Sarıkanat Rapalası Krokisi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında kerempek tarafından paylaşıldı.

1. kerempek

kerempek kerem

Arkadaşlar,

Boğazda Sarıkanat rapala'sı krokisini kaybettim bulamıyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı ?

Teşekkürler.

2. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Nedemek istediğini anlamadım Kerem takımın nasıl olduğunun görselinimi arıyorsun?

3. kerempek

kerempek kerem

Evet aynen öyle. Bir çizim vardı onu arıyorum bulamıyorum bir türlü. Kendim yapıp sonuç alamayacağımı bile bile paşalimanı tarafında deneme yapacağım.

4. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
  5. kerempek

kerempek kerem

Teşekkürler kaydettim bu sefer. Size özel mesaj atacaktım yoksa :) Sizin paylaştığınızı hatırlıyordum eski yazdıklarınıza baktım ama bir sürü şey yazmışsınız o nedenle bulamadım.

Eski av raporlarınızda kayboldum :)

Sahte seçimi için de yardım isteyeceğim sizden.

Teşekkürler tekrardan.

6. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Rica ederim. Lafı bile olmaz. Ben bile bulamadım da fotoğraf sayfamdan paylaştım zaten. :)

Sahte için, eğer sabah suyuna gidiyorsan hava aydınlanmadan hemen önce ve aydınlana kadar büyük sahteler kullan. 9-11 cm. Büyük balık alma şansın olur.

Daha sonra 5-7 cm sahtelere geçebilirsin. Renk seçimi çok değişken. Sana tavsiyem etrafındakiler ne kullanıyorsa o renkleri dene önce. Ben 10 kere atıyorum. Balık alamazsam değiştiriyorum mesela o sahteyi.

7. kerempek

kerempek kerem

Çok teşekkür ederim. 2 soru daha sorabilir miyim ?

Sahteleri ucuz kullanıyordunuz yanlış hatırlamıyorsam. Nereden hangi marka ve ne kadara alıyorsunuz ?

Diğer sorum da paylaştığınız şekil ile ilgili. Kurşunun bağlı olduğu misina ile sahte balığın bağlı olduğu misina fırdöndünün aynı ucunda mı birleşiyor ? Yoksa arada başka bir aparat var mı ?

Ek Not: Misina olarak ben de Powerline Spider kullanmaya başladım memnunum. Onun içinde ayrıca teşekkürler. Trabucco biraz daha iyiydi ama aradaki fiyat farkını karşılayacak kadar değil.

8. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Blue Fish marka sahteler 2 buçuk liraya satılıyor şu an. Her yerde bulabilirsin. Kendo sahteler var 5-9 TL arası. Yüzüşleri, renkleri falan çok güzel.

Şimdi şok misinası ucuna klipsli bir fırdöndü bağlıyorsun ya, bu fırdöndüye önce rapala bedeni ucunadaki minik fırdöndüyü geçiriyorsun, ondan sonra da kurşun kasasının ucundaki fırdöndüyü.

Yani her iki fırdöndü, sok misinası ucundaki fırdöndüye takılacak.

9. kerempek

kerempek kerem

Bu durumda yukarıdaki resimde toplam 4 tane fırdöndü var. Benim evim Cengiz balıkçılığa yakın oradan alırım sahteleri. Sabah 9 akşam 18:00 çalıştığım için anca haftasonları vaktim oluyor.

Ben paşalimanı tarafından deneyeceğim bu arada. Sonuç alırsam paylaşırım. Daha önce rapala deneyen görmedim. Geceleri lüfer için yemli atıyorlar ama ondan da çok bir sonuç alan görmedim.

Yukarıdaki sistemi kurup kurşun dibe yaklaşınca orta hızda çekeceğim. Umarım bir kaç dişli bana da rastgelir :)

10. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Evet 4 adet. Cengiz Balıkçılık'ta var, oradan temin edebilirsin. Kurşun dibe değsin. Değdikten sonra birkaç saniye beklersen rapala da inmiş olur. Ondan sonra sert bir tasmayla kurşunu havalandır ve yavaş yavaş çek. Kıyıya yaklaştıkça hızını arttırarak çekmeye devam et.

11. kerempek

kerempek kerem

Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Sonuçları paylaşacağım. Er ya da geç sonuç alacağımı düşünüyorum.

12. fethigürcan

fethigürcan fethi gürcan

soruyu soran ve aydınlatıcı net yanıtlar veren kerem arkadaşlarıma teşekkür ederim. sabah suyu ve ilerleyen saatler için sahte seçimi nasıl yapılır bilmiyordum öğrendim. şok misina dediğimiz makaradan gelen bedenle yukarda çizimi yapılan rapala takımı arasında mı yer alıyor, şok olmazsa olmaz mıdır ?

13. fethigürcan

fethigürcan fethi gürcan

şok

soruyu soran ve aydınlatıcı net yanıtlar veren kerem arkadaşlarıma teşekkür ederim. sabah suyu ve ilerleyen saatler için sahte seçimi nasıl yapılır bilmiyordum öğrendim. şok misina dediğimiz makaradan gelen bedenle yukarda çizimi yapılan rapala takımı arasında mı yer alıyor, şok olmazsa olmaz mıdır ?

14. kerempek

kerempek kerem

Evet o arada yer alıyor şok misina. Olmazsa olmaz değil ama uzun atışlar ya da ağır kurşunlu atışlar için gerekli bir yapıdır. İlk şoku emer.

15. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Şok misinası, uzağa atmak için gereken unsurlardan biri olan ince misinanın ucuna, kullandığınız kamışın uzunluğunun iki katı kadar daha kalınca misinanın eklenmesidir.

Mesela benim makaramda 0,25 misina var. Genelde kullandığınız misinaya 10 ekleyip şok misina bağlarsınız. Yani 0,25 ise şok 0,35 gibi. En iyi düğüm tutan aralığın bu olduğu söylenir.

Benim şok ise 0,38. Daha düğüm patlatmadım.

Şok eğer ağır kurşunla avlanacaksanız 150-250 gr arası şart.

Yine de bazı arkadaşlar makaralarına direk 0,35 misina sararak şok misinası kullanmamaktadır.

Tercih meselesi. Özellikle benim avlandığım sularda 2-3 km hızla akan akıntılar yüzünden takımın bir an önce dibe ulaşması için ince misina kullanmayı tercih ediyorum.

Çünkü kalınlık arttıkça misina suya daha fazla direnç göstermeye başlamaktadır.

16. fethigürcan

fethigürcan fethi gürcan

kerem arkadaşım ayrıntılı ve açık yanıtlar için teşekkür ederim. şok konusunda aydınlandım. şemsi paşa'dan avlanmak için hazırlık yapıyorum. en kısa zamanda ana misinayı sizinki gibi 0.25 yapacağım ve ucunu da +10 fazlasıyla şoklayacağım. madem ki böyle iyi yanıtlar alıyorum bir soru daha; FC , ip misina ya da bildiğimiz misina arasında seçim nasıl yapılır? dükkandaki arkadaşlar spinn takım için ip misina verdiler.misina bitti.ilk atımlardaki kuş gözleri ve alt sarımlardan sıyrılıp çıkmalarla(sebebi gevsek sarım olmalı ama hafif sahteyle de sıkı sarım imkansız gibi) kesip atmak zorunda kaldım. spinn ilgi alanınıza giriyorsa buna da bir yanıt verirseniz sevinirim. hem spinn hem surf makaraların misinalarını yenilemeyi düşünüyorum.

17. kerempek

kerempek kerem

BlueFish sahte aldım az önce. 0.80 mm B03 rengi. 2 adet aldım. Bir şansımı deneyeceğim.

18. Kuzey Doğu

Kuzey Doğu Kerem A.

Favori Kamış:
    Shimano Alivio DX
    Favori Makine:
    Okuma Safina Noir 55
    Abi çok güzel noktaya deyinmişsin genelde şoklama yapmayan arkadaşlar düz olarak 0,35 ile atıyorlar sonrada kurşun dibe geç batıyor çekerken daha çok efor sabrediyoruz gibi şeyler söylüyorlar.

Akıntının hızına göre bence şoklama en ideali bazı yerlerde kurşun yere batmadan zaten sağa ya da sola doğru 3-4 metre kaymanız gerekiyor burada bu çözüm ideal. Birde şoklama misinası makaradan tamamen çıktıktan sonraki hız da önemli 0,35 misina yavaş çıkış yaptığından uzaklık mesafesinde de dezavantaj kaydediyor. Bence en ideali şoklama seninle aynı fikirdeyim.

19. kerempek

kerempek kerem

Ben ilk rapala denememi yaptım. 1 adet sarıkanat tuttum sayende. Teşekkür ederim. Tuttuğum yerde rapala ile başka tutan da olmadı o nedenle mutluyum oldukça.

Fakat takımım çok dolaştı. Şu şekilde yaptım ben. Makinadan gelen ana beden misinanın ucuna bir tane klipsli fırdöndü taktım. Bu klipsli fırdöndünün klipsine ,

1-Sahteden gelen misinanın ucundaki fırdöndüyü,
    2-kurşundan gelen misinanın ucundaki fırdöndüyü

geçirdim. Fakat iki fırdöndü birbirleirne klip üzerinde değiyorlardı. Bazen kurşun beden'e dolanıyordu.

Neyi yanlış yapıyorum ?

Ek soru: Şoklama misinanız hangi marka

Teşekkür Ederim.

20. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bu düzen,eski düzenin yerini haklı olarak almaya başlayan bir ağırlıklı rapala düzeni çizdiğin gibi sevgili Kerem.

Bu düzende rapala kolunun oraya,buraya dolanma riski çok azalmıştır.

Sadece kullanılacak klipsli fırdöndüler yerine gerek makaradan gelen ve gerekse rapala kolunun bağlanacağı ve kurşunla sair fıdöndü arasında gidip gelebilecek klipsli fırdöndü yerine en sağlamından küçük bilyalı fırdöndü kullanırsak daha aerodinamik bir düzen elde edebiliriz.

İsternirse kurşunun bir miktar üstüne bir stoper takarsakta sahtenin bir miktar daha üstten gelmeside sağlanabilinir.

Aynı düzeni,şiddetle tavsiye ediyorumki,rapala yerine uygun iğne ve ayrıca uygun üstte bir yere iliştirmek kaydıyla takriben 50 cm uzunluğunda bir köstekle ikinci bir iğne kullanırsak,bu kere harika bir mırmır takımı elde ederiz.

Gece avında ilk iğnenin önüne küçük bir fosforlu boncuk takarak cazibesini arttırabilirz.

Keza kimi zamanlardada istenirse yemin bir miktar havaya kalkmasını teminen bir minik izmarit mantarıda kullabılabilinir..

Ayrıca artık balık azaldığında rapala yerinehırsızlı bir iğne düzeniğiyle,titizce kesilmiş bişr istavrit fletosuyla illaki rapalanın pek çalışmadığı zamanlarda pek güzel iri sarıkanatta alınacaktır.Ancak bu kerebu rapala kolunu bir miktar kısaq tutabilirizde.

Sevgimle kal

Not;İsternirse hasıl olacak gamdanda kurtulmak üzere rapala kolunun prta yerine bir minik bilyalı fırdöndüde ilave edebiliriz.