samandiralar

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    değerli üyeler benim şamandralı oltaya iyi bir tutkum var ..bu belkide çocukluğumda derede avlandığım günlerden kalma bir alışkanlık.denizde bile ne tür balık olursa olsun illaki bi şamandralı olta atmalıyım.eğer onu etmazsam kendimi balık tutmuş hissetmiyorum.avın hemen hemen her türlüsünü yapmama rağmen şamandranın bende yeri başka onun oynayışı vuruşu alıp gidişi bazen hemen kayboluşu....*****??????İNANIN APAYRI Bİ ZEVK.bu denizdede devam ediyor çoğu ustaların bu öyle yakalanmaz dedikleri balıkları hoplata hoplata şamandralıyla çektim çoğu zaman ..kıyıdan av bi başka zevktir zaman zaman hele çayınız yanınızda kaynarsa .bazen sandviçinizi ısıramadığınız zamanlar bile olur.ama nedense açlığınızı dahi hissetmezsiniz.derin denizde oynar şamandra kullanıyorum.derinlik kadar içe gidiyor.dibe vurduğunda şamandra yüze çıkıyor.ve yan yatıyor.şamanra içinde çok ince lolipop çöpü geçirildiğinden nereden vurursa vursun hemen hissediliyor.ve başlıyorsunuz çekmeye..

2. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    onunda kolayı var

bazı şamandralar bu iş için yapılmıştır ya iki renklidir yada parlaktır .sorun şamandrada değilse uzun siperli şapka veya uv filtreli gözlük.olabilirse de batan güneşe arkanızı dönmek.

3. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    gece avları için şamandra

bende yıllar önce aldığım bi şamandra var pilli ve kırmızı ışık yanıyor sessizlikte gözünüzde ambulans gibi büyüyorda büyüyor.bu şamandralı liman içinde gece koca koca kefalleri nasıl avlıyor bir bilseniz.gündüz 5cm likleri dahi yaklaşmazken gece kırmızı ışıkta 2-3 kiloluklarını alırsınız.yeterki sessizlik olsun ben yayın için almıştım bunu bir tek yayın dahi tutamadım sigara dahi yaksanız yayın gece ürküyor.

4. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç

E hocam beni maruz görün de yayın gece ışıktan ürküyorsa, sen de ışıklı şamandıra kullanıyorsan yakalayamaman normal değil mi :confused:

(Bu arada yanlış anlama olmasın tatlı sudan hiç ama hiç anlamam :( )

5. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    zarganax cvp

sayın zarganax bize gece tatlı suda yayın avlayın diye satmışlardı o pilli oltaları bende o yüzden yazmıştım bunları valla sende hiçbirşeyi atlamıyorsun maaşallah ama bende cvp vermekten bıkmam .talı suda özelliklede kızılırmakta gece yayın vurur oltaya bu şamandralı olursa dahada güzel olur diye aldık ama kısmet deniz kefaline çıktı. özetle satan adam bize denizde kullanın dememişti..a n l a ş ı l d ı sanıyorum..

6. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    samandira

selamlar, bu kiyidan av cahili gene bir soru soracak.

diyelim ki bir avlak bulduk. derinligini de olcebiliyoruz, 4-5m. kadar.

1) dip cok taslik atilan her takim takiliyor. avlak kursun mezarligina donusmus durumda.
    2) zaten balik da dipten ziyade yaklasik 2-3m. derinde.

simdi mantiken samandirali bir takim yapmak gerekiyor. ve benim elimde de su cins samandira

ve su cins zargana topu var.

bu malzemeleri kullanarak nasil bir takim yapabilirim? samandirayi nasil baglamaliyim? samandiranin ust ve alt tarafindaki silikon tipalar ne ise yarar?

yardim ve tavsiyeler icin simdiden tesekkurler

Son düzenleme: 6 Aralık 2006
  7. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    bir de elimde bir zamanlar bu herhalde samandiradir diye aldigim, ama sonradan agir olmasindan oturu (yaklasik 30 gr ) zargana topu oldugunu dusundugum ustu kendinden halkali, dibi kendinden firdondulu soyle bir sey var:

takim yaparken sizce bunu nasil kullanabilirim?

8. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    İlk resimdeki plastik tıpalı şamandıralar, içine su doldurularak ağırlaştırılmak için yapılmış bir aparat. Altındaki ise dediğin gibi zargana şamandırası bu da kıyı dip avı için pek kullanışlı bir takım değil bence. Alt resimdeki ağır şamandırayı zaten kendin açıklamışsın zargana için kullanılır. Benim sana tavsiyem ise tatlısuda kullanılan ortası delikli şamandıralara var
    http://www.albashop.com.tr/asp/listgroup.asp?group=Ş704UZUN örnek olarak bunlara bakabilirsin. Bu tip şamandıralar daha kullanışlı olacaktır yakın yerler için. Takımın hazırlanışına gelince; Fırdöndüyü takmadan önce bu şamandırayı takıyorsun, şamandıranın altına ufak kıstırma veya gezer kurşunu takıyorsun (şamandırayı dik tutacak kadar ağırlık olsa yeter). Sonra fırdöndüyü takıyorsun. Fırdöndüye ise hangi balığı avlayacaksan onun takımını takıyorsun (tek iğneli takımlar daha rahat kullanılır eğer takımın çok iğneli ise takımın sonuna 5-10 gr lık bir kurşun yeterli olur üstte bahsettiğim kıstırma ve gezer kurşuna gerek yok). Daha sonra makinaya sardığın misinaya avlanacağın suyun derinliğine göre bir stoper takarsın ve oltayı atarsın. Eğer şamandıra yan yatarsa dibe değmiştir. Buna göre derinliği ayarlayıp ava devam.

Rastgele

9. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Daha önce başka konularda aslında sorunun cevabı verilmişti, fakat yeniden izah edecek olursak;
    Kancaları 4-5 metre derinliğe ancak stoper yardımıyla indirebilirsin. Diğer yöntemlerde şamandıradan sonra 4-5 metre misina ucuna da kurşun ve kanca koyduğunda atış önemli bir sorundur.
    Stoper aşağıda resmi görülen ikiye katlanmış ince tele dizilmiş lastikten küçük boncuklardır. Makineye sarılabilir. Bunu daha kolay sağlamak için sarı tip ince stoper kullanmalısınız.
    [​IMG][​IMG]
    Makineden gelen misina stoperin dizili olduğu telin uç halkasından geçirilir. Stoper dil ile az ıslatıldıktan sonra misinaya sağılır. Misinada istediğimiz derinliğe kadar ilerletilir. Daha sonra bir sade veya klipsli fırdöndü misinanın ucuna takılır. Fırdöndü klipsliyse klips aşağı bakacak şekilde misina fırdöndü halkasından bağlanır. Daha sonra hangi balığı avlamayı düşünüyorsanız ona uygun kanca yada takım fırdöndüye takılır.
    Ben daha kaliteli ve altında stoperle kullanmaya uygun deliği olan şamandıraları öneririm. Büyüklüğüne takımın ağırlığına göre siz karar veriniz.
    http://www.albashop.com.tr/asp/show_stock.asp?product=%DEP%20514

10. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    hocam haklisiniz, bu konuda bol bol arama yaptim ve okudum zaten. ancak benim bilmek istedigim bu elimdeki samandiralari nasil kullanabilecegim, nasil baglayabilecegim.

sizin ve zarganaci arkadasimin bahsettigi cins samandiralari anladim. ama resimdeki samandiralarin ve zargana toplarinin delikleri stoperin durduramayacagi kadar buyuk. stoper icinden gecer.

o yuzden merak ediyorum, acaba makineden gelen misinayi bir deligine dugumle baglayip, takimi da alttaki deligine dugumle baglayarak falan mi kullaniliyor bu samandiralar? o sekilde balik tutmak biraz zahmetli olmaz mi diye dusunuyorum.

11. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Sorunun içerisinde iki öğe vardı.
    Biri bu şamandıranın kullanılışı,
    Bir ucuna makineden gelen misinayı diğer ucuna da takımı bağlayarak kullanırsın.
    2. sorun bunu 4-5 metre derinliğindeki dibi kayalık bir alanda kullanma olanağı olup olmamasıydı, ki bu da mümkün olmadığından uygun olan tekniği anlatmaya çalıştım.

12. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    simdi konu benim icin bile :D aydinlanmistir hocam, tesekkurler. size dun bir ozel mesaj gondermistim. aldiysaniz, orada yazdiklarim tekrar gecerliligini gostermis oldu:)

13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Estagfurullah, balıkavı.net in havasına uydum biraz:) Paylaşım dorukta, bilgilerin çoğu tammen uygulama içinden alınmış. Biz alıyoruz, elimizde varsa da paylaşıyoruz.
    Yazım tekniğim ise maalesef uzata uzata, resmede resmede oluyor. Konuya yakın arkadaşlar mazur görecek zira yeni başlayanların da yararanması gerekiyor. :)
    Selam ve sevgilerle...

14. BASAGAOGLU

BASAGAOGLU

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    4kg sazan
    şamandıralı takımlar

arkadaşlar ben sıklıkla beyşehir gölünde avlanıyorum.gölün dibi çok otluk ve dip atamıyorum.çok büyük sazan kadife ve sudak balıkları var şamndıralı takımlarla avlanıyorum ve istediğim sonuçları alamadım bildiğiniz teknikleri paylaşırsanız sevinirim saygılar

Son düzenleme: 20 Mart 2007
  15. Spider

Spider Mert Eren

Merhaba,

Öncelikle sitenin kuralları gereği
    imza ayarlarınızı yapmanız gerekiyor..

imza içeriğinde isminiz + doğum yılınız + şehriniz olmalı
    daha sonrasında da tanışma bölümünde
    merhaba derseniz, sıcak bir karşılama da yaparız :D :D

sorunuza gelince,
    Şamandralı takım iyi bir fikir gibi gözüküyor. dip durumu nedeniyle.
    Fakat sadece şamandralı takım yaparak şansınızı artırmanız mümkün değil
    Aşağıdaki konuları tek tek gözden geçirmek gerekecektir.

1 - iğne tipi ve boyutu
    2 - yem tipi
    3 - şamandra ayarı
    4 - ön yemleme
    5 - av bölgesi

gibi

16. BASAGAOGLU

BASAGAOGLU

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    4kg sazan
    Imza Ayarlarim Için özür Diliyorum Ama Tanişma Bölümüne Bir Hafta önce Giriş Yapmiştim.neyse Tavsiyelerin Için Sağol Yem Tipi Soğulcan Hamur Küspe Akla Ne Gelirse Deniyorum Yer Durumu Derinlik 3-5 Metre Su Berrak Balik çok Ama Fazla Vurmuyor şamandira 7-8 Gr.kalem Derinliği 1-2 Metre Gibi Ayarlayabiliyorum 2 Adet 3-5 Gramlik Kistirma Kurşun Kullandim Iğneler Orta Boy Ve çapraz Iğne Tek Iğne Takiyorum Sadece Solucan Ile Alabildim Misira Vurmuyor.fikri Olan Varsa Lütfen Paylaşsin

17. Satelli

Satelli

Favori Kamış:
    DAM SpeziPower TeleSurf 390 + DAM Quick ATP 360 FD
    En İyi Avı:
    Sultan
    Cralusso Şamandıra...

Elimdeki katalogları incelerken gözüme çarptı..Müşterilerimizden bazıları da bilgi amaçlı sormuşlardı bu Cralusso şamandıraları...Katalogda yazana göre, bu şamandıraları akıntılı sularda akıntının ters istikametine göre ya da dilediğimiz herhangi bir yöne doğru yönlendirmemiz mümkünmüş..Hemen ithalatçı firmayı aradım ama ellerinde olmadığını,1 ay içinde geleceğini söylediler..

İnternette biraz araştırdım ama üretici firmanın internet sitesi Macarca olduğu için pek birşey öğrenemedim.

Daha önce bu tip şamandıra kullanan ya da bu şamandıra hakkında bilgisi olan varsa ve bizlerle paylaşırsa sevinirim...

İlgili site linki

18. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Sportex SeaStar 2,70 80-100 atarlı
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    Bu şamandıralara lolipop şamandıra da diyorlar sanırım, dediğiniz gibi özellikle kuvvetli akıntıda (tatlı su) kullanılıyor, suya yüzey göstermediği için sabit durduğunda bile sallanmıyor veya akıntının etkisiyle suya batmıyor.

Selamlar, rasgele

19. LepistesMan

LepistesMan

Favori Kamış:
    Penn - Senator 9/0 115h - - Pelican Zelland Kamış 80Lbs Boat 165CM
    En İyi Avı:
    Orkinoz olucak işallah...
    Şamadıra gercekten cok eğlenceli bir takım ancak denizde de her yerde kullanılmıyor kı ben hatırlıyorum da eskiden izmir korfezde kanalizasyon cıkıslarında millet dolusurdu mantarlı takımlarla bir tek orda iş yapardı cok iyi kefal yapardı o pislik ancak şimdi cok temiz korfez kanallar hep kapatıldı... iskelelerde de igne cok yukarda kalıyor zaten balık yok eskizi gibi... tatlı su dısında bir alternatıf dusunemıyorum mantarlı takımlara...

20. Şarz yapılabilen ışıklı şamandıra

;)