Basit şamandıralı sazan takımı ve detaylar

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında bozoklum tarafından paylaşıldı.

1. bozoklum

bozoklum Serhat

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire
    Favori Makine:
    Daiwa exceler x 2500
    En İyi Avı:
    12 kg Aynalı Sazan
    Merhaba Balık dostları benim en çok verim aldığım ve herkesinde malumu olan basit sazan takımının kullandığım ve yıllardır kesinlikle vazgeçmediğim versiyonunu anlatacağım.

Tavsiye malzemeler

Kamış: 3m 20/60 atarlı spin kamış
    Makine: 40lık en az 4 rulmanlı önden kalamalı
    Misina: 30 numara yumuşak esnek ve koyu renkli misina (ben KKarp Hi-flow siyah misina kullanıyorum şiddetle tavsiye ederim)
    Şamandıra: Tepesine fosfor takılabilen 8 gr şamandıra
    Kurşun: 8 gram delikli
    Fırdöndü: bulunabilen en ufak boy (tavsiye siyah renk)
    Stoper: XL boy stoper daha ufağı kurşunu tutmakta sıkıntı yaratır
    İğne: 3 numara tırnaklı sırt siyah iğne (tavsiye Fudo kentsuki)

Montajı bir fikir oluştursun diye hazırladığım resimdeki gibi yapıyoruz

Bu detaylar bizzat yıllarca kendi gözlem ve tecrübelerime dayanmaktadır:
    Takımımız her ne kadar basit gibi görünsede uygulama çok fazla detay içermektedir ve zor kısımda burasıdır :)

- Şamandıralı takımla en fazla verimi otluk alanda alırsınız koyu renkli ip kullanmak bu bölgelerde sizi 1-0 öne geçirir zira koyu renkli ipler otluk alanda kesinlikle ayırt edilemez yeme yüzer bir görünüm kazandırır
    - Şamandıralı takımla sazan avında maksimum sessizlik en önemli silahtır yakından avcılık olduğu için çok fazla dikkat gerektirir kesinlikle yemleme yapılmaz. yemleme yapmak ufak balıkları etrafınıza toplayacaktır zira hedefimiz otluk alanlarda istirahate çelişmiş olan trofelerdir.
    - Gölgenizi suya düşürmeyin ve beyaz giymeyin çünkü beyaz toz olmaktan ziyade sazanın en fazla ürktüğü renktir :) sazanlar yavruluk dönemlerinden itibaren beyaz renge kaşarlanmıştır zira martılar ve pelikanların beyaz olması ve bu kuşların uzunca bir dönem menülerinde kendilerinin olduğunun farkında olmaları içgüdüsel olarak sazana tehlikeyi çağırıştırır.
    - Yemi fazla derine salmaktan kaçının.. Amacımız bu takımla yeme yüzer bir görüntü kazandırmak ki zaten otluk alanlarda sazanlar fazla dipten beslenmezler.
    - Avlakta en az ziyaret edilen yerleri tercih edin trofe sazanlar gölün en sakin kısımlarında bulunurlar avlağın doğallığını bozmamak için azami özen gösterin yanınızda birileri varsa konuşmayın mesela ayrıca kesinlikle hızlı hareket etmeyin tavsiyem yalnız olunması
    - Yem olarak boili tatlandırıcı özel hamurlar kullanmayın zira doğal ortamında doğal yollarla sazanı kandırma hedefimiz göz önüne alındığında mantıklı olan şey doğal yemler kullanmaktır. kaynatılmış buğday taneleri mısır solucan ve su böcekleri bu avlanma sisteminde en fazla verim alınan yemlerdir.
    - Dalgalı yada akıntılı sularda kurşunu aşağı doğru stoper yardımıyla indirmek gerekir. Kurşun için stoper kullanmamızdaki amaç durgun ve dalgasız sularda kurşunu mümkün olduğunca yukarı kaldırarak yemin suya daha ağır inmesini ve doğal bir görüntü oluşturmasını sağlamaktır. biraz daha akıntılı sularda çok çok kolay bir şekilde yemi aşağıda tutmak için pratik bir çözümdür. bu sebepten kurşun için stoper önemlilik arzeder.
    - Vuruş alamadığınız zamanlarda yeme hafif aksiyon vermek gerekir zira çok durgun suda sazan durağan yemlere itibar etmez şamandırayı çok minik hareketlerle çekip bırakmak çevrede trofe varsa dikkatini anında çekecektir. Bu tatkik tarafımdan binlerce kez denenip sonuç alınmıştır.
    - Trofe sazanın şamandıralı takımla otluk alanda istatistiki olarak en fazla alındığı saatler güneş doğarken ve öğle vakti en sıcak olduğu saatlerdir. bu saatlerin dışında otluk alanlarda trofelere rastlamak fazla mümkün değildir. Senenin en sıcak ayları bu takımın en fazla verim alındığı aylardır.
    - Bu avlanma yönteminde tek takım kullanmak şarttır ikinci bir takım sizin normalden iki kat fazla hareket etmeniz anlamına gelir bu da şansınızı yarı yarıya düşürür mümkün olduğunca az ve yavaş hereketlerle gezinin.

Altın kural sürdürebilir avcılık için mümkün olduğunca balığı suya geri iade edelim Balıklara yeni bir yaşama şansı çocuklarımızl içinde avlanma şansı yaratalım.

Herkese bol trofeli keyifli avlar dilerim // Serhat //

Bunlarda naçizane bu sezon birkaç avımdan kareler.
    Genellikle yalnız avlandığım için fazla fotoğraf imkanım olmadı şimdilik benden bu kadar :)

andronova bunu beğendi.
  2. fearless2214

fearless2214 MAKİNİST

Favori Makine:
    OKUMA Avenger 55b
    teşekkürler serhatt.
    gelingüllümü orası??

3. bozoklum

bozoklum Serhat

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire
    Favori Makine:
    Daiwa exceler x 2500
    En İyi Avı:
    12 kg Aynalı Sazan
    evet gelingüllü :))

4. MuZiP_06

MuZiP_06 hürkan

Favori Kamış:
    değişken enson hangisi balık tutmuş ise...O
    Favori Makine:
    remixon 4 rulman hercul
    En İyi Avı:
    4,5 kg aynalı sazan
    Serhat guzel bir avolmuş balıkların ve avlanmatekniğin çok güzel.Birgun ankara tarafına yolun duşerse beraber avlanmak isterim.Şamandıralı sazan avı encok sevdiğim av tekniğidir.
    Ocak , Şubat aylarında şamandıralı takımla sazan avı deneyimin oldumu veya konuyu okuyan arkadaşların görüşleri nelerdir anlatırsanız sevinirim.İki gun önce bir denemem oldu fakat vuruş dahi alamadım.Hata kullandıgımyemdemi , yoksa mevsimsel nedenler mi ağır bastı anlamadım.
    Paylasımda bulunursanız sevinirim.

5. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Bauer Baitcasting 2.10 / 5-25 medium
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 100TSHL Baitcasting
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Güzel anlatım ve paylaşım için teşekkürler, bu sistemi kasna için (tavuk ciğeri ile) yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum, en büyük balıklarımı bu sistemde tuttum..

Faydalı olabilecek bir bilgi daha vermek istiyorum;
    Kanca ile (fırdöndü varsa fırdöndü) yoksa kurşun arasında en az 1 metre boşluk bırakmanız hem yemin daha rahat süzülmesini sağlar ve kurşunun, yemi hemen dibe çekerken yemin dağılmamasını sağlar hemde balığın tedirginliğinin azalmasını...

6. bozoklum

bozoklum Serhat

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire
    Favori Makine:
    Daiwa exceler x 2500
    En İyi Avı:
    12 kg Aynalı Sazan
    inşallah beraber bir ava gitme fırsatımız olur hürkan
    sportif balıkçılığa uymadığını düşündüğüm balık bulucularla dahi kış aylarında sazanın gölde kuyusunu bulsak bile avlamak çok zordur heleki şamandıralı takımla
    avlama şansımız daha zordur
    yok değil yalnız uyulması gereken kriterler var bu mevsimlerde
    mesela ilk ve altın kural kışın sazanların yemlendikleri noktaları tespit edebilmek (gezindikleri yerlerden ziyade yemlendiği yeri bulmak)
    buralar genellikle göle açılan su kaynaklarının gölle buluştuğu noktalardır
    bu gibi bölgelerde kışın debinin yüksek olması göl suyuna nazaran daha ılık olması bol miktarda göle besin taşınan yerler olması şansımızı kat be kat artırır ama çok sabırlı olmamız gerekir çünkü kışın sazan minimum düzeyde yemlenir
    yem tercihleride genellikle kış aylarına uygun olmalı kaynatılmış baklagiller göl çevresine yakın yetişen türler olmaları gerekmekte
    not olarak benimde her türlü yem ve sistem denemelerim genellikle çok verimsiz olmakla birlikte arasıra sonuç alabildiğim zamanlarda olmuştur.
    kendi avlaklarımda kış mevsiminde solucan yerine barbunya ve nohut birde konserveden ziyade kendi kaynattığım mısırlar sonuç verebildi sadece
    bunun dışında her türlü yem denemelerim sonuçsuz kaldı diyebilirim
    diğer arkadaşlarda yöresel olarak deneyimlerini paylaşırsa ortak noktalardan yola çıkarak bu işin en azından teorik olarak ortak noktalarından sonuçlar elde edebiliriz zira her yörenin balıklarının beslenme alışkanlıkları farklı olsa da elbette her zaman bir ortak nokta bulunuyor bunları tespit edebilmek önemli :)

7. bozoklum

bozoklum Serhat

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire
    Favori Makine:
    Daiwa exceler x 2500
    En İyi Avı:
    12 kg Aynalı Sazan
    kesinlikle ve kesinlikle doğru bir teşhis bu yüzden bende köstek uzunluğunu avlak durumuna göre (bazen bir karış suda avlanıyorum) ayarlasamda genellikle maksimum uzunlukta tercih ediyorum heleki fırdöndülerimi mümkün olan en küçük boyda ve siyah nikel kullanıyorum
    yemin suda salınımı bu takımın avcı olmasındaki en büyük etken olduğunu düşünüyorum bunlar çok önemli ayrıntılar :)

8. bozoklum

bozoklum Serhat

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire
    Favori Makine:
    Daiwa exceler x 2500
    En İyi Avı:
    12 kg Aynalı Sazan
    bugün kış ayında sazan avı için iyi bir rapor hazırlayabilmek isterdim
    lakin sabah erken saatlerde ulaştığım avlakta derenin baraja açılan kısmında şansımı deneme hevesimi balıkçı tekneleri ve ağlarla istila edilmiş olduğunu görmek fazlasıyla kırdı.
    bende takımımı elime almadan arabama binip rota değiştirdim..
    Sazandan ümidim kesilse de eski dost kasnalara doğru yola koyuldum
    hikayenin geri kalanı resimlerde

9. pala

pala

kardeş avın bol ve daim olsun.kullandığın ve tavsiye ettiğin misinanın sınkıng plus ları nasıldır bi yorumda bulunabilirmisin.

10. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Şamandıra altında olan stopperlerin görevi nedir,bence gezer kurşun,şamandıra altında,fırdöndüye kadar boş olmalıdır,daha avcı olur ve derinliğe daha iyi uyum sağlar..halbuki sizin tarifinizle,belli bir derinlikte avlanma şansınız var,şamandıra altındaki ve üstündeki stopper,şamandıranın belli bir derinlikte durmasını sağlar,hal böyle olunca,şamandıra nasıl ayarlanmışsa,suyun içindede öyle durur..bana uymaz bu sistem,bu benim görüşüm ama size uyuyorsa sorun yoktur sizin için...

11. bozoklum

bozoklum Serhat

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire
    Favori Makine:
    Daiwa exceler x 2500
    En İyi Avı:
    12 kg Aynalı Sazan
    k-karp'ın hi-flow kullandım ama sinking plus serisini kullanmadım okuma carp ebruli misinayıda tavsiye ederim bu sistem için

şamandıranın altına eğer stoper koymazsan yemi suya kurşunla batırmak zorunda kalırsın ve buda bizim oluşturmak istediğimiz aksiyonu kökünden dinamitler.. burda amaç yemin suda salınarak çökmesini sağlamaktır bu yüzden şamandıranın sabit kalması aynı zamanda kurşunda kullndığımız stoperinde avlağın şartlarına göre kurşunu olabildiğince yukarıda tutmak istememdir. Bu yemim suda salınımına kesinlikle doğallık katar. Eğer sen avlaklarında anlattığın şekilde sonuç alabiliyorsan tabiki hiç bi mahsuru yok.

12. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    elinize sağlık şamandıra lı sistemi oğlum için yapicam zira nerde balıklar deyip ikide bir tüm oltaları çekiştiriyor bu sistemle şamandırayı takip eder böylece :)

sisteminizin işe yaradığı ortada sazanlar bunu doğruluyor .otluk yerlerde zaten şamandıra en iyi seçim.

beyaz renkte gayet mantıklı duruyor aslında çoğumuzun yazın mecburen farkında olmadan yaptiğimiz hata .ışığıda en fazla yansıttığından hele birde sıcaktan kaçıp gölgede durduğumuzda balığa kaç burdan mesajı veriyordur kesin.:D

13. bozoklum

bozoklum Serhat

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire
    Favori Makine:
    Daiwa exceler x 2500
    En İyi Avı:
    12 kg Aynalı Sazan
    Allah bagislasin fatih yakinda oltalarina el koyarsa sasirma :)) samandirali sistem oldukca pratik basit vede verimlidir senide biraz olsun rahat birakir en azindan samandiraliyla oyalanirken :))

14. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    amin allah herkese nasip etsin. şimdi aklıma geldide benim şapka bembeyaz .düşünüyorumda ampül gibi parlıyorum kesin sazanların gözünde banghead :D