düşmanıdır. O nedenle böyle bir çelik tel ihtiyacı elzem. Ama eğer kofana, çinekop vs. rahatsız etmeyecek bir yerdeyseniz, çelik tele hiç hacet yok elbette, dyneema'ya iğneyi doğrudan bağlayabilirsiniz.

İğnenin üzerien de yumuşak silikondan bir halka takıyoruz. Gene sazan vs. malzemesi satan yerlerden bunu bulabilirsiniz. Pelet yem için kullanılıyor.Başka markalar vs. var, nette hazır bu resmi bulabildim, zira 4 pil ile ancak 4 resim çekebildik

Bu takımın esprisi, gerektiğinde kolayca kısaltılabilmesidir. Neden kısaltalım ki, bize ne sağlar? Bunu anlamak için yemin nasıl takıldığına bir göz atmak gerekiyor:
Evde canlı yem saklamak gibi bir lüksümüz olmadığından, bir sasiyi konu mankeni olarak kullandık, umarım fikir veriyordur.

Görüldüğü gibi, iğneye sokulan silikon halkayı yemin kuyruğuna geçiriyoruz. Yem çengeli denen kurt halkasını da, yemin burnuna geçiriyoruz:
Bu durumda, burundan çengele takılınca balık, iğneli silikon halkanın kuyruğun en ince olduğu yere denk gelmesi lazım. Elbette 5-10 mm boşluk olması istenir, hareket için. Ama daha fazlası kötü olacaktır.

Takımın kısaltılması, eğer o tür silikon boru sazancıların boiliden misina geçirmek için kullandıkları şeylerden elinizde varsa, kolay olacaktır:
Üç kat olacak şekilde silikon borudan ip misinayı resimdeki gibi geçirirsiniz. Böylece takımı kolayca kısaltabilirsiniz. Eğer öyle şeyler yoksa elinizde, aynı şekilde 3 kat edip örgü misinayı, uçlara yakın yerlerden ince bir misina, ip vs. ile deste halinde bağlayın, olsun bitsin.

İğne boşta duruyor aslında. Yemin yükü, buruna takılı olan çengelde duruyor. O nedenle ip misina boşalmaz. Ama balık gelip yemi kapıp giderken, çektiği kuvvetle misinayı silikon borudan veya düğümden kolayca sıyırır.

Eğer silikon halka, yani kuyruğa takılan halka, büyük gelirse, gene biraz ip, misina vs ile halkayı bağlayın, "8" rakamı gibi. Böylece küçülecektir.

Eğer yem çengeli bulamazsanız, benzeri bir şeyi çelik telle kendiniz yapabilirsiniz. Daha olmadı uygun bir kısa pala iğne de kullanabilirsiniz. Ama özellikle küçük yemlerde iğne balığın üst çenesini çok aşırı hırpalıyor.

Klasik tür canlı yem takma teknikler, canlı yemi yarı cansız hale getiriyor. Bu nedenle, bu örnekteki gibi, yemi hırpalamadan takacak bir düzenekle kullanırsanız, çok faydasını göreceğinizi düşünüyorum.

Kendi adıma, bunu kullanırken yanına klasik bir takım atmadım, direk karşılaştırma yaptım diyemem. Fakat, bunlarla sayı ve büyüklük olarak baya bir balık tuttum ki, o bölgelerde pek görülmüş avlar değiller.

Takımın daha anlaşılır şematik gösterimi şu şekilde:Eğer balığı tekneden gezdirecekseniz, resimdeki gibi ucu içeriye kavisli, kıvrık olan bir iğne değilde, düz olan bir iğne seçin. Kısa pala iğneler daha iyidir. Ama klasik lüfer iğneside idare eder. Uzun pala iğne, balığın hareketini ve görüntüsünü çok kötüleştirir.


-------------------
Kendimden alıntıdır.
skoylu çevrimdışı  
19-09-2012, 19:23   #2
Vedat Abayoğlu
Vedat Abayoglu / Canakkale
 
Vedat Abayoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.520
Favori Kamışı: Shimano Game ARC
Favori Makinası: Okuma V system
En İyi Avı: Sarıkuyruk
Nose Ring sonrasındada bait elastic sorunu çözmezmi acaba
Vedat Abayoğlu çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
19-09-2012, 19:27   #3
skoylu
Serdar KÖYLÜ / GEBZE
 
Mesajlar: 8.173
Favori Kamışı: Olta, başkası olmaz..
En İyi Avı: Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
Vedat Abayoğlu
Nose Ring sonrasındada bait elastic sorunu çözmezmi acaba
Çözmemesi için bir sebep yok ama, o el oyalıyor. Bu pratik, burnuna geçir teli, halkayı pensenin ucuna takıp genişlet, kuyruğa geçir. Bitti.
skoylu çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
19-09-2012, 21:08   #4
volex21
Volkan / İzmir
 
volex21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 7.208
Favori Kamışı: Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
Favori Makinası: Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
En İyi Avı: Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
Sanırım daha çok lüfer için düşünüldü veya bana öyle gelmiş te olabilir.

Levrek için uygun bir sistem olur mu acaba?

Emeklerin için teşekkürler abi, ilginç bir konu.
volex21 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
19-09-2012, 21:10   #5
fztyasin
yasin özkan / izmir
 
fztyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 2.139
Serdar hocam çok teşekkürler değerli bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için, benim gibi bu hobiye yeni yeni gönül veren birisi için başarılabilmesi zor ama detaylı anlatımınız sayesinde bir o kadar da uygulanabilir bir yöntem gibi duruyor.

Tecrübe ettiğiniz paylaşımların devam etmesi dileğimle tekrar teşekkürler ellerinize sağlık
fztyasin çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
19-09-2012, 22:35   #6
skoylu
Serdar KÖYLÜ / GEBZE
 
Mesajlar: 8.173
Favori Kamışı: Olta, başkası olmaz..
En İyi Avı: Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
volex21
Sanırım daha çok lüfer için düşünüldü veya bana öyle gelmiş te olabilir.

Levrek için uygun bir sistem olur mu acaba?

Emeklerin için teşekkürler abi, ilginç bir konu.
Levrek için hiç çelik tel karıştırma, direk ip misina ile iğneyi fırdöndüye bağla.

Bizim buralarda lüferler bir sorun. Yeme bakmıyorlar, hele canlıysa, bu levrek yemi mi diyerek, ne bulurlarsa yiyorlar ki, çelik tel koymak elzem oluyor.

Bu yüzden zargana takımlarını bile çelik telli yapıyorum el mahkum. Aynısı Akdeniz civarında balon belası içinde geçerli. Ama o durumda, rezistans teli ile 2-3 parça yapmak gerekiyor, balon çok telli çelik telleri kesiyor rahatça.
skoylu çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
19-09-2012, 22:57   #7
roy
roy / dünya
 
roy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 4.755
Favori Kamışı: Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
Favori Makinası: Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
harika bir aparatmis bu uçtaki. ilk kez gördüm. bende seri bagladigim iki ignenin birini sirt yüzgecinin basladigi yere, digerini sidiklikle, kuyrugun ortasina sapliyordum. balik bazen kendini kurtarabiliyor, onun için de serçe parmak tirnagi kadar minik lastik plaka takiyordum ignenin yari beline kadar
roy çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
20-09-2012, 10:36   #8
Balikci34
selim / Almanya
 
Balikci34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 2.637
Favori Kamışı: Sportex,Shimano
Favori Makinası: Shimano,Daiwa,Dam,Abu
En İyi Avı: Turna
Tebrik ederim seni Serdar,güzel bir bulus,balikcilik hergün yeni bir seyler arayip bulanlarin hobisidir,sendede bu var,sen kimin ne dedigine bakma,devamli yenilikci olmaya calis,tavsan tüyü olayini okudum,takma kafana böyle seyleri,herkes bilmez bu tür sistemleri,bendeki Fly sandiginda ne tüyler var bir yazsam,deli derler bana bu sitede,yenilikci kalmani temeni ederim,kendini devamli yenileyen bu hobide daimi kalir,tekrardan tebrik ederim,ellerine saglik Serdar...
Balikci34 çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
20-09-2012, 14:39   #9
sabriyazici
sabri / içerenköy - İstanbul
 
Mesajlar: 10.743
ellerine sağllık abi hem pratik hem çok güzel gözüküyor aynısı olmasa bile benzetiriz bişeye heralde sağlıcakla kal Allaha emanet ol
sabriyazici çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
20-09-2012, 15:53   #10
ALİCO
AliCo / İstanbul
 
ALİCO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesajlar: 5.531
Favori Kamışı: D.A.M El oltası
Favori Makinası: 0,33 beden FC
En İyi Avı: Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
Şu takımın yüzüşünü bir hayal et bakalım Serdar

Sadece hayal kuralım. Acaba bu takım nasıl gelecektir?
ALİCO çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Forum navigasyonu
Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:48 .


Powered by: vBulletin
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Copyright ©2004 - 2016, Balikavi.net