Kıyıdan At Çek ile ilgili bir soru daha

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mturetken tarafından paylaşıldı.

1. mturetken

mturetken Murat Türetken

Favori Kamış:
    Zıpkın, At Çek olta takımlarım
    En İyi Avı:
    4,5 kg Levrek (Zıpkın), 2,5 kilo Levrek (at-çek)
    Merhaba Değerli Üyeler,

Tanışma bölümünde dediğim gibi yaklaşık 1 haftadır başlığımla ilgi konuları okuyor ve kendime bir olta takımı yaratmaya çalışıyorum. Şimdilik bu marka veya şu markalar koymadan bir de sizin de fikirlerin ile aşağıda toparlamaya çalıştığım bilgileri teyit etmek istedim...

Avlamak istediğim balık türleri kaşığa gelecek levrek, lüfer ve tarzı balıklar...
    Av yapmayı düşündüğüm yerler Çanakkale, Sarayburnu ve tavsiyeleriniz...

Kamış
    10-30 atarlı kamış almayı düşünüyorum Ancak bu kamışların sitelerde çekerleri hakkında bir bilgi yoktu. Örneğin 4kg bir balık gelirse problem yaşarmıyım? Misinanın çekerinin kaldırdığını varsayıyorum.
    Ayrıca Namık Bey'i de MSN'de rahatsız etmiştim:) Bıkmadan bana cevap verdi, bahsettiği ve halen adının konmadığı uzak mesafe atış şamandırası ile 10-30 atar yerine ne kadarlık bir atara çıkabilirim Yani bu uzak atış şamandırasının ağırlığı ne kadardır...
    Bu arada parçalılı veya teleskopik olması başlangıç seviyesi için çok farketmez sanırım...

Makine
    At çek yapacağım için, hafif bir makine olması şart, aynı kamış gibi. Ayrıca alm malzemeden yapılması ve kafa kısmına doğru daralması gerekiyor sanırım. Grafit kafaların farkı nedir? Yedek kafası bulunan bir makine almak sanırım daha avantajlı olacaktır. Farklı ebatta bir misina sarılabilir diye düşünüyorum.
    Devir sayısının bir önemi var mı, fazla veya az olması mı daha iyi. Bunu çözemedim..

Misina
    Bir kaç marka üzerinde zaten yoğunlaştım. Tekneden sırtı çekerden de kullandığım misina markaları vardı. Ona uygun bir misina seçeceğim. Ancak daha önce hiç örme kullanmadım. Kıyıdan at çek için tavsiye edermisiniz. Özellikle Çanakalle de hangi boy balık gelebileceğini kestirmek çok zor...:)

Suni Yem
    9-11 cm arası rapala, yozuri arası bir yem kullanacağım. Gerek forumda gördüğüm gerekse Çanakkale'de ki balıkçılardan öğrendiğim ağız kısmının kesilerek balığın yüzerliliği arttırmak mümkün ve av şansını daha arttırıyor. Bu şekil dışında rapala - skitter pop tarzı modeller ile av da verimlimidir...

Balık Duası
    Bu kadar malzeme araştırdıktan sonra alıp ilk meranıza gittiğinizde oltayı atmadan okuduğunuz bir dua var mı...:) :)

Herşeyin başının kısmet ve daha sonrasında sabır olarak bildiğimi de söyleme gerek yok sanırım...:D

Vakit ayırıp okuduğunu için ve yorumlarınız için peşinen teşekkürler...

Kalın sağlıcakla...

2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    ben önce duadan başlaşyayım ATTIM AGZINA TAKILSIN BOGAZINA :):):)
    uzak mesafe at çek için surf makina ve suef kamış idealdir bu konuda arama motoruna surf kamış yazarsan sanırım istedigin herşeyi bulabilirsin

3. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
  4. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    merhaba,
    bildiğim kadarıyla sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.

kamış: kıyıdan yapılan avlarda 10-30 atarlı 2 parça tercihe göre 2.70 veya 3mt kamış uygun olur, 4 kg balık için bu kamışların çekerleri yeterli olacaktır.

makina: 40 lık ideal büyüklüktür. daha büyük makinalar atçek için yorucu olacağından pek iyi seçim olmayabilir. atçek için kullanılan makinalar genelde yüksek devirli tercih edilirler.

misina: atçek avlanmada genelde örgü misinalar tercih edilir, uç kısıma naylon yada fc misina eklenerek kullanılır. ek yerinde kesinlikle fırdöndü kulanılmaz, direk olarak naylon misina örgü misinaya uygun düğümlerden biriyle eklenir.

suni yem: dediğiniz suni yemlerin gagalarının kesilmesi doğru bir uygulama değildir, kesinlikle yemlere bu şekilde müdahalede bulunmayınız. eğer illa gagasız kullanmak isterseniz bu şekilde tasarlanmış modellerden tercih edebilirsiniz. popperler yani su üstünde zıplayıp su sıçratan modeller en çok kullanılan modeller arasındadır.

balık duası: galiba öyle bişey vardı galiba, tam emin değilim ama 'attım ağzına takılsın boğazına' olabilir.:)

5. mturetken

mturetken Murat Türetken

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Erdem Bey & Özkan Bey, cevaplar için teşekkürler..
    Makinanın rulman sayısı çok önemli mi...
    Bu arada almayı düşündüğüm makine
    Banax SI serisi, 600 modeli. Ayhan Bey'in belirttiği [​IMG] tarzda bir makine mı anlamadım. Bu konuda bir tavsiyesiniz var mı?

Erdem Bey, surf tarzı kamışlar 100-200 gr atarlı veya biraz daha düşük veya ben bulamadım internette satış yapan mağzalarda. Benim aklıma yatan model CORMORAN EUROCOR PLUS "Super-Jet" MiniSpin 2.70mt. Yorumunuz ne olur?

Misina konusunda ise sanırım alacağım misina 0.18 BERKLEY TRILENE S.THIN MİSİNA150M .Uç kısmına derken, ne kadarlık bir uç kısmından bahsediyorsunuz... Bir de suni yem ağırlığı kamışın atarından ufaksa, uzak atış şamandırası kullanmak gerekir (mi?) bu durumda fırdöndi yerine stopper mi kullanmak gerekir...

Suni yem konusunda Ozkan Bey sizle aynı fikirdeyim ancak bizim oradaki balıkçılar kesinlikle karşı...:) İki yöntemi de deneyeceğim... Hangisi daha kısmetli bakalım..:)

Balık duası içinde çok teşekkürler, unutmuştum.... Hemen imzama ekleyeceğim.

Sağlıklı Günler..

6. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    uzak atış şamandırası hakkında hiç bilgim yok fakat bu konu forumda konuşulmuştu oradan gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. uçtaki misinanın 60-80 cm arası olması yeterli. si 800 modelini kullanıyorum, si serisi kafa yapısı olarak düz yani resimdeki birinci makinanın yapısında, ayrıca yedek kafasıda yok ve misinanın sarıldığı makara kısmı oksitleniyor onun dışında işçilik ve kalite olarak güzel makina.

7. mturetken

mturetken Murat Türetken

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
  8. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    murat istanbulda 30 gr atar pek uygun gibi durmuyor. gerçi nerelerde avlanacağına bağlı ama boğaz tarafı düşünüyorsan en az 100-250 gr arası atara sahip bir kamış düşünmende fayda var

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kıyı? Kıyıdan atış? 10-30 gr. atarlı kamış? Gerçekten hiç uygun durmuyor..

10-30 gibi düşük atarlı kamışlar ve buna uygun küçük makineler deniz kıyısında ziyade göl ve nehirlerde nokta atışı için daha uygundur. Denizde akıntı denen bir sorun vardır ve derinlik bir hayli fazladır. Bu nedenle ağır kurşun gerekir. 150 gr kurşun bazen yetersiz olur.. Ortalama kurşun ağırlığı 30 ila 125 gr arasında değişir. Bu nedenle en az 200 gr atarı olan bir kamış gerekli olur..

Makina içinde aynısı geçerli. "At" için en uygun olanı çıkrık makinedir. "Çek" için uygun olanıda yüksek devirli makinedir. Bu tarife uyan ideal bir makine PENN 525 Mag. olur. Ama çıkrık makineler bizde "Big game" tipleri ile tanınır. Rivayete göre "Çıkrık = Büyük balık" olarak bilinir. Oysa, Penn 525 mesela, bilhassa büyük balık için değildir. 15 kg'nin üstünde bir şeyi çekmeniz nerdeyse imkansızdır. Bu makine küçük (< 2kg) balıklar için idealdir, orta boy balıklar ( < 15kg) içinde uygundur. Bu makine ile, sıradan misina vs. kullanarak 100m'ye 100 gr kurşunu rahatça atarsınız..

Ama büyük ihtimalle çıkrık makine size yaban gelecek, bu tavsiyeyi tutmayacaksınız.. O zaman bakalım. Makineye en ideali dyneema sarabilirsiniz. Ama uca takım olarak çapari gibi bir şey takacaksınız. Bu tür bir takım ve o spin makinleri düşününce, atış mesafeniz çıkrığa göre yarı yarıya düşük olacaktır. Yani, 100 gr kurşunu 50m'ye zor atarsınız. Ama kurşun kullanmadan rapala atmaksa niyetiniz, 10-30 gr atarlı bir kamış ve sıradan bir makine ile 20-30 m'ye rahat ulaşırsınız. Aynı yerde çıkrık makina kullanırsanız, atamazsınız, makine sarar, birdnest olur veya şanslı ve usta iseniz 5m önünüze ancak ulaşır.. Yani, bu spin makineler hafif yemlerle atış için kullanılır. Hiç bir zaman uzak atışlar yapmanızı sağlayacak ergonomiyi vermezler..

Uzak atış bir sistemdir, tek bir bileşen değil. Yani kamışı, makinesi, misinası, yemi, kurşunu ve atışı yapan adam/kadın hepsi bir bütündür. Birisi aksarsa, öbür tarafı iş yapmaz.. Uzak atış yapmak için ince ve sağlam misina gerekir. Yani, köprüde satılan ve sarayburnunda kullanılan takımla uzak atış yapamazsınız. 0.15 beden kopar gider. 100m'ye atmak için kullanacağınız takımın 0.50'den ince olmaması lazım, bu da balıkları ürkütür iş yapmaz.. Bunun gibi bütünü düşününce, uzak atışın anlam taşımadığı görülür. Takım, yem vs. vs. atışınızı 50m'ye filan sınırlar, pratik durumda..

Bu yüzden kamış v.s seçiminde uzak atış özelliklerinden fazlası öne çıkar.. Mesela, Lüfer yaklayacaksanız, Lineaffee Turnafresh gibi bir kamışı hiç tavsiye etmem. Çünkü, aksiyonu yavaş. Lüferin vuruşunu çabucak hissedemezsiniz. Alba Class 1160 gibi birini tavsiye ederim, bunlar çok daha hassas, hızlı refleksli kamışlardır..

Makine ise.. Evde SaltigaZ, Abu Gracia 6500 gibi makinelerim varken, C.tesi günü gidip Alba Alfa 60 istedim, yokmuş, yerine Beta 60 aldım.. Yağına suyuna bakarsanız, saat gibi çalışır. Büyük balık filan demez, gayet güzel çeker.. Kaldı ki, kıyıda olacak büyük balık olsun en fazla 15-20 kg olur. Böyle bir balıkta usulüne uygun çekilmezse zaten misina filan dayandırmaz.. O halde, niye Kayalarda takır tukur kullanmanın vs. önüne Saltiga gibi bir makinayı atayım? Kamış içinde.. Pazar sabahı kamış krakk diye kaç tanesi indirdi elindeki kamışı.. Adam bir de üste çıkıyor.. Şimdi 200 Dolarlık St.Croix cast kamışını burada heba etmenin anlamı var mı?

Kısaca, zaten kullanım koşulları nedeniyle öyle üst uç malzemeleri ortaya koymak hiç akıllıca değil. Orta karar malzemelerle çalışmak lazım. Zaten koşullar bu tür malzemenin sınırlarına ancak yetiyor.

10. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Serdar hocam;

Casting tarzı çıkrık makina kullanma fırsatım olmadı. Fakat şu sıralar böyle bir makina mutalaka alacağım.
    Sormak istediğim 1-2 soru var izninizle.

Çıkrık makinalarda uzağa atışı gerçekleştirmek için nasıl bir sistem kullanılmış ki,
    misinanın boşalmasını sağlamak için kendi ekseninde dönmek zorunda olan düzenek , spin makinalarda kafanın etrafından boşalan misinaya nazaran daha fazla mesafe kaydettirebilir olmuş.

Bir de yurtdışı siparişlerde 100$ ı geçince problem yaşanıyor olmasından dolayı
    <= 100$ a hangi makinayı tavsiye ederdiniz.

Şimdiden teşekkürler.

11. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    http://www.pennfishing.com/images/penn_fullcat.pdf sayfa 32 ve 33.

Penn bu malzemelerde dünya'nin en tecrübeli markasidir...
    Katalogta, ayrica Surf takminin nasil hazirlandigini gösteriyor.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    100$'ın üstünde sorun çıkmaz. Çünkü, gümrüğe tabi malzeme değil.. Gift olarak alabilirsiniz de.. En kötü ihtimal sizi gümrüğe kadar yorar..

100$'ın altındaki makinelerden şu iyidir, şu kötüdür diyemiyorum.. Basitçe şunu söyleyeyim. Spin kamışta, atış yapmak aslında çok çok kolaydır. Ama bu baitcaster'larda o kadar kolay değildir. Dahası bunların iyi olmayanı ile bu sorun çok çok öne çıkar.

Bunlardaki asıl etmen, fren mekanizmasıdır. Böylece misinanın boşanıp tekrar geri salıp birdnest olması engellenir. Yeni başlayanlar için tavsiye edeceğim, PENN 525 Mag. dır, bu sorunu daha az yaşayacağınız için. Ama bunlarda 100$ sınırının üzerinde :(

PENN 525'in asıl iyi tarafı, çok seri olmasıdır. Diğerlerinden baya hızlı sarar. Bu at-çek için idealdir. Diğerleri ile, çevir baba çevir, bitmez 100m misinayı geri sarmak..

100 $ sınırının altında, DAIWA Procaster'lar bulunuyor, iyi yorumlar alan.. Manyetik frenli filan düzenekler. Bir incele derim..

13. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    İlgi gösteren herkese teşekkürler.

100$ meselesi , daha önce yurtdışından getirttiğimiz kamera için yaşanmıştı.
    Öyle kalmış aklımda 100 ü geçmeyelim diye.
    Olta makinasının gümrüğe tabi olmadığını bilmiyordum , iyi oldu öğrendiğim :)

Madem sınır yok :) PENN 525 i yurtışıdından nerden alalım hocam , vardır sizin de alışveriş yaptığınız iyi bir yer .

14. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    :cool: 3-4 hafta beklersen, yardimci olabilrim ....

15. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Tabiki beklerim Deniz,
    Bu arada biraz araştırdım ben de, Neil Mackellow abimiz de Penn kullanıyormuş.
    Eh onun kadar atamasak ta. Alet işler el övünür hesabı. Öncelikle makinayı edinip sonra çalışmalara başlarız.

Diğer detay bilgiler için özelden mesaj atarsan Deniz hocam sevinirim.
    Sağol. :)

Yanlız , hala şunun teknolojisini anlatmadınız. Namık ta, ben de merak ediyoruz.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Penn 525 dizayn edilirken, Neil McFellow ile masaya oturmuşlar, nasıl bir şey olmalı beraber hasbihal etmişler. Firma bunu ısrarla devamlı vurgular..

Olta makinelerinin gümrüğe tabi olmamaları demek, gümrükten geçebiliyor, ithalatı serbest demek. Tipik gümrük tarifeleri uygulanır. Ama örneğin, bir tüfek (nizami, ev tüfeği) getirtmek isterseniz, başınız baya bir ağrır. Elbette, bir konteyner dolusu ithalat değil kastettiğimiz.. Bir tane alıp getirtmek.. Fotoğraf makinesi vs. ticari emtia kıymetinde olduğundan gümrük kuralları daha sıkı. Dahası, Merchandise değilde, Gift olarak fatura ederler bunu. Yani, son kullanıcıya satış. Bu durumda gümrük tarifesi uygun olur..

Ama elbette, detayını bilen birisi daha iyi anlatacaktır, doğrusunu söyleyecektir.. Aslında birisi ilgili bir yere, gümrük idaresi filan bunu bir sorsa, çok çok iyi olacaktır.. Gümrük mevzuatı baya karmaşık bir konu..

17. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg

Hocam, örgü misina ile normal veya FC misina arasına neden fırdöndü konmaz da direk bağlanır? Lütfen açıklayabilirseniz bir yanlış uygulama yapmayalım..
    Teşekkürler..

18. Arkadaşlar yurt dışından bir makina getirilecekse eğer,Avrupa birliği ülkelerinden getirileceği ve ticari bir mahiyeti taşımadından dolayı gümrük vergisinden muaf tutulur,yani free of charge olarak bedelsiz işleme tabi tutulur.

Ancak gümrükten bu emtiayı alabilmek için geçici bir şifre almanız gerekir,bununla beraber tahakkuk varakasıyla işlem yapacağınız herhangi bir malın işlemleri ardiye ücreti vs,makinanın bedeline ulaşır ve çok zahmetlidir.

Benim size tavsiyem bu tür eşlaları DHL vs. gibi firmalar aracılığıyla getirtebilirseniz eğer,söz konusu emtia neyse ticari mahiyeti olmadığının anlaşılması için bir memur tarafından gümrüğe inmeden yapılan bir tespit ile uçaktan, gümrüğe girmeden direk olarak adresinize ulaşır.

Hem formaliteden kurtulur,hemde daha ekonomiktir.

Ama üç yada beş tane birden getirilemez,o takdirde ticari mahiyet söz konusu olacağından gümrüklerce verğilendirilir..

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Fiyatı uygun bir yer olarak, Hatteras Outfitters'i tavsiye edebilirim.

http://www.hatterasoutfitters.com

Buradan standart P525'i 150 Dolara bulabilirsin. Ama dahası, Abu 9000 otomatik vitesli makine gibi orjinal, 7800C3 gibi nadir modelleri, dahası, 525, 6500C3 gibi efsane makinelerin daha iyileştirilmiş, özel bilyalar, yağlar vs. ile donatılmış custom versiyonları da bulunabilir..

Burası temelde malzeme satıcısı değil. Pek fazla çeşit filan yok. Ancak işi bilenlerin arayıp durdukları makineleri, kamışları filan satarlar..

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Avrupa birliği harici ülkelerden (= ABD) getirtsek, durum ne oluyor? Ben oradan hiç 100$ üzeri bir şey getirtmedim de..