SHIMANO CATANA 4000 FB

Konu, 'Makineler' kısmında haliluysal1717 tarafından paylaşıldı.

1. haliluysal1717

haliluysal1717 HALİL UYSAL

2. erolcinar13

erolcinar13 Erol

3. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Doğru yoldasınız. Sağlam merdivenin 3. basamağında duruyorsunuz. Yorgun değilseniz 5. basamağa çıkın. Oradan manzara daha güze görünür.:p :p

Bu klasmanlarda sırf at çek amaçlıysa hedefiniz, tercihinizi 2500, ama zaman zaman at çek, zaman zamanda hafif beklemeli derseniz, ki tercihim hep bu olmuştur. O zaman 4000 lik idealdir. Yedek makarasıda extra 2. bir avantaj sağlar.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Acaba diye bir sormak lazım üstad.

Şimdi bakalım 2+1 bilya ve at çek yapacağız. Yani boyuna dönüp duracak bu makine.

Nerde ki bu bilyalar? Acaba bu şekilde sürekli kullanımda olaylar nasıl gelişir? Gelibolu'da ki, tuzlu su bolca, bu makinedeki tuzlu suya dayanıksız bilyalar ne olur?

Bir worm shaft filan yok. Düzgün saramayacak ve ince dyneema sararsak, neler olacak?

Hadi bir anlatın öğrenelim arkadaşlar.

5. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Shimano ama. Worm shaft mi tutuyo sankim baligi.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çok doğru. Süper misina denen ip misina, atarken karışırsa düzgün sarılmadığı için, zaten kabahat makinede değil, misinada olur.

Hasbel kader AR-C makaradır bu catanalar. O biraz kurtarır en azından olayı.

Tabi, ancak 81cm saran bu makineyle lüferden kaşık nasıl kaçırılır o da başka bir soru. Ama zaten balık yok, önemi var mı? Yeter ki şimano olsun.

7. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Serdar kardeşim, siz bu tür isteklerde bir an kendi standartlarınıza bürünüyor, kendi kulvarınızda koşarak, herkesin o kulvarda koşmasını bekliyorsunuz. Siz maraton koşarken, arkadaşların çoğu 1500 lerde ter atıyor.:p :p

İstenen belli.

Nedir ?

70-80 liralık bir makina. Bundan bir stella performansını beklemek hayalcilik olur.

Ne yapacak bu arkadaşlar ?

Orkinos, Kılıç avına çıkmayacaklar sanırım. Tutacakları, daha doğrusu tutabilecekleri balığı siz benden daha iyi bilirsiniz. En şanslısı belki 3-5 kiloluk bir balık alır. Bu balığı o makinayla alabilir mi ? alamaz mı ? Tabii diğer ekipmanların yapısı ve maharette bir o kadar önemli.

Makinanın yapısına gelirsek;

2+1, 4-5 sene rahatlıkla yetecektir. Catana modelinin 4000 RB sini alalı 5-6 yıl oldu. Şimdiki gibi vişne kırmızı değilde, havai mavi olan renklisinden. Ne zorluklar yaşadı bir bilsen. Ama '' Benden buraya kadar.'' demedi. Varsa dahada al gel der gibi dim dik ayakta. İnan ki ilk günki kalitesini ve randımanını hala taşıyor.

Bu durumda beklentilerimizi karşılamış, sıkıntı yaratmamış, bu vesile geçen süreçte tecrübe kazandırmış ise, olumsuz tarafı nedir ? diye ben size sorayım.

Tabii şu da bir gerçek, alırsın son model arabayı. Onu 2 günde pert eder, yada 10 yıl gıcır gıcır binersin. O kişinin kullanım hassasiyetine bağlıdır. Buradada aynı geçerlidir.

Diyorsunuz 2+1, sürekli çevir babam çevir. Buyrun bu nedir o zaman.

http://www.avmarketi.com/asp/product/136143/Daiwa-Sweepfire-E-4000-makine

Kişi direkt bunu yorumlara açmış olsaydı bakış açınız ne olacaktı ? merak ederim doğrusu.

( Aman sakın yanlış anlaşılmasın, benim Sweepfire için olumsuz bir görüşüm kesinlikle yoktur.)

Burada bence asıl olan, kişilerin 3-5 kuruş vererek bütçeleri dahilinde alabileceklerinin en sağlıklısını almalarını sağlamak. Ben kullandıklarım ve bildiklerim dahilinde yazarım. Afaki ne konuşur ne de dinlerim. Sizde, '' 70 lira seviyelerinde buyrun bu makinaya bakın.'' deyin. Tabii önerdiğiniz makina plastik olmamalı.:confused: :confused:

Kişiler Boxter makinalarla boğazda mutlu mutlu avlanıyorlar.:p :p Sıkıntı falanda çekmiyoruz derler.

Sevgiler.

8. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Serdar kardeşim merhabalar......size bir şey sormak istiyorum ...Daiva spin makine almak istiyorum....fazla bir bütçem yok ..buna göre hem ip hem mono misinayla kullanabileceğim bir makine tavsiye edebilirmisiniz...sevgiler saygılar

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Evet, aynen, nedir o makine? Bir tek bilya ile?

Sorun şu ki, burada Sweepfire'ı tartışmıyoruz. Catana'yı geç, Sweepfire al demedik bile hiç.

İlk sorun şu. İstenen ne? Kıyıdan at çek ile lüfer avlamak. Anahtar kelime burada hızlı sarmak, yüksek devir, büyük kafa.

Yani burada seçilecek makineden beklentiler farklı. 80 cm saran Daiwa'da alsan, Shimano'da, Van Staal'da bu işe uygun olmayacak. Olması için yükleneceksin sürate. Bu da sana çok daha rahat saran, kaliteli ve zamanla çaptan düşmeyecek bolca bilyalı bir makine, yada, en baştan yüksek hızda saran bir makine alman demek.

Ama nedense, kimse bundan bahsetmedi. Shimano'mu, ooo, süperdir, al çok iyi dendi o kadar.

Hiç o av stilinin gereklerine bakılmadı. 3-4 kg balık gelse? Neresine bakacağız? Kalamasına. bunun kalaması ilk an sorunludur ve acayip bir şeye sebep olur. Bilhassa ip misina kullanıyorsanız, makara dönmez, sardığınız misina sarımı toptan dönmeye başlar ve bir acayip vaziyet olur. böylede bir şey vardır.

Ha, bu catanayı alır gidersin göle, kasnaya, levreğe filan, azıcık takır tukur olsada iş görür, hem baya iyi iş görür.

Eh, bütçe seksen liraysa, sen boşver demek lazım shimano, daiwa filan, gel sana okuma, alba filan bakalım demek lazım. Yada biraz daha kesenin ağzını açman gerek dememiz lazım.

Fakat, nedense kamışa, makineye ve ustalığına vs. kimse toz kondurmaz. Bu makine hızlı saramıyor, o yüzden lüfer alamıyorum, az alıyorum şeklinde düşünmez. Bu kamış uzak atamıyor, o yüzden kalın misina sarmak zorunda kalıyorum, o da balığı kaçırıyor filanda demez. Balık yok demenin dayanılmaz hafifliği varken, başka şeye bahane aramaya hacet var mı?

10. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    İlk alıntı mesajınızda ne diyorsunuz ?

'' Benim yorumum Daiwa '' diyorsunuz.

İkinci alıntı mesajınızda Sweepfireyi tartışmadığımızı yazmışsınız. Bu doğru. Ben bunu sadece sizin söyleminize karşı, o markanın o seviyelerdeki bir modeli olduğu için, örnek olarak verdim.

Sonra ne diyorsunuz ?

''80 liraya ne Shimano, nede Daiwa alınmaz. Başka modellere bakalım '' dersiniz. Umarım doğru anlamışımdır.

O zaman ilk mesajınız,tarafınızdan tezkip görüp, boşa çıkmış olmuyor mu ? :confused: :confused:

11. ovunc41

ovunc41 övünç karlıdağ

Favori Kamış:
    Trabucco İridium Distance 4.20 3p,Ryobi Komatsu 3.75 50-150 ,Spro GTPRO 2.40 15-40 3 parçalı spin
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 4000 FA,Shimano Ultegra XSC 5500,Shimano Catana 4000,Ryobi Ecusima 8000vi
    En İyi Avı:
    kiloluk eşkina,1.1 kg mırmır,lüfer vs..
    benimde kullanmış olduğum bir makina ve oldukça memnunum,eğer her avda 5,6 kiloluk balıklarla uğraşmayacaksanız yeterlidir bencede..
    şuna emin olabilirsiniz sizi pişman etmeyecek bir makina..
    varsa kafanıza takılan sorular özelden de yazabilirsiniz..
    rastgele..

12. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Ben spin için denemelik sweepfire 4000 E aldimdi. Örgü sardim üstüne. 2-2.5kilo çapakta problem yapmiyor :) iyikide almisim 1bilyeli daiwa 5 bilyeli x markadan iyidir bence

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bir daha okumanda fayda var tevfik abi.

Benim yorumum hala daiwa. Alacak şöyle güzel bir caldia. Bak nasıl şakır şakır tutuyor o lüferleri. Ama fiyatını görünce bana ne der, onu bilemem.

Ve zaten o ilk mesajda hiç paradan bahseden de yok. Catana düşünüyorum deniyor, şu bütçem filan denmiyor görüldüğü gibi.

Ve farkettiysen, hiç şu model filanda demedim.

14. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Japonlar gorse su halimizi amma gulerler haa :). Gururlari oksanir herhalde. :p

Acaba bir gun biz de dunyanin bir kosesinde, balikcilik malzemesi ureten Turk markalarina dair tartismalara sahit olabilecek miyiz?

Simdilik sadece "Beko mu daha iyi yoksa Vestel mi?" tartismasiyla yetinmek zorundayiz anlasilan. :(

15. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    :thumb: :thumb: :thumb: :thumb:

Bence ........................hihi hihi

16. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:

Ama Daiwa al diyorsunuz 80 liralık makina örneklemesi karşısında. Hangi Daiwa, hangi model. Dedim geçtimle olmaz.

Arkadaş Catanayı koymuş ve standardını oraya çizmiş. Arife tarif gerekmez burada. Belki biraz zorlarız 100 olur 120 olur bu rakam. Siz veya biz o modele karsı '' Hayır o değil işte bunu almalısın '' dersek ve bu linki verirsek abesle iştigal olmaz mı ?

Buyrun verdim linki ve yazıyorum arkadaşa;

Catana yerine bu modelleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

http://www.avmarketi.com/asp/product/19041/Shimano-Stella-4000-FE-13XSA-RB-1-BB-Makine

http://www.balikavmarketi.com/Urun/SHIMANO-TWIN-POWER-CI4-2500-FA-MAKINE-81-BB-pmu1088.html

17. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Kulaklarım çınlamaya başladı. Biri beni anıyor muhakkak.:p :p

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Tevfik abi, bu mu şimdi? Bir model yazmakla, standardını koymuş mu olacak arkadaş? İşin aslı şu, bize "ne alayım" denmiyor ki, bunu alayım mı deniyor.

Siz ise, al al, Shimano o, uçar kaçar durumuna giriyorsunuz hemen. İşte buradaki mesele bu.

Ve hala yanlış makine tarif ediyorsunuz. Neyse, o başka tartışma.

19. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Serdar kardeşim, öncelikle, nezaket ve seviye kuralları dahilinde bana sabrettiğiniz, sabır gösterdiğiniz için size teşekkür ederim.:p :thumb: :thumb:

Sizle tartışıyoruz, ne güzel. ( Münakaşa etmiyoruz. Bu böyle biline.) ve en sonunda aynı noktada olduğumuzu görüyoruz. Belki ben öyle algılıyorum.:confused: :confused:

İlk yazdığım mesaja bakarsanız orada ne demişim ?

Hypeerlopu ve Alivioyu pas geçip, 3. basamak olan Catanada olduğunu ve 5. basamakta manzaranın dağa güzel olduğunu, yani biraz daha fedakarlık yapılarak Exage serilerini işaret etmişim. Arkadaşımız direk marka belirtince 2. bir marka yazma gereği duymadım. Ama deseydi ki bu seviyelerde nasıl bir makina ve marka? Cevabım Crossfire ve Exage olacaktı. Bu hep böyle olmuştur genellikle.

Bir başka mezrada, sağlıkla görüşmek ve yazışmak dileklerimle.

20. haliluysal1717

haliluysal1717 HALİL UYSAL