BALIK AVI Cengiz Balıkçılık Av İstanbul
SPOT BALIK, Hayata olta at! SPOT BALIK, Hayata olta at!

Go Back   BALIK AVI > Denizde Balık Avı > Tekneden Balık Avcılığı
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Derin suda tekneden avlananlar için küçük bir öneri..

21-11-2006, 19:42   #1
Iskarmoz

Favori Kamışı: Her cins Olta
En İyi Avı: 1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
Köstekli takımlarla derin suda mercan, karagöz, sargoz v.s avlarken oltamızı saldığımızda ya da yukarı çekerken hemen hepimiz orta suda aniden yeme yada parlak iğneye atlayıveren bir baba istavrit tutmuşuzdur.

Hele İzmir civarında Urla'dan Çeşme'ye kadar hemen her derin suda atlayan bu sarıkanat istavritin ardından, yanımızda varsa paketinde sarılı duran çaparimize el atıp ,açıp hazırlayıp salıncaya kadar istavrit sürüsünün geçip gideceğini bilmeyenimiz yoktur..

Peki ya iki iğne de olsa minik bir çaparinin oltamızda her daim takılı olmasındaki avantajı hiç düşündünüz ve uyguladınız mı? Üç köstekli bedenin yaklaşık 30-40 cm yukarısında, fırdöndü ve kopçalar yardımı ile sökülüp takılabilen minik basit bir çapari.
Oltanızı suya her salış ve çekişinizde kendi kendine avlanacak ve olta dipte iken yüksekliği dolayısı ile dip balıklarını rahatsız etmeyecek..

Kötü bir çizim ile görsel olarak açıklamaya çalıştım.

Umarım bir fikir vermiştir.
İlk avda hep beraber deneyip faydasını görebilmek umudu ile..
Esen kalın..
Iskarmoz çevrimdışı  
21-11-2006, 19:49   #2
excalibur

Favori Kamışı: olta
Teorik olarak çalışır görünüyor. Denemesi de bedava sonuçta.
Bir de verim aldık mıydı. Gelip, Cihangir abime burdan "abi çok sağol" da deriz.

Ayrıca halihazırda fırdöndüye de kalamar rapalası takılarak , kalamar avlanmaktadır netekim
excalibur çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
21-11-2006, 19:55   #3
excalibur

Favori Kamışı: olta
N@mık
Mehmet..

Ben mercana takılırken kulanıyordum ve İstavrit de geldi, kolyoz da, palamut da..

Oran düşük balık durumuna göre, tek tük geldi..

Ama tam Palamut ve Kolyoz ve İstavrit zamanında Mercana atıyorsan çok verimli olacağını düşünüyorum..

O zamanda ne işin var mercan la diyeceksin ama..
Bir insan bu kadar mı kendini bilir yahu
excalibur çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
21-11-2006, 19:59   #4
Birahas

Evet çok mantıklı görünmekte,
Çapari takımdan kullanılan misina kalınlığı ile normal üçlü beden de kullanılan misina kalınlığı farklılıklarından dolayı sorun teşkil edermi diye düşünüyorum. Birde bunun yanısırada her iki takımda kullanılacak ara mesafe nekadar olmalıdır. Bence 2-2,5 kulaç fark olursa uygun gibi.
21-11-2006, 20:09   #5
Iskarmoz

Favori Kamışı: Her cins Olta
En İyi Avı: 1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
birahas
Evet çok mantıklı görünmekte,
Çapari takımdan kullanılan misina kalınlığı ile normal üçlü beden de kullanılan misina kalınlığı farklılıklarından dolayı sorun teşkil edermi diye düşünüyorum. Birde bunun yanısırada her iki takımda kullanılacak ara mesafe nekadar olmalıdır. Bence 2-2,5 kulaç fark olursa uygun gibi.

Ahmet, çapari oltasının ana misina ile ayni kalınlıkta olması yeterli olur sanırım. Ayrıca çaparinin bedene uzaklığı 40-50 cm de bir ürkütmeye neden olacağını sanmıyorum. Senin düşündüğün gibi 2-2.5 kulaç olursa makaraya sarmamız mümkün olmaz. O zaman elde avlamak gerekir.
Iskarmoz çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
21-11-2006, 22:17   #6
Salihreis
Salih Günerergin / İZMİR

Salihreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: sadece olta
Favori Makinası: okuma salina SA-65
En İyi Avı: kaçan balık :-)
Cihangir bey teşekkürler,
bu haft sona 4-5 parça istavrit aldık ama çaparimiz hazır olmadığı için atamadık. önümüzdeki haftalar sizin yöntemi de deneyeğim.

paylaşımınız için tekrar teşekkürler
Salihreis çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
21-11-2006, 23:16   #7
bulsep

güzel ve geçerli bir yöntem.. pratiktede iş yapar gibi sayın abicim.. en kısa zamanda deneyelim beraber.
22-11-2006, 00:55   #8
Birahas

Iskarmoz
Ahmet, çapari oltasının ana misina ile ayni kalınlıkta olması yeterli olur sanırım. Ayrıca çaparinin bedene uzaklığı 40-50 cm de bir ürkütmeye neden olacağını sanmıyorum. Senin düşündüğün gibi 2-2.5 kulaç olursa makaraya sarmamız mümkün olmaz. O zaman elde avlamak gerekir.
Üstadım; işte sorun bana göre burda olsa gerek,
Her nekadar bu ortam içinde bunu tartışıyorsak, bilgi alış verişinde bulunup tecrübeleri masaya yatırsakta, denemeden görmeden tecrübe etmek yanlış olabilir.
Lakin, 80-90 mt derinliğe el oltası veyahut makinalı olta ile saldığımız komple takımımız için 2-2,5 kulaçlık mesafe bence makul görünmektedir. Derin su dendiğinde nacizane benim bildiğim enaz 70-80 metreden başlar. Bu seviye içinde 2-2,5 kulaç yukarısı da yaklaşık 4 metre hadi 5 metre olsun diyelim. Bu kadar mesafede her nekadar orta su için fazla olamakla beraber yukarıya çekilen takımın için uygun görünmektedir.
Tabiki bunlar benim şahsi ve kafamda canlandırmış olduğum görüşlerim. Belki biraz abartılı gelmiş olabilir. Fakat biraz evvel yukarda dediğim gibi kısaca denemekte bence de fayda var
22-11-2006, 08:42   #9
yiv
Kivanc Bekar / Izmir

yiv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Favori Kamışı: Olta, zipkin
En İyi Avı: Turna 5,15kg
Çok iyi bir fikir bence, teşekkürler..
yiv çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
22-11-2006, 09:31   #10
granyoz

Favori Kamışı: Olta-mızrak
En İyi Avı: Hayalim Kiloluk Çipura
N@mık
Cihangir Abi...

Aynen katılıyorum.

120-180 mt derinden olta çeker veya indirirken yaklaşık 10-14 dk olta seyahat halinde oluyor ve bu geçen sürede orta su balıkları için mutlak kullanırım..

Her zaman olmasada..balık varsa çok akılcı ve gerekli bir düzenek...
120-180 m. suda olta atmak nasıl bir duygu acaba? 85 m den derin suda olta atmadım.
granyoz çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla

Bu Konuyu Paylaş!
Bu Konuyu Facebook'ta Paylaş!
Facebook
Bu Konuyu Friendfeed'de Paylaş!
Friendfeed
Bu Konuyu Twitter'da Paylaş!
Twitter
Bu Konuyu Google Buzz'da Paylaş!
Google Buzz

Konu Araçları