Hatay - Erzin balık avı 19.10.2013

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında bilge kağan tarafından paylaşıldı.

1. bilge kağan

bilge kağan bilge kağan tomas

Favori Kamış:
    lineaeffe rapid cx spin 2.05, DAM 2.40, okuma V system 2,40 spin
    Favori Makine:
    okuma trio 30s, okuma avenger 30a, Okuma Raw 65, daiwa sweepfire E 4000
    En İyi Avı:
    alabalık 3 kg, turna 2 kg, levrek 3 kg, çipura 1,2 kg, zargana 95 cm ( 990 gr. )
    kıyılardaki kısır avlar canımıza tak edince artık denize açılmak şart oldu deyip cuma akşamı denize açılmaya karar verdik. dalga boyu da 9 cm gözüküyordu, yani sıfır dalga. normalde gece 12 gibi gider, yemimizi toplar, saat 02 civarı açılırız. bu sefer daha ikindi vakti arayıp saat 4'te geliyorum dedi. saat akşam 5'te Erzin Burnaz plajına varıp ameleliğe başladık.

bende bel fıtığı olduğundan bacanak kürekle denizin dibinden kum alıyor, ben de kepçeyle kumu yıkayıp midyeleri çıkarıyorum. bu arada bu plajda suyun ilk kez bu kadar düştüğünü gördüm. resmen suyun içlerinde kum adaları çıkmıştı. bolca midye topladık, arada çıkan kum solucanları da bonus oldu.

bu benim

bacanağım ahmet abi

bu da deniz çekilince çıkan kumlar, normalde burada 50 - 60 cm su olması lazımdı

yem toplama, hazırlık vs. derken saat 19 :30 civarı denize çıktık. 20:00 civarı da oltalar suyla buluştu ve kurşun dibe değer değmez vuruşlar başladı. balıkların hemen hepsi 15 cm civarı çipuralar, arada tek tük sivriburun gümüş. ilk saatlerde neredeyse yakaladığımız balıkların hepsini saldık. kafa lambamı botun kenarına asıp açık bırakmıştım. az sonra binlerce deniz böcüsü, teke ve balık yavrusu toplandı ve arkasına da onları yemeye gelen balıklar.

balıkları istavrite benzetip yemliyi yukarı çıkardım vurmadılar, çapari yaptım olmadı, yemlideki yemleri çıkarıp boş iğneyle indir kaldır yapınca iğnelere asıldılar, baktım ki kolyos. birkaç tane alınca tekrar yemliye döndüm. az sonra oltayı kaldırınca iğnelerden birinin kesilmiş olduğunu gördüm, balon balıklarına saydırmaya başladım. oltayı tekrar indirdim ve bir balık asıldı, çıkarınca çok şaşırdım :eek: , çünkü balık 21 cm.lik bir lüferdi ve midyeyle yakalamıştım. balonların boşuna günahını almışım.

hemen en üstteki iğneyi daha uzun saplı bir iğneyle değiştirip kolyoslardan birini yaprak yaptım ve taktım. tabi dibe iner inmez vuruş var hooked lüferi kaptım erken o da ne benim yaprak kolyosa 27 cm.lik bir sarıkuyruk ıskarmoz yakalanmış. bu tür max 50 - 60 cm boya ulaştığından salmadım.

o andan sonra da balık bıçak gibi kesti, rüzgar çıktı, gündüzki 34 derece sıcağa inat soğuk iliğimize işledi. botumuz küçük, eşyamız çok olunca benim motorsuz botu da yedeğe alıp eşyaları koymuştuk. bacanak diğer bota geçip '' balık başlarsa beni uyandır '' dedi ve asker parkasını giyip kafayı vurdu yattı :) belki de en iyisini yaptı. sanki deniz kurumuştu sonra bir ara öncekinden azıcık daha büyük bir lüfer yine midyeye yakalandı, hem de kolyos diğer iğnede dururken. sabaha kadar bir iri istavrit, ve midyeyle bir lüfer daha. bir de tral ya da bizim buranın tabiriyle dragon ( trafon ) istavrit yakalamıştım ama foto çekme davasına suya düşürdüm :)

sabaha karşı botun az ilerisinde su üstünde bir kovalamaca kaynaşma vardı, hemen bubbble pen'i çıkarıp salladım. ilk atışta saldırı olduysa da sonrası gelmedi, ne olduklarını bilmiyorum ama çok iri balıklardı.

sabah günün ilk ışıklarında yemli dibi bulmadan kurşun hafiflemeye, oltaya istavritler düşmeye başlayınca çapariyi çıkardım ve bacanağı uyandırdım, çünkü ben çapari konusunda acemiyim. o işin erbabı bacanak. hemen yanıma gelip çaparisini sallandırdı.

o balık alıyor ben alamıyorum, kurşunum hafifmiş, aksiyonu veremiyormuşum idk değiştirince balıklar gelmeye başladı :thumb: ama ben hep normal istavrit alırken bacanak hem tral hem istavrit alıyordu, hem de ne trallar. trallardan ikisi rahat 400'er gr. gelir.

bacanağı izliyorum, aynısını yapıyorum, nasıl yaptığını soruyorum olmuyor. arada istavrit, sardalya kolyos alıyorum ama iri trallar gelmiyor. sonra bacanağın çaparisine baktım, yeşil simli, benimki ise pembe simli, hemen çantadan yeşil simliyi çıkardım ve az sonra ben de o koca koca trallardan ikisini aldım :thumb:
    hatta çapariyle bir tane daha sarıkuyruk ıskarmoz aldım. ama bu arada balonlar çok iğnemizi ve daha çok da kurşunumuzu kesti. iğneyi anlıyorum da kurşundan ne isterler onu anlamıyorum.:rolleyes:

çapari kesilince yine yemliye döndük ve çeşitlere çeşit kattık, ama hepsi çok küçük balıklardı ve suya iade edildi, hatta yukarı çekerken vurgun yiyen birkaçını bile geri attım, düzelmezse de denizdeki diğer balıklara yem olsun diye. gece boyu beklediğimiz gümüşler de sabah oltamızı ziyaret etti, geçen yılkiler kadar olmasa da güzel gümüşlerdi. avımız saat 11:30'a kadar sürdü ve yorgunluk, uykusuzluk, açlık tavan yaptı.

bu gümüş o kadar acıkmış ki, iğnelerden birini mideye indirmiş, diğerini de dudağına saplamış.

değişik çeşitlerden bir iki foto

mercanlar

domuz balığı

meşhur balon balığı

dünkü avda akdenizin çeşit bakımından ne kadar zengin olduğunu gördük. istavrit, tral, sivriburun gümüş ( silver sillago ), kupes, lüfer, mırmır, mercan, çipura, ısparoz, sarıkuyruk ıskarmoz, domuz balığı, yassı sardalya, topak sardalya, balon balığı. bütün bu türlerden en az bir tane yakaladık, bazılarını saldık.

üstteki 4 tane tral, alttaki iki tanesi istavrit azmanı

avımız toplamda 7 kg kadar geldi

ve dinlenme sonrası oturma odasının ortasında balık temizleme :D

2. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Tebrikler Bilge :) Çok keyif aldım okurken. Yanınızda olupta avlanmak istedim bir an :D
    Afiyet şeker olsun, çeşit süper.

3. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Maşallah Ahmet Abi :) hala 15 sene önceki gibi :p

Kardeş tebrikler,daha da iyileri gelir inşallah,Dayı kızlarına selamlar.

Rastgelsin.

4. barakuda33

barakuda33 Serkan USTUNDAG

En İyi Avı:
    turna 2.35 kg-eymir
    Tebrik ederim bilge, cok guzel ve verimli bi av olmus. Hakketten denizimiz ne kadar bereketli ve cesitli ilkkez duygudum ve bazen de gordugum baliklar var.
    Ahmet abiye selamlar guzel cikmissiniz. Tekrar verimli avlar dilerim

5. Sonay Önder

Sonay Önder Sonay Önder Çeribaşı

En İyi Avı:
    5 Kilo Sazan
    Tebrikler .

6. metallurgist

metallurgist Gültekin Güler

Favori Kamış:
    Lineaeffe spirit 3,90
    En İyi Avı:
    Lüfer 2,1 kg
    bilge tebrik ederim. hakikaten güzel av olmuş tebrikler. o rüzgarda botla çıkmaya cesaret etmişsiniz diyecektim yazarken baktım cuma. yarıkkaya esmeden hemen önce. herhalde hafta sonu çıksanız soluğu adanada alırdınız:) dehşet rüzgar vardı

7. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Ne güzel bir av günü yaşamıssınız,

Tebrik eder devamını dilerim.

Sevgimle kalınız

8. 4443

4443

Çok çeşitli bir av olmuş tebrikler kareler harika :)

9. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Tebrikler Kaan kardeşim,:) bilgi ve tecrübe dolu bir rapor olmuş, :) aynı zamanda tutulan çeşitli balıklarla da süslenmiş,:) afiyet olsun, sizlere selamlar, sevgiler.:) :) :)

10. Tamer10

Tamer10 Tamer

Favori Kamış:
    Silstar Proflex 2.40
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500FB,Zirca 2500F,Zircos 4000F x 2
    En İyi Avı:
    Hatunum
    Çeşitte bol balıkta,afiyet olsun :)

11. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Bu kadar emeğin karşılığını almış gözüküyorsunuz tebrik edeirm afiyet olsun :)

12. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Tebrikler Bilge Kağan.Müthiş bir çeşit olmuş maşallah.Devamı denk gelsin:thumb:

13. kerempek

kerempek kerem

Tebrik ederim. Umarım bir gün bu kadar zevkli bir av yapabilirim. Okurken çok hoşuma gitti. Çeşit çeşit renk renk leziz balıklar.

Afiyet olsun daha güzel avlarınız olsun.

14. bilge kağan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    alabalık 3 kg, turna 2 kg, levrek 3 kg, çipura 1,2 kg, zargana 95 cm ( 990 gr. )
    teşekkürler, bir gün o isteğin de olur inşaallah. bu gün gültekin'le de konuştuk, sizin oraları bir ziyaret edesimiz var

teşekkürler orhan abi, ahmet abiye ihtiyar diye takılsam da maşaallah daha delikanlı gibi. adam 5 ay sonra emekli olacak inşaallah.

teşekkürler, inşaallah beraber bir kıyı avı yapar, burada olmayan çeşitlerden de yakalarız. levrek, sargoz, minakop, melanur ;) maşallah çeşit bol.

teşekkür ederim

denizin ve rüzgarın durumunu birkaç ayrı siteden kontrol etmeden çıkmıyoruz, ahmet abi birkaç fırtına atlatıp bir bot, bir de fiber tekne parçaladığı için çok dikkat eder böyle şeylere :)

teşekkürler vedat abi, sizin oraların fangrilerini, sinaritlerini, akyalarını tutmaz ama imkanımız ölçüsünde kendimizi eğledik.

sevgiler, saygılar bizden

teşekkür ederim, aslında video ile de süsleyecektim ama kamerayı kafama bağladığım aparat diğer çantada kalmış, fotoğraflarla yetindik.

orhan abi bizler sizin gibi ustaların raporlarından, yazılarından püf noktası kapmaya çalışıyoruz. bilgi ve tecrübe kazanmak için daha çoook yolumuz var.
    size bol palamutlu, torikli avlar dilerim, zira bizim buralarda onlardan olmadığından çok imreniyoruz :)

teşekkür ederim, ayrıca en büyük avınız kısmında yazan çok hoş :) gerçekten de bir erkeğin en büyük avı hatunudur

15. bilge kağan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    teşekkürler, aslında umduğumuzu bulamasak da son zamanların en güzel avını yaptık, buna da şükür.

teşekkür ederim, çok daha iyileri sizlerin oltasına gelsin

teşekkürler, beğendiğinize sevindim. inşaallah sizin avlarınız daha da güzel olur. ben de istanbuldaki lüfer, palamut avlarını gördükçe imreniyorum :)

16. UZM-36

UZM-36 Mahmut Ç.

Favori Kamış:
    Okuma Alümina 240 cm spin kamış - energy carbon 3 m -lineaeffe 2.10 m spin kamış
    Favori Makine:
    Okuma Octana OT-40 8 bilyeli
    En İyi Avı:
    (CEYLAN PALAMUTU 1.250 KG) (LÜFER 1 KG) (LEVREK 1.KG ) (SAZAN 53 cm)
    Bilge tebrikler, bol çeşitli güzel bir av yapmışsınız imrenmedim desem yalan olur. :) bugünden itibaren bir hafta dörtyoldayım barınaga yolun düşerse haberim olsun kardeş, iyi geceler.

17. bilge kağan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    inşallah sen de bu tatilde güzel avlar yaparsın. benim planım belirsiz, ama aklıma esiverir barınağa veya o tarafta başka bir yere gelirim, o zaman haberleşiriz.

18. alişan

alişan Alişan

En İyi Avı:
    eh işte Allah ne verdiyse
    dostum
    yoktum, yani nette yoktum, yoksa barınağa bayramda üç kere gittim. sonuç yok.
    sadece bayramın üçüncü günü sabahı beş beş buçukta bi dörtyüz gramlık bir şeyi
    daiwa saltiga minnow hirame chart ile on beş metreden on metreye kadar getirdim. turna gibi patırtı
    gürültü çıkarmadı. yavaş sarıyordum karanlıktı ama alaca.
    ne idi acaba çok merak ediyorum. belki de gridaydı belki levrek, belki lüfer, belki çıplak, belki tral, belki akya yavrusu, belki vatos, belki ne bileyim işteydi. kendi gitti, yürekte sızısı kaldı.
    yani ben şimdi vuruş mu almış oldum :)
    aynı gün akşama doğru ise rover 98 g16r miydi, hani floramıza uygun olanı. onu attım zarganalar öyle seviyorlar ki rover ile dalga geçmeyi. wtd yi güzel yaparsan saldırıyorlar. fakat bilerek ısırmıyorlar iğneyi. sadece arkasından yatay çizgi halinde sorti yapıyorlar. iğneye saldıran yok.
    zarganalar dışında ha bir de vuruş aldım. sararken tık etti, gerisi gelmedi. ilk takılış anı gibiydi ama sonuç yoktu. anladım ki, vuruş bu. yani, sarışına bir dış müdahale. gıcık bir durum. ama heyecan vericiydi.
    zarganalardan yüz santimlik bir tane tutmak istedim. Et değil lastik olan bu kocca hayvanı suya salacak, videosunu yayınlayıp sitede büyük sükse yapacaktım.
    Allah vermedi.

sense midye mucizesine inanmakta ne kadar haklı olduğunu gösterdin
    tebrikler
    kaç metre açıldın neyin hizasından acaba
    ahmet abi boynuz kulağı geçer abi
    tabi uyursan
    inşallah levrek raporlarınızı da bekliyorum